wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak rozmożyć lilie wodne które rosną w glebie
Autor Wiadomość
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-03, 14:20   Jak rozmożyć lilie wodne które rosną w glebie

Jak rozmożyć lilie wodne które rosną w glebie w piasku i mule w stawie naturalnym
mam taki pomysł żeby poczekać aż będzie miała lilia liście i na macanego długim nożem odciąć od głównej rośliny i delikatnie wykopać co Wy na to

może są inne sposoby?

Artur
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2007-01-03, 17:59   

art1234 napisał/a:
mam taki pomysł żeby poczekać aż będzie miała lilia liście i na macanego długim nożem odciąć od głównej rośliny i delikatnie wykopać co Wy na to

To dobry pomysł. :)
Musisz najlepiej na wiosnę lub w jesieni jak lilia będzie miała liście włożyć rękę po liściu do wody aż wyczujesz kłącze i poprostu odciąć kawałek delikatnie wygrzebać korzenie z mułu.
Ja kiedyś tak zrobiłem z powodzeniem. :)
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-01-03, 19:44   

Próbowałem chyba 4 lata temu rozmnożyc z nasion Nymphea alba i o dziwo mam gdzieś w oczku efekt tego taki,że roślinka jest miniaturką a listki jej to 2 cm średnicy,lilia rośnie słabo
i jest do D... ;-)
-------------------------
Pozdrawiam Grzegorz
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2007-01-03, 20:09   

Witam. Wydaje mi się, że lepiej zaczekać aż w stawie nie będzie wody. Wtedy można wejść i łatwiej wykopać kłącze z korzeniami. Sądzę, że ten staw to typowy staw rybny, co jakiś czas osuszany, a rosnące tam lilie są odmianami uprawnymi. Inną sprawą jest uzyskanie pozwolenia na wykopanie rośliny od właściciela akwenu.
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-01-03, 20:29   

Krzych tak wygląda staw Artura http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=745
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-01-04, 07:04   

art1234 napisał/a:
aż będzie miała lilia liście i na macanego długim nożem odciąć od głównej rośliny i delikatnie wykopać

Ja właśnie tak zrobiłem, pozyskując lilie od kolegi. Chociaż u niego rośnie pięknie, u mnie wegetuje, ale to zupełnie inna historia. Metoda zdobycia kłacza jak najbardziej właściwa, nawet jak bedziesz ciął ze środka to nic się nie stanie rodzimej roślinie. Nawet lepiej będzie rosła :-)
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-04, 08:53   Dzięki

Dzięki za rady - szczególnie o tym , że można ciąć z środka i że wtedy lepiej rośnie.

A staw nie jest rybny i nie jest osuszany

jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Artur
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-01-04, 11:01   

wszystko fajnie, ale ciekawy jestem na jakiej glebokosci rosna te lilie
jesienia ubieglego roku cialem swoje lilie, kilka sztuk mialem w duzych koszach
musialem kosze wytargac na plytka wode, poscinacwszystkie liscie i wtedy mialem dostep do klacza
na "macanego" na glebokiej wodzie niewiele sie zrobi, mozna cale klacze posiekac
pamietajmy,ze klacza niektorych gatunkow sa bardzo grube
lilie zolte z regoly puszczaja klacze pod powierzchnia gruntu
reasumujac, nie bardzo polecam taka metode
chyba,ze mozna wykopac cala karpe klaczy, i poza basenem podzielic je
pozdrawiam
Jacek
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-01-04, 12:15   

Tez podzielam zdanie jackona. Na macanego można zepsuć roślinę. Kłącze przed podziałem trzeba dobrze obejrzeć i zdecydować gdzie ciąć. Najlepiej znaleźć miejsce rozgałęzienia (po kilku próbach nabiera się doświadczenia). Kłącze to nie ziemniak i nie można go ciąć bezkarnie -musi mieć na końcu oczko z liśćmi- jeśli sadzonka będzie zbyt mała to się zmarnuje.Termin -zanim wyrosną liście - wczesna wiosna.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2007-01-04, 12:52   

Cytat:
Próbowałem chyba 4 lata temu rozmnożyc z nasion Nymphea alba i o dziwo mam gdzieś w oczku efekt tego taki,że roślinka jest miniaturką a listki jej to 2 cm średnicy,lilia rośnie słabo
i jest do D...

Owszem spodziewany efekt jw.
Próbowałem tego prawie 10 lat temu , owszem miałem po kilka tysięcy "młodziaków" jednak uprawa taka nigdy nie doczekała się kwitnienia. Na alledrogo można czasem kupić takie "CUDA" z dołączonym zdjęciem kwitnącej lilii lecz o tym że "kłącze" a własciwie sadzoneczka ma np.2cm już sie nie wspomina / raczej nie polecam. Literatura podaje że do kwitnienia potrzeba około 9 lat " w odpowiednich warunkach".

Co do podziału kłączy...
Tak postępuje sie w szkółkach:
Kłącza w całości są dokładnie oglądane , jeśli sa pączki , liście , korzenie - to sprawa prosta / czasem zdarza sie że mamy tylko tzw. oczka ( bywa że uśpione) wtedy wprawa wskazana /
Cytat:
Kłącze to nie ziemniak i nie można go ciąć bezkarnie

Co prawda jakaś szansa jest... czasem nawet tak robię lecz traktuję to jako odpadki i obserwuję ale :
miejsce cięcia należałoby jakoś zabezpieczyć preparatem anty grzyb lub chociażbby węglem /w innym przypadku operację mogą odchorować zarówno dawca jak i biorca ( mam na mysli rośliny a nie darczyńce i obdarowanego haha).
poniżej kłącza 10-15 cm oferowane wczesna wiosną / póżniej mają już rozwinięte liście i system korzeniowy , paki , bywa że kwiaty)
[/scroll]
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
 
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-01-04, 13:37   

to fakt, że ciąłem kłacze / obciąłem koniec z 3-ma liściami i korzeniami / pod koniec sierpnia miało wpływ na obecną kiepską wegetację?
:?:
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-04, 15:22   No dobrze ale

OK rozumiem że lepiej oglądać pacjenta podczas operacji

ale

jak widać na zdjęciach mojego stawu jest tam kilka już dużych i rozrośniętych jak zakładam pod ziemią lili

chciałbym je sobie rozmnożyć ale nie będę ich wykopywał bo moim zdaniem taka operacja mogłaby na kilka lat zachamować wzrost całej rośliny - musiałaby się znowu ukorzeniać więc z dwojka złego cięcie na macanego jest lepsze.

co do wczesnej wiosny to jak nie ma liści to trudno zobaczyć jak duża jest roślina więc zostaje odcinanie z liściami - liśćmi (nie wspomnę, że na wiosnę jest dużo wody w stawie i jest ona zimna :( )

jakie więc mogą być następstwa dla proszę pamiętać dużej rośliny jak się odetnie od niej kawałek kłącza

chba w naturze zdarzają się rozerwania kłącza

a poza tym jak pozyskiwałem grąziela i lilię wodną białą to je poprostu wyrwałem z dna i rosną całkiem ok (fakt trochę odchorowały ale nie za dużo)

CO WY NA TO?


Artur
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2007-01-04, 15:47   

Witam. Grążele czy białe lilie (dzikie) mają cieńsze kłącza i pewnie dałoby się je jakoś wyrwać. Uprawiane w stawie czy w oczku lilie maja kłącza bardzo grube i twarde. W moim oczku odmiana Attraction ma kłącza tak grube i twarde, że aby ją rozmnożyć – podzielić musiałem ciąć piłką. Nożem by się nie dało. Oczywiście dzieliłem po wypompowaniu wody wiosną w chwili wyrastania nowych liści.
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-01-04, 19:50   

art1234 , dorosla lilia tak szybko regenetuje swoj system korzeniowy,ze zdziwilbys sie
na Twoim miejscu szpadlem wyciałbym spory kawał karpy i wyciagnal na powierzchnie
po wyplukaniu, pocialbym klacza, te niepewne odcinki wlozylbym do pojemnika z woda i przykryl folia, oczywiscie codzienna podmiana wody
to co zostanie w stawie bez problemu bedzie roslo dalej, bez uszczerbku wiekszego dla wzrostu i kwitniecia roslin
pozdrawiam
Jacek
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2007-01-04, 22:32   

Cytat:
wyrwałem z dna i rosną całkiem ok(fakt trochę odchorowały ale nie za dużo)
CO WY NA TO?


ponieważ kłącze pękło w najsłabszym miejscu i jest ok ( w miarę) o ziemniakach juz nie będę wspominał

Cytat:
dorosla lilia tak szybko regenetuje swoj system korzeniowy,ze zdziwilbys sie
na Twoim miejscu szpadlem wyciałbym spory kawał karpy

haha jak chirurg z zawiązanymi oczami na dodatek łopata .... nono /

Cytat:
to co zostanie w stawie bez problemu bedzie roslo dalej, bez uszczerbku wiekszego


tylko nie wiadomo co i ile tam zostaje / ... / powodzenia
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
Ostatnio zmieniony przez Szymon 2007-01-04, 22:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny