wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Peonie
Autor Wiadomość
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-13, 14:33   Peonie

Ciekawa jestem czy są wśród nas wielbiciele tych szlachetnych kwiato-krzewów :)
Moja hodowla peonii stoi w martwym punkcie, a uważam, że to jedne z piękniejszych roślin w ogrodach :)
Tu prośba do Mariusza Czernickiego, żeby napisał parę słów o pięknej kolekcji z Arboretum, bo wiem, że tam jest takowa :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-03-14, 07:18   

Fakt ,faktem Arboretum posiada pokaźną kolekcją piwonii szczególnie bylinowych.Jest też spora kolekcyjka piwonii krzewiastych.
W zasadzie niewiele mam wspólnego w Arboretum z piwoniami, nie moja dziedzina, ale na tyle polubiłem te rośliny że stworzyłem sobie kolekcję w domu, ku uciesze mojej żony. Dlaczego kobiety lubią tak piwonie, myślę że czują siłę w tych chińskich roślinach(piwonie wpływają na zachowanie urody i młodości, łagodzą bóle miesiączkowe) Moja kolekcja liczy 31 odm. piwonii bylinowych oraz posiadam też piwonie drzewiastą w ilości 14 krzewów 1,5 metrowych. Krzewy są z mojego siewu, mają 15 lat. Przyjeżdżając na zlot niestety już nie zobaczycie kwitnących piwonii drzewiastych, ale za to będzie można pobrać nasiona na wpół zdrewniałe, z których piwonia najlepiej kiełkuje , bo jeszcze w tym samym roku.
Z nasion zdrewniałych kiełkuje po roku , dotknięta stratyfikacją. Do kwitnienia trzeba czekać 7 lat. Można kupić szczepione, które kwitną znacznie wcześniej, albo pobawić się samemu. Tu trzeba mieć odpowiednią podkładkę , szczepienie wykonuje się na korzeniu.

Kupowane rośliny są pierońsko drogie, za niektóre trzeba dać nawet 100zł.
Dlatego ja robię sobie je sam.
Można rozmnażać też przez podział krzewów , bądź odkłady.
Gleby powinne być przepuszczalne, żyzne, głęboko uprawiane- to troszkę na wyrost.
Piwonie drzewiaste sadzę w warunkach jakie posiadam, a nie są najlepsze i rośnie bez problemu, natomiast bylinowa potrzebuje lepszych warunki.

Oto fotki z mojego ogrodu- początek kwitnienia piwonii drzewiastych


I kilka fotek piwonii bylinowe



:)
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-14, 14:30   

Mariusz dech zapiera :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-03-14, 17:48   

A ja jakoś za piwoniami zbytnio nie przepadam, mam w ogrodzie 4 odmiany bylinowe.
Drzewiasta miałem jedną ale wywaliłem bo kwitnąc nie chciała.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-03-14, 18:24   

AurorA napisał/a:
Drzewiasta miałem jedną ale wywaliłem bo kwitnąc nie chciała.

Myślę ze brakło Ci cierpliwości, trzeba było zaczekać, pierwsze kwitnienie na siewkach drzewiastej można obserwować dopiero po ładnych kilku latach, szczepione kwitną wcześniej.
Piwonie drzewiaste z siewu mają tez jedną wadę , kwitnienie trwa do dwóch tygodni, za krótko aby się nią nacieszyć.
W cieniu kwitnie dłużej , ale rzadziej.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-03-14, 22:55   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Myślę ze brakło Ci cierpliwości, trzeba było zaczekać, pierwsze kwitnienie na siewkach drzewiastej można obserwować dopiero po ładnych kilku latach, szczepione kwitną wcześniej.


Ja kupowałem szczepioną na bylinowych, kwitnącą. Były przecenione w markecie i się skusiłem ale albo były chore albo coś jej u mnie nie podpasowało.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-03-15, 12:00   

Piękne Mariusz :brawo:
ja mam jedną bylinową, białą - od wielu lat-coraz obficiej kwitnie. W ubiegłym roku wkopałam kilka innych starych okazów z zupełnie innymi liśćmi. Jeszcze nie wiem jak kwitną (ale się potem pochwalę zdjęciami). Pozyskałam je (podobnie jak wiele innych fajnych roslin) z opuszczonych terenów podziałkowych szykowanych na miejsce marketu. Budowa im coś stanęła, więc ewa cała wiosnę i lato wykopywała rózne cudeńka pozostawione nie wiedzieć czemu przez wyrzuconych stamtąd działkowców. Nie ukrywam ,że stamtąd pochodzi też wiele roslin wodnych (było tam oczko)fajnych kamieni, grysu i innych tego typu znalezisk.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-15, 12:23   

ewa535 napisał/a:
Piękne Mariusz :brawo:
ja mam jedną bylinową, białą - od wielu lat-coraz obficiej kwitnie. W ubiegłym roku wkopałam kilka innych starych okazów z zupełnie innymi liśćmi. Jeszcze nie wiem jak kwitną (ale się potem pochwalę zdjęciami). Pozyskałam je (podobnie jak wiele innych fajnych roslin) z opuszczonych terenów podziałkowych szykowanych na miejsce marketu. Budowa im coś stanęła, więc ewa cała wiosnę i lato wykopywała rózne cudeńka pozostawione nie wiedzieć czemu przez wyrzuconych stamtąd działkowców. Nie ukrywam ,że stamtąd pochodzi też wiele roslin wodnych (było tam oczko)fajnych kamieni, grysu i innych tego typu znalezisk.


Ewa Ty jesteś po prostu farciara :lol:
Ja na peonie poluje od czterech lat, i ciągle mi jakoś głupio sąsiadów prosić o kłącza :oops:
W sklepach ogrodniczych peonii coraz mniej, bo to trudna bylina (że nie wspomnę o krzewiastej formie) więc coraz mniej ludzi ją uprawia :( . w tym roku jednak odważę się i poproszę, bo je uwielbiam ;)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-15, 19:24   

AurorA napisał/a:
Drzewiasta miałem jedną ale wywaliłem bo kwitnąc nie chciała.

:hehe: a kiedyś mnie namawiałeś, gdy zapowiadałem, że to samo zrobię ze swoją, cierpliwości i takie tam ..mały :P
Ta cholera wyjątkowo kapryśna. Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-03-15, 21:57   

Bajbas napisał/a:
a kiedyś mnie namawiałeś, gdy zapowiadałem, że to samo zrobię ze swoją, cierpliwości i takie tam ..mały


coś ci pamięć szwankuje- tu dla odświeżenia http://forum.oczkowodne.n...ighlight=#65307
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-15, 22:22   

sam przecież napisałeś, cytując mnie: Bajbas napisał/a: jak nie zacznie rosnąć to na kompost
na to Ty: to standardowy tekst - trzeba jakoś dać roślinie do zrozumienia że oczekujemy czegoś więcej
itd. w tym duchu Mariusz, więcej czułości i takie tam ;)
Mniejsza o to, piwonia drzewiasta to jedna z nielicznych roślin, z którą sobie zupełnie nie poradziłem. Rosła wydawałoby się w dobrych miejscach, na tarasie w donicy, w gruncie jej dogadzałem i kicha :(
:piwko: Bajbas
PS. Mariusz pisze, że bylinowe bardziej wymagające, a te u mnie zero problemów, nawet po przesadzeniu w kolejnym roku kwitły (fakt, że z bardzo dużą ilością gleby).
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-03-15, 22:38   

Bajbas napisał/a:
PS. Mariusz pisze, że bylinowe bardziej wymagające, a te u mnie zero problemów


u mnie to samo, a przesadzałem nieraz same kłącza (sierpień). U znajomych rosną na trawniku i po przekwitnięciu traktuje je kosiarką a i tak pięknie co roku kwitną.

Pewnie te drzewiaste trafiliśmy jakieś totalne g..., może i z tego samego źródła.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2010-03-15, 23:20   

moje piwonie bylinowe też nie mają problemu z kwitnięciem a i wcale o nie nie dbam :hehe: a robię z nimi to co Arek napisał
AurorA napisał/a:
U znajomych rosną na trawniku i po przekwitnięciu traktuje je kosiarką


ps .poczytałem kiedyś jak sadzić bulwy piwonii :) sadzimy je pod kątem o takim / nawet bardziej pochylonym byle nie pionowo I :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-03-16, 05:52   

Mam obecnie siewki jednoroczne, zdrowiutkie, jakie kolory okaże się jak zakwitną i mam dla Was Bajbas i Arek (aby rozwiać waszą niechęć co do piwonii drzewiastych z siewu) propozycję. Na zlocie daję wam po 10 szt, zakwitną po 7 latach, jak dożyjemy zobaczymy który z Was okazał się bardziej cierpliwy ;)
I jestem na stówę pewny jeśli zakwitnie Wam te 10 krzaków, to zmienicie zdanie.
Jeśli chodzi o wyrzucanie roślin , nie zastanawiam się nad chorymi, wylatują zaraz na początku choroby, chyba że to coś łagodnego że można spryskać.
Jeśli chodzi o piwonie bylinowe to pożera dużo obornika, silne rośliny i pięknie kwitnące można osiągnąć na żyznych glebach, a rosnąć będzie oczywiście wszędzie.
Piwonia drzewiasta z siewu nie ma większych wymagań- tu moja praktyka.
killer1558 napisał/a:
sadzimy je pod kątem o takim / nawet bardziej pochylonym byle nie pionowo I

Dzięki, nie wiedziałem o tym. Piwonie zawsze sadzi moja żona, palcem mi sie nie da dotknąć, mówi że przy sadzeniu wszystko niszczę :?
ewa535 napisał/a:
ja mam jedną bylinową, białą - od wielu lat-coraz obficiej kwitnie.

spulchnij jej glebę głęboko na około i dodaj obornik tylko nie z przesadą, zobaczysz jaka będzie różnica w kwitnieniu i wzroście.

Vanka napisał/a:
W sklepach ogrodniczych peonii coraz mniej, bo to trudna bylina (że nie wspomnę o krzewiastej formie) więc coraz mniej ludzi ją uprawia :( . w tym roku jednak odważę się i poproszę, bo je uwielbiam ;)

Vanka w tym roku będę przesadzał swoje, wiosną, bo rosną w złym miejscu(chodzi o bylinowe) to jeśli chcesz podeślę Ci po kawałku.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-16, 08:41   

Mariusz Czernicki napisał/a:
Vanka w tym roku będę przesadzał swoje, wiosną, bo rosną w złym miejscu(chodzi o bylinowe) to jeśli chcesz podeślę Ci po kawałku.
_________________


Mariusz jasne, że chcę :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny