wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stawy kompensacyjne dla płazów
Autor Wiadomość
godfryd 
Nowy



Dołączył: 02 Lip 2012
Posty: 1
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-07-02, 10:57   Stawy kompensacyjne dla płazów

Witam wszystkich,

Zanim zadam pytanie kilka słów wstępu. Realizujemy w biurze zlecenie polegające na zaprojektowaniu stawów kompensacyjnych dla płazów (różne gatunki) w rejonie autostrady. Ja jako drogowiec zaprojektowałem dojazdy do projektowanych stawów, hydrotechnik wyznaczył dokładne lokalizację i metodę zasilania stawów w wodę, herpetolog wydał opinię no i pozostaje zagospodarowanie otoczenia stawu. Z uwagi na to, iż Wykonawca inwestycji wyłoniony zostanie w przetargu publicznym koniecznym jest przygotowanie Specyfikacji Technicznej na wykonanie rzeczonego zagospodarowania (urządzenia otoczenia). Nie chciałbym tworzyć fikcji pod postacią wolnej twórczości o kłodach, pryzmach kamieni etc. Jeżeli cała inwestycja ma spełniać swoje zadanie to chciałbym, aby była wykonana porządnie i z sensem. Osobiście nie mam pojęcia o preferencjach poszczególnych gatunków płazów, a tym bardziej o elementach zagospodarowania, które mogą im być przydatne.

Czy ktoś mógłby mi pomóc bądź swoją wiedzą, bądź wskazaniem odpowiedniej literatury, abym mógł zaprojektować odpowiednie otoczenie wokół stawu? Chodzi mi dokładnie o formy elementów zagospodarowania, ich rozmiary, elementy składowe, materiały.

Gatunki wskazane do kompensacji:
Rzekotka drzewna (Hyla arborea)
Żaba wodna (Rana esculenta)
Żaba jeziorkowa (Rana lessonae)
Żaba śmieszka (Rana ridlbunda)

Herpetolog dość lakonicznie wypowiedział się na ten temat w formie:
Cytat:
(...) Przy urządzaniu lądowych schronień, warto zwrócić uwagę by miały uniwersalny charakter, żeby służyły również w zimie jako zimowiska czyli hibernakula. Trzeba jednak pamiętać, że powinny być solidniejsze, miały jakieś głębsze nory, żeby hibernujące w nich płazy i gady mogły mieć zapewnioną temperaturę powyżej 0 stopni (do 7), a więc by nie przemarzały. Zwłaszcza lokować je tam, gdzie teren był odhumusowany, mocno zmieniony pozbawiony naturalnych kryjówek (nor gryzoni, kretów, kamienistych kęp, wypróchniałych pni). (...)

oraz
Cytat:
(...) zwrócić uwagę na to by kryjówki lądowe były tak solidnie wykonane by służyły herpetofaunie jako hibernakula(...)
.

Hydrotechnik natomiast na podstawie urządzania zbiorników retencyjnych wrzucił na plan sytuacyjny "chmurki" z opisami typu: krzewy, zarośla, wyższe drzewa, pryzma z kamieni i gałęzi, kłody drzew i karcze itp.

Z tych dwóch pomocy nijak mi skorzystać przy pisaniu specyfikacji, dokładnym zaprojektowaniu elementów (co i jak ma wykonać Wykonawca) i sporządzeniu przedmiaru robót do kosztorysu.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
godfryd
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-07-02, 14:16   

godfryd napisał/a:
Hydrotechnik natomiast na podstawie urządzania zbiorników retencyjnych wrzucił na plan sytuacyjny "chmurki" z opisami typu: krzewy, zarośla, wyższe drzewa, pryzma z kamieni i gałęzi, kłody drzew i karcze itp.

No tak płazy muszą mieć dobre warunki są pod ochroną i ciągle ich mniej :((
Na pewno przy takim zbiorniku powinny znaleźć się kamienie żaby uwielbiają wygrzewać się na słońcu. Rzekotki znów powinny mieć drzewa i krzaki sama nazwa wskazuje rzekotka drzewna. Bardzo fajny projekt do zrealizowania masz ale kurczę trzeba trochę wiedzieć o tych płazach żeby im pomóc tutaj jest trochę o płazach a tu masz trochę o zimowaniu płazów . Za dużo o tych pięknych płazach nie wiem tylko podstawowe informację mogę budowę anatomiczną Ci wymienić ale to raczej Ci się nie przyda. Najlepiej gdyby starsi doświadczeniu forumowicze wypowiedzieli się ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2013-04-01, 18:42   

To co napisał hydrotechnik jest całkiem sensowne. Za płotem mam nieużytek gdzie wyrzucam gałęzie, liście i chwasty.. Zauważyłem że jest to doskonały zimownik gadów i płazów. Celowo składuję to w formie wielkiej sterty, procesy gnilne grzeją stertę a zróżnicowane materiały tworzą kryjówki. Mam dość mizerne doświadczenie w tego typu konstrukcjach. U mnie zimują różne żaby i jaszczurki .Myślę że każda taka konstrukcja z kamieni, pni itd. powinna się składac z element nieregularnych. Zajmować znaczną objętość np. 5m x 5m i 1,5 m wysokości. Przemieszanie materiałów kamień drewno wydaje się korzystne a także półmetrowa warstwa ziemi z góry.
Pozdrawiam ! Bolek

[ Dodano: 2013-04-01, 19:56 ]
Niektórzy forumowicze coś takiego budowali i tutaj nasuwa mi się następna uwaga, materiały użyte do budowy koniecznie zagłębić w grunt, jednak powyżej wód gruntowych. Znacząco poprawia to temperaturę zimowisk.

[ Dodano: 2013-04-01, 20:36 ]
Przepraszam ze tak dodaje coś nowego. Warstwa podziemna siedlisk powinna składać sie głównie z kamieni, pnie z czasem zanikną. Rzecz w tym żeby budowla służyła latami bo później nikt już nic nie zrobi.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny