wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
LAMPA UV
Autor Wiadomość
common 
Nowy


Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 2
  Wysłany: 2006-05-30, 19:08   LAMPA UV

Witam
Stoje przed problemem wyboru lapy uv do swojego oczka, oczko ok 15tys litrów jak narazie ryby ktore w nim zyja policze na palcach ok 10 ale w przyszlosci chcialbm aby bylo ich znacznie wiecej w sieci wyczytalem ze do takiego oczka wystarczyla by lampa ok 15W ale raczej sklanialbym sie do mocniejszej lampy ok 25W tak wiec prosiłbym o uswiadominie mnie czy dobrze mysle. Sugerowalem sie glownie tym iz lampy mniejszej mocy maja przepustowosc ok 3500l natomiast ta o ktorej ja mysle ok 7500l a chciałbym abym tym zasilana rowniez byla kaskada ktora mam zamiar stworzyc w najblizszej przyszłosci:). tylko zastanawiam sie czy nielepiej byloby kupic druga pompe do lampy uv poniewaz tak sobie mysle ze im wolnij woda bedzie przechodzic przez lampe tym lepiej. Kolejna sprawa to jaka ta lampe wybrac jesli chodzi o producenta, zywotnosc stosunek cena\jakosc. Z gory dziekuje za informacje i sadze ze teraz jak juz odnalazlem to forum bede starał sie dodawac cos od siebie jak i czerpac wiedze od doswiadczonych forumowiczów w tym ze pieknym temacie jakim sa oczka wodne. Pozdrawiam Michał
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-30, 21:00   

Witam,
nie kombinuj z szybkością przepływu. Moc żarówki wskazuje ile wody lampa UV może naswietlić. Te parametry dopasowują producenci. Jak zmniejszysz ilość wody przepływającą przez lampę to tym samym jej oddziaływanie będzie mniejsze (w stosunku do wody, którą masz w oczku, choć tę, którę naświetlasz naświetlisz "super dokładnie"). Mówią, że by lampa była skuteczna woda w oczku musi być przegoniona przez lampę 2-3 razy w ciągu doby. Od tego by trzeba było wyjść. Potem jaka będzie wydajność pompy i wyjdzie jaka Ci jest potrzeba lampa.
Pozdrawiam.

PS.mam większe oczko a słabszą lampę :) Lampa jest fajna, choć na tych forach pogonią Cię za lampę. No i musisz mieć dobry filtr, który wyłapie ubite glony (a to osłabi przepływ i wróc do początku planowania)
 
 
nowis
Początkujący


Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 14
Wysłany: 2006-06-02, 17:54   

Właśnie tak czytam sobie to forum jakiś czas, może trochę wyrywkowo i wszędzie ganią za używanie filtra uv. Jeśli ktoś ma mały staw to rozumiem, że nie używa tego. Jednak ja mam pojemność jakieś 5 kubików, używam lampy uv, atutem jest czysty kolor wody (nie jest zabarwiona na zielono). Przez to rośliny i rybki są lepiej widoczne. 8)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-02, 18:31   

Masz rację, kilka osób na forum uważa że woda zostanie wysterylizowana zabijająć wszelkie życie, co oczywiście nie jest prawdą. Sterylizowana jest tylko woda przepływająca przez lampę, a bakterie w oczku czy filtrze mają się dobrze. Stosowanie lamp uv zalecam głównie do małych i niedużych oczek (do 15 tys.l). W większych zbiornikach łatwiej wypracować równowagę i lampa może być zbędna.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-06-02, 20:06   

Ja też polecam ale z rozwaga ja stosuje ja w nagłych wypadkach jak w lecie jest za goraco i woda sie zaczyna zieleniec ,trzeba pamietac o tym ze po każdym razie zostaje nam kupa martwych glonów na dnie i dajmy na to po miesiacu mamy problem 2 razy wiekszy.Moim zdaniem: bo stosuje lampe samoróbke :) (polecam artykół tym co nie maja kasy na lampe oryginalna http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=349 ) byłby pomocny odkurzacz wodny ale tego nie sprawdziłem jeszcze brak kasy narazie kombinuje z torfem woda kryształ ,tylko mnie glony nitkowate mecza ale to mam od paru lat i nie wiem jak im dac rade
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-06-02, 21:11   

Lampę trzeba zainstalować przed filtrem, wówczas tam zbierają się glony. Przy zielonej wodzie oczywiście trzeba często czyścić filtr.
Mnie też męczą glony nitkowate :(
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-06-02, 21:23   

AurorA bo ja do tego czasu stosowałem osobna pompe do uv ale moze masz racje zeby to polaczyc do filtra moze sprubuje dam znac jaki efekt ....ale te glony nitkowate to morduja mnie od lat :P
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-05, 20:33   

killer1558 napisał/a:
AurorA bo ja do tego czasu stosowałem osobna pompe do uv ale moze masz racje zeby to polaczyc do filtra moze sprubuje dam znac jaki efekt ....ale te glony nitkowate to morduja mnie od lat :P

Witam,
Tylko zaszczep bakteriami filtr, przez lampę nie wejdą na złoża, a wchodzą z oczka. Ponadto będzesz musiał szczepić filtr bakteriami po każdym dłuższym niż 1 godzina wyłączeniu filtra biologicznego.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-07-08, 12:45   

Żarnik wymienia sie co około 10 000 godzin - czyli spokojnie może pracować przez cały sezon.

czy lampę masz zastosowaną przed filtrem?
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Romano
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2006
Posty: 18
Wysłany: 2006-07-09, 08:22   

Tak , zamontowana jest przed filtrem. Zanim ją włączyłem pozwoliłem zasiedlić filtr pożytecznymi bakteriami.
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2006-07-09, 13:01   

lampa uv pomoze ci zlikwidowac zielona wode na jakis czas :P poniewaz glony które zostana zniszczone opadna na dno i po jakims czasie zakwit bedzie dwukrotnie wiekszy, no moze troszke przesadziłem ze 2 krotnie ale tak bedzie,lampa da sobie rade spokojnie, ale proponuje troszke mniej wody dac na nia jezeli jest połaczona pózniej do filtra :pa:
 
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-07-09, 15:23   

killer1558 napisał/a:
lampa uv pomoze ci zlikwidowac zielona wode na jakis czas poniewaz glony które zostana zniszczone opadna na dno i po jakims czasie zakwit bedzie dwukrotnie wiekszy

Dlatego lampe montuje sie przed filtrem, tak by glony sie w nim zatrzymywaly.., Lampa poki bedzie wlaczona to woda bedzie krysztal, chyba ze nie wlaczymy na 2-3 dni to glony znowu zaatakuja. Ja wlaczam tylko na noc i jest ok.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-24, 18:07   

Po kilku miesiącach należy żarnik wyrzucić (bez względu czy świeci - przeważnie po 6 miesiącach, gdzieś na forum Arek też się na ten temat wypowiadał) a ponadto przeważnie lampy zarastają kamieniem. Jak szybko to zależy od wody, u mnie jest sporo kamienia już po dwóch tygodniach. Jak nie oczyszczę to szkoda prądu :x Ponadto jeszcze często potrafią przeciekać. Moja Aquel'ka podciekała już po kwartale, musiałem doszczelnić.

Wniosek, szukaj nowego żarnika, a instrukcja się nie przejmuj. Te promienie są bardzo szkodliwe dla oczu, ale można włączyć i zobaczyć czy świeci - oczywiście nie na oczy, w jakimś naczyniu, czy pudełku by zobaczyć czy jest charakterystyczna poświata.
A optymistycznie, jeśli miałaś ją dwa lata, a w drugim roku jej działanie było prawdopodobnie nikłe to znaczy, że lampa Ci nie jest potrzebna :)
:pa:
Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-24, 18:53   

Większośc firm stosuje w swoich lampach żarniki Philipsa - ich skuteczność ocenia się na około 8 000 godzin, co daje 333 dni, a więc jakieś 11 miesięcy pracy non-stop. Lepiej ze żużytym żarnikiem udać się do sklepu elektrycznego niż do zoologicznego - wyjdzie taniej ;-)
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2006-11-24, 20:00   

AurorA napisał/a:
ich skuteczność ocenia się na około 8 000 godzin, co daje 333 dni, a więc jakieś 11 miesięcy pracy non-stop

Czyli dwa sezony pracy w oczku także Halinka nie musisz się przejmować twoja lampa w tym sezonie była jeszcze sprawna :) .Czyścić faktycznie trzeba bo zachodzi kamieniem :( i traci swoją skuteczność. Jak odkręcisz lampę i włączysz ją do gniazdka to ona i tak nie świeci ma z boku taki mikrowyłacznik (który jest wciśnięty jak lampa jest zakręcona ), musisz go nacisnąć na chwilę i będziesz widziała czy żarnik się rozświetla, tak przynajmniej jest u mnie ja mam lampe Aquaszuta czwarty rok i nic nie przecieka :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny