wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Węgiel drzewny
Autor Wiadomość
mirek21 
Początkujący



Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 30
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: 2006-02-07, 11:28   

Chciałbym się czegoś dowiedzieć o węglu drzewnym stosowanym w filtrze. Gdzieś o tym czytałem,ale nie bardzo wiem jaką pełni role w oczyszczaniu wody.

Pozdrawiam
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-02-07, 12:06   

Węgiel drzewny ma właściwość pochłaniania substancji chemicznych zawartych w wodzie (i nie tylko).
Węgiel stosuje się w filtrach najczęściej po zastosowaniu różnych środków chemicznych, głównie lekarstw. Mo to na celu oczyszczenie wody.
Chłonność węgla aktywnego jest ograniczona i wkłady takie stosuje się przez krótki okres, gdyż później nie spełniają swej roli.
Uwaga! Nie stosuj nigdy węgla równocześnie z torfem, bo to co uwolni torf pochłonie węgiel i nie będzie żadnych efektów.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
mirek21 
Początkujący



Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 30
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: 2006-02-07, 14:38   

AurorA napisał/a:
Węgiel stosuje się w filtrach najczęściej po zastosowaniu różnych środków chemicznych, głównie lekarstw


Dzęki za odpowiedz;;

Mam jeszcze jedno pytanie, mam zamontowany filtr, który czyści wode deszczową i kranową. Czy mogę stosować węgiel?? Pozdrawiam :pa:
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-07, 19:42   

mirek21 napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie, mam zamontowany filtr, który czyści wode deszczową i kranową. Czy mogę stosować węgiel?? Pozdrawiam :pa:


Przepraszam, a wodę w oczku filtrujesz, jeśli tak to czym, filtrem biologicznym zewnętrznym czy może jakimś innym filtrem.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
mirek21 
Początkujący



Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 30
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: 2006-02-07, 20:44   

Tak filtruje, filtrem zewnętrznym własnej roboty, jest zrobiony z beczki 200 litrowej. Złoże jest to tłuczony drobny kamnień, i pięć warstw gąbki.
Jeżeli chodzi o deszczówke i wode z kranu, to jest inna beczka z drobnym żwirem.
Woda z dachu nie jest całkowicie czysta, dlatego pytam o węgel.

Porawiamzd
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-02-07, 20:48   

Filtrowanie zanieczyszczonej deszczówki przez węgiel jest dobrym pomysłem. Możesz użyć pokruszony węgiel drzewny taki do grilla. Sam chciałem tak zrobić u siebie, ale rynna z dachu jest za daleko od oczka.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
mirek21 
Początkujący



Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 30
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: 2006-02-07, 21:03   

Właśnie chodziło o fachową rade.

Pozdrawiam
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-11, 09:42   Jaka jest realna różnica

jaka jest realna różnica pomiędzy węglem aktywnym kupionym a węglem drzewnym rozdrobnionym który ma rozbić za wegiel aktywny?

Artur
 
 
wojtek1987 
Początkujący



Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 17
Skąd: mazury
Wysłany: 2007-06-16, 18:25   

witam!
Może trochę późno ale zawsze coś :P Węgiel aktywowany różni się od zwykłego drzewnego sposobem "aktywacji" . Węgiel w filtrach jest aktywowany chemicznie ( o ile dobrze pamiętam chlorkiem cyny) a węgiel drzewny jest aktywowany termicznie (poprzez wypalanie w piecach)
Oba sposoby mają na celu stworzenie ogromnej ilości miniaturowych pęknięć zwanych porami.
Kazde pęknięcie zwiększa powierzchnię wegla w przeliczeniu na masę. Standartwoy węgiel drzewny ma ok 500m kwadratowych na 1g a aktywowany chemicznie nawet do 2500m kwadratowych na gram! Dlatego lepszy jest aktywowany chemicznie. A że lepszy to droższy:P

Pozdrawiam!
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny