wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze oczko z siatkobetonu 2011
Autor Wiadomość
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-09, 23:02   Pierwsze oczko z siatkobetonu 2011

Witam

Jutro zamierzam zacząć budowanie mojego oczka wodnego. Wykop zrobiłem już w tamtym roku ale nie wyrobiłem się z remontami i tak zostało do teraz. Niestety nie przypuszczałem, że wszystkie pułki się zawalą po zimie i teraz będą musiał poszerzyć oczko chyba, że jest inny sposób jak to naprawić.

Dodam, że teren piaskowy przy lesie.



Moje pytania:

1. Wieniec robimy na końcu i czy go kładziemy i oblepiamy zaprawą betonową czy go mocujemy do ziemi kotwami i robimy jakiś rowek w którym też zalejemy go betonem.

2. Przewody do pompy można położyć pod oczkiem?

3. Czy przed betonowaniem wyprowadzamy jakieś przewody do kaskady w ziemi pod oczkiem?

[ Dodano: 2011-06-10, 00:05 ]


Uploaded with ImageShack.us
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2011-06-09, 23:18   

Witam może trochę pomoże Ci link i częściowo odpowie na pytania:
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2011-06-09, 23:52   

Jeśli wszystkiego się nie dowiesz z opisu budowy oczka violettaxx, zerknij tutaj
http://forum.oczkowodne.n...p?t=406&start=0
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2890


Forum to kopalnia wiedzy, wystarczy poszukać. ;)
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-10, 20:37   

Witam

Jutro miało być wylewanie i nie będzie bo nigdzie nie ma siatki rabitza i co teraz mam zrobić?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-06-10, 20:38   

Czekać , nie ma co kombinować
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-10, 20:57   

W wielu sklepach już nie sprowadzają tego asortymentu dlatego, że zmieniła sie technologia budowy i siatka rabitza jest już nie potrzebna dlatego jak ktoś ma opcję kupna to niech się pospieszy bo nie długo może już takiej siatki nie być w produkcji :(
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-07-21, 11:29   

Witam

Po wielu poszukiwaniach udało mi się kupić siatkę rabitza ba nawet kupiłem z przeceny po 1.7 zł za m2.


Wieniec został wylany dziś wstawię foto ale nadal czekam na pogodę do zrobienia reszty roboty z siatką rabitza i betonem.

Kupiłem też betoszczel do dolewania w czasie robienia betonu ale też na koniec pomaluje cale oczko tymi specyfikami z cersanitu, które tu na forum prezentowano.

Czy ten betoszczel jest dobry do tego?


Mając chwile w oczekiwaniu na pogodę troche rozglądałem się po necie za filtrami pompami itp. Wyliczyłem, że mój staw będzie miał pojemność 50.000 litrów i jak popatrzyłem na ceny filtrów do takiego oczka to w szoku byłem. Moje pytanie jest takie czy można samemu zrobić taki filtr, a jak tak to jak byście to rozwiązali w moim przypadku?

Ja myślałem nad czymś takim, żeby zrobić kaskadę i woda spływająca z kaskady by wpadała do takiego mniejszego zbiornika z dużą ilością roślin, a następnie do oczka. problem w tym, że tam przed tą kaskądą nie będzie można za dużo miejsca zrobić no powiedzmy do jakiegoś metra no i na długość tak jak oczko będzie.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-07-21, 16:46   

Witaj, żeby woda zanim wpłynie do oczka przepływała przez zbiornik z dużą ilością roślin to pomysł bardzo dobry bo gwarantujesz sobie super filtrację. Ale żeby to filtrowanie się odbywało w sposób właściwy i skuteczny, woda powinna przepływać bardzo, bardzo wolniutko i leniwie. Zatem intensywny chlust z kaskady raczej odpada. Kaskada swoja drogą - jeśli bardzo chcesz, a taki zbiornik - swoją. Jedyne połączenie jakie widzę to z takiego zbiornika woda może wpływać do strumyka-który również lubi leniwy nurt. JA tak mam ale i sporo osób tutaj i yo zdaje egzamin.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-07-21, 23:06   

Tak wygląda oczko z wieńcem




Uploaded with ImageShack.us

[ Dodano: 2011-07-22, 00:12 ]
ewa535 napisał/a:
Witaj, żeby woda zanim wpłynie do oczka przepływała przez zbiornik z dużą ilością roślin to pomysł bardzo dobry bo gwarantujesz sobie super filtrację. Ale żeby to filtrowanie się odbywało w sposób właściwy i skuteczny, woda powinna przepływać bardzo, bardzo wolniutko i leniwie. Zatem intensywny chlust z kaskady raczej odpada. Kaskada swoja drogą - jeśli bardzo chcesz, a taki zbiornik - swoją. Jedyne połączenie jakie widzę to z takiego zbiornika woda może wpływać do strumyka-który również lubi leniwy nurt. JA tak mam ale i sporo osób tutaj i yo zdaje egzamin.




Rozumiem tylko jest 2 aspekty.

1. Jeżeli będzie oddzielnie na kaskadę i oddzielnie na filtr to zwiększają się koszta.

2. Czy w moim przypadku da się tu zrobić taki filtr naturalny?


Czy oczko po jakimś czasie stanie się samo wystarczalne odnośnie filtracji naturalnej.

Przeglądałem na forum rożne opisy i foto z filtrami ale według mnie to nie do tego powinno się zmierzać. Przykładowo gość sobie zrobił mega filtry i wszystko stoi gdzieś z boku i niszczy tą naturalną cechę oczka.


Ja bym chciał zrobić takie oczko, które było by w miare samowystarczalne ewentualnie takie filtry, które nie będą burzyły cech oczka :)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-07-23, 23:32   

Już mi się podoba :good: a co do filtracji możesz zrobić tak jak barba50 http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2877
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-07-24, 22:25   

Pawelrad, czy mówiąc o większych kosztach miałeś na myśli dodatkową pompę ?
Niekoniecznie.
W tej chwili u mnie chodzi jedna pompa zasilająca aż 3 miejsca.
Filtr kubełkowy a z niego rurą na kaskadę 2. filtr k-g a zniego strumień do oczka 3. kasta z kosaccami a z niej strumyk do oczka. Pompa nie jest wielka 2500l/h ale i moje oczko niewielkie. Analogicznie u Ciebie może być tak samo. Na szczęście ani filtry ani strumyki nie potrzebują siły wodospadu, więc to wszystko gra jak należy.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-07-25, 21:12   

ewa535 napisał/a:
Pawelrad, czy mówiąc o większych kosztach miałeś na myśli dodatkową pompę ?
Niekoniecznie.
W tej chwili u mnie chodzi jedna pompa zasilająca aż 3 miejsca.
Filtr kubełkowy a z niego rurą na kaskadę 2. filtr k-g a zniego strumień do oczka 3. kasta z kosaccami a z niej strumyk do oczka. Pompa nie jest wielka 2500l/h ale i moje oczko niewielkie. Analogicznie u Ciebie może być tak samo. Na szczęście ani filtry ani strumyki nie potrzebują siły wodospadu, więc to wszystko gra jak należy.



Ewa chodziło mi, że 2 razy pompa czyli 2 razy prąd. jak wiemy prąd z roku na rok jest coraz droższy i to co 5-8 lat temu było groszowe dziś nie jest już takie. Jakoś nie bardzo mi się widzi płacić po 100 zl miesięcznie za prąd :(

Chce żeby to było jak najbardziej naturalne oczko.


Teraz czekam na pogodę żeby dokończyć wykop i zalewać bo tego oczka nie dam rady zrobić do listopada jak tak dalej będzie padało hehe


Mam 150 metrów siatki rabitza jak myślicie wystarczy na 2 warstwy? Jedne koło będzie na 1.6 metra głębokość a drugie na 2 m. mam problem, żeby dokupić kurde. Może ktoś zna jakiś sklep producent, żeby zamówić.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-07-26, 12:52   

Rozumiem zatem, ze zrozumiałeś, że to może załatwić JEDNA pompa albo z oryginalnym trójnikiem albo z kombinowanym jak ja mam. Tez takie jakby trójniki używane w systemach nawodnień ogrodów ( koszt 2,50 za sztukę) .
Zarówno ten system jak też różnorakie filtry czy to w kastach czy kubełkach, czy przelewowe, czy ciśnieniowe nie stoją w ogóle na przeszkodzie, żeby oczko było naturalistyczne. Dla mnie naturalistyczne oczko to takie , którego brzeg perfekcyjnie naśladuje naturę, rośnie w nim niezliczona ilość roślin posadzonych również w sposób naturalny czyli nie wystają doniczki i inne sztuczności.
A cała ta filtracja jednak jest potrzebna, bo naturalistyczne to ono może być tylko z wyglądu. Bo czy ktoś widział naturalistyczne oczko w wylewce betonowej , ze stale przyrastającą liczbą ryb, które nie migrują tylko siedzą na miejscu, jedzą sztuczny pokarm i w tym betonie mają też wc ?) Do którego dolewamy kranówy jak nam latem wyparuje ? ;)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-26, 14:48   

pawelrad napisał/a:
Czy ten betoszczel jest dobry do tego?

tego nikt nie wie oprócz tych, którzy testowali w laboratorium ten preparat. Pewnie tak, jeśli trzyma parametrów przy jakich go dopuszczono (dostał atest) na rynek. Ja dałem tylko dodatek do betonu, mimo, że skorupa ma tylko 3 cm to beton trzymał wodę. Te dodatki powodują "chemiczne zamknięcie porów" - tak ujmując bardzo prymitywnie. Być może dodatkowe malowanie coś da, być może nie, bo to zależy czy ta powłoka, którą stworzysz, a która też musi wejść w reakcję z betonem, będzie mogła wejść, skoro wcześniej dałeś uszczelniacz do wody do betonu. Tego to mtu nikt na forum nie będzie wiedział bo to jest chemia budowlana z wyższej półki. Ale pewnie jak pomalujesz to krzywdy mu nie zrobisz.
Pozdr, Bajbas
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-04, 22:08   

Witam


Dziś rozpocząłem kopanie- a raczej rozkopywanie tego co już jest ale tak na gotowo pod siatkę i betonik. Niestety jednej osobie to ciężko idzie, dziś udało się w 4h wykopać w tej szerszej części wszystko ale jeszcze zostało do wykopania w drugiej części, a tam troche więcej towaru będzie ale mam jutro mieć pomocnika.


Jak czytałem, że ktoś kopał takiej wielkości staw tydzień to byłem w szoku. Z mojego doświadczenia to 2 osoby powinny wykopać to na gotowo w 2 dni a, nawet w jeden tylko tak z 12h.


Widziałem różne metody kopania. Jak ktoś ma dostęp do taśmociągu to też dobry patent ile lżej idzie kopanie bo tylko się rzuca na taśmę, a nie do góry. Dobry może być taki ślimak do zboża chodź nie wiem czy nie będzie się zapychał. Co do tradycyjnych metod to najlepsza jest tak, że kładziemy deskę i wywozimy taczką tylko to trzeba mieć duże oczko do tego. W mniejszym to polecam taki sposób, żeby kopać w 2 osoby jeżeli będziemy już schodzić w dól to z boku będzie nam rosła góra piasku czyli coraz wyżej musimy wywalać, a jak mamy kogoś do pomocy to jedna osoba formuje oczko i podrzuca piasek do takiego miejsca z, którego najlepiej wywalać i jest lżej i szybciej idzie. Ameryki nie odkryłem ale sprawdzona metoda.


Układanie siatki:

1. Czy dajecie 2 warstwy siatki czy 4 ? Czytałem, że ludzie dają po 4 ale to mega zwiększa koszty i nie wiem czy to aż tak pomorze.

2. Czy robicie kołkowanie czy inaczej na przykład dajecie siatkę do ocieplenia i chudziak beton tak by powstała powierzchnia? Czytałem o tym i sprawdziłem ceny siatki do ocieplenia na dziś to 2 zł za m2 niestety dokładamy 1 zł i mamy rabitza więc lipa szkoda kasy w moim przypadku.

3. Ile wam poszło cementu na taki staw i czy mniej więcej możecie określić ile pójdzie na mój. Wolę dokupić niż ma zostać potem z 10 worków.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny