wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykonam filtr do oczka praktycznie każdy kształt i wieklość
Autor Wiadomość
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
  Wysłany: 2006-08-24, 15:01   Wykonam filtr do oczka praktycznie każdy kształt i wieklość

Mam możliwość wykonać jakikolwiek pojemnik na filtr do oczka wodnego, wpadłem na to dzisiaj :yess: mam zamiar wybudować spore oczko wodne ( ok 80 000 litrów to dla mnie spore) i chyba w tym sezonie nie uda mi sie juz tego zrobić. Pomyślałem więc że najpierw przygotuje sobie cały osprzęt do oczka aby wystartować z nim bez problemów wczesną wiosną.

Filtr bede robił z laminatu, ojciec jest szkutnikiem i mam do tego odpowiedni warsztat i sporo materiałów (maty, żywice itd.)

Tylko najpierw niech ktos mi powie jak duży powinien być to filtr i z ilu komór ma sie składać :?: .

A jak ktos bedzie zainteresowany to można u mnie wykonać taki pojemnik każdych rozmiarów, tylko potrzebuje rady mądrzejszych co do filtrów.

help...
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-08-24, 19:11   

Moim zdaniem około 5000 tyś litrów dało by rade.Na tak dużą pojemność,jężeli chcesz zrobić filtr to zrób tak.Odejmij od swoich 80m3 jakieś 5-10m3(chyba że masz miejsce na jeszcze jedno oczko o pojemności do 10m3) i zrób mniejsze.W tym mniejszym obsadź dość gęsto roślinami.Przelew do większego(np. strumień) i powinno wszystko grać.Przy tej objętości oczka mogło by się udać bez jakiego kolwiek filtra przy odpowiedniej obsadzie roślinami.To jest tylko moje zdanie,zrobisz jak będziesz uważał.Niech się wypowiedzą inni forumowicze
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-24, 20:01   

moją sytuacje przedstawiłem tu http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=648

Ernest napisał/a:
to zrób tak.Odejmij od swoich 80m3 jakieś 5-10m3(chyba że masz miejsce na jeszcze jedno oczko o pojemności do 10m3) i zrób mniejsze.W tym mniejszym obsadź dość gęsto roślinami.Przelew do większego(np. strumień) i powinno wszystko grać.

jesli mialbym zrobic tak jak radzisz to moze wykorzystać to mniejsze 'stare' oczko na gestą obsade roślinami? nie chce zabardzo kopać więcej niż jest na moim rysunku (no chyba ze pare metrów na filtr, który sie schowa pod jakąś pokrywą)

a tu ten rysunek :arrow: http://www.fotosik.pl/pok...497895ad44.html

to stare oczko ma chyba właśnie niecałe 10m3 (tak mniej wiecej z moich obliczeń)

co Wy na to?
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-08-24, 20:15   

Ja bym to wykorzystał.Podstawą takiego filtra jest bezobsługowość(może raz na 3 lata czeba było by go odkurzyć z mułu :) )
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-24, 20:27   

hmmm sprawa na pewno do przemyślenia... choc poznałbym chętnie opinie innych.

a jaką pompe wtedy zastosować? domyślam sie ze musi miec b.duzy przepływ, ale zależy mi na tym aby nie żarła za duzo prądu bo ma pracować oczywiście non-stop

acha no i powracając do tematu chciałbym aby ktoś sie jeszcze wypowiedział o pomyśle dość sporego filtra z laminatu :idea:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-08-24, 21:28   

Moim zdaniem Ernest dał Ci bardzo dobry pomysł. Filtr z laminatu do tak dużego oczka musiałby być gigantem i chyba nie warto. Mozesz połączyć stare oczko z nowym jakimś strumykiem ( moze być nawet mostek) i pompować wodę wtaki sposób aby przepływając opływała cały obieg bez stref zastoiskowych. Problemem może być zbyt duża głębokość starego oczka - do filtra roślinnego wystarczy płytki zbiornik - najbardziej żarłoczne gatunki roślin to rosliny rosnące dośc płytko - pałka szerokolistna, kosaciec zółty, tatarak i manna mielec. Dobra jest też trzcina, ale może być z nią problem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-24, 21:35   

AurorA napisał/a:
Filtr z laminatu do tak dużego oczka musiałby być gigantem i chyba nie warto.

jeśli gigantem pod względem wymiarów to raczej nie problem, gorzej z pompami do tego filtra, nie chciałbym płacic zbyt 'gigantycznych' rachunków za prąd :) ...

:arrow: widze Arek ze zajmujesz sie miedzy innymi sprzedażą właśnie takich urządzeń, dla mnie bajkowo by było aby oczko pobierało ok 100watt co przy cenie 42gr za kilowatt wychodzi mniej wiecej 30zł miesięcznie. i to by mi pasowało :!: . no moze i 150watt bym przezył :)
Ostatnio zmieniony przez carlos 2006-08-24, 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-08-24, 21:54   

Największa pompa jaką znam na polskim rynku tłoczy 25 000 litrów na godzinę. Bierze
niestey 520 W a jest to podobno rozwiazanie energooszczędne

Aquael 9000l/h bierze 160 W
Tetra OFX 11580l/h - 175 W
Tetra OFX 7320l/h -95

To minialna wartość przy której można osiągnąc efekt dla takiego stawu przy odpowiedniej obsadzie roślin.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-24, 22:08   

AurorA napisał/a:
To minialna wartość przy której można osiągnąc efekt dla takiego stawu


mam rozumieć ze potrzebowałbym takich trzech pomp? :shock: czy moze na przykład ta Tetra OFX 7320l/h -95 by wystarczyła?

Wogole hmm :? jak to napisać... ... ile razy w ciągu doby na przykład ma sieprzelać cała woda w oczku? nie wiem czy stosuje sie takie przeliczenia... poprostu nie wiem na jakiej podstawie produceńci określają do jakich zbiorników jest dana pompa? :?:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-08-24, 22:16   

carlos napisał/a:
mam rozumieć ze potrzebowałbym takich trzech pomp? czy moze na przykład ta Tetra OFX 7320l/h -95 by wystarczyła?

Wogole hmm jak to napisać... ... ile razy w ciągu doby na przykład ma sieprzelać cała woda w oczku? nie wiem czy stosuje sie takie przeliczenia... poprostu nie wiem na jakiej podstawie produceńci określają do jakich zbiorników jest dana pompa?


Nie, wystarczy jedna pompa :D dałem Ci kilka przykładów ( od największej do najmniejszej dającej jakiś efekt).

Wprawdzie producenci zalecają np. Tetre OFX 7500 do stawu 15 000 litrów ale przy odpowiednij obsadzie roslin i obiegu roślin powinna CI wystarczyć.

Producenci zalecają by woda w oczku była przepompowywana w ciagu dwuch godzin...

jednak odpowiednio zagospodarowane duże oczko ma duże możliwości samooczyszczania i moim zdaniem może wystarczyć najmniejsza z wymienionych pomp -oFX 7500 to naprawdę energooszczędny model i paraktycznie nie do zdarcia.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-24, 22:55   

dzieki troche mi to wszystko rozjaśniłeś.

800-900zł to dla mnie bardzo duzy wydatek ale moze na jesieni jakąś pożądniejszą pompe zakupie, no ale wszystko jeszcze w planach bo oczko dopiero na wiosne, ale przez jesień/zime zaczne kopać i musze skompletować cały osprzęt, i tak jeszcze nie wiem ile mnie bedzie kosztowało tak duze oczko z siatkobetonu i nie wiem jeszcze jak obliczyc koszt materiałów ale to inna bajka :oops:

ciekawi mnie jeszcze jaki najlepiej krztałt nadać obudowie filtra, ile komór, jakie pojemności itd itp
 
 
 
Hubert 
Przyjaciel forum



Pomógł: 37 razy
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 1600
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-25, 10:28   

Carlos, zazdroszczę Ci pomysłu i całej przyjemności związanej potem z obsadzaniem oczek roślinami. Na Twoim miejscu nowe oczko wykonałbym z siatkobetonu i połączył ze starym czymś ala strumyk (kamienisty, bez roślin). Stare oczko potraktowałbym jako odchowalnię narybku i strefę maksymalnie zarośniętą roślinami (ze względu na znaczną jego głębokość trzeba jednak zrobić odpowiednie wypłycenia lub sadzić rośliny np. na wiszących półkach-kieszeniach). Tam też rozbuchałbym rozwielitki. Narybek odchowywałby się w nim znakomicie. Nie przesadzaj z tymi pompami i filtrowaniem - podstawa to rośliny.
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-25, 10:53   

Hubert napisał/a:
Carlos, zazdroszczę Ci pomysłu i całej przyjemności związanej potem z obsadzaniem oczek roślinami.

:)zanim ta przyjemnosc to jeszcze mam czas do wiosny..:/ i wiele tygodni kopania/betonowania.

narazie zbieram opinie i pomysly (heh i oczywiście pieniążki) aby nie popelnic jakiejs gafy, i tak musze przebudowywac stare oczko (siatkobeton) bo sciany ma pionowe.. :( ale jeszcze nie wiem jak sie do tego nawet zabrać.


Hubert napisał/a:
nowe oczko wykonałbym z siatkobetonu i połączył ze starym czymś ala strumyk (kamienisty, bez roślin)

to, że z siatkobetonu to juz dawno postanowione :) ale dzięki za podsunięcie pomysłu ze strumieniem, wczesniej chciałem łączyć oba oczka takim głębszym przesmykiem aby ryby mogły swobodnie przepływać miedzy dwoma zbiornikami, nad przesmykiem musze dać mostek, ale w takim razie mostek będzie (bo musi być) nad kaskadą/strumyczkiem (też fajnie:)
Hubert napisał/a:
Stare oczko potraktowałbym jako odchowalnię narybku

a czy ten ewentualny narybek (nie wiem czy odrazu pierwszego sezonu sie uda) przez ten strumyczek/kaskade nie przedostanie sie do większego zbiornika?
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-08-25, 15:48   

A może ktoś zrobi projekt filtra 2-3 komorowego z kaskadami do oczek o poj. 4-6 tys.litrów a Carlos oszacuje to cenowo, może na tym zarobicie myślę i o Carlos i AurorA a tacy jak ja może by to kupili, wszystko zależy od ceny.
 
 
carlos 
Uczestnik



Dołączył: 22 Sie 2006
Posty: 99
Skąd: Janki / Warszawa
Wysłany: 2006-08-25, 18:06   

no sprawa jest do przedyskutowania,
nie liczylbym aby takie filtry schodzily jak cieple buleczki wiec i na zarobek sie nie nastawiam, ale jak ktos poda wymiary to moge oszacować koszt materiałów na taki filtr.

:idea: a jak ktoś bylby zainteresowany to jak bede robił dla siebie to nie problem zrobic kilka sztuk więcej :idea:
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny