wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Punkt poboru wody
Autor Wiadomość
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2020-01-03, 09:13   Punkt poboru wody

Witam, mam przy oczku zrobiony punkt poboru wody(mini studnia), do tego żeby woda sama bez żadnej elektryki poleciała grawitacją do oczka brakuję jakieś 0.5 m. Czy są jakieś sposoby/prawa fizyki itp. żeby nie używać prądu a woda znalazła się w oczku. Niestety nie mogę zrobić zastawy w potoku co płynie koło oczka ze względu na sąsiadów... Niby jest sposób panel słoneczny ale to koszt koło 1 tyś zł, a kiedy się zwróci to sami wiemy... Znalazłem przy oczku źródełko ale przepływ jego w okresie suszy jest minimalny,więc to też odpada... Oczko mam zlokalizowane na samym dole działki a przed nim jest skarpa która ma wierzchołek jakieś 5-7 m. wyżej niż oczko... Muszę coś myśleć bo energia elektryczna coraz droższa... niestety...
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2020-01-03, 14:15   

Poczytaj bo chyba wszedł przepis że rów melioracyjny graniczący z Tobą możesz spiętrzyć do pewnej wysokości ze względu na ucieczkę wód gruntowych. Ja tak mam zrobione i melioranci chcieli rozbierać ale powołałem się na brak wody latem i odpuścili. Nie znam dokładnie przepisu poszukaj.
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2020-01-03, 14:23   

to pół biedy o ludzi z gminy, gorzej jest z sąsiadem, on graniczy z potokiem i jakbym podniósł wodę to pewno by ją miał w piwnicy, dom ma ścianę jakieś 5 m od brzegu i tu jest problem:(
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2020-01-03, 15:21   

A nie mógłbyś spiętrzyć 50 metrów powyżej sąsiada i rurą doprowadzić do oczka (co ten sąsiad robi w czasie ulewnego deszczu) Może pompą mamutową ale 0,5m to chyba na kilka razy (bierze mało prądu)
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2020-01-04, 08:50   

Teraz mam jakieś 20 m wyżej i tak się czepia, a jak się ma to do prawa wodnego, jesli odbudowalem ekosystem i co roku więcej zwierzątek mi zasiedla teren? Mogę tak od pociągnąć rurę z 50 m? Ja mam dana rurę drenarska, miałem problem z zanikiem wody w studni i jak wpialem rurę to nie ma szans żeby wody brakło. Wiesz z tego co on mi mówił to ma pompę do wypromowania wody ze studni ale to też tak jest ze może bajeczki opowiadać. Wg. Wystarczyła by prowizoryczna zapora na 0.5 m i woda sama by leciała. Żałuję tylko że nie dałem rury do wody na zlaczkach, ale wydaje mi się że nie ma to znaczenia bo cała rura jest w wodzie
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2020-01-04, 12:57   

Cała Polska jest zdrenowana i pocięta rowami melioracyjnymi którymi wosa spie... do morza. Jak weźmiesz mapę opadów w centralnej Polsce to ta ilość odpowiada stepowi. Cała sztuka w dzisiejszej zmianie klimatu utrzymać wodę tam gdzie spadła a nie spuścić ją dalej. Można to zrobić w formie zbiorników retencyjnych. Nie muszą być duże. Możesz pociągnąć rurę i 100 metrów ale na swojej działce. Wiem że są plany irygacji czyli nawadniania Polski poprzez np.zastawki na rowach itp. Poczytaj i nie bój się gminy i sąsiadów. Trochę się w tej kwestii zmienia nawet mają być dotacje do zbiorników łapiących wodę
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2020-01-06, 21:05   

Jak byłem dzieckiem to na wszystkich rowach były zastawki.Metr bieżący rowu gromadził 1-2 m3 wody,rów zasypany i wstawiona rura to ułamek tej ilości. Totalny i bezmyślny drenaż zniszczył cała gospodarkę wodną.Szczupaki na tarle były nawet w niedużych rowach.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2020-01-06, 22:39   

To była woda którą widziałeś. Zastawka powodowała że okoliczna ziemia gromadziła kilkaset tysięcy m3 wody. Cały obszar był nawodniony. Teraz wiele obszarów po szybkim wiosennym spływie wody jest suche. Jestem zapalonym wędkarzem więc obserwuje wodę od wielu lat.
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2020-01-07, 05:40   

Zgadzam się z tym, ponadto na polach było sporo różnych stawów które zasypano.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2020-01-10, 12:18   

To też fakt o stawach, ale weźmy też pod uwagę że z roku na rok potoki,rzeki wypłukują żwir przez co poziom wody też się obniża... Gdyby chociażby gminy chciały uzupełniać i robić coś z korytami też wody byłoby więcej,sam widzę po swoim potoku że woda z roku na rok jest coraz niżej, nie to że jest susza tylko że koryto się pogłębia a wody nie ma co przytrzymać, wcześniej miałem zaporkę poniżej to fajnie trzymałą poziom i żwir w potoku,odkąd sąsiad się pluł o to z roko na rok potok jest głębiej osadzony...
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-01-18, 19:54   

potentator napisał/a:
z roko na rok potok jest głębiej osadzony...

Takie coś często zdarza się poniżej jazu na potoku zatrzymującego transportowane wodą kamienie i żwir.
A może dałoby się zrobić coś napędzane wiatrakiem?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny