wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Mikstyczny
Autor Wiadomość
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-07, 10:10   Oczko Mikstyczny

Witam
Na forum zarejestrowany jestem od trzech lat ale to dopiero teraz odważyłem się pokazać wam moje oczko wodne. Wykopane zostało 3 lata temu ale to dopiero w tym sezonie wziąłem się w garść. W marcu tego roku oczko zostało pogłębione przebudowane i dokańczanie ostatnich poprawek.
Oczko zrobione zostało z filii pcv o grubości 0,8 mm.
Jego pojemność to około 7 tysięcy litrów, w najgłębszym miejscy metr.
Fauna:
8 karasi ozdobnych
4 karpie koi (euro koi)
2 karpie królewskie (chcę się ich pozbyć w najbliższym czasie ponieważ robią niezły sajgon a do tego płoszą inne ryby)
I nie zliczona ilość zeszłorocznego narybku karasi, ale na około wydaje mi się że jest ich ok 10 do 15 sztuk.
Flora:
Kosaćce żółte
Lilia Albida
Lilia Attraction
Strzałka wąskolistna
Hiacynt wodny
Moczarka kanadyjska
Roślin dość mało ale w miarę czasu będę dosadzał.
W tym momencie filtr nie jest podłączony ponieważ pompa z niewiadomych przyczyn zepsuła się. Filtr to "Basic" z lampą uv 11 W
A tak wygląda moje oczko, może nie jest tak piękne jak wasze ale pracuję nad tym by kiedyś też było :)
Z tyłu na kosaćcem niestety nie udało mi się zamaskować folii ponieważ brakło mi jej kilka cm.



Strzałka w tym roku zaszalała z ilością liści:





Na lilie także nie narzekam bo odkąd zaczęła kwitnąć na początku maja od tamtej pory ciągle jakiś kwiat czy pąk jest na powierzchni wody :D





Attraction trochę leni się ze wzrostem ale w sumie zasadzona była zaledwie dwa tygodnie temu




Mile widziane rady i krytyka ;) :)
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-06-07, 13:06   

Witam,

Milo, ze się pochwaliłeś swoim oczkiem. Jak sam zauważyłeś jest mało roślin. Dlatego też woda jest zieloniutka. Trzeba więc mocno zwiększyć obsadę roslinną. Z czasem też pewnie zacznie Ci przeszkadzać sztucznie wyglądający wianuszek z kamieni wokół oczka i to przerobisz (sam miałem podobnie). Ponadto pomyśl o zagospodarowaniu terenu wokół oczka. Jakieś liliowce, funkie czy coś takiego sprawią, że oczko wkomponuje się w teren.
Oczko dosyć spore więc jest potencjał :)

[ Dodano: 2018-06-07, 14:09 ]
A co do lilii to jeśli chcesz się cieszyć ich wyglądem to musisz zapewnić im duuuuużo jedzenia ;)
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-07, 16:05   

Z tymi funkiami to naprawdę dobry pomysł miałeś, ale pod ścianą wiosną zasadziłem kilka małych iglaków, więc nie wiem czy funkie ich nie "zdominują" :???: :???:
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-07, 18:31   

Chyba najbardziej tu potrzebny jest filtr g/k. Pozbyłbyś się po jakimś czasie zielonej wody. Wianuszek z kamieni obsadziłbym miętą, szybko rośnie i w wodzie i poza nią i doskonale ją oczyszcza.
 
 
necoyolo 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2018
Posty: 33
Skąd: Stary Sącz
Wysłany: 2018-06-07, 22:12   

Sam miałem 2 "małe" karpie królewskie i zdaje sobie sprawę z rozróby jakie robiły, efektywnie podtapiały liście lilii na których wylądowała karma ale nawet i tego widoku nie były warte, rośliny pływające które są najlepszym chyba sposobem na zieloną wodę nie miały szans przetrwać, pistie o korzeniach 20cm w dwa dni marniały bo były spore a korzenie obgryzione praktycznie do zera, ale nie winie ich też w 100 % za to bo koi czasem też coś skubły, o ile dobrze wynioskowałem ze zdjęcia to słońce przez cały dzień gości promykami Twoje oczko więc to też utrudnia sprawę, w tym roku zabezpieczyłem się przed atakiem na moje pistie, może i dziwnie robić ala pływającą wyspę dla pływających roślin ale według mnie to i tak lepsze rozwiązanie niż zostawić je swobodnie, musze jeszce w wolnej chwili zakryć węża czarną geowłokniną ale to w swoim czasie. Dla roślin podwodnych też siateczkę dałem, zrobiłem to z moczarką argentyńską i wywłócznikiem brazylijskim.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/546d4073197bfa00
https://www.fotosik.pl/zdjecie/15eb841a95ce5490
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-10, 15:55   

Kwitnie i u mnie :
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-06-10, 18:47   

Poczekaj aż Attraction zacznie Ci kwitnąć. Z tej to będziesz miał radochę ;)
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-18, 20:50   

Filtracja podłączona, teraz tylko czekamy na efekt :)




Na razie trochę rury i kable widać ale z czasem muszę o tym pomyśleć :P

Mam też mały problem z mszycom na liściach lilii, jak z nimi walczyć?czasami zgarniam je ręką ale po dwóch, trzech dniach znów to samo :P
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2018-06-18, 21:01   

witam
co do mszyc słyszałem o opryskach z czosnku skrzypu itp..
sam muszę coś zastosować bo u mnie też szaleją
pozdrawiam
_________________
Botanicus
 
 
necoyolo 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2018
Posty: 33
Skąd: Stary Sącz
Wysłany: 2018-06-20, 13:40   

Przepis zaczerpnięty z oczkowodne.net. Mam rozumieć, że jest całkowicie bezpieczny dla ryb tak ?

500 g świeżo ściętego skrzypu zanurzamy na 24 godziny w 5 litrach wody. Następnego dnia gotujemy przez 10 do 20 minut, po czym odcedzamy przez szmatkę napełniając butelki. Do oprysków nalezy taki roztwótr rozcienczyć 1:4 tzn na opryskiwacz o pojemnosći 5 L wlewamy 1 litr wyciagu i 4 L wody. Zabieg opryskiwania należy powtórzyć po 5-10 dnaich.
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-06-29, 12:03   

Po 10 dniach stosowania lampy uv widzę poprawę klarowności wody, jest jeszcze trochę mętna ale jest o niebo lepiej, widać już normalnie ryby. Przed zastosowaniem lampy mógłbym tylko o tym pomarzyć.
Na zdjęciu poniżej widać że nawet attraction zamierza kwitnąć w tym roku :-D

Namnożyło się setki karasi, i nie widzę nawet by któraś z ryb je wyżerała, czasami karp je pogoni ale raczej bez większego sukcesu (przy kamieniu po prawej stronie widać jedną szarą sztukę.
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2018-07-01, 20:11   

na przerybienie z karasiami to albo okoń, albo szczupaczek ten to dopiero potrafi czyścić z czasem wyłowić i zastąpić mniejszym
pozdrawiam
_________________
Botanicus
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-07-04, 16:12   

Wpusc jednego okonia wielkości ok 10 cm i będzie Ci pilnował stanu ryb. Ja mam ciut większego i ani jeden karas z zeszłorocznego narybku nie przetrwał. Z tego roku też nie widzę już małych, choć było ich mnóstwo. Duzych karasi nie rusza więc się nim nie stresują. A gdy wchodzę do oczka to zawsze podplywa i skubie nogi więc peeling gratis 😉
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-07-05, 11:11   

Wreszcie moja wyczekiwana attraction zakwitła :

Ale czy to normalne że jest tak jasna? (to jej pierwszy kwiat)
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-07-05, 19:07   

Każdego kolejnego dnia będzie ciemniejsza

[ Dodano: 2018-07-06, 10:45 ]
Przyjrzałem się zdjęciu tej lilii i jak dla mnie ma za dużo płatków jak na Attraction. Moje mają około 20
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny