wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2013-02-10, 08:06
Oczko Waldemara
Autor Wiadomość
Waldemar 
Początkujący


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 25
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-09, 20:35   Oczko Waldemara

Witam serdecznie forumowiczów. Po całorocznym przeglądaniu , podziwianiu wypocin wszystkich właścicieli oczek wodnych doszedłem do wniosku ,że mógłbym coś podobnego wykonać. Praca ciężka (wszystkich podziwiam albowiem teraz dopiero zdaję sobie sprawę jaki trud włożyliście panie i panowie) ale sprawiająca satysfakcję.Będę wdzięczny o opinie co mogę jeszcze poprawić , co usunąć a co dodać. Oczko zacząłem budować w zeszłym roku na wiosnę jesienią zakończyłem. Pomoc syna jak i małżonki była nieodzowna,trochę marudzili ale w końcu się zebrali .Wymiary oczka to8m.x4m w najwęższym miejscu -zgłoszenie budowy jest (czy to wystarczy? Mam nadzieję ,że nie będą z miarą latać),głębokość 1.20-1.40 dokładnie zmierzę z mostka jak będzie zrobiony. Filtrem będzie zbiornik 1000l.stojący za szopką do którego idą przewody: zasilający śr. 32 mm i odprowadzający 50mm. Zbiornik służy także jako dopełnienie wodą opadową z dachu oczka. Rośliny jakie posadzone to skrzyp zimowy, siedmiopalecznik, bobowniczek,mięta wodna,czermień błotna,ponikło, psianka, sit rozpierzchły ,trzcina australijska,oczeret pałka wąskolistna,jeżogłówka itp.nie będę zasmucał roślinami bo odmian jest naprawdę dużo.Oczywiście nie może zabraknąć nenufar. Jeszcze dużo do zrobienia lecz mam nadzieję ,że po skończonej pracy satysfakcja gwarantowana. Strefy bagniste oddzieliłem kamieniami polnymi,wypełniłem gliną z domieszką piasku. trzy warstwy zbrojenia połączone z wieńcem . Zaprawa(cement zielony Górażdże) mocna z dodatkiem uszczelniającym. Całość pokryta folią w płynie.Jeśli chodzi o koszty na pewno taniej wyjdzie folia EPDM.Problemem dla mnie będzie dobór pompy i zdaję się na pomoc forumowiczów jaką wybrać Długość węża ssącego ma 8m a pompować ma na wys.2,5m. Po obmiarze z synem wyszło mi,że oczko ma 23000l. Pozdrawiam.




Dodam jeszcze małą fontannę raczej nie spełniającą środowiska dla rybek. Tyle ,że niestety sprzedałem ją z budynkiem jak się przeprowadzałem.
_________________
waldemar
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-09, 20:56   

Witaj na forum
Bardzo mi się podoba i podziwiam Cię że chciało Ci się bawić w murarkę... teoretycznie masz 32m2 więc musisz mieć pozwolenie, w praktyce zależy od urzędasa. Bardziej martwił bym się odległością od drogi (ciiiiii).

Mnie nikt by nie zmusił do robienia oczka z samego betonu... pozostaję przy EPDM i PVC (plus beton).
Jedyne co mnie zawsze odrzuca od oczek betonowych to właśnie widoczny beton. Nie widziałem jeszcze dość zarośniętego oczka aby go nie było widać. Mimo to gratulację :piwko:

Będzie coś tam pływać ?
 
 
Waldemar 
Początkujący


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 25
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-09, 21:37   

Witaj Piotrze. Skusiłem się na beton z myślą ,że będzie żywotniejszy,ale jak będzie czas pokaże. jak wytrzyma mrozy 30 stopniowe to będę spał spokojnie.
_________________
waldemar
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2013-02-09, 21:58   

Waldemar spokojnie prawie 5 lat i były nawet -33C dodaj ulepszacza do betonu i będzie OK!
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
Waldemar 
Początkujący


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 25
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-09, 23:05   

Tak też zrobiłem. To są teraz zdjęcia duuuużego oczka a raczej stawu które cztery lata temu doprowadzałem do stanu używalności po poprzedniku .Kaczuszki mam prawie przez cały rok natomiast łabędzie wiosną przerwę sobie robią przelatując w wiadomym sobie kierunku
Dzięki rzece Liswarcie mam ciągły dopływ świeżej wody dla ryb , a są już naprawdę duże.
_________________
waldemar
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2013-02-10, 12:35   

O ja Cię... :P
Fajsko to wygląda ciekawa jestem jak przechodzą ludzie obok ogrodzenia pewnie się gapią i zazdroszczą :yahoo:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-02-10, 13:12   

zawsze moza zasadzic zywoplot z thuji, mam podobnie.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-02-10, 23:29   

Kawał roboty, a co do szczelności to po zimie będziesz już znał odpowiedź. Szkoda tylko że jak bawiłeś się już w murarkę to nie zrobiłeś odpływu dennego :???:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-02-11, 17:53   

Masa ciężkiej pracy , za to podziwiam :brawo: Jak zarośnie, będzie pięknie.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Waldemar 
Początkujący


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 25
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-11, 19:57   

Obsada od zew. strony płotu to krzew liściasty który formuje się na kształt żywopłotu-malutki bo dopiero jesienią sadzony, natomiast wewnętrzna strona podwórka to krzew hibiscusa. Czasu trzeba by to wszystko ruszyło. Co do ludzi to raczej się dopytują kiedy ryby wpuszczę i ciężko wytłumaczyć ,że w pierwszej kolejności to stabilizacja parametrów wody. Wiosną jak słonko przygrzeje i flora pobudzi się do życia coś wpuszczę i oczywiście jeszcze zagęszczę jakimiś roślinkami. Dziękuję za pozytywne wypowiedzi.Co do odpływu dennego tym raczej się nie przejmuję albowiem pozytywem będzie jeśli nadmiar wody podleje mi rośliny na wale. Podtopień na podwórku raczej nie będę miał bo dom mam obłożony rynienkami spustowymi z kierunkiem przepływu do kanalizacji. Co do oczyszczania to już pompa będzie miała za zadanie wypompować wodę raz na ileś lat.
Jeszcze kilka zdjęć z budowy-muszę ująć rodzinę bo się obrażą i pomyślą ,że przypisuję sobie tylko wykonaną pracę [IMG]http://images39.foto...35fam.jpg[/IMG] [URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek
/41de81da66634b05.html][/URL]

Zakończenie sezonu.
_________________
waldemar
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2013-02-12, 20:11   

Piotrek.P. napisał/a:
Jedyne co mnie zawsze odrzuca od oczek betonowych to właśnie widoczny beton. Nie widziałem jeszcze dość zarośniętego oczka aby go nie było widać.


Beton wygląda dobrze, naturalnie jak skała, na pewno lepiej od folii. Jakie zbrojenie dawałeś bo jak dobrze widzę na zdjęciu to jest to siatka Ledóchowskiego a nie Rabitz'a.

Jak jest dobrze za zbrojone powinno być ok bo na górze widzę dobre spadki, a do poziomu cegieł chyba lód nie dojdzie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-02-13, 01:46   

Witaj Waldemar.
Zastanawiałeś się nad tematem czystości wody w Twoim oczku ?.
Jakie masz plany?.
Wiosna nadchodzi.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Waldemar 
Początkujący


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 25
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-02-13, 11:46   

Witaj Aurora i Adacho
Pierwszą warstwę wyłożyłem siatką zbrojeniową 10x10 przeznaczoną pod wylewki(w ten sposób chciałem wyrównać sobie podłoże pod następne warstwy. Czynność tę zrobiłem nie łącząc się z cegłami. Tę samą sytuację zrobiłem ze spodem. Cegły osadzone na zbrojonym fundamenciku wys około 30cm. Warstwa betonu około 5cm. Siatka osadzona na drewnianych palikach by nie leżała bezpośrednio na podłożu.Na nową warstwę wsadzałem punktowo skoble stalowe(zagięte gwoździe służące do mocowania siatki ogrodzeniowej leśnej) by móc następną warstwę siatki mieć do czegoś zamocować. Drugą warstwę obłożyłem siatką podtynkową (ostra jak jasny gwint- palce pomimo rękawic pokaleczone) na niej drut Fi 4Na całości łącznie z cegłami. W fudze miałem powkładane skoble(dzięki czemu miałem się czego chwycić, natomiast każda warstwa cegły przeplatana drutem fi 2). Także następna warstwa podobnież jak i poprzednia.Zakładki siatki to około 20 cm, beton z ulepszaczem( firmy nie pamiętam kupiony na alledrogo) mocny(4 łopaty piasku granulacji 2mm na pół worka cementu i mało wody. W pierwszej warstwie dodany żwir bo była możliwość by powchodził w oczka. Siatka oczywiście w powietrzu w czym niezastąpiony był zagięty długi gwóżdź. Zalać niestety nie dałem rady w jeden dzień każdej warstwy więc przeznaczałem na to po dwa dni- kończyłem wieczorem i zaczynałem rano. Po każdej warstwie odczekałem około 20 dni, Oczywiście wszystko łączone z wieńcem który zrobiony jest z pręta żebrowanego Fi 12. No i na koniec malowanie folią w płynie ,dwie warstwy. Chciałbym by pełna obsada oczka była w 2/3 roślinnością (część mam swoich ze stawu tj. sit, skrzyp, rogatek,moczarka,pałki część od znajomego ) po którą na wiosnę zgłoszę się do Ciebie Aurora. Błędy jakie popełniłem to za wąska półka _około 30 cm i śliski spad mimo wyłożonego kamyczka( ale to nie ja mam tam chodzić tylko ryby pływać :)
Z prawej strony na większej pólce ma być osadzona fontanna by choć trochę wodę przemieszać. Co do filtra to pisałem w poprzednim poście tyle ,że pompy jeszcze brak .Wypełnienie zbiornika 1000 l. to torf ,pocięty peszel, nakrki z butelek plastikowych, keramzyt i gąbka.Wszystko poukładane warstwami w workach. Wlot wody idzie do spodu zbiornika od góry natomiast przelew jest na górze. pokrętło w zbiorniku na spodzie będzie służyło jako odprowadzenie mułu,na dnie zbiornika położone skrzynki plastikowe. To by było na tyle. Jeszcze raz wam wszystkim dziękuję bo gdyby nie wy wszyscy w życiu bym się tego nie podjął. Zainspirowały mnie wasze dzieła a naprawdę są piękne bez wyjątku bo każdy z was w nie serce włożył. Pozdrawiam.
_________________
waldemar
 
 
Waldemar 
Początkujący


Dołączył: 23 Sty 2013
Posty: 25
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2013-05-14, 22:07   

Witam ponownie. Rybki wpuszczone (10szt. orf ,6 szt. karasi, 3 szt.karpi koi oraz 3szt. welonków) Ostatni gatunek z w. w. nie bardzo mi pasował ale niestety córka się uparła i zmiękłem.Woda mętna, ograniczona widoczność.Gdy nie było ryb dno oglądałem. Zamoczyłem torf to i glony poznikały.Teraz cierpliwie czekam na roślinki (część mam ze swojego stawu) jak i pompę od Aurory. Mam nadzieję ,że po podłączeniu pompy jak i obsadzie roślin klarowność wody się polepszy. Mam zbyt wysokie PH podchodzi mi pod 8,5.Mam nadzieję że po dosadzeniu roślin wszystko się unormuje choć rybki widzę szaleją . Miałem przygodę z kotem. W czasie mojej nieobecności biedak prawie się nie utopił bo zauważyłem ,że cały żwir był pościągany w kierunku dna oczka. Od tego czasu chyba nie przychodzi bo brak jakiegokolwiek śladu.I oby tak pozostało. :yahoo:
_________________
waldemar
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-05-16, 11:30   

Mam nadzieję, że nie leży na końcu tego pościąganego żwiru :-o i że dno dokładnie przejrzałeś :((
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny