wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zima nadchodzi - konieczne prace
Autor Wiadomość
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
  Wysłany: 2014-12-16, 12:56   

nie wiem co masz za ryby w oczku, ale ja tyle nie sypie nawet w lato (a mam koi pod 50cm). ile tego sypiesz? 500ml?
 
 
darekb 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 131
Skąd: otwock
Wysłany: 2014-12-16, 19:49   

Cytat:
Wysłany: Dzisiaj 12:56
nie wiem co masz za ryby w oczku, ale ja tyle nie sypie nawet w lato (a mam koi pod 50cm). ile tego sypiesz? 500ml?

A o chlebie żeby nie zapomnieć zimą - i po takiej wyżerce rybki będą miały pięknie napęczniałe i okrąglutkie brzuszki 8)
_________________
pozdr Darekb
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-12-17, 10:23   

Bolekso, zwolennika nie karmienia poczęstuję :piwko: :pa:
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-22, 21:16   

czester 1 napisał/a:
nie wiem co masz za ryby w oczku, ale ja tyle nie sypie nawet w lato (a mam koi pod 50cm). ile tego sypiesz? 500ml?


Witam. Wsypuję raz w tygodniu w czasie mojego pobytu na działce od 1 do 1,5 kubeczka po piwie. W ciągu tygodnia wszystko jest zjedzone przez ryby.





Filtr K-G nadal pracuje.


Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2014-12-24, 11:58   

Witam.U mnie napowietrzacz jest w garażu a 20m zbrojony wężyk przekrój wewn. 5mm zakopany na gł 20cm Na końcu wężyka obciążniki (kawałki cegły dziurawki ) kula napowietrzająca o śr 6cm i kawałek steropianu.Umieszcza się to tak by kula była w prawie najgłębszym miejscu ale nie w najgłębszym bo tam śpią ryby, i 15cm nad dnem by nie porywać z dna zanieczyszczeń.Wydajność napowietrzacza musi być odpowiednia do głębokości. Szczęśliwego Nowego Roku [/b]
_________________
Pierwsze oczko 1998,obecnie po remoncie 72m3
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-25, 09:56   

ropi napisał/a:
Umieszcza się to tak by kula była w prawie najgłębszym miejscu ale nie w najgłębszym bo tam śpią ryby, i 15cm nad dnem by nie porywać z dna zanieczyszczeń.

Dołączając się do życzeń Szczęśliwego Nowego Roku, proszę Cię, abyś sprawdził tematy dotyczące napowietrzania wody w zimie - co do umiejscowienia dyfuzora.
Nie tuż nad dnem i nie o spokój zanieczyszczeń na dnie najbardziej chodzi, ale 25-35 cm pod powierzchnią wody - czyli najpłycej, jak się da, głęboko tylko na tyle, żeby dyfuzor był zawsze poniżej lodu.
Teraz mieszasz wodę w (na szczęście bardzo dużym) oczku, utrudniając powstanie stref zastoin wody o różnych temperaturach, z ową pożądaną 4C na dnie.
Też wielokrotnie było pisane, że napowietrzanie ze względu na bardzo dużą rozpuszczalność gazów w zimnej wodzie jest wystarczająco skuteczne przy płytko umieszczonym dyfuzorze, zapewniającym także, jak nie przede wszystkim "odkorkowanie" stawu - utrzymanie otworu w lodzie umożliwiającego uwalnianie szkodliwych gazów powstających na dnie. Zapewne chodzi w tym przypadku po prostu o obniżenie ciśnienia w wodzie, co zmniejsza rozpuszczalność produkowanych przecież stale owych szkodliwych gazów i zapobiega tym samym systematycznemu nasycaniu wody tymi gazami do stężenia odpowiadającego roztworowi nasyconemu gazu dla danej temperatury i ciśnienia, które to ciśnienie w przypadku braku dziury - wzrasta wraz z przybywaniem gazu. Co często obserwuje się przy robieniu dziury w lodzie.
Czyli wraz z pojawianiem się nowych porcji gazu wzrasta ciśnienie pod lodem, co z kolei zwiększa stężenie gazu nasyconego w wodzie (zwiększa ilość możliwego do rozpuszczenia się w wodzie gazu) - w konsekwencji dlatego właśnie czasami po przebiciu lodu czujemy wyraźny zapach siarkowodoru.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2014-12-25, 12:25   

wolanin napisał/a:
ropi napisał/a:
Umieszcza się to tak by kula była w prawie najgłębszym miejscu ale nie w najgłębszym bo tam śpią ryby, i 15cm nad dnem by nie porywać z dna zanieczyszczeń.

Dołączając się do życzeń Szczęśliwego Nowego Roku, proszę Cię, abyś sprawdził tematy dotyczące napowietrzania wody w zimie - co do umiejscowienia dyfuzora.
Nie tuż nad dnem i nie o spokój zanieczyszczeń na dnie najbardziej chodzi, ale 25-35 cm pod powierzchnią wody - czyli najpłycej, jak się da, głęboko tylko na tyle, żeby dyfuzor był zawsze poniżej lodu.
Teraz mieszasz wodę w (na szczęście bardzo dużym) oczku, utrudniając powstanie stref zastoin wody o różnych temperaturach, z ową pożądaną 4C na dnie.

Ok. Zrozumiałem. Podniosę wyżej. Nie ma z tym problemu, ale gdzieś czytałem na forum o takim właśnie posadowieniu napowietrzacza nad dnem.
_________________
Pierwsze oczko 1998,obecnie po remoncie 72m3
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-05, 13:07   

Dzisiaj miałem troszkę pracy przy oczku. Zauważyłem w strumyku zdechłego szczura /taka świeżynka prosto na patelnie/. Myślałem, że po prostu wezmę go na łopatę i wyrzucę. Jednak to cholerstwo tak przymarzło, że za skarby nie mogłem nic z nim zrobić. Po dłuższej walce udało mi się go wyciągnąć ale bez jednej nogi. Dopiero dłuto i młotek pozwoliły mi odkuć wraz ze żwirem resztę gryzonia.
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-01-05, 18:03   Dyfuzor

Paweł w swoim poście dokładnie opisał zjawiska jakie zimą zachodzą w oczku. Nie mam co prawda dyfuzora ale mam grzany przerębel i malutką 5 W. pompkę na głębokości 25 cm. Pompka daje efekt strumienia przy powierzchni wody i dotlenia wodę. Zrobiłem tak ponieważ oczko jest przykryte folią i wiatr nie może powodować fali. Pewną niewielką cyrkulację w górnych warstwach wody daje grzałka powodując ruch w pionie ale tylko w okolicy grzałki . Przez kilkanaście lat nie miałem żadnych strat zimowych.
Pozdrawiam ! Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-01-06, 10:41   Re: Dyfuzor

Bolekso napisał/a:
Paweł w swoim poście dokładnie opisał zjawiska jakie zimą zachodzą w oczku. Nie mam co prawda dyfuzora ale mam grzany przerębel i malutką 5 W. pompkę na głębokości 25 cm. Pompka daje efekt strumienia przy powierzchni wody i dotlenia wodę. Zrobiłem tak ponieważ oczko jest przykryte folią i wiatr nie może powodować fali. Pewną niewielką cyrkulację w górnych warstwach wody daje grzałka powodując ruch w pionie ale tylko w okolicy grzałki . Przez kilkanaście lat nie miałem żadnych strat zimowych.
Pozdrawiam ! Bolek

U Kilerk1 i w moim oczku wystąpiło takie dziwne zjawisko wychłodzenia wody do ok 2C.
Uważam, że jest to efekt braku pokrywy lodowej. Właśnie przykrycie oczka folią, tak jak zrobiłeś :good: , może być remedium na takie dziwne zjawiska - gdy zimy nie ma, a w oczku woda zimniejsza niż na dnie pod lodem.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2015-01-06, 13:37   Re: Dyfuzor

wolanin napisał/a:
Bolekso napisał/a:
Paweł w swoim poście dokładnie opisał zjawiska jakie zimą zachodzą w oczku. Nie mam co prawda dyfuzora ale mam grzany przerębel i malutką 5 W. pompkę na głębokości 25 cm. Pompka daje efekt strumienia przy powierzchni wody i dotlenia wodę. Zrobiłem tak ponieważ oczko jest przykryte folią i wiatr nie może powodować fali. Pewną niewielką cyrkulację w górnych warstwach wody daje grzałka powodując ruch w pionie ale tylko w okolicy grzałki . Przez kilkanaście lat nie miałem żadnych strat zimowych.
Pozdrawiam ! Bolek

U Kilerk1 i w moim oczku wystąpiło takie dziwne zjawisko wychłodzenia wody do ok 2C.
Uważam, że jest to efekt braku pokrywy lodowej. Właśnie przykrycie oczka folią, tak jak zrobiłeś :good: , może być remedium na takie dziwne zjawiska - gdy zimy nie ma, a w oczku woda zimniejsza niż na dnie pod lodem.


jak nie ma lodu i temperatura 2 *C to zastanowiłbym się nad tym czy nie mam zbyt wydajnego napowietrzacza wychładzającego wodę i czy nie jest zbyt głęboko ??? ja bym go wyłączył skoro nie ma lodu i sprawdził efekt.
Rolą napowietrzacza jest utrzymanie małego przerębla.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-01-06, 15:49   Re: Dyfuzor

Mazur napisał/a:
jak nie ma lodu i temperatura 2 *C to zastanowiłbym się nad tym czy nie mam zbyt wydajnego napowietrzacza wychładzającego wodę i czy nie jest zbyt głęboko ??? ja bym go wyłączył skoro nie ma lodu i sprawdził efekt.
Rolą napowietrzacza jest utrzymanie małego przerębla.

Jasne. U mnie nawet napowietrzania jeszcze nie było. Natomiast wydaje mi się, że nawet lekka cyrkulacja powodowana przez wiatr poruszający powierzchnią wody może zaburzać tworzenie się stref stratyfikacji temperatur. Dopóki woda nie zamarznie, nie ma spokoju.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Tsuaki 
Początkujący


Dołączył: 25 Lip 2015
Posty: 24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-26, 22:28   

Witam ! :-D
Jestem świeżym posiadaczem oczka (od początku sierpnia) i pomału czas przygotować się na pierwszą zimę :-D Mam kilka pytań:
- Czy zimujecie pistie, hiacynty? Jakieś sprawdzone sposoby?
-Czyszczenie oczka przed zimą; czy wypuszczać cała wodę ( zostawiając kilka beczek starej wody) myć brzegi i wybrać cały muł który się nagromadził ? Jak przyciąć lilie i grążela
Co z roślinami podwodnymi? Takimi jak Rogatek Rodestnica Moczarka Wywłócznik Kabomba Te roślinki na zimę tez się przycina ?
-i co z roślinami bagiennimi? Niezapominajka błotna Babka wodna Turzyca Jeżogłówka Potocznik Przetacznik bobowniczek Przęstka Sit rozpierzchły Łączeń

Z góry Dzięki :)
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-27, 14:13   

Witam.
Podaj więcej informacji na temat swojego oczka tj. szerokość, długość, głębokość, pojemność, z czego jest zrobione. Jaki masz sposób filtracji wody itp. Mile widziane jest zdjęcie oczka , a najlepiej dwa. Nie wstydź się. Tak czy siak, w imieniu pozostałych oczkomaniaków tego forum przyjmuję Cię do naszej społeczności. Niech moc będzie na wieki z Tobą. Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Tsuaki 
Początkujący


Dołączył: 25 Lip 2015
Posty: 24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-08-27, 17:10   

Hehe Dziękuję za miłe przyjęcie :yahoo:
Oczko ma wymiary 4,5m na 5m głębokość 1,4m zrobione jest z folii.
Mam tylko naturalny filtr jakim są małże ;)
W oczku posiadam pompę która zasila strumień kaskady.(w zimie będzie pracował napowietrzacz )



 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny