wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jest sobie staw i obok oczko.
Autor Wiadomość
szam1953 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-21, 11:30   Jest sobie staw i obok oczko.

Witam Wszystkich.
Jest sobie staw 300-400 m2, obok oczko ok. 10 m2 :


Jak w rzece woda wysoka, po długotrwałych opadach, to staw i oczko wyglądają tak:

Teraz pływa tam na powierzchni pełno takiego "dziadostwa":


Staw jest naturalny , dno piaszczyste jak w rzece, poziom wody też jak w rzece, wahania poziomu okresowo do 50 cm, głębokość stawu dzisiaj - poziom wody jak na 1 zdjęciu, to 1,5-2,5 m. W ubiegłym roku wpuściłem tam trochę różnych ryb: klenie 4szt po 1 kg, leszcze 3 szt a 1,5 kg, z 10 płotek w tym jedna olbrzym -0,8 kg, ze 30 kiełbi, ok 30 słonecznic i 5-6 okoni-takie patelniaki. W ubiegłym i w tym roku jakieś ryby wytarły się, nie wiem jakie, narybek 1-4 cm. Proszę pomóżcie jak to zagospodarować, no i co zrobić z mętną wodą i pływającym po powierzchni "dziadostwem". Na działce nie mam energii elektrycznej, mam za to pompę spalinowa honda WX10 o wydajności ok 120 l/min. Dodam, staw ma pozostać naturalny, żadnych kaskad i kamieni. Staw jest na łące i taki "łąkowy" ma zostać
Pozdrawiam Szam
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-07-21, 16:01   

Oczko fajne ale roślin mało :-(
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
szam1953 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-22, 00:08   

No właśnie! Skąd wziąć rośliny jak brak funduszy? Staw to nie rzeka, nie wiem czy mogę wprost przenieść je z rzeki.
Czy ta pompa spalinowa może mi pomóc w walce z tym "dziadostwem" i małą przezroczystością wody? W rzece woda jest czysta, widać na 1,5 m, u mnie w stawie na 30 cm. Przypomnę, ze staw ma objętość ok. 600 m3 wody, a pompa wydajność ok. 120l/min czyli ok. 7 m3/godz. Do tego na max. wydajności potwornie hałasuje, jest nawet naklejka 102 DB.

Pozdrawiam Szam
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-07-22, 09:41   

szam1953, rośliny z rzeki, z pobliskich stawów, z rowów melioracyjnych wszędzie gdzie rosną jakieś rośliny lubiące wilgoć. A co do wody to najlepszy byłby filtr ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-07-22, 21:24   

szam1953, jeśli staw ma taką pojemność to ta pompka, że tak powiem :dupa: da.
Przy takiej pojemności potrzebowałbyś pompy co najmniej 75 tyś l/h :-o :-o :-o
Taki staw powinien sam osiągnąć równowagę biologiczną ale do tego nie zbędne są setki kilogramów roślin wszelkiego rodzaju (oczywiście wodne)
Tak jak pisała rewi, roślin musisz poszukać wszędzie gdzie się tylko da ;)
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
szam1953 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-22, 22:27   

Dziękuję za odzew i porady. Staw ma rzeczywiście powierzchnię ok 300-400 m2, co przy głębokości 1,5-2,5 m daje pojemność min. 600 000 litrów. W okolicy są naturalne stawy z czystą wodą i zarośnięte w granicach 10-15 %. Jak to wytłumaczyć?
Po przebiciu się przez ok 0,5-1 m warstwy mułu czy torfu (nie wiem w każdym razie było to nie przepuszczalne i po dużym deszczu woda stała całe lato, mimo że w rzece poziom był niewielki), podłoże było piaszczyste, tak jak w pobliskiej rzece. Obawiam się, że jak obsadzę staw setkami kg roślin to w 2 -3 lata znowu się zamuli.

Pozdrawiam Szam
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-07-22, 22:56   

NIe no z tymi setkami kg to trochę przesadziłem. Muł zawsze będzie się wytwarzał . Ale kiedy w twoim stawie zostanie osiągnięta równowaga biologiczna to muł ten nie będzie ci w żaden sposób przeszkadzał.
Musisz naprawdę posadzić sporo roślin tj. pałki, trzcina, tatarak, itd. zbieraj wszystko z pobliskich stawów i rzek. W systemy filtracyjne nie ma sensu się bawić
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
szam1953 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-22, 23:02   

Uff! Dzięki, już zacząłem szukać pompy o wydajności 100 000 l/godz. Monstrum wyszło.
Na zdjęciach wszystkiego nie widać, może ktoś doświadczony pisze się na konsultacje w terenie? Ognisko, grill oraz oraz woda rozmowna zapewnione. Lokalizacja to południowy kraniec woj. pomorskiego.
 
 
shiftman 
Hobbysta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 445
Skąd: bestwina
Wysłany: 2012-07-23, 18:17   

Możesz poszukać pompy w pobliskiej straży pożarnej u mnie staw ma około 70a i jak pidło sie zatkało w czasie łowów to pompowaliśmy pompa ze straży. Jak bys to wypompował to nalej świerzej wody z rzeki. Moze masz jakieś źródełka w tym stawiku to woda ci sama najdzie. Jak obsadzisz roslinkami to dopuść jakiegos karpia ;)
_________________
Pozdrawiam Kamil:D
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-07-23, 20:11   Re: Jest sobie staw i obok oczko.

szam1953 napisał/a:
Witam Wszystkich.
Jest sobie staw 300-400 m2, obok oczko ok. 10 m2 :

W oczku podniosłabym brzegi-tzn zrobiła naturalny mini wał, aby woda nie przelewała się z niego, co widać na zdjęciu.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
szam1953 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-07-23, 20:42   

Staw ma zasilanie wodą z pobliskiej skarpy, w zależności od opadów i pory roku, tak od 5-20 l/min. Jak zamknę przelew do rzeki, to woda podnosi się ok 8-10 cm. Wyżej nie chce gdyż dno jest piaszczyste i woda dąży do wyrównania poziomu z rzeką. Obwałować go nie chcę, bo staw z naturalnego łąkowego zrobi się obwałowaną dziurą w ziemi, szczególnie przy niskim stanie wody w rzece. Dzisiaj przy dość wysokim stanie wody wygląda jak na pierwszym zdjęciu. Co prawda może się zdarzyć, że przy powodziowej wodzie ryby popłyną w siną dal, ale to niewielka strata, rzeka w odległości 8 m ;) Karpi, karasi, linów też nie chcę, no chyba, że wezmą się z naturalnych zarybień. Jak na razie w stawie pływają takie gatunki jak w rzece.
 
 
szam1953 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 31
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-08-03, 20:32   

Zgodnie z radami zaczynam obsadzanie stawu liliami wodnymi. Staw jest naturalny, podłoże piaszczyste, na nim oczywiście warstewka mułu. Proszę o radę: czy lilie muszę sadzić w koszach, czy to podłoże jest wystarczające, głębokość sadzenia do 1,5 m. Jak na razie mogę dostać od znajomego parę lilii białych, ale u niego rosną na glinie. Grążele , które posadziłem w ubiegłym roku rosną b. słabo, mam nawet wrażenie, że w tym roku jest ich mniej jak wsadziłem. Pozdrawiam.


 
 
shiftman 
Hobbysta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 445
Skąd: bestwina
Wysłany: 2012-08-03, 22:43   

W zupełności wystarczy lecz możesz bulwę przyłożyć kamieniem kamieniem aby nie wyplyneła ;)
_________________
Pozdrawiam Kamil:D
 
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-08-04, 10:23   

Widzisz podłoże piaszczyste troszkę mułu a lilie są żarłoczne nawet grążel trochę gliny potrzebuje tak jak napisał shiftman możesz wrzucić do wody i przymocować do dna kamieniami ale możesz z jedną, dwie posadzić w koszu i zobaczysz które lepiej rosną oczywiście te w koszu posadź w mieszance gliny piasku kompostu lub obornika i ziemi ogrodowej ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-08-04, 13:35   

Ja posadziłabym w koszach. Będą miały potrzebny dla ich wzrostu substrat, łatwiej będzie Ci je "zwodować" niż nurkować i sadzić, a i tak rozrosną się , a korzenie przejdą przez kosze.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny