wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: AurorA
2009-08-15, 15:13
JAK WYKONAC FILTR DO OCZKA
Autor Wiadomość
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2009-07-13, 18:21   

obydwa produkty wyglądają identycznie, gardena ma inne kolory zaworów, parametry też wyglądają na identyczne, największa średnica węża to 38mm w Gardena w Oase też (1 1/2")
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
ZBIQ 
Początkujący


Dołączył: 08 Cze 2009
Posty: 17
Skąd: Halinów
Wysłany: 2009-07-13, 19:55   

Witam.
Chciałbym przedstawić mój własnoręcznie wykonany filtr do oczka.
Zbudowany jest z pojemnika na śmieci ( 120L ) + złączki .
Jest to filtr zasilany od góry. Warstwy filtracyjne :
-kamyki, zeolit
-luźne włókna kokosowe (nie mata)
-mata kokosowa
-gąbka
-keramzyt (15 litrów )
-pocięty peszel
-biokulki
-(warstwa stojąca, pod wylewem wody) pocięty peszel i sztuczna trawa

fotki (przepraszam za słabą jakość):


Filtr sprawuje się bardzo dobrze. Ma ogromny przepływ (pompa 7500l/h, usytuowana ok.3,5m poniżej wlewu nie robi na nim wrażenia ).
Teraz tylko trzeba poczekać na pełna aktywację filtra (mam nadzieję, że dość szybką bo wrzuciłem biokulki z działającego od wiosny filtra).
W niedługim czasie sadzę roślinki i dobieram kamyczki, żeby filtr został ładnie, naturalnie zaslonięty :)

Pozdrawiam.
Czekam na opinie i pytania.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2009-07-13, 20:22   

nie chcę cię martwić, ale tego typu filtry często się przelewają dlatego na forum zalecamy zasilanie od dołu; od góry zasilamy zwykle filtry zraszane, które wcale nie muszą zawierać mat ani gąbek tylko typowo złoże biologiczne
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
ZBIQ 
Początkujący


Dołączył: 08 Cze 2009
Posty: 17
Skąd: Halinów
Wysłany: 2009-07-13, 20:29   

Mi na szczęście nigdy taka sytuacja się nie zdarzyła. Wkład mechaniczny sprawdzam co 2-3dni, a w razie jak wyjeżdżam to zostawiam tylko biologiczny.
Filtr przelewowy miałem w zeszłym sezonie przez 4 miesiące i aktualnie nie zauważam różnicy między takim a takim.
W razie czego nie ma wiele roboty przy zamianie zraszanego na przelewowy .

Pozdrawiam
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-14, 09:45   

Sprostowanie apropos rozdzielaczy...
Dotyczy pewnie niewielu, bo tylko potrzebujących dużych przepływów i/lub minimalnych strat.

ontario_ab napisał/a:

[LP: 1.] obydwa produkty wyglądają identycznie,
[LP: 2.] gardena ma inne kolory zaworów, parametry też wyglądają na identyczne,
[LP: 3.] największa średnica węża to 38mm w Gardena w Oase też (1 1/2")

1 - prawda, jeśli idzie o korpusy (z zastrzeżeniem punktu 2), ale jeśli idzie produkt - cały zestaw, to w zestawie Oase są 4 (cztery) króćce!
2 - prawda,
3 - nieprawda - Gardena do 11/2", Oase - jak pisałem - na wlocie węże do 2"

Mamy oba te rozdzielacze - szybki demontaż i już mogę pokazać różnice - na załączonym poniżej zdjęciu korpusy z zamontowanymi króćcami doprowadzającymi na wejścia nieregulowane:
- po lewej - "Gardena CV 300" nr katalogowy 7867
- po prawej - "Oase Y-DB 1 1/2" Y Distributor" nr katalogowy 56668
W zestawie Oase są 4 króćce - trzy takie jak w Gardena plus jeden jak na zdjęciu.
Oase (jako jeden z niewielu) produkuje węże do oczek o średnicy 2", ichniejszy rozdzielacz ma też złącze na wąż 2", a nowe energooszczędne pompy o dużych przepływach przeznaczonych do filtrów też mają takie przyłącza do węży, bo w końcu jaki ma sens kupowanie "dużej" energooszczędnej pompy do filtra i podłączanie jej do węża 1" czy nawet 11/2"... Pompa o max przepływie większym niż 15000 l/h podłączana wężem 11/2" to już powoli marnotrawstwo...
Na pocieszenie - korpus od Gardeny na wlocie ma GZ 2" jak Oase, więc mając właściwy króciec, też można mieć 2" wąż na wejściu rozdzielacza.



Pole przekroju węża 2" to 20,27 cm2. Pole przekroju węża 11/2" to 11,40 cm2. Równy podział z 1 x 2" na 2 x 11/2" jest więc ok (z 20,27cm2 na 22,80 cm2).

Jeśli ktoś musi mieć duże przepływy, czy to na filtr, czy filtr i kaskadę, a nie chce tracić wskutek "małych" średnic węży, to może wziąć 2 "mniejsze" pompy, albo jedną "większą"...



Aktualnie u nas wodę na filtr podają dwie pompy.

Lepi

BTW. Przejście przez folię od Oase też pozwala na stosowanie węży od 3/4" do 2"...

Jeszcze jeden drobiazg, żeby nie było ;) - króćce na zdjęciu nie są w tej chwili używane i dlatego jak widać mają wszystkie stopnie. Oczywiście jeśli decydujemy się na wąż określonej średnicy, to węższe stopnie przycinamy, ale to oczywiste, prawda...
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-07-14, 22:35   

Cytat:
Jeszcze jeden drobiazg, żeby nie było ;) - króćce na zdjęciu nie są w tej chwili używane i dlatego jak widać mają wszystkie stopnie. Oczywiście jeśli decydujemy się na wąż określonej średnicy, to węższe stopnie przycinamy, ale to oczywiste, prawda...


nie dla wszystkich, często spotykam klientów którzy kupują wąż o dużym przekroju a i tak to wszystko się dławi na końcówce 3/4 " bo szkoda im piłować złączki za taką kasę. Warto wiec o tym przypominać.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-07-21, 11:22   

JAREK G napisał/a:
Byłem przed chwilą wracając z pracy sprawdzić filtr :P Sprawuje się bez zarzutu :)
Na pierwszej fotce widać rurę do zasilania, na drugiej rurę odpływową i na trzeciej odpływ z kranikiem :)
[url=http://images30.foto...ccm.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images25.foto...95m.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images23.foto...a4m.jpg]Obrazek[/URL]
A tak wygląda współpraca filtra z kaskadą :)
[url=http://images23.foto...e6m.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images23.foto...2fm.jpg]Obrazek[/URL]


JArek jedno pytanie - jak tu na pierwszym zdjęciu połączony jest czarny peszel z tą rura z pcv? Potrzebuję takiego rozwiazania - połączenie peszla 3/4 cala z rurą PE o srednicy 2,5 cm
oraz drugą złączkę do peszla 2,5-3 cm. z rurą PE 3 cm. Ty na wcześniejszych zdjęciach z tego tematu masz jeszcze coś innego - takie jakieś czarne przejściówki - gdzie to sie kupuje i czy one są uniwersalne czy musze pytać o specjalny dla siebie wymiar?
Sorry za ten haos w wymiarach, ale peszel od pompy w wodzie wiem ,ze ma 3/4 cala a resztę mierzyłam teraz miarką.
Raczej nie mogę zmienić już tych parametrów bo już mam:
złaczkę do beczki z rurą PE 2,5 cm - to będzie wlew do filtra i trzeba to połączyć z peszlem z pompy
złączkę do beczki z rurą PE 3cm już mam - będzie to wylew na kaskadę , ale zanim się wyleje na końcu tego trzeba jakoś złaczyć kawałek rury odkurzacza z taką fajną ssawką (rura z ssawka jest zgrzana na stałe) . Nie chcę z tego rezygnować , bo ta ssawka daje fajny efekt tej wylewającej sie wody.
Z góry dzieki za pomoc ! :)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-07-21, 19:42   

Te przejściówki ( mogą być trójniki , kolanka ) są od instalacji zraszających , musisz u siebie poszukać kto handluje systemami zraszającymi i dobrać odpowiedni rozmiar. Od strony peszla żeby dobrze to uszczelnić ścinam z końcówki te wypusty zakładam na nią wąż gumowy i dopiero peszel Połączenie jest szczelne i na tyle trwałe że nie potrzeba już żadnych zacisków :)
Zdjęcia z telefonu ale coś tam dojrzysz



Wąż oczywiście wciskam do końca i obcinam równo z końcówką
Jeszcze takie połączenie peszla z peszlem za pomocą stożkowych przejściówek ( są przeważnie na wyposażeniu pompy ) mam tak u siebie zrobione w miejscu którym podłączam lampę UV a że jej w tym roku nie używałem to jest sobie tak cały sezon i też nie potrzeba żadnych zacisków ani węży i jest :good: tak samo zresztą mam połączoną pompę z peszlem

_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Bartek k. 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-07-27, 20:17   

witajcie
przeczytałem cały post i zauważyłem że przy filtrze zewnętrznym (beczka np. 120L) wlot wody niektórzy z Was wykonują nad rusztem, inni pod rusztem.

Które z rozwiązań jest lepsze? czy ma to znaczenie? co radzicie?

dzięki i pozdrawiam
bartek k.
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-07-27, 21:08   

Ja mam nad rusztem ,tak po prostu zrobiłem otwór w beczce , myślę że lepiej byłoby zrobić wlot pod rusztem ale musiałbym zrobić albo bardzo wysoki ruszt co zmniejsza miejsce na złoże filtracyjne albo zrobić zasilania niżej co jest w beczce w związku z jej kształtem dość utrudnione :???: Tak czy siak jak nie zrobisz nie będzie tragedii :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2009-07-27, 21:26   

ja mam pod rusztem, wtedy większość osadu zostaje przed pierwszą warstwą filtracyjną (która notabene jest tuż nad rusztem), a tym samym więcej jesteś w stanie usunąć przez dolny zawór bez konieczności czyszczenia filtra
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Bartek k. 
Początkujący



Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 12
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-07-29, 07:16   

Przeczytałem raz jeszcze cały temat budowy filtra. Wziąwszy pod uwagę opinię Jarka G i ontario_ab a także wypowiedzi w całym temacie wynika że wlot wody do beczki lepiej jest wyprowadzić pod ruszt :P

Rezultat: spora część osadu zostaje przed pierwszą warstwą filtracyjną, na dnie beczki.

Zapewne to nic odkrywczego, jednak odpowiedź na pytanie uzyskałem :)

dzięki
bartek k.
 
 
 
kruker 
Nowy


Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2009-08-02, 17:58   

JAREK G napisał/a:
A generalnie polecam tak jak jest u mnie dorobienie drugiej beczki :P i z tego filtra zasilanego od dołu woda wpada do drugiej beczki która pracuje jako filtr zasilany od góry :P ale woda jest już na tyle czysta że nie powoduje zapychania i beka pracuje sobie jako filtr biologiczny :)


Witam

A czy sprawdzi się wersja 3-beczkowa z każdą kolejną beczką zasilaną od dołu?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-08-02, 21:39   

kruker napisał/a:
JAREK G napisał/a:
A generalnie polecam tak jak jest u mnie dorobienie drugiej beczki :P i z tego filtra zasilanego od dołu woda wpada do drugiej beczki która pracuje jako filtr zasilany od góry :P ale woda jest już na tyle czysta że nie powoduje zapychania i beka pracuje sobie jako filtr biologiczny :)


Witam

A czy sprawdzi się wersja 3-beczkowa z każdą kolejną beczką zasilaną od dołu?
Sprawa jest już nie aktualna bo od tego roku druga beczka jest też zasilana od dołu a na wszelki wypadek zrobiony jest przelew :) jak bym miał trzecią beczkę to też zasiliłbym ją od dołu :P :
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
kruker 
Nowy


Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2009-08-03, 07:31   

a co powiecie na coś takiego?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny