wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zielona woda - jak z tym wygrać
Autor Wiadomość
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-06-19, 16:42   Zielona woda - jak z tym wygrać

Jednym z największych problemów w oczku wodnym jest zielona woda z glonami stałymi jeszcze można jakoś się uporać natomiast zielona woda nie chcę się tak łatwo poddać. Musimy sobie odpowiedzieć co znaczy zielona woda. Są to jednokomórkowe glony które pożywkę czerpią z substancji organicznych znajdujących się w oczku. Substancjami tymi są karma a później odchody ryb oraz niektórzy się tego nie domyślają są także doniczki z ziemią w którym jest jedna mała roślinka. Tak naprawdę jest to świetna pożywka dla glonów. Proponuję zrobić pewien eksperyment wlać do słoika wodę deszczową ale nie z dachu bo tam też znajdują się różne związki organiczne w małych ilościach ale jednak tylko zebrać z rozłożonej folii i postawić ten słoik w pełnym słońcu na 12 godzin przez tydzień lub dwa tygodnie. Urośnie parę mikroskopijnych pięknie zielonych glonów ale nie będzie zielonej wody. Proponuję teraz wybrać coś większego np. miskę ,wiadro wysypać dno płukanym żwirem gdyż taki nie ma w sobie ziemi a więc cząstek organicznych zalać wodą i wystawić na pełne słońce. Na pewno nie będzie zielonej wody. Tak samo będzie z oczkiem jeżeli będzie w nim mało związków organicznych nie będzie zielonej wody. Sprawa następna kto w naturze pożera te jednokomórkowe glony na pewno nie robią tego bakterie filtracyjne które żywią się obumarłymi tkankami roślin zwierząt na pewno też nie robią tego rośliny wodne ani błotne one najwyżej mogą ''zagłodzić'' te jednokomórkowe glony przez co woda zrobi się czysta lecz występują w naturze zwierzęta dla których zielona woda jest świetnym pokarmem są to zwierzęta zooplankton-owe. Nie muszą być to duże rozwielitki które zostaną szybko zjedzone przez ryby. Jest dużo gatunków i niektóre nie zobaczymy gołym okiem. Myślę że niektórzy którzy mają czystą wodę gdyż niechcący przywieźli z roślinami właśnie takie zwierzęta inni specjalnie wlali wiadro wody z naturalnego oczka a może jeszcze inni nałapali planktonu siatką i wpuścili go do oczka.Przy dużej ilości rogatka wywłócznika te małe zwierzątka mają gdzie się schować i nie wszystkie zostaną zjedzone. To one zjadają jednokomórkowe glony.Tak więc do pozbycia się zielonej wody potrzebne jest współdziałanie kilku czynników roślin, bakterii filtracyjnych oraz zooplanktonu. Według mnie oczko powinno zakładać się w miarę jak najbardziej neutralne ,jałowe nigdy nie sypać tam ziemi czy gliny. Doniczki z roślinami dokładać w sposób sukcesywny przesadzać do coraz większych(ja nie mam żadnej). Czytam na forum że im większe oczko tym łatwiej utrzymać równowagę biologiczną i jest to półprawda widziałem wielkie stawy hodowlane zupełnie zaglonione z zieloną wodą i widziałem malutkie kałuże w których woda cały rok utrzymuje się czysta mimo że jest ona w pełnym słońcu.Wszystko zależy od zwierząt tam żyjących.Rozumiem że każdemu się śpieszy ale według mnie oczko powinno stać rok czasu bez ryb dopiero wtedy jesteśmy w stanie korygować różnego rodzaju błędy które występują z rybami się tego nie da i wygrać walkę z zieloną wodą bardzo ciężko. Pozdrawiam




 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-06-24, 11:44   

Jedno pytanie. Jak wygląda sprawa pomp, kaskad? Zabijają masowo ten zooplankton czy jednak nie są takie straszne dla niego? W końcu taka pompa oczkowa raczej nie mieli, potrafi przepychać w jednym kawałku spore obiekty. U mnie np. masowo przepycha kijanki (żywe) czy larwy żółtobrzeżka (zwykle nie przeżywają tej operacji). Podobno zmiana ciśnienia może być zabójcza?
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-06-24, 14:36   

Nie znam się na pompach i nie wiem jakie się stosuje do oczek. Wiem że są wirnikowe i z membraną tłoczącą. Wirnikowe na pewno niszczą małe zwierzęta wodne, natomiast te z membraną tłoczącą chyba nie. Przez to że nie posiadam pomp filtrów bardzo dbam o plankton zawsze hoduje go w oddzielnych zbiornikach a na jesień przenoszę do domu żeby wiosną szybko wpuścić go do oczka kiedy jeszcze nie ma naturalnego.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-06-25, 22:25   

Witam
W sumie ciekawy temat. Tylko jak by mnie osobiście nie dotyczy nigdy w moim oczku wodnym nie miałem do czynienia z zieloną wodą ..Co innego glony nitkowate to była moja zmora w tym roku jakoś mniej. Zakwit wody jak i glony nitkowate świadczą o zwiększonej trofi zbiornika wodnego,w pierwszym przypadku większej w drugim mniejszej.I świadczy to o zwiększonej ilości fosforu i azotu rozpuszczonego w wodzie.
Cytat:
Z 1mg fosforu wystarcza do wyprodukowania 100mg suchej masy glonów czyli 1000-2000mg świeżej masy glonów.

Te dość dobrze znane zdanie wśród oczkooaniaków pochodzi z książki Hydrobiologia-limnologia. Ekosystemy wód śródlądowych Zdzisław Kajak.
Zachęcam do lektury.
Autor opisuje główne składniki ekosystemu wodnego i zawartość fosforu w nich zawartego.
I w jaki sposób go eksportować. Po części robi to każdy oczkomaniak świadomie lub nie.
Więc filtracja czyszcząc filtry usuwamy muł w nich zawarte fosforany.
Makrofity wynurzone 1m2 może zawierać kilkanaście gram fosforu ,jeżeli weźmie się pod uwagę ile glonów powstaje z 1mg fosforu to wniosek jest prosty warto je mieć i kosić przed zimą.
Usuwanie ryb też jest eksportem fosforu ,ale o tym na razie nie myślę :-D .
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-06-26, 17:46   

W jeziorach w celu wyeliminowania zjawiska zielonej wody zarybia się gatunkami drapieżnymi które później się chroni. Drapieżniki przyczyniają się do redukcji ryby białej która zjada zooplankton. Przez to zooplankton może się rozwijać i to on usuwa efekt zielonej wody. Jezioro dalej pozostaje żyzne bo nie zostały wyciągnięte z niego substancje odżywcze ale woda robi się czysta bo zmienia się struktura gatunkowa organizmów wodnych.
--
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-07-02, 13:43   

To o czym piszesz nazywa się biomanipulacją a oto fragment w/w książki.
Cytat:
Ostatnio przez, pojęcie biomanipulacji rozumie się najczęściej wprowadzanie zmian w stosunkach ilościowych i obfitości ryb w celu ich oddziaływania na zoo- i fitoplankton. Kierunek ten bazuje na dobrze już udokumentowanej wiedzy o tym, że duże gatunki wioślarek (z rodzaju Daphnia) potraf ją w określonych warunkach utrzymać biomasę niepożądanego fitoplanktonu na niskim poziomie, nie dopuścić do jego zakwitu mimo wysokiej trofii . Sytuację taką żartobliwie nazwano „bombą fosforową” - bowiem wysokie stężenie fosforu może doprowadzić do nagłego wybuchu - zakwitu fitoplanktonu jeśli zawiodą, choćby na krótko, mechanizmy biomanipulacyjne,

Pozytywne aspekt biomanipulacji -który i tak sprowadza się do roślin
Cytat:
Utrzymywanie niskiej liczebności fitoplanktonu przez duże wioślarki i związana z tym większa przezroczystość wody może wywoływać zjawiska wtórne - silny rozwój roślinności podwodnej, utrwalającej osady denne, a więc ograniczającej ich resuspensję, kumulującej i wycofującej z obiegu znaczne ilości fosforu i azotu. Obniża to poziom troili wody i zmniejsza groźbę zakwitów

Książkę tę można znaleść na znanym portalu hostingowym z gryzoniem :)
:wrr:
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-12-21, 11:30   




W walce z glonami pomagają też ramienice. Ze wzrostem startują w zimie więc sa konkurencją dla glonów kiedy jeszcze rośliny ''śpią''
 
 
jerzyl 
Początkujący


Dołączył: 29 Sie 2016
Posty: 15
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 2020-02-14, 22:35   

Witam
Jeszcze niby zima, a zielenice zaczęły startować. Ostatnio był sporo deszczu, po deszczach w ciągu kilku dni zieloność zastartowała. Zamierzam rozpocząć akcje eksterminacji, tyle że nie bardzo wiem jak przy obecnych temperaturach zadziałać? Spróbuję załączyć pompę i lampę UV, filtra jeszcze nie ma sensu uruchamiać bo za zimno.
_________________
Pozdrawiam Jurek
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-16, 09:33   

Na wylot pompy załóż rajstopę. Trzeba ją raz dziennie wymieniać lub czyścić ale efekt będzie.
 
 
jerzyl 
Początkujący


Dołączył: 29 Sie 2016
Posty: 15
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 2020-02-16, 18:13   

spróbuję pompować do dziurawego wiaderka wyłożonego owatą
_________________
Pozdrawiam Jurek
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2020-02-16, 18:23   

przefiltruj to przez węgiel aktywowowany ,co możesz wyłap siatką ,węgiel zabierze im trochę pokarmu.
_________________
Botanicus
 
 
jerzyl 
Początkujący


Dołączył: 29 Sie 2016
Posty: 15
Skąd: ze wschodu
Wysłany: 2020-04-22, 21:24   

no i stało się :) zieloność znikła. Może pomogła lampa UV, woda zazieleniła się dość mocno, obecnie spokojnie widać dno oczka. Tylko ryby zdziwione że zieloność ustąpiła
_________________
Pozdrawiam Jurek
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-05-24, 17:33   

http://www.ineko.net.pl/p...0OF%20WATER.pdf

[ Dodano: 2020-05-24, 18:45 ]
Pike5,
Gdzie zostało zrobione te zdjęcie?
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny