wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2007-02-06, 13:10
zakwaszenie wody
Autor Wiadomość
Paweł 2 
Nowy


Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 9
Skąd: wojkowice
Wysłany: 2006-08-02, 21:14   

Witam
Zakwaszanie wody octem nie jest głupie ale nieefektywne.
Jest to słaby kwas organiczny. Trzebaby z butelkę na 1000l żeby ph drgnęło.
Pojawi się nieprzyjemny zapach a następnego dnia ph najprawdopodobniej wróci do stanu wyjściowego bo kwas rozpadnie się na skutek działania innych związków chemicznych enzymów bakteryjnych itp. Jeśli chcesz zbić ph ( a ph w Twoim oczku leży ze smiechu po zastosowaniu torfu) to poszperaj w interku i poszukaj zakładów bądż hurtownii chemicznych. Tam pytaj o kwas solny (najlepiej stężony) o symbolu CzDA (Czysty Do Analizy). 1 l. kosztuje ok. 12zł. ph zbijaj powoli przez kilka dni. Musisz sama ustalić dawkę dla Twojego oczka. Wlewaj maksymalnie rozcieńczony. Uważaj- wydostające się z butelki pary chlorowodoru są toksyczne ( nie wdychaj) . Przelewaj tylko do naczyń szklanych w pobliżu wody (żeby szybko zmyć miejsce które mogłoby być narażone na kwas).
Zawsze wlewaj kwas do wody! - nigdy odrotnie. Musisz poprostu być ostrożna.
HCl obniży ph dosyć trwale ( ja muszę dolewać odrobinę 1x na tydzień). Jeśli będziesz go wlewać rozcieńcz go maks. Ja robię to w baseniku dzicinnym - wlewam do oczka 200l wody o ph <4. HCl nie jest szkodliwy dla ryb i roślin (umiejętnie stosowany). Jest silnym kwasem mineralnym bardzo popularnym w przyrodzie.
Pozdrawiam
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-08-02, 21:22   

no nie ludzie posłuchajcie swojego sumienia kto do oczek na przykład leśnych dolewa kwas nikt tam przeważnie torf dziala ze skutkiem wiec na zdrowy rozum ja proponuje torf i rośliny w dużej ilości :pa:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-08-02, 21:52   

O innych metodach zakwaszania rozmawialiśmy juz tu
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=306
i jeszcze gdzieś o kwasku cytrynowym :shock:
o occie tez juz gdzieś było i o preparacie Aquacid przeznaczonym do zakwaszania wody w oczkach i akwariach - myślę że jest on bezpieczniejszy od kwasu solnego choć pewnie będzie droższy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
olencja 
Początkujący


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 10
Skąd: okol. w-wy
Wysłany: 2006-08-02, 22:37   

Dziękuję serdecznie za Wasze opinie w tej sprawie :)
Jeśli chodzi o torf, to dopiero dziś pierwszy dzień tej „kuracji torfowej” dla mojego oczka, ale 3-4 tyg. czekania na jakiś rezultat mnie przeraża :roll: a chemii raczej nie chce zastosować (na razie :P )

pozdrawiam serdecznie i dobranoc :victory:
 
 
Paweł 2 
Nowy


Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 9
Skąd: wojkowice
Wysłany: 2006-08-14, 11:19   

Czuję się w obowiązku odpowiedzieć panu Killerowi w związku z krytyką proponowanej przeze mnie metody.
1. Odwoływanie się do ludzkich sumień pozostawmy osobom zajmującym się duchowością.
Nikomu nic nie narzucam. Opisałem tylko metodę przy której ( z lampą uv) przez całe lato moja woda jest jak kryształ , dochowałem się młodych welonów w liczbie 9 sztuk,rośliny rosną bujnie. Jestem dumny z mojego oczka.
2. Do oczek leśnych nikt nie dolewa kwasu ale i wody kranowej o ph 9 ( jak u mnie) też nie.
3. Z mojej wiedzy wynika, że niewiele jest zbiorników wodnych o podłożu torfowym.
4. Niskie ph w zbiornikach naturalnych wynika z uwalnianych do wody kwasów organicznych ( m.in. octowego) powstałych w czasie rozkładu materii ( np. korzeni starych drzew)- w oczku na dnie, oprócz detrytusu leży najczęściej tylko folia.
5. Zdarza się dosyć często, że zbiorniki naturalne kwitną przez całe lato. Mnie osobiscie taki stan nie odpowiada- więc porównywanie z naturą ma ograniczony sens.
6. Odziaływanie torfu na wodę na "zdrowy rozum" zależy od pojmności buforowej wody.
W moim przypadku zastosowanie samego torfu nawet w ilości 40l. / 1000l wody po 4 tygodniach nie zmieniło nic , oprócz koloru wody. ( Torf miał ph 3,5-4,5).
7. Preparaty do obniżania ph są drogie. Ja stosowałem "ph minus" Sery. Koszt jednorazowej dawki na ok. 2000l to ok 60 zł. Ten preparat to zwykły kwas fosforowy zbuforowany. Wiadomo co powoduje nadmiar fosforanów w wodzie.
8. O możliwości stosowania kwasu solnego dowiedziałem się na interku od ludzi, którzy rozumieją biologię i chemię, mają oczka od lat oraz używają logicznych argumentów zamiast demagogii.
9. Wracając do torfu to obsadziłem torfowcem błotnym i magellańskim brzegi strumienia.
Przyjął się , ładnie wygląda i mam nadzięję żę, za rok kwas może nie będzie potrzebny.
Pozdrawiam.
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-08-14, 22:39   

panie Pawle 2 nie miałem zamiaru krytykować nikogo, poprostu jestem zwolennikiem naturalnej walki z glonami to znaczy torf i rośliny ,wcześniej też próbowałem różnych specyfików jak kwas ortofosforowy ,który zrobił mi z oczka dzungle glonów, pużniej był i ocet ale wkońcu zrezygnowałem z chemi na korzyść torfu i roślin, no nie powiem że nie mam problemów: po gorącach woda była zielona musiałem włączyć lampę uv czego postanowiłem nie robić w tym roku ale niestety pogoda zawioła za gorąco było,glony nitkowate też mnie mordują ale da się wytrzymać woda twarda ph 8 ale mimo wszystko woda jest kryształ dzięki roślinom i narazie pozostanę bez chemi.A co do pana metody to niech pan w takim razie założy nowy temat o zakwaszaniu wody kwasem solnym i dokładnie opisze jak pan to robi ile kwasu panu idzie jakie oczko duże od jakiego czasu pan to stosuje czy nie ma skutków ubocznych (rozwój glonów po jakimś okresie) .
Pozdrawiam i bez urazy za słowa krytyki postu :piwko:

[ Dodano: 2006-08-15, 00:18 ]
I jeszcze może jakieś fotki oczka
 
 
 
Paweł 2 
Nowy


Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 9
Skąd: wojkowice
Wysłany: 2006-08-16, 05:54   

Witam.
To b. dobry pomysł - założę temat o zakwaszaniu i opiszę mój przypadek.
Pogadamy konstruktywnie. Proszę jednak o odrobinę cierpliwości - mam teraz remont na głowie i b. mało czasu a chciałbym to zrobić starannie. Pozdrawiam.
 
 
Lapino 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 94
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2007-04-23, 14:20   

Czy jest możliwe zakwaszenie wody przez gałęzie świerku, sosny, jodły itp. ?? Jak wiadomo igliwie jest odczynu kwaśnego. Teraz czy można uzyskać jakiś efekt wkładając do wody np. na tydzień kilka gałęzi ze świerku (np. w celu wytarcia się karasi) - czy obniży to ph wody ?? Może ma ktoś z tym jakieś doświadczenia ??
 
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-04-05, 20:47   

Ludzie!!!!!!! ale ekstrema.Nie dajmy się zwariowac!!!!!!!.Zdaje sobie sprawę że czystośc wody zależy od,jaką mamy w kranach.Sam mam własną bitą z 25m i o ph 5-6. i wodę w oczku mam czystą.Sąsiedzi podłączyli się do wodociągów i muszą bardziej starac się o czystośc wody w oczku,ale traktowanie octem,kwasem to jak dla mnie desperacja. :-o
 
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-04-06, 19:49   

Długi ten remont a prosił tylko o odrobinę cierpliwości... ;)
 
 
marekp 
Początkujący


Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 14
Wysłany: 2008-05-03, 20:17   nowy preparat do zakwaszania wody?

Witam - znalazlem w internecie nowy (przynajmniej dla mnie) preparat do zakwaszania wody (link ponizej). Chcialbym zapytac czy ktos moze ma z nim juz jakies doswiadczenia lub opinie o nim? Poniewaz torf (w duzych ilosciach i ph 2,5-3,5) nic u mnie nie zdzialal juz od roku, bede wdzieczny za kazde uwagi. pozdrawiam

http://www.zwierzoland.co...z-2l-p-474.html
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-05-03, 23:35   

Na 100% tym wody nie zakwasisz.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
marekp 
Początkujący


Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 14
Wysłany: 2008-05-04, 17:49   

jakas konkretna przyczyna?
czy ktos juz tego uzywal i rzeczywiscie nie zadzialalo?
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-05-04, 18:27   

Powiem tak - znajomi z nadmiarem pieniedzy chcieli tak "wyczyscic" oko ze lapali sie wszystkiego czego lapac bylo sie mozna - kupili cos takiego - niekoniecznie akurat to - chociaz butelka i nazwa by sie zgadzala - po wlaniu nie bylo widac efektu. No moze poza brazowawą woda :P Co do PH spadlo o 1-1.5 stopnia - na krotko :P Nie radze. Posadz rosliny nie bedziesz mial problemu z zielona woda :P
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
marekp 
Początkujący


Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 14
Wysłany: 2008-05-04, 20:01   

No wlasnie w tym jest problem. Moje oczko ma okolo 80 m3, istnieje rok czasu wiec juz jakas rownowage biologiczna powinno miec. Rok temu wsadzilem ponad 300 roslin i do wiosny wszystko bylo ok. Ale teraz mam mase glonow "glutowatych" ktore ni diabla nie ustepuja a do tego duszą rosliny (masakrycznie to wyglada - jakby glony specjalnie owijaly sie wokol roslin) ktore nie moga sciagnac azotu z wody bo sie wcale nie rozwijaja. Do tego filtr i uv nic nie pomaga. Ph grubo ponad 8 i zaden torf (bylo go juz duzo) nie potrafi tego obnizyc. Wiec szukam sposobu, zeby to ph jakos obnizyc innymi metodami...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny