wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr grawitacyjny w oczku betonowym
Autor Wiadomość
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2014-11-29, 19:45   

zrobiłem cos podobnego

mam go w cyklonie, do tego sterownik i działa bezobsługowo

Paweł też zrobił coś w tym stylu...
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-29, 19:53   

bogu69 napisał/a:
No proszę im więcej człowiek leniuchuje przy internecie tym więcej pytań.Zastanawiam się czy jednak nie lepszym rozwiązaniem byłby ten filtr
https://www.youtube.com/watch?v=oNDdStTCb3c
jak by nie było można powiedzieć bez obsługowy...

Ej, Bogu, to tylko wkład do cyklonu. W całości z cyklonem daje to samo, co ProfiDrum.
Dlatego np. ja zrobiłem w zasadzie taki sam.

p.s. Zgraliśmy się z Czesterem :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
jacula 
Bywalec


Dołączył: 26 Kwi 2014
Posty: 137
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-30, 12:13   

o co chodzi z tym wynalazkiem do czego on służy?
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-11-30, 12:42   

No panowie pełen szacun.Powiem więcej Pawła wygląda jak zakupiony gotowy produkt.Jak masz zdjęcie albo krótki filmik z założonym tym patentem w cyklonie to nie mogę się doczekać.Było by to wręcz idealne rozwiązanie i co ważne nie rujnujące budżet domowy.Tak trzymać.

[ Dodano: 2014-11-30, 12:44 ]
jacula napisał/a:
o co chodzi z tym wynalazkiem do czego on służy?


To taki patent poprawiający czystość wody,zatrzymuje większe zanieczyszczenia.
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-30, 15:39   

Czester był pierwszy :good:
Tu jedynie zdjęcie w trakcie pracy. Ta pompa kręci kołowrotkiem niesamowicie. Daje takie ciśnienie, że woda tryskała wokół łożyska - musiałem założyć prowizoryczny 'chlapacz'. Ostatnie dwa miesiące prawie do tego nie zaglądałem, słychać było jedynie, jak się włącza. 100% tego, czego oczekiwałem.

A dzisiaj właśnie ostatecznie powyłączałem wszelkie filtry, bo niepotrzebnie mieszały wodę, dałem jedynie napowietrzanie na 50cm.
Woda 3C :-( . Czas ewakuować ryby do Mausera!
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-11-30, 19:30   

Przekonałeś mnie,widze że obudowa to plexi połączona prętami nierdzewki to obłożyłeś siatką i gotowe,to ta prostsza robota a to połączenie na łożysku to już podejrzewam opatentowałeś ;) A na przyszłość jak byś potrzebował węża do 40mm bardzo giętki i wytrzymały co ważne tani to daj znać.Myślę czy jak bym wyjechał dwoma 110-tkami z tego filtra przez cyklon czy nie mąciło by (za bardzo spowalniało) obracania wody wkoło.Chyba że zrobić to na 160-tce.
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-30, 22:13   

bogu69 napisał/a:
Przekonałeś mnie,widze że obudowa to plexi połączona prętami nierdzewki to obłożyłeś siatką i gotowe,to ta prostsza robota a to połączenie na łożysku to już podejrzewam opatentowałeś ;) A na przyszłość jak byś potrzebował węża do 40mm bardzo giętki i wytrzymały co ważne tani to daj znać.Myślę czy jak bym wyjechał dwoma 110-tkami z tego filtra przez cyklon czy nie mąciło by (za bardzo spowalniało) obracania wody wkoło.Chyba że zrobić to na 160-tce.

Łożysko: końcówka kolanka przechodząca od góry przez plexi jest dotoczona do wewnętrznej średnicy łożyska, ciasno wpasowana na wcisk, dodatkowo kropelka żel.
Zewnętrzny brzeg łożyska jest ciasno wpasowany na wcisk (z lekkim podgrzaniem opalarką) do cylindra (rury) z jakiejś dobranej kształtki, chyba kielich od 50-tki. Też kropelka żel oraz lutownica - to połączenie jest mocno obciążone, a krawędź łożyska wąska. W dolnym fragmencie cylindra są zrobione cztery wycięcia na krzyżak, a spód zaślepiony. Dwa ramiona krzyżaka w miejscu, gdzie się spotykają, mają półokrągłe wycięcia (aby się mogły 'przenikać', czy zazębiać) i żeby woda mogła swobodnie wpływać do ich wnętrza, kierując się ku końcom i do pionowych ramion kołowrotka.
Wąż: bardzo chętnie sprawdzę :) .
Dałbym 160-tkę, a jak za mało (chyba nieprawdopodobne) - 200-tkę.
Moje sito ma średnicę 30cm i wysokość zdaje się 33cm. Powinieneś zrobić sporo większe.
Ja planuję kolejny (docelowy) cyklon w zbiorniku (mam nadzieję) 1metr średnicy, wtedy sito będzie takie, powiedzmy, 50cm średnicy.
Zastanawiam się też, czy nie przejść na sitowy poziomy filtr bębnowy, oczywiście DIY :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-12-01, 12:21   

Toś pojechał z tym bębnowym...tylko mnie drażnisz ;) Pewnie że każdy by chciał mieć to co najlepsze w takim razie ja pisze się na Twój stary,chyba że masz w zanadrzu 50cm to jeszcze lepiej by było. :piwko: .
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-01, 13:32   

bogu69 napisał/a:
Toś pojechał z tym bębnowym...tylko mnie drażnisz ;) Pewnie że każdy by chciał mieć to co najlepsze w takim razie ja pisze się na Twój stary,chyba że masz w zanadrzu 50cm to jeszcze lepiej by było. :piwko: .

:)
Mój stary dla Ciebie będzie za mały raczej. Jaki w ogóle masz ten zbiornik na cyklon (sorry, nie sprawdzam nawet, czy było)? Poza tym właśnie zrobiłem nowy cyklon z beczki 200l i dzisiaj przenoszę kołowrotek do niego do piwnicy.
Możemy w razie czego pogadać, jak będę się zabierał za klecenie większego...
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2014-12-01, 18:32   

ja do ruchu obrotowego wykorzystałem zwykły zraszacz obrotowy. zasilanie wody doprowadzone przez szybkozłączkę 1/2''.
jedyna wada tego mojego układu to taka ze przelew wody z cyklonu na filtr mam na samej górze tego cyklonu, wiec cały kosz jest pod wodą. jak sito się zatka do woda przelewa się przez górny wlew do pcv
 
 
jacula 
Bywalec


Dołączył: 26 Kwi 2014
Posty: 137
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-01, 19:18   

czy znajdę dokładny opis jak się to robi w domowych warunkach ?
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2014-12-02, 15:41   

my nie mieliśmy dokładnego opisu, bo takowego nie ma. robisz zraszacz pod swój bęben/kosz.
rurki, złączki, klej, zgrzewarka i jedziesz do przodu.
ja zrobiłem dwa, bo pierwszy trochę przycierał o obudowę kosza i zraszanie było mało efektywne, drugi pracuje bez zarzutów.
a koszty budowy w porównaniu do zakupu profidruma są kolosalne.
w profidrumie jedyna zaleta w porównaniu do naszych to taka, że w profidrumie zanieczyszczenia z sita wylatują na zewnątrz układu (czyli np. kanalizacji) a u nas wędruje na spód cyklonu. ale mamy zawory które można automatycznie otwierać.
gdybym miał miejsce na takiego profidruma (niestety musi on być zamontowany ponad układem filtracyjnym czyli w moim przypadku ponad bioclarem) to nie widzę problemu zbudować podobny prefiltr, wystarczą chęci.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-02, 16:55   

czester 1 napisał/a:
gdybym miał miejsce na takiego profidruma (niestety musi on być zamontowany ponad układem filtracyjnym czyli w moim przypadku ponad bioclarem) to nie widzę problemu zbudować podobny prefiltr, wystarczą chęci.

Dokładniej, gdybyś przerobił Bioclara na grawitacyjny, czyli z poziomem wody w komorach mniej więcej na poziomie wody w oczku, to mógłbyś przed Bioclarem również mieć bęben sitowy z poziomem wody też mniej więcej na poziomie wody w oczku. Oczywiście projektując to, należy brać pod uwagę kolejne spadki wysokości - na bębnie, na komorach, na przewodach pomiędzy.
Albo: dajesz pompę za filtrem bębnowym i podnosisz wodę do Bioclara umieszczonego na dowolnej wysokości ponad oczkiem.
U Ciebie nie ma miejsca na prefiltr i pompę między oczkiem a Bioclarem? Chyba, że pompujesz wodę pompą w oczku? Może czas to przerobić? :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-12-02, 17:21   

wolanin napisał/a:
bogu69 napisał/a:
Toś pojechał z tym bębnowym...tylko mnie drażnisz ;) Pewnie że każdy by chciał mieć to co najlepsze w takim razie ja pisze się na Twój stary,chyba że masz w zanadrzu 50cm to jeszcze lepiej by było. :piwko: .

:)
Mój stary dla Ciebie będzie za mały raczej. Jaki w ogóle masz ten zbiornik na cyklon (sorry, nie sprawdzam nawet, czy było)? Poza tym właśnie zrobiłem nowy cyklon z beczki 200l i dzisiaj przenoszę kołowrotek do niego do piwnicy.
Możemy w razie czego pogadać, jak będę się zabierał za klecenie większego...


Miejsca u mnie sporo myślę że 50cm byłby idealny.W tej chwili zrobione mam 5 komór 90x70 a tą pierwszą zostawiam jako ''sterującą''Jak mówisz serio o bębnie to jak najbardziej jestem za :piwko:
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2014-12-02, 19:18   

wolanin napisał/a:

Dokładniej, gdybyś przerobił Bioclara na grawitacyjny, czyli z poziomem wody w komorach mniej więcej na poziomie wody w oczku, to mógłbyś przed Bioclarem również mieć bęben sitowy z poziomem wody też mniej więcej na poziomie wody w oczku. Oczywiście projektując to, należy brać pod uwagę kolejne spadki wysokości - na bębnie, na komorach, na przewodach pomiędzy.
Albo: dajesz pompę za filtrem bębnowym i podnosisz wodę do Bioclara umieszczonego na dowolnej wysokości ponad oczkiem.
U Ciebie nie ma miejsca na prefiltr i pompę między oczkiem a Bioclarem? Chyba, że pompujesz wodę pompą w oczku? Może czas to przerobić? :)


1. jeżeli grawitacja to tylko odpływ denny, oczko wkopane na ok 2m, folia, i przysypane ok 30t otoczaków, dzięki :???:
2. wkopany bioclar w moim przypadku to brak możliwości używania zaworów spustowych i odprowadzenia zanieczyszczeń

Obecnie jedna z pomp pompuje wodę z dna oczka: przez uv do cyklonu (z sitem i zraszaczem), z cyklonu do bioklara, z bioclara na kaskadę.
jest jeszcze druga pompa: na filtr ciśnieniowy z uv, z filtra przez itronica na kaskade.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny