wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
OSAD, osad, wszędzie osad
Autor Wiadomość
piotr5875 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 289
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2010-07-09, 00:23   

Najlepiej znajdź jakąś hurtownię krawiecką i kup ocieplinę grubości 2- 3 cm , są dostępne z metra o szerokości jeśli się nie mylę 1,2 lub 1,6 m dotnij na wymiar filtra .
Cena to kilka złotych za metr bieżący . Ja nawet nie płukałem tylko wyrzucałem i dawałem nową , pomogło mi to szybko oczyścić wodę mechanicznie
pozdrawiam
piotr5875
_________________
piotr
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2010-07-09, 00:33   

Ja wykorzystuję taką ocieplinę ze starej kurtki, a ostatnio zrobiłam sobie zapas z kurtki kupionej za grosze w" ciuchlandzie"
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-07-09, 01:04   

Praktyczne rady są najlepsze :good: serdeczne dzięki!!
Postaram się rozejrzeć zgodnie z waszymi wskazówkami i mam nadzieje że taka mechaniczna filtracja się spisze ;)
Pozdrawiam
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-07-09, 05:45   

A czy ten osad zmącony szybko się osadza? Przyszedł mi do głowy pomysł ze zmontowaniem takiego tymczasowego odstojnika przepływowego. No ale jest ten warunek, żeby cząstki stałe względnie szybko ulegały sedymentacji.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-07-09, 17:33   

Koncepcja trafna ale niestety... to dziadastwo jest zbyt małe i zbyt lekkie - strasznie się unosi w wodzie. Tworzy spora warstwę na kamieniach, a po poruszeniu zmienia wodę w "mleko".

Jestem w fazie szukania waty perlonowej - na razie dałem więcej gąbek i geowłóknine - pompa ledwo pieje ale woda odrobinę czystsza leci.

Jednak muszę czyścić filtr codziennie a skala problemu mnie dobija!!!!!! :-(
Szkoda że ten trigger tego nie rozkłada :dupa: :x

Pozdrawiam
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2010-07-09, 17:38   

diver napisał/a:
Szkoda że ten trigger tego nie rozkłada :dupa: :x


Rozkłada, tylko działanie Triggera to nie kilka dni a tygodni ;)
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2010-07-09, 23:39   

Diver, Jak czyścisz filtr codziennie to ze złoża biologicznego :dupa: A co do triggera to dokładnie to co napisał Elendil, musisz uzbroić się w cierpliwość bo to nie chemia i nie działa z dnia na dzień a ten osad to może właśnie jego zasługa bo "przerabia" materie organiczną na bezwartościowy osad :roll: . Co do waty to ja akurat mam inne zdanie mechanicznie to można wyczyścić wodę z basenu a nie z oczka. Postaw na biologię i zrób tak żebyś czyścił filtr jak najrzadziej no i oczywiście musisz być cierpliwy
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Teresita 
Początkujący


Dołączyła: 29 Sie 2009
Posty: 10
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-07-10, 09:24   

diver napisał/a:
Do odkurzacza nie mam dostępu

Popytaj w sklepach zoologicznych,może wypożyczają.Nie wiem z jakiej części zach.pom jesteś.W Barlinku pan z zoologicznego udostępnia odkurzacz. :)
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-10, 09:47   

JAREK G napisał/a:
Co do waty to ja akurat mam inne zdanie mechanicznie to można wyczyścić wodę z basenu a nie z oczka. Postaw na biologię i zrób tak żebyś czyścił filtr jak najrzadziej no i oczywiście musisz być cierpliwy


Widzisz, nie optowałbym za tą watą, gdyby u mnie skutku nie przyniosła.
Wodę mam czystą jak nigdy, zawiesiny prawie wcale, jak nabierze się do szklanki, to prawie jak źródlana.
Zanim zastosowałem watę, to widzialność była na poziomie góra 30 cm, ryby wyglądały jak za mgłą.
Wspomniałeś, że jak codziennie czyszczony filtr, to ze złoża biologicznego dupa.
Ale jeśli będzie się tylko płukać watę, to przecież kolejnych warstw nie trzeba ruszać, gąbki i inne biobale są nie dotykane przeze mnie, czyli złoże sobie funkcjonuje.
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-07-10, 14:37   

Cytat:
Rozkłada, tylko działanie Triggera to nie kilka dni a tygodni


Moje oczekiwania wynikają z 2 rzeczy.
Po pierwsze w temacie o trrigerze były wzmianki o tym jak stan wody zmienia się szybko, nieomal z dnia na dzień - oczywiście na lepsze.
Po drugie coś tam gdzieś tam liznąłem trochę mikrobiologii, biochemii i innych takich i spodziewałem się że porcje tego zaszczepu bakteryjnego są tak stworzone aby po zaaplikowaniu do odpowiedniej ilości wody (zgodnie z zaleceniem producenta) spowodować efekt.
Dziwnym byłoby gdyby z miejsca założyć że preparat jest korzystny ale wpłynie nam na polepszenie stanu wody za 3, 4 - 6 miesięcy albo w ogóle w przyszłym sesonie - kto to udowodni że te saszetki miały coś do tego.
Mam robić posiew co tydzień...
Nie zrozumcie mnie źle ale moje osobiste odczucia są właśnie takie.

Cytat:
Diver, Jak czyścisz filtr codziennie to ze złoża biologicznego A co do triggera to dokładnie to co napisał Elendil, musisz uzbroić się w cierpliwość bo to nie chemia i nie działa z dnia na dzień a ten osad to może właśnie jego zasługa bo "przerabia" materie organiczną na bezwartościowy osad . Co do waty to ja akurat mam inne zdanie mechanicznie to można wyczyścić wodę z basenu a nie z oczka. Postaw na biologię i zrób tak żebyś czyścił filtr jak najrzadziej no i oczywiście musisz być cierpliwy


Osad miałem już przed triggerem i to własnie on miał się z nim uporać, redukując go w prostsze związki nieorganiczne :-(
Bardzo chętnie bym się z tym uporał bez tak częstego czyszczenia filtra z tym że nie wiem czy złoże będzie spełniało swoją funkcje gdy co chwilę się zamula. :dupa: No sam nie wiem :?:

Cytat:
Popytaj w sklepach zoologicznych,może wypożyczają.Nie wiem z jakiej części zach.pom jesteś.W Barlinku pan z zoologicznego udostępnia odkurzacz.


Niestety mam słabo wyposażony sklepik, ale rozejrzę się w Szczecinie przy odrobinie czasu ;) Słyszałem ze w Barlinku macie fajny sklepik, chyba nawet na alledrogo się wystawiał.


Cytat:
Wspomniałeś, że jak codziennie czyszczony filtr, to ze złoża biologicznego dupa.
Ale jeśli będzie się tylko płukać watę, to przecież kolejnych warstw nie trzeba ruszać, gąbki i inne biobale są nie dotykane przeze mnie, czyli złoże sobie funkcjonuje.


Ja niestety żeby dostać się do maty kokosowej, gąbek, wat itp muszę wyjąć z filtra peszel i lawę. Robię to po wyłączeniu pompy i wtedy siłą rzeczy troszkę muszę poruszać workiem z tymi materiałami żeby go przepłukać i pozbyć się nagromadzonego na nim osadu :-( Uwierzcie mi że woda jest wtedy jak bagno - intensywnie brązowa zupa. Następnie dopiero dobieram się do filtratorów mechanicznych które czyszczę od serca wężem ogrodowym.

Dziękuję za liczne odpowiedzi :-D
Serdecznie Pozdrawiam
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-07-10, 21:49   

Teresita napisał/a:
Popytaj w sklepach zoologicznych,może wypożyczają.

bardzo dobra rada ! są osoby, które chętnie za drobną opłatą pożyczą, sam bym to chętnie zrobił (tzn, pożyczył od kogoś :P )
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-07-28, 13:10   

Po przeszło 2 tygodniach zmienionej strategii walki z osadem widać pierwsze efekty :yahoo:

Przejrzystość wody z około 5-10 cm wskoczyła na niespełna 15 :-D jak dla mnie to już spora poprawa w stosunku do stanu np. sprzed miesiąca. Ponadto na kamieniach zbiera się wyraźnie mniej tego nieszczęsnego osadu.
Co mogło pomóc?? :) Rady odnośnie zwiększonej filtracji na pewno!! oraz redukcja obsady rybek o 20 - 30% i ich karmienie średnio raz (czasami 2 ;) ) na tydzień.

Waty perlonowej nie udało mi się dostać w odpowiedniej ilości dlatego skorzystałem z 6 warstw maty kokosowej i 2 grubych drobnych gąbek, które odegrały tutaj kluczowa rolę! Średnio co 2-3 dni wyciskam z nich błoto/muł a nie wodę...

Pozdrawiam
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
Teresita 
Początkujący


Dołączyła: 29 Sie 2009
Posty: 10
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-07-28, 14:55   

Driver :brawo: Cieszy mnie fakt,że u Ciebie też poprawa!!!

Ja także dostosowałam się do rad [Koczissa i Zizi10]w tym temacie i dodałam materiał filtrujący w postaci drobnoziarnistych gąbek i waty z ociepleń tapicerskich.Efekty nieśmiało zauważyłam po dwuch tygodniach.Woda zyskała przejrzystość na ok.20cm.Dla mnie to sukces,wcześniej 5-7cm.

Swój udział w tej poprawie stanu wody pewnie ma także trigger3.Zauważyłam,że "zniknął"szlam,który był w donicach i na korzeniach posadzonych bez podłoża.
 
 
diver 
Bywalec



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Maj 2010
Posty: 169
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-07-29, 00:15   

Dzięki Teresita :) Niewielki sukces ale cieszy. Nie wiem czy trriger miał tutaj jakąś zasługę gdyż sporo czekałem na jego efekty i nic a gabki coś dały ale nie chcę tego roztrząsać. Ważne że jest coraz lepiej choć do ideału daleko ;)

Pozdrawiam
_________________
Szpadle w dłoń!! Róbcie oczka wodne - naprawdę warto.
 
 
roback 
Początkujący


Dołączył: 11 Lip 2011
Posty: 30
Skąd: Moście Błota
Wysłany: 2011-07-18, 22:41   

WITAM
Założyłem oczko około 5-7tyś litrów z foli 1.1mm , kaskada murowana , mam filtr z lampą UVC ;
po włączeniu filtra i lampy wszystko ok wlałem jeszcze CMF , następnego dnia przeraziłem sie
woda czysta jak z kranu tak że można by zobaczyć mrówkę chodzącą po dnie , to jest ok ale zrobił mi się na foli i kamieniach biały jak wapno nalot .
-pytanie od czego ?
-czy od CMY?
-czy od lampy UVC za długo włączonej ?
-a może lampa UVC gruzie się z CMF , albo z cementem?
Nie dało mi to spokoju wyczyściłem oczko i filtr zalałem czystą wodą ze studni .
włączyłem filtr bez lampy UV po trzech dniach znowu to samo , biały nalot , woda krystalicznie czysta na kaskadzie po której spływa woda też zbiera się osad . Co to jest ?


[ Dodano: 2011-07-18, 22:53 ]
fotka po paru dniach zobaczcie co jest na dnie i na kaskadzi osad już zrobił się żółty
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny