wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile ryb na 6000l wody
Autor Wiadomość
polishdiscus 
Początkujący


Dołączył: 21 Lip 2015
Posty: 14
Skąd: Halinow
Wysłany: 2020-04-15, 21:37   Ile ryb na 6000l wody

Witam wszystkich,
Po dłuższej przerwie resetuje swoje oczko wodne

Wymiary to około 2x2x1,5H
W obiegu około 6000l wody
Filtr Bioklar 15
Z roślin kilka Lilie oraz kilka Rogatek ( ogólnie bieda )
Zbiornik kiedyś wyglądał tak:

Film

Teraz jest tak:






Mam pytanie ile karpi koi mogę wpuścić ( wielkość około 15cm ) aby nie przesadzić z obsadą...
Czy sam bioklar 15 da radę czy jeszcze coś dorzucić ?
Jakieś inne uwagi...?
Rybki chciałbym trzymać kilka lat w oczku dopóki nie wykopię stawu.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-16, 08:59   

Dwie, góra trzy.
Najlepiej jakbyś dobudował jakiś strumyk i strefę bagienną, gęsto obsadzoną roślinami.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-04-16, 09:01   

Przy cenie bioklaru 15 to radziłbym kupić dobrą pompę, dwie beczki po 200l, wkłady filtracyjne (zeolit, włókno kokosowe, gąbkę lub flizelinę) i jeszcze zostanie Ci pieniędzy na piwo przez całe lato żebyś mógł posiedzieć i delektować się trunkiem przy krystalicznie czystej wodzie...
No ale jak doczytałem z treści taki filtr już masz więc powyższa informacja jest zbędna.
Oczko jest widzę częściowo zacienione więc raczej nie będziesz mieć problemów z glonami, a bioklar powinien zdać egzamin z osadem na dnie.

Jeśli chodzi o obsadę to ja przyjmuję zasadę 1cm ryby na 100l wody.
Np na 6m3 jedna 60cm, lub 6 ryb 10cm, lub 3 ryby 20cm - Taki przelicznik mam na karpie KOI które dość mocno brudzą wodę, karasie można przeliczyć 1,5cm na 100l, Okonie, wzdręgi, płocie 2cm na 100l. Nie jest to idealny przelicznik bo jest bardzo ogólnikowy i nie bierze pod uwagę czynników jak, natlenianie, przepływ wody, głębokość, powierzchnię lustra wody itp, ale jest to dobry punkt zaczepienia.
 
 
polishdiscus 
Początkujący


Dołączył: 21 Lip 2015
Posty: 14
Skąd: Halinow
Wysłany: 2020-04-16, 19:49   

2,3 rybki ?
Myślałem, że jedna rybka na 1000L
No to trochę mnie sprowadziliście na ziemie...:)

Wprowadzę kilka zmian w filtracji,pompach,lepszym natlenianiu tak żeby było 5 rybek
Dorzucę roślin
Mam dwa duże filtry odpieniacze białek, widziałem,że w akwarystyce słodkowodnej oraz oczkach nikt ich nie stosuję,ale może spróbuję zobaczyć jaki będzie efekt p ich zastosowaniu....
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-04-16, 20:22   

Odpieniacze białek są zbędne w zbiornikach słodkowodnych, w zupełności poradzą sobie w tym bakterie, szkoda na to prądu. Lepiej zainwestuj w dobre natlenianie.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-04-17, 11:07   

polishdiscus napisał/a:
2,3 rybki ?
Myślałem, że jedna rybka na 1000L
No to trochę mnie sprowadziliście na ziemie...:).

Masz w sumie rację co do tych 1000L na jedno Koi, ale miejże litość nad nimi, choćby były dwa-trzy, to i tak przydałoby się oczko ze 3,5-4m długie, żeby ryba miała gdzie sobie popływać. Uwagi co do koi 15cm - za dwa-trzy lata może to być koi 70cm i co wtedy?

Co do odpieniaczy to rozmawialiśmy o nich nie raz, ja je stosowałem i uważam, że jeżeli można usunąć trochę substancji spieniających wodę w ten sposób, to czemu nie? Tylko chodzi o wersję słodkowodną. Jak wygląda Twoja? U mnie to była wysoka kolumna wypełniona plastikowymi kształtkami, przez które woda spływając ulega spienieniu, na dole w poziomym odcinku jest u góry okienko przez które w parę dni może uzbierać się wiaderko piany. Jak pisze Jungu - prądu szkoda, ale mając i tak w obiegu pompę tłoczącą wodę, można jakoś sobie taki odpieniacz wkomponować w układ wykorzystując nadmiar wysokości tłoczenia pompy - nawet te najekonomiczniejsze podnoszą wodę na ok 2 metry.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
polishdiscus 
Początkujący


Dołączył: 21 Lip 2015
Posty: 14
Skąd: Halinow
Wysłany: 2020-04-18, 01:38   

Dziękuję za wskazówki...

Za rok chciałbym wykopać staw na działce 20x50 metrów ,w najgorszym wypadku karpie będą w oczku max 2-3 lata ( dostałem już wycenę wykopania stawu od 7 tys do 30 tys zł)

Odpieniacze mam 2 sztuki bubble king 250 (pozostało mi z akwarium morskiego )
Jednak zrobię domową metodą coś w tym stylu
Film


Dziś kolejny dzień prac...
Nowa folia
Dołożyłem beczkę 220L z wkładami filtrującymi Kaldness



Pod drewnianym pomostem też jest woda około jednego metra w głąb
( oczko jest jednak trochę szersze niż 2 metry )
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-04-18, 15:09   

Napiszesz coś o formalnościach przy budowie stawu? Ciekawi mnie czy coś się zmieniło. Ostatnio zdziwiły mnie informacje na gov.pl na temat oczka do 50m2 - z tego co tam napisano nie wymaga nawet zgłoszenia. A jak ze stawem?

Co do odpieniacza - chodziło mi dokładnie o taki jak w linku.

A, co do trzymania Koi w dużym stawie - dla mnie to jest wyjście poza pewien kanon.
Koi w stawach się hoduje, a podziwia - w koipondach. Chodzi o kameralne warunki kontaktu z tymi rybami - oczywiście z zachowaniem minimum wielkości zbiornika, żeby ryby dobrze się czuły.
Staw super sprawa, jeden z tematów czekających u mnie na lepsze czasy, ale nie będzie dla Koi.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
polishdiscus 
Początkujący


Dołączył: 21 Lip 2015
Posty: 14
Skąd: Halinow
Wysłany: 2020-04-20, 21:35   

U mnie do powierzchni 1000 mkw na jedynie podstawie zgłoszenia do starosty powiatowego.
i do głębokości max 2 metry

Mój brat ma staw 10x15 metrów i dla mnie jest za mały....:)

Oczko odpalone




Film

Na razie wygląda to skromnie i biednie,ale nie mam czasu zająć się tym poważniej...
Jednak będę co jakiś czas dokładał coś nowego...

Filtry pracują, to za 3-4 tyg jadę po ryby.
Chciałem kupić na start coś małego, 12-15cm, ale ciężko jest coś dostać ,a interesuje mnie głównie odmiana kohaku...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny