Warning: include(./cache/board_config.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250

Warning: include() [function.include]: Failed opening './cache/board_config.php' for inclusion (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250
:: View topic - Półka w stawie wsparta o drewnianą palisadę
Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
Forum index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Polka w stawie wsparta o drewniana palisade
Author Message
zombiq
Nowy


Posted:    Półka w stawie wsparta o drewnianą palisadę [ !!! ]

Witam serdecznie.

Forum czytam od dość dawna ale nadszedł czas aby prosić o radę, ale od początku.
Kilka lat temu nabyłem działkę, na której ktoś wykopał na skraju lasu kwadratową dziurę o pionowych ścianach i w niej zebrała się woda. Generalnie dramat, walące się skarpy po których nie było jak dojść do wody, gnijące liście, potężne zakwity glonów, czarna śmierdząca woda...
W tym roku w końcu zabrałem się za "ogarnięcie" mojego oczka i wjechała koparka. Niestety z braku czasu, nie udało mi się wypompować całej wody i kopanie zaczęło się gdy było jeszcze z 80cm wody. Pomimo swojej wielkości koparka nie sięgnęła całości dna. Po wszystkim dokończyłem pompowanie i okazało się, że na środku ostała się wyspa szlamu i resztek gnijącej roślinności. Skarpy wyszły też dość stromo ale ze względów formalnych nie mogłem go bardziej rozkopać.
Za stromo jest i za głęboko aby resztę szlamu wywieźć taczką. Najłagodniejszy stok ma nachylenie 2:1 a dno stawu jest 3,5m poniżej krawędzi działki. Dodatkowo okazało się, że na głębokości około 3m w jednym narożniku ujawnił się strumień, napływa mi jakieś 10-15m3 wody na dobę więc nie idzie osuszyć tego do 0 i pozbywać się mułu ręcznie.
Długo zastanawiałem się też jak zorganizować strefę płytką, problemem są duże wahania poziomu wody, ponad 1m między wiosną a jesienią co bardzo utrudnia sprawę. A przy tej stromiźnie skarp i głębokości całkowitej ciężko byłoby utrzymać roślinność w obecnym kształcie stawu.

Prośba o radę dotyczy ostatniego pomysłu, na który wpadłem dzisiaj i który mógłby załatwić kilka spraw na raz.
Wpadłem na pomysł aby w pierwszej kolejności część dna stawu odgrodzić drewnianą palisadą, coś na kształt faszyny lub raczej wyglądem przypominające falochron. Po wbiciu pali w dno i utworzeniu ściany o wysokości około 1.2m wyłożyłbym ją np. geowłókniną od strony skarpy aby przepuszczała wodę a zatrzymała stałe frakcje i wzmocnił mocując do siebie deskami. Za tę ścianę trafiłby muł i szlam który mi się ostał a na wierzch trochę piasku i żwiru.
Efekty jakie wyobrażam sobie osiągnąć to: 1. pozbycie się mułu, który nie będzie podnosił się i mieszał z wodą, 2. stworzenie pułki o szerokości około 3m do strefy płytkiej i docelowo mocno obrośniętej 3. zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem.

Czy taka konstrukcja ma szanse powodzenia?
A może macie jakieś pomysły jak pozbyć się reszty szlamu?

Tak to wygląda w tej chwili. Jest jeszcze ze 30cm wody.
[img]http://okok.home.pl/images/staw.jpg[/img]

A tu mocno poglądowy szkic z palisadą i poziomami wody z wiosny i jesieni, mniej więcej bo czasami na wiosnę woda była wyżej.
[img]http://okok.home.pl/images/staw2.jpg[/img]
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group