wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2011-07-27, 21:14
Oczko koniczynka
Autor Wiadomość
liwan82 
Początkujący


Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 22
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-07-27, 18:54   

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum i nowicjuszem w budowaniu oczka wodnego. Najpierw krótki opis a później poproszę o kilka rad. Więc mój projekt oczka zakłada kształt trzylistnej koniczynki. W trakcie budowy troszkę go zmodyfikowałem i oczko w najszerszym miejscy ma ok 6 m a w najwęższym ok 2,5 m. Głębia to ok 1,5 m a najpłytsza półka to ok 30 cm. W każdym zakolu wybudowałem półki na podobnych poziomach. Oczko wyłożone trzema warstwami folii LDPE połączonej ze sobą zgrzewami. Brzegi oczka wymurowane kosteczką brukową wiec nawet fajnie to wyszło. W pobliży rośnie jedna tuja i świerk ok 0,5 m od oczka. Jedną stronę oczka zakrywam skalniakiem a pozostałe brzegi zasypuję drobnymi otoczakami aby uniknąć koszenia trawy w pobliżu oczka. Oczko może mieć ok 10000 l wody To są prace które poczyniłem jak do tej pory. No i zaczynam serię pytań
1. Jak pozbyć się osadu z wody. Po nalaniu dno i ścianki oczka pokrył jasno brązowy osad i jak się domyślam jest to nadmiar żelaza w wodzie. Czy stosować jakieś preparaty do nowo założonego oczka, bo słyszałem że nie powinno się nic dolewać przez pierwsze 6 tygodni ?
2. Czy do takiego oczka konieczna jest pompa z filtrem ? Planuję zakupić najzwyklejszą pompę z filtrem i zestawem fontannowym o przepustowości 1100 l/h Czy jest konieczność montowania takiej pompy ? Czy nie będzie ona za słaba ?
3. Jak wyregulować poziom wody w oczku po obfitych opadach deszczy? Ja mam pomysł aby w obmurówce oczka zamontować rurę odpływową z PCV, w pobliżu wkopać beczkę 300 l poniżej poziomu oczka i wprowdzić w nią rurę. Czy takie rozwiązanie jest dobre ? Będe miał chociaż deszczówkę do podlewania kwiatów
4. Czy koniecznie wykładać dno i ścianki oczka kamieniami czy można pozostawić gołą folię? Na instrukcji pompy wyczytałem że nie poleca się dna zasypanego właśnie kamieniami i żwirem. Czy samam folia nie przeszkadza w hodowli roślin i rybek ?
5. Jakie roślinki i jakie rybki będą najbardziej pasować do takiego oczka wodnego ?
Z góry dziękuję za podpowiedzi. Wieczorem postaram się dorzucic pierwsze foty z wykonanych prac. Szkoda tylko że nie mam foto z kopania dziurki hehe
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-27, 19:02   

liwan82 napisał/a:
. Jak pozbyć się osadu z wody. Po nalaniu dno i ścianki oczka pokrył jasno brązowy osad i jak się domyślam jest to nadmiar żelaza w wodzie. Czy stosować jakieś preparaty do nowo założonego oczka, bo słyszałem że nie powinno się nic dolewać przez pierwsze 6 tygodni ?

Witaj :)
Po pierwsze jestem bardzo ciekawa jak Twoje oczko prezentuje się wizualnie, bo opis słowny nie do końca oddaje jego wizerunek.
Nawiązując do pierwszego pytania - nic z wodą na razie nie rób, zasadź rośliny i one sobie poradzą. Osad jako taki mieć będziesz ZAWSZE, jeśli nie z żelaza to z glonów, lub z pozostałości przemiany materii ;) . Wody generalnie nie powinno się wcale wymieniać.
Zanim wpuścisz ryby rośliny już powinny rosnąć przynajmniej z miesiąc.

liwan82 napisał/a:
Czy do takiego oczka konieczna jest pompa z filtrem ? Planuję zakupić najzwyklejszą pompę z filtrem i zestawem fontannowym o przepustowości 1100 l/h Czy jest konieczność montowania takiej pompy ? Czy nie będzie ona za słaba ?

Jeśli chodzi o techniczne aspekty pomogą Ci inni, ale ja jestem zdania, że filtr jako taki przydaje się w każdym oczku.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-07-27, 19:04   

liwan82 napisał/a:

1. Czy stosować jakieś preparaty do nowo założonego oczka, bo słyszałem że nie powinno się nic dolewać przez pierwsze 6 tygodni ?

Możesz wsypać jakieś startery. Np Trigger -3
Cytat:

2. Czy do takiego oczka konieczna jest pompa z filtrem ?

Konieczna -nie, ale bardzo wskazana.
Cytat:
Czy nie będzie ona za słaba ?

Bedzie za słaba.
Ja zamontowałbym 3000l/h + porządny filtr.
Cytat:

3. Jak wyregulować poziom wody w oczku po obfitych opadach deszczy?

Musisz mieć odpływ.
Cytat:

Będe miał chociaż deszczówkę do podlewania kwiatów

100% pewności nie mam, ale odnoszę wrażenie, ze woda z mojego oczka szkodzi roślinom.
Cytat:
Czy samam folia nie przeszkadza w hodowli roślin i rybek ?

Nie. To kwestia estetyki.
Ostatnio zmieniony przez Pawel Woynowski 2011-07-28, 21:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-27, 19:05   

liwan82 napisał/a:
Jak wyregulować poziom wody w oczku po obfitych opadach deszczy? Ja mam pomysł aby w obmurówce oczka zamontować rurę odpływową z PCV, w pobliżu wkopać beczkę 300 l poniżej poziomu oczka i wprowdzić w nią rurę. Czy takie rozwiązanie jest dobre ? Będe miał chociaż deszczówkę do podlewania kwiatów

:good: Dobry pomysł, chociaż czasem wystarcza odpowiednie ukształtowanie terenu przy oczku.
Moim zdaniem deszczówka jest odpowiednią wodą do podlewania, wiec woda z oczka tym bardziej :)

liwan82 napisał/a:
Czy koniecznie wykładać dno i ścianki oczka kamieniami czy można pozostawić gołą folię?

Najlepiej jak dno jest wolne od kamieni.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
liwan82 
Początkujący


Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 22
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-07-27, 20:46   

postaram sie zaraz po przybyciu z pracy zarzucic jakies foto, co do pomysłu beczki z odpływem to mam w planie osadzić ja zaraz obok otaczającego skalniaka i obmurować kamieniami na kształt studni, do tego postawić drewnianą atrapę zabudowy z daszkiem i wałkiem i powiesić na to jakieś fajne ozdobne wiaderko. Przy okazji niezła ozdoba będzie do ogrodu. Jeżeli chodzi o kamienie to planowałem zasypać tylko półki a dno "głębi" pozostawić jako golutką folię. Zresztą po zasadzeniu roślin i tak pewnie nie będzie go widać. Ryb w tym roku raczej już nie wpuszczę chyba że jak doprowadzę moje "jeziorko" do ładu to dopiero na jesień wpuszczę pierwszych mieszkańców.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-07-27, 21:15   

Co do pompy i filtra to tak jak napisał Ci Aznar33, minimum taką3000 - 3600l/h choć jak podzielisz na filtr i fontannę to i tak może być za słaba Jak zrobiłbyś strumień i filtr glebowo korzeniowy to wystarczyć powinna 2500l/h
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-07-27, 21:30   

liwan82 napisał/a:
Jeżeli chodzi o kamienie to planowałem zasypać tylko półki a dno "głębi" pozostawić jako golutką folię.


Jeśli kamienie nie będą spore, to ryby je pewnie pozrzucają.
U mnie się porozsypywało po dnie trochę żwiru z doniczek i muszę powiedzieć, że mi się to nawet całkiem podoba. Łatwo sobie mogę czystość wody sprawdzić - jak widze kamienie na dnie, to znaczy, że nie jest źle.

Cytat:
to dopiero na jesień wpuszczę pierwszych mieszkańców.


Ryby w zimie to poważny kłopot, więc najlepiej jakbyś wydzierżył do wiosny.
...choć przyznaję, ze ja bym nie dał rady.
 
 
cin111 
Bywalec


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 136
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2011-07-27, 21:38   

ja moje rybki wpuściłem na drugi dzień od zalania wodą oczka wszystko było ok
moim zdaniem nie ma znaczenia kiedy wpuszcza się rybki do oczka , równowaga biologiczna ,,wytworzy" się razem z nimi
(zależy jakie chcesz mieć ja osobiście polecam karasie i liny kolorowe i zwykłe)
jeśli niedawno nalałeś wody to możesz się spodziewać jej zakwitu

[ Dodano: 2011-07-27, 21:40 ]
Aznar33 napisał/a:

Cytat:
to dopiero na jesień wpuszczę pierwszych mieszkańców.


Ryby w zimie to poważny kłopot, więc najlepiej jakbyś wydzierżył do wiosny.
...choć przyznaję, ze ja bym nie dał rady.


myślę że przy takiej głębokości nie było by z tym problemu ;)
_________________
Oczko wodne 30 000l
25 ryb
Wędkarstwo jedyny nałóg który nie zabija.
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-07-27, 21:49   

cin111 napisał/a:
moim zdaniem nie ma znaczenia kiedy wpuszcza się rybki do oczka , równowaga biologiczna ,,wytworzy" się razem z nimi
A moim zdaniem ma. Jak wpuścisz ryby zanim posadzisz rośliny to ryby nie pozwolą się rozrosnąć roślinom i uzyskanie równowagi biologicznej bedzie trwało o wiele dłużej. Wszyscy na tym forum przekonują, że z rybami dobrze jest poczekać minimum miesiąc, więc nie staraj się wywarzać otwarych drzwi. Ryby muszą mieć stworzone odpowiednie warunki, a jeżeli ich nie mają, bądź wpuszcza się do oczka wszystko co złapie się na wędkę to później efekt jest taki jak u cina111.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-07-28, 00:05   

liwan82, tu masz lekturę obowiązkową:

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=93

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=163

Kupno dobrego filtra do oczka o tej pojemności bedzie Cię kosztowało majątek (choć zależy to od ilości ryb, które będziesz chciał mieć), więc moim zdaniem lepiej się za to samemu zabrać.
 
 
liwan82 
Początkujący


Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 22
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-07-28, 00:38   

witam. tak jak obiecałem załączam foto mojego placu budowy. muszę jeszcze przeprosić za wprowadzenie w błąd forumowiczów co do objętości mojego "stawu". We wzorze zapomniałem podzielić wynik na 2 więc moje oczko ma ok. 5000 l. :P Co do filtra tojeszcze nad tym pomyślę ponieważ w przyszłym roku będę może dobudowywał kaskadę i wtedy nad tym pomyśle.Do tej pory zadowolę się chyba tylko filtracją roślin i wspomaganiem preparatami

http://imageshack.us/phot.../unled1rku.jpg/

http://imageshack.us/phot...9/unled2fr.jpg/
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2011-07-28, 02:36   

Bardzo ladnie sie zapowiada, lubie takie kleksowate ksztalty ;)

Jest tylko jeden dosyc spory blad...ta folia jest do :dupa: wiec lepiej uwarzaj z tymi kamieniami w oczku i chron ja od slonca. A najlepiej to ja wymien poki jeszcze nic nie jest zrobione ;)
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-07-28, 07:56   

Witaj, popieram przedmówcę w temacie folii ;)
Tu było pytanie dlaczego ta woda taka zółta. :oops: Ale doczytałam ,ze masz problem z brunatnymi odsadami.
Ale dalej to mnie intryguje. Czy Ty lałeś wodę do oczka z normalnego ujęcia "miejskiego" ?
Czy to oznacza ,ze taką wodę masz w domu do konsumpcji ? :-o
Na oko to wygląda tak, jakbyś na dnie miał kamienie prosto z pola oblepione gliną a nalana swieżo woda , po prostu je wypłukała. Sorry ,ze taka hipoteza ale wbrew pozorom wcale to nie takie niezwykłe. Parę osób tu na forum przyznało się , że nie wpadło na to żeby kamienie do oczka szorować wcześniej.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-07-28, 15:21   

Jeżeli te zaznaczone kamienie są w glinie, to reszta w wodzie na 100% tak samo.

Poza tym kształt mnie również się podoba, będzie fajne oczko :good:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
liwan82 
Początkujący


Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 22
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-07-28, 15:46   

witam. Kamienie w glinie służa tylko do podtrzymania folii. Do oczka każdy kamień jest wyszorowany w ciepłej wodzie. Jeżeli chodzi o brązową wodę to niestety taką mamy wodę gruntową. Dziś byłem i wygląda to lepiej. Woda jest już czysta tylko cały osad osiadł na dnie i z tym mam największy problem. Jak się go pozbyć ??? Dlaczego piszecie że folia jest do bani ? Mój znajomy na tej folii stawiał oczko i jakoś trzyma mu 5 rok. Sam mi ją polecił. I tak asekuracyjnie dałem trzy warstwy i wyłożyłem dno wykładziną na podbiciu gumowym ok 0,5 cm także nie powinno być źle.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny