wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze oczko z siatkobetonu 2011
Autor Wiadomość
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2011-08-05, 15:53   

1. U nas są dwie warstwy siatki ale była kupowana na rolki i dlatego w niektórych miejscach jest jej z 3 warstwy !/trzyma ładnie kilka zim przy pow.<26m3 wody/ Dodatkowo mieliśmy pręty stalowe które też daliśmy ;)
2. kołkowane były przede wszystkim pręty stalowe i siatka
http://forum.oczkowodne.n...?t=4011&start=0
3. muszę sobie przypomnieć gdzieś to zapisałam ;)
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
Bodzio13 
Początkujący


Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 31
Skąd: Szymbark
Wysłany: 2011-08-05, 16:42   

Dla mnie koszty też były ważne. Moje oczko wybudowałem rok temu.
Po pierwsze wydaje mi się , że zrobiłeś błąd wykonując wieniec na tym etapie budowy. Ja swoje oczko z siatkobetonu budowałem tak:
1. Wykonałem kołkowanie co 40cm całego dna oczka kołkami 25-30cm
2. Kołki wystawały z ziemi ponad 9 cm bo jak będziesz przybijał do nich drut to się wbiją głębiej
3. Do kołków gwoździami zagiętymi w kształt U /kupisz gotowe za grosze w każdym składzie / przybiłem drut zbrojeniowy „4” najpierw zgodnie z profilem oczka „U” a następnie w poprzek
4. Końcówki na brzegach oczka wiązałem do prętów wieńca /i tutaj popełniłeś błąd/
5. Do kołków zszywaczem budowlanym mocowałem siatkę Rabitza – pierwsza warstwa tak jak drut a następna w poprzek profilu oczka i końcówki wiązałem do wieńca
6. Ja dałem 3 warstwy siatki a miejscami końcówki wiązałem gdzie się dało –wszystko wykorzystaj
7. Do betonu dodałem „Hydroplast” aby beton był elastyczny i nie wchłaniał wody
8. Betonowanie wykonałem przez jedno popołudnie /4 ludzi /
9. Podczas lania betonu zagiętym drutem zbrojeniowym wyciągaj trochę siatkę do góry
10. Grubość betonu różna – na dnie około 10-12cm na bokach do 8cm
11. Trudno określić ile potrzebujesz cementu –wszystko zależy od grubości
12. Nie zapomnij polewać beton i to ostro bo jak popęka to dupa
13. Po 3 tygodniach całość wymalowałem 2 x Ceresitem – miał być nr 65 ale już go nie produkują /pytaj o zamiennik/ w sumie wyszło 2 worki
14. Po tygodniu wlałem wodę i kupiłem rybki /wrzesień/
15. Na wiosnę okazało się, że nieprzeżyty- ryby wpuść na wiosnę gdy woda dojrzeje – to ważne
16. Obsadź dużo roślin – na ten temat dużo na forum
17. Do wiosny masz dużo czasu- moja rada dobrze przemyśl jakie i ile ryb chcesz mieć w oczku bo ja obecnie mam z tym problem

Pozdrawiam
PS. Polska to duży kraj jak Ci radzić gdzie masz kupić materiał- zmień profil i dodaj gdzie mieszkasz

[ Dodano: 2011-08-05, 17:09 ]
Moje oczko po budowie http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4397

i obecnie:
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-12, 23:59   

Witam

Dziękuje za wasze odpowiedzi i sugestie. Poniżej wstawiam kolejne fotki z mojej pracy nad stawem. Najgorszy etap już za mną zostało tylko betonowanie właściwe. Wiem, że popełniłem troche błąd z tym wieńcem jeżeli chodzi o wystawienie drutów z betonu ale była na początku nie co inna koncepcja tego oczka i po pewnym czasie się zmieniła. Wiem, że powinny być wypuszczone na samej górze i tam puszczony pręt na którym powinna być zawinięta siatka. No nic jest jak jest i teraz będziemy szukali innego rozwiązania.

Co do wieńca to bez niego nie ma co zaczynać budowy oczka. Jak wyczytałem na forum, że wieniec powinien być robiony na końcu to tak miałem to robić ale po wykopaniu pierwszego dołka pod oczko stwierdziłem, że na tak piaszczystym terenie to się nie uda. Tak tu miałem racje nie udało by się i wogle zaczynanie od wieńca to najlepsze rozwiązanie. jak widać na fotkach innych osób to też zaczynały od wieńca.


Jeszcze jedno czy te wasze mocowanie siatki do kołków ma tylko służyć lepszej pracy przy betonowaniu czy do czegoś innego tez. Powiedzmy do utrzymania kształtu czy zmniejszenie siły na rozciąganie czy coś takiego?


Ja zastosowałem takie rozwiązanie jak jeden osób na forum czyli dałem na sam spód beton chudziak czyli piasek z małą ilością cementu i wody. Na 110 litrów zasypowych betoniarki pół worka 25 kg cementu II i odrobinę wody tak żeby zaprawa była wilgotna. Nie zastosowałem tak jak ta osoba siatki do elewacji ponieważ kosztuje 2 zł za metr i doszły by ogromne nie potrzebne koszta.










[ Dodano: 2011-08-13, 00:03 ]
Czyli tak


Zrobić betonowanie i przez 30 dni lać ostro wodą, a następnie pomalować tym ceresitem od szczelności i potem za jakiś 1-2 tygodnie puścić wodę do oczka ale nie ma sensu wpuszczać ryb na zimę?


Ja planowałem zalać wodę na zimę i wpuścić kilka rybek i zobaczyć jak to przez zimę przetrwa. Bo sprawy filtracji oraz kosmetyki + rośliny to raczej będzie temat na wiosnę dlatego, że jest już późno i zanim wpuszczę wodę to będzie polowa września albo i koniec września.


Takie oczka polecam robić wiosną i to wczesną jak tylko wyschnie troche grunt i nie będzie przymrozków.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-08-13, 17:21   

No ładnie Ci to wyszło, ale te półeczki jakieś wąskie.
Nie musisz aż tak długo czekać. 1 -2 tyg wystarczy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-13, 19:08   

AurorA napisał/a:
No ładnie Ci to wyszło, ale te półeczki jakieś wąskie.

zdecydowanie, zrób burty na rośliny, wtedy ta wada zniknie.
Pielęgnowanie betonu może być znacznie krótsze, 2 tygodnie spokojnie Ci starczy.
Ryby na zimę to raczej nie, po co bawić się w napowietrzanie itd. rośliny wazniejsze.
Całość zapowiada się ciekawie, pozdr, Bajbas
 
 
Bodzio13 
Początkujący


Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 31
Skąd: Szymbark
Wysłany: 2011-08-13, 21:01   

Bardzo fajnie Ci wyszło. Te wystające druty musisz obciąć -będą rdzewieć i niebezpieczne. Wodę wpuść za 2- 3 tygodnie - zależy od pogody jak ciepło to lej wodę. Dobrze by było abyś wylał tą wodę, która będzie się zbierać po podlewaniu betonu. Posadź tyle roślin ile się da. Ja też chciałem rybki przed zimą- padły. Tak jak pisałem wyżej rybki na wiosnę /dobrze przemyśl ilość i rodzaj/ bo ja teraz mam z tym kłopot. Woda dojrzeje, żabki same się zjawią. Na dno możesz dać żwirku aby rośliny podwodne miały punkt zaczepienia. Powodzenia..
_________________
Hej tu u nas na Kaszubach malowane ziemie.
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-15, 20:18   

Bodzio13 napisał/a:
Bardzo fajnie Ci wyszło. Te wystające druty musisz obciąć -będą rdzewieć i niebezpieczne. Wodę wpuść za 2- 3 tygodnie - zależy od pogody jak ciepło to lej wodę. Dobrze by było abyś wylał tą wodę, która będzie się zbierać po podlewaniu betonu. Posadź tyle roślin ile się da. Ja też chciałem rybki przed zimą- padły. Tak jak pisałem wyżej rybki na wiosnę /dobrze przemyśl ilość i rodzaj/ bo ja teraz mam z tym kłopot. Woda dojrzeje, żabki same się zjawią. Na dno możesz dać żwirku aby rośliny podwodne miały punkt zaczepienia. Powodzenia..



Witam żabki 3 sztuki już się pojawiły przy betonowaniu chudziakiem. Nie daleko mnie jest mala rzeka odnoga bugu i tam chciałem poszukać roślin tylko nadal jest wysoka woda i nie wiem czy będą tam te rośliny do zdobycia. Wy skąd mieliście rośliny z rzeki stawów czy z jakiegoś sklepu itp? Co polecacie posadzić na początku. Wiadomo to będzie tylko na początek przyjdzie nowy roku nowa wiosna i wtedy będę kształtował moje oczko czyli kaskada, mostek filtry napowietrzanie oraz rośliny bardziej takie, które upiększą oczko. Teraz wsadził bym taki które by pomogły dojść oczku do naturalnego stawu czy jakoś tak.



Co do półek to będzie można je formować podczas ostatecznego wylewania i taki jest plan. Nie są takie wąskie ale troche postaram się dodać. Co do drutów to jest 2 opcje albo je obcinamy albo puszczamy między nimi drut, który będzie tak jakby tworzył górny wieniec ale dziś jak podlewałem staw to wpadłem na taki pomysł, żeby na samej górze nawiercić co jakieś 20-30 cm dziury i tam wbić kołki rozporowe z haczykami i między nimi puścić ten pręt stalowy, który by kończyl wieniec i tym samym trzymał siatkę na nim.

Jak ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać sprawę tego pręta, który powinien iśc na samym szczycie wieńca, żeby tam zapleść siatkę ? Proszę pisać. W piątek od 6 rano planujemy wylewać bo czasu coraz mniej. Czwartek przygotowanie zbrojenia. oby nie padało :)
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-28, 15:15   

Witam


Właśnie jestem po betonowaniu mojego oczka ostateczną warstwą zaprawy betonowej z beto-szczelem.

W ciągu tygodnia zrobiliśmy zbrojenie tego oczka czyli drut 6 oraz 4 i oczywiście siatka Rabitza.

Siatki wyszło w sumie na 2 warstwy jakieś 207 metrów. Sporo nawet musiałem dokupić 10 metrów bo zabrakło i szczeście w nieszczęściu, że w jednym magazynie znalazło się 20 metrów takiej siatki.

Cena siatki to u mnie było od 1.70 - 150 metrów

50 metrów po 2.90 oraz 10 metrów po 4.10.

Beto-szczelu zakupiłem 6 litrów, a poszło 5.25l. koszt tego to 10 zł za litr. Dawałem 0.25l na worek cementu 25 kg I. Troche poszło na dolewanie do wody, którą gładziliśmy beton po wylaniu.


Dalej na samą warstwę końcową czyli tą ze zbrojeniem poszło nam 17 worków cementu I. Cena za worek to 12-13 zł. około 204

Na wylanie podkładu chudziakiem poszło 5 worków cementu II. cena 10-11 zł. około 50

Poszło jakieś 200 metrów drutu 4 cena około 100 zł

Poszło też 22 pręty 6 po 6 metrów czyli 130 metrów cena za 1 sztukę u mnie 4.30. około 100 zł


Do tego można powiedzieć, że poszła wywrotka piasku odsiewki grubszej cena 350 zl 22 tony.


Na wieniec poszło 8 prętów 6 po 6 metrów czyli 36 metrów cena to około 27 zł.

Do tego poszło ze 33 worki cementu cena 12-13 zł około 400 zł

Tu niestety troche przeholowaliśmy z tym wieńcem bo kopaliśmy szpadlem na głębokość 30 cm i potem wyszło sporo cementu mimo dodawania dużej ilości kamieni polnych.


Tu można pewnie z 50% cementu mniej dać wystarczy wykopać mniejszy wykop pod wieniec ale nie wiem czy to wtedy nie odbije sie na wytrzymałości tu powinni wypowiedzieć się inni, którzy już to praktykowali.


Koszt mojego stawu to około 1700 bez malowania tym uszczelniaczem z ceresitu.


Podejrzewam, że całkowity koszty byłby większy jakbym nie trafił siatki rabitza po promocyjnej cenie 1.70 oraz jakbym musiał opłacić kogoś przy kopaniu i betonowaniu. Tu pomógł mi sąsiad za co mu dziękuje.


Najlepszy sposób, żeby ograniczyć koszta, a na pewno koszta w jednym czasie to zbierać materiały od jesieni do wiosny ( po za cementem) i robotę oczka zaczynać na wiosnę. Można trafić jakieś promocje na siatkę itp. Niestety siatka jest tu najdroższa.

Po normalnej cenie siatka kosztowała by mnie około 900 a to jest połowa inwestycji.


Zamieszczam poniżej fotki z zbrojenia, betonowania oraz efektem końcowym.































 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-08-28, 16:53   

A jak pojemność tego oczka, może dało by się obliczyć powierzchnie ścianek i dna aby porównać koszty do folii?
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-29, 09:24   

AurorA napisał/a:
A jak pojemność tego oczka, może dało by się obliczyć powierzchnie ścianek i dna aby porównać koszty do folii?



Witam


Pojemność tego oczka to między 40-50 tyś litrów ale to tak obliczaliśmy na sucho. Jak za 2-3 tygodnie będę nalewał wodę to podczepię wodomierz i przedstawię na forum konkretną ilość wody.

Tak patrząc po siatce to wydaje się ze jakieś 80-100 m2 foli by wyszło. Nie wiem jaka jest cena foli ale można to sprawdzić.

Ja zanim zacząłem robienie tego oczka to troche tu poczytałem na forum i na początku miałem robić oczko z foli ale koszty były nie dużo mniejsze i ryzyko że folia zostanie przedziurawiona.


Teraz polewam oczko 2 razy dziennie ale woda się tak nie wchłania prawdopodobnie przez ten preparat beto-szczel i w tej głębszej niecce zostaje jakieś 5 cm wody jak wy to usuwaliście? Rozumiem, że tak nie powinno być wody bo wtedy beton nie będzie pracował poprawnie. Muszę coś wymyślić bo tej wody nie będzie ubywało tylko za każdym podlewaniem przybywało do tego na razie nie pada ale jak przyjdzie pierwszy deszcz będzie sporo wody.


Jakim specyfikiem pomalować tą skorupę oczka?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-08-29, 10:55   

pawelrad napisał/a:
w tej głębszej niecce zostaje jakieś 5 cm wody jak wy to usuwaliście?


ja nie usuwałem, ale na koniec trzeba ta wodę wylać przed napełnianiem. W czasie upałów na ścianki kładłem mokre szmaty bo podlewanie to przesychało po kilku minutach
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-30, 22:52   

AurorA napisał/a:
pawelrad napisał/a:
w tej głębszej niecce zostaje jakieś 5 cm wody jak wy to usuwaliście?


ja nie usuwałem, ale na koniec trzeba ta wodę wylać przed napełnianiem. W czasie upałów na ścianki kładłem mokre szmaty bo podlewanie to przesychało po kilku minutach



Witam


Ile czasu polewałeś oczko? Czy 21 dni tyle ile ma przepisowo cement do pełnego związania czy mniej czy więcej.


Teraz już upałów nie ma i ja polewam powiedzmy o 20 czyli na noc i jak przyjadę rano na działkę o 8 - 9 to jeszcze jest mokre bo w nocy rosa daje swoje. Następnie polewam i czekam z 30-60 min potem polewam drugi raz i czekam z 10 min aż spłynie co ma spłynąć i biorę wiaderko z gąbką i zbieram tą wodę z dna. Następnie jadę i wracam po godzinie 14:00 i wtedy polewam co jakieś 2h do wieczora. Troche to dla mnie męczące ale trzeba się zmobilizować bo szkoda roboty i tyle pieniędzy.

Co do wybierania tej wody to pytałem ludzi od betonów to powiedzieli, że trzeba wybierać bo beton musi dostać też powietrza żeby wiązał. Teraz co dziennie widać, że jest coraz twardszy i nie kruszący się tak ja kto było 24 po wylaniu.


Jak macie jakieś propozycje na kaskadę i mostek to proszę podać.


Dziś robiłem pomiar to długość oczka 10.5m a te większa niecka 5m i ta mniejsza 4 m.
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-08-31, 10:28   

To nie oczko tylko basen kąpielowy. Kawał dobrej roboty. Będzie gdzie się wykazać :brawo: . Już mi się podoba.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-08-31, 10:32   

pawelrad napisał/a:
Dziś robiłem pomiar to długość oczka 10.5m a te większa niecka 5m i ta mniejsza 4 m.


może padło mi co na oczy i nie zauważyłem albo czegoś nie doczytałem ale jaka jest głębokość tego cuda ?
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-08-31, 22:43   

Adalbert napisał/a:
pawelrad napisał/a:
Dziś robiłem pomiar to długość oczka 10.5m a te większa niecka 5m i ta mniejsza 4 m.


może padło mi co na oczy i nie zauważyłem albo czegoś nie doczytałem ale jaka jest głębokość tego cuda ?



Co do wymiarów to jutro postaram się zmierzyć wszystko dokładnie i podać ale głębokości były robione w większej niecce 1.60 a w mniejszej 2 metry. Prawdopodobnie jest troche więcej ale jutro podam wymiary .


Co do wielkości to tak wyszło bo taki był skutek zostawienia pierwszego wykopu na zimę w którym się po obwalały półki i ściany i musiałem zrobić nowe. Tak mi się wydaje, że przekroczyłem te przepisowe 30 m2 powierzchni :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny