wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr korzeniowo - glebowy Ryby2008
Autor Wiadomość
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-27, 15:24   

luzio napisał/a:
A póki co zamiast na liczeniu skupić się na budowie


Bardzo chętnie się skupie jak w końcu przestanie padać, wiać i zasypywać mnie w tej mojej dziurze :x No pogodę to sobie cudowną wybrałam na kopanie, mogę sobie pogratulować tylko :brawo: :-(
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-27, 17:00   

Nie przejmuj się, ja też miałem podobne przygody. Możesz zobaczyć:
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=27
A i jeszcze na wszelki wypadek odnośnie pomp to pamiętaj by użyć węża/rury o największej średnicy. Zwykle pompy mają końcówki dostosowane do różnych średnic. Te wąskie odcinasz, zostawiasz najszerszą i taki wąż kupujesz...
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-28, 11:02   

luzio napisał/a:
A póki co zamiast na liczeniu skupić się na budowie. Ja tam nigdy nic nie liczyłem. Jak woda płynie ładnie dla mojego oka to znaczy że jest ok ;)
Tak w sumie to co to jest to 5 tys. litrów w oczku. Tyle co nic. Byle pompka to przepompuje. Ta Aqua Nova NM-6500 ustawiona na maksa, przy niedużym podnoszeniu do filtra G-K to pewnie ze 20 razy na dobę.

[ Dodano: 2017-04-27, 15:20 ]
edzia
Wysokość liczysz wyłącznie w pionie. Naprawdę szczyt twojej kaskady jest 2m ponad poziomem lustra wody oczka? Ja mam jakąś taką podobną pompkę z regulacją o wydajności 10 czy 12 tys. Mam 2 metry podnoszenia. I przy połowie mocy plusk jest całkiem sympatyczny.


I o to mi chodzi żeby ładnie wyglądało wszystko dlatego obawiam się że pompka może być za słaba, już pomijając filtr gk jeśli zasilałaby tylko beczkę 200l i prosto do kaskady. Teraz znalazłam Jebao ME- 6500 lub 8000 i skłaniam się ku tej drugiej, zawsze można przykręcić moc.
Dlaczego wątpisz że jest 2 m? Dokładnie będę wiedzieć jak skończę budowę, po ułożeniu kamieni może się pozmieniać w zależności jaką będę miała wenę twórczą tego dnia. Ale skoro na Twoich pięknych hektarach wody się sprawdza to tym bardziej u mnie. :yahoo:
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-04-28, 11:46   

edzia, Pamiętaj że płynąca woda = hałas .
Nie wiem czy oglądałaś moje fotki ale w moim oczku na kaskadzie woda wypływa z koła młyńskiego i delikatnie spływa po kamieniach do oczka .
W ciągu dnia słyszalny jest lekki szmer i plusk wody .Natomiast w nocy gdy ruch miejski ustaje, ucichnie wiatr, dźwięk płynącej wody jest bardziej donośny.
Żeby się nie okazało że w pewnym monecie ten dźwięk, może tobie lub innym będzie przeszkadzać.
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-28, 14:49   

kmarkot napisał/a:
W ciągu dnia słyszalny jest lekki szmer i plusk wody .Natomiast w nocy gdy ruch miejski ustaje, ucichnie wiatr, dźwięk płynącej wody jest bardziej donośny.
Żeby się nie okazało że w pewnym monecie ten dźwięk, może tobie lub innym będzie przeszkadzać.

I tu mnie masz :roll: Okna mojej sypialni wychodzą wprost na kaskadę, może być, że faktycznie taki ciągły szmer zacznie mnie wkurzać :-o no i zagłuszać długie rozmowy pod altanką przy grilu ;)

Chcę zrobić tak, że na co dzień pójdzie tylko na Gk o ile uda mi się zorganizować miejsce a kiedy będzie to potrzebne przełączę na kaskadę. Jeżeli nie zrobię Gk to na co dzień będę zmniejszać przepływ na kaskadzie.
Oglądałam Twoje oczko. Patrząc na Twoje rozwiązanie wydaje się że i mi wystarczy 6500 l, ale korci mnie to 8000l z powodu możliwości regulacji :P
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-28, 16:00   

Jeśli kaskada ma być większa to możesz oczywiście wziąć większą pompę z regulacją. Ale z pewnością w każdym razie nie musisz obawiać się o plusk czy szmer. Tzn. jego brak ;)
Zależy oczywiście jeszcze jak jest zbudowana. U mnie z szeregu małych wodospadzików. Szmer/plusk jest właściwie zawsze, wystarczy by woda popłynęła. Z czasem to nawet faktycznie trochę dziwne wrażenie się ma. Jakby deszcz ciągle padał. Choć inni twierdzą że czują się jak w górach przy strumieniu. Przy czym główne miejsce podziwiania to weranda znajdującą się jakieś 10 metrów od kaskady.
Ogólnie jest ok ale z pewnością mocny plusk mógłby z czasem stać się nużący.

Co do wysokości kaskady to pamiętaj jeszcze by nie budować jej od samego szczytu górki! To nie będzie ładnie, naturalnie wyglądać. Kaskadowe źródełko musi być niżej. Kaskada nie może zdominować górki. Musi też być ładnie wcięta w górkę!
Inaczej osiągniesz efekt kapliczki. Sztuczność.
Budowa kaskady nie jest łatwa. No chyba że twój gust estetyczny jest rozciągliwy. Ja w każdym razie przykładam wielką wagę do detali i potrafię rozebrać sporo już wykonanej roboty by wykonać ją na nowo z pożądanym efektem.
Jeszcze raz uczulam w każdym razie: kaskadę trzeba wcinać. Trzeba mocno wciąć koryto by potem po wyłożeniu kamieniami nadal było wcięte. Nie przeginać z wielkością w stosunku do górki.
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-29, 00:52   

Kapliczka nie wchodzi w grę! Mój gust ogrodniczy kształtował się pod kierownictwem mojego pradziadka i pierwszy raz przycinałam maliny dziadkowym scyzorykiem mając 2 latka ( mama mi opowiadała jak patrzyła na pomysły dziadka z duszą na ramieniu ;) ) i lubię naturalistyczne kształty :) a oczko wodne przejęło prym po akwarium, które ciągle było za małe, więc w końcu zdecydowałam, że zamiast co pół roku kupować większe po prostu zrobię maksymalnie duże oczko i może na jakiś czas przynajmniej wystarczy :P
Kaskada będzie wkomponowana w skalniak i planuję wpuszczać do niej wodę na szerokości około 1 -1,5 m. strumień spadającej wody nie musi być mocny ale zauważalny. Rozciągnąć strumień na odpowiednią szerokość nie jest problemem pod warunkiem dysponowania odpowiednią ilością wody. Moja altanka jest max 5m dalej więc faktycznie przy dłuższej imprezie może przeszkadzać przypadkiem komuś... regulacja przepływu tym bardziej się sprawdzi więc jesli kupie 8000l i ewentualnie przydławię to uzyskam żądany efekt i regulację poboru mowy przy okazji :)
Do pochwalenia się oczkiem jeszcze sporo wody upłynie,ale żeby pokazać co lubię wrzucę fotkę mojego byłego już akwa :)




a to mój ulubieniec Hrabia. dożył sędziwego wieku...uwielbiał pozować :)


[ Dodano: 2017-04-29, 01:00 ]
luzio napisał/a:
kaskadę trzeba wcinać.

Możesz rozwinąć? nie łapię, w co wciąć?;) chodzi o to żeby po ułożeniu kamieni powierzchnia kaskady tworzyła łuk wklęsły w stosunku do oczka? Będę raczej próbowała tworzyć coś bardziej niesymetrycznego tak jakby tego nie tworzyła ręka ludzka a co wyjdzie... się okaże ;)
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-04-29, 08:56   

Piekny bojownik. Powodzenia z oczkiem bo z tego co widze po postach to bedzie kawal dobrej roboty :)
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-29, 09:31   

edzia napisał/a:

Możesz rozwinąć? nie łapię, w co wciąć?;) chodzi o to żeby po ułożeniu kamieni powierzchnia kaskady tworzyła łuk wklęsły w stosunku do oczka?

Wciąć w ziemię. Wklęsłość w stosunku do zbocza górki/skalniaka. Tak jak to jest w naturze. Erozja wody wcina koryto w głąb.

Natomiast nie wiem co masz na myśli pisząc wyżej o szerokości. Chcesz by strumień wody miał szerokość metra? To sporo. W takim układzie musisz zwrócić uwagę na to że woda będzie tam bardzo „cienka” płytka. Będzie musiało być idealnie równo by pokryła ładnie dno. Wodospad o takiej szerokości zaskoczy ci tylko przy większym przepływie wody.
Zresztą....
Buduj, zobaczymy co tam wyjdzie. Potem ty się podzielisz swoim doświadczeniem.

PS.
Do admina
Wydaje mi się że można by wyciąć tą dyskusję i przenieść do innego wątku by nie zaśmiecać filtru Ryby :P
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-29, 09:33   

[quote="luzio"]
edzia napisał/a:
Chcesz by strumień wody miał szerokość metra? To sporo. W takim układzie musisz zwrócić uwagę na to że woda będzie tam bardzo „cienka” płytka. Będzie musiało być idealnie równo by pokryła ładnie dno. Wodospad o takiej szerokości zaskoczy ci tylko przy większym przepływie wody

Wyobrażam sobie wodę meanrującą z kamienia na kamień lewo-prawo w całej szerokości 1m kaskady.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
edzia 
Początkujący



Dołączyła: 15 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: Leżajsk
Wysłany: 2017-04-29, 12:39   

wolanin napisał/a:
Wyobrażam sobie wodę meanrującą z kamienia na kamień lewo-prawo w całej szerokości 1m kaskady.

1m to szerokość, powiedzmy umowna, dokładnie to marzy mi się aby woda w zależności od wielkości przepływu potrafiła rozlewać się jak najszerzej po kaskadzie. Wypływając z jednego czy dwóch punktów spływała do oczka możliwie najszerzej, no zobaczymy co mi z tego wyjdzie ;) będzie trochę zabawy :)

Luzio tak też myślałam :)nie będzie to proste zadanie na takiej szerokości ale będę się starać.
Mam cały dłuuugi tydzień majowy wolnego więc w końcu zacznę coś tworzyć. już za chwileczkę już za momencik.... ale mam radochę :yahoo:

Dzięki za wszystkim za rady, zaraz idę je przekuć w czyny :)
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-08, 20:02   

Witam.
Przypomnę Oczkomaniakom, że w marcu 2013 roku rozpocząłem budowę pierwszego naturalnego filtra korzeniowo-glebowego (KG) do oczka.


Filtr spełniał swoją funkcje do połowy lata 2018, tzn. do momentu, w którym zauważyłem duże ubytki wody w oczku wodnym. Filtr wyłączyłem. Na szczęście, miałem jeszcze drugi filtr.



Dopiero tej wiosny postanowiłem znaleźć przyczynę ubytku wody w pierwszym filtrze.
W krótkim czasie udało mi sie znaleźć przyczynę. Stosując metodę odkrywkową okazało sie, że są dziury w folii wykonane przez korzenie trzciny pospolitej bardzo popularnej w Polsce. Korzenie tworzyły podziemną siec pajęczą. Niektóre miały grubość ponad 1 cm i długość 2 metrów.


















Trzciny w pierwszym filtrze nie sadziłem. Sadziłem w drugim filtrze.
Okazało sie, że trzcina przedostała się do pierwszego filtra korzeniami, które przebiły folię w pierwszym filtrze.


Dziury w folii są w takich miejscach, że klejenie jest niemożliwe.
Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2019-05-11, 09:10   

Jak zwykle szczegółowa fotorelacja :piwko:
Mnóstwo roboty z tymi oczkami. I do tego sami sobie fundujemy to wszystko.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-03, 18:43   

Witam. Po kilku dniach kopania była możliwość wyjęcia folii z filtra K-G.


Na dnie tej folii był jeszcze dodatkowo podkład foliowy zabezpieczający dno przed korzeniami.


Dopiero po umyciu folii istniała możliwość oceny stanu folii po 6 latach jej używania. A wnioski w czasie oględzin nasuwały się same.
Wniosek 1. Nie kupujcie folii zgrzewanej w taki sposób.








Wniosek 2. Takie zakładki są pułapką dla korzeni. Korzenie nie mając ujścia mogą przebić folię.





Wniosek 3. Folia zgrzewana 2 x0,5 mm jest do :dupa: Rozkleja się. Korzenie z łatwością wchodzą pomiędzy dwie cienkie folie.




Wniosek 4. Po kolorze osadu na folii należy domyślać się , że woda lana z kranu jest zażelaziona.




Ryba2008 :pa:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-04, 13:32   

A dlaczego kupowałeś zgrzaną folię? To przecież można było zrobić z roki.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny