wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
moje oczko, prośba o fachową pomoc
Autor Wiadomość
makaron87 
Początkujący


Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 10
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-08-08, 22:13   moje oczko, prośba o fachową pomoc













Tak właśnie wygląda moje oczko wodne, 42m3. Przygoda z nim zaczęła się tak naprawdę w tym roku. Zaczęło się od tego ze wiosna woda zaczęła kwitnąć. Znajomy powiedział abym oczko zarybił wtedy będę miał spokój 8) Kupiłem 1x jesiotr, 5 x amur z czego teraz mam + 30 jak nie więcej małych o dlu. ok 5cm, 4 x karaś czerwony, 1 x karaś czarny, 4x karaś zloty, 1x karp czarny, 1x ryba której nie pamiętam nazwy coś na "ł" ;p
Efektów z usunięciem zielonej wody nie widziałem wiec zaopatrzyłem się w środek oase przeciw glonom. Po jego było dobrze przez jakiś czas ale może tylko na 2 tygodnie. Wiec kupiłem filtr, efektów nie zauważyłem... Wiec po tygodniu zakupiłem lampę UV 36W i tez nie widzę efektów. Po zakupie JBL BactoPond już było lepiej, ale dalej nie mam krystalicznej wody. Nie jest już aż tak zielona i mętna, widoczność polepszyła się o 10 cm na głębokość. Wiec użyłem jeszcze algorem tetry po ok.5 dniach i efekty widać na zdjęciach czy tez tak sobie.
Czy po prostu muszę dłużej czekać na efekty przy tej objętości oczka? może za słaba pompa? Do tej pory stosowałem pompę o wydajności 6,6m3/h a dziś zamontowałem inna o wydajności 11,2m3/h z myślą aby woda w całym oczku szybciej została przefiltrowana. Z drugiej strony zastanawiam sie czy to nie będzie za szybko dla lampy uv i filtra? Może użyć torfu? tylko ile jego?
Mam tez trochę mulu na dnie i kamieniach, spuszczanie wody nie wchodzi w grę, zostaje ewentualnie odkurzanie bądź może taki środek? http://www.sklep.oczkowod...nus-300-ml.html ?
Ostatnio zmieniony przez Artur 2011-08-09, 22:07, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-08-08, 22:32   

Witaj
żadne filtry, lampy i preparaty przeciw glonom nie uczynią tyle co rośliny wodne w oczku i to w dużej ilości. Z tego co widzę i czytam to nie masz ani jednej. Tego znajomego co Ci doradził ryby na zieloną wodę to zapraszaj na piwo ale raczej nie słuchaj jego rad w kwestii oczka ;) . Delikatnie powiem ,że to jakaś kosmiczna pomyłka z tą radą. Jeszcze w tym sezonie wiele roślin powinno się ukorzenić. Masz zatem bojowe zadanie obsadzić oczko jak najszybciej. Inaczej na wiosnę - porę typową dla glonów nawet w oczkach zarośniętych będziesz miał nie lada problem. Rośliny do oczka większość z nas kupuje w www.sklep.oczkowodne.net . Prostsze gatunki - niechronione, obrastające Twoje okoliczne rowy i podmokłe tereny możesz udomowić uzbrojony w kalosze i łopatę.
Aha , żeby te rośliny żyły i czyściły Ci wodę to raczej musisz pożegnać się z amurami. Nie jestem specem od ryb ale na tym forum dowiedziałam się ,ze nazywane są kosiarkami. Zezrą Ci wszystko co posadzisz.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-08-08, 22:59   

Jedyna i najprostsza rada to-rośliny, rośliny, rośliny i każdy oczkomaniak właśnie to Ci powie. Najpierw obsadzamy oczko ROŚLINAMI, a jak się ukorzenią,dopiero rybami-NIGDY NA ODWRÓT. Tego kolegę, tak jak powiedziała Ewa-zaproś na piwo, a rad jego nie słuchaj.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2011-08-08, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
alibaba 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 450
Skąd: Myślenice
Wysłany: 2011-08-08, 22:59   

Albo oczko albo basen. Jeśli wybierasz oczko to musisz mieć rośliny aby "wyżerały" No3 z wody. Puki rośliny nie wyrosną a oczekujesz szybkiego efektu spróbuj dać zeolit do filtra to wchłonie związki azotu, ale pamiętaj że oczko jest spore a zeolit z biegiem czasu traci swoje właściwości. No i zawsze pozostaje pozbyć się ryb i dolać chemii basenowej ale tego chyba nie chcesz :) Na zieloną wodę lampa uv jest jak najbardziej ok tylko jak patrzę na fotkę to wydaje mi się (może się mylę) że jest podłączona na wylocie z filtra. Lampa powinna być podłączona przed filtrem, wtedy glony które "zabije" pozostaną w filtrze a tak to wpadają z powrotem do toni i stają się pożywką dla kolejnych glonów :)
_________________
moje Akwarium roślinne
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-08-09, 01:33   

Lampa podłączona jest OK. Tylko jej moc jest do Twojego oczka za mała powinna być MINIMUM 50W. Nie wspomnę już o filtrze który przeznaczony jest do oczka max 30000l ale z dużą ilością roślin najlepiej bez ryb i w cieniu . U ciebie jest dokładnie odwrotnie :bum: Przede wszystkim tak jak powiedziały nasze Panie zacznij od roślin bo bez tego to :dupa:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
PIOTR.P 
Hobbysta



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 410
Skąd: GÓRY
Wysłany: 2011-08-09, 07:24   

środki firmy "Oase" są dobre ale przy odpowiednich parametrach wody KH - ph .....ale bez roślin to i tak na nic
patrz co radzą inni a potwierdzenia szukaj w naszych galeriach
co prawda lato deszczowe i mało słonka w tym roku ale moje oczko idzie na filtrze bez lampy i innych pomocy od połowy czerwca
powodzenia
_________________
GÓRAL
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-08-09, 09:02   

Podpiszę się pod słowami przedmówców.
Zarybiając oczko osiągnąłeś efekt odwrotny do zamierzonego, bo karmiąc ryby, jednocześnie karmisz i glony.

Kup napowietrzacz. Na pewno nie zaszkodzi. Nie masz roślin i całe napowietrzanie działa na zasadzie przepływu wody.

Jaka jest średnica węża?

Będziesz musiał podrasować system filtracyjny na poważny.

PS Odpowiednio dobrana lampa i filtr zalatwią Ci problem zielonej wody nawet bez roślin, ale nie jest to poprawne podejście. Lampa i filtr powinny działać na zasadzie pomocniczej.
 
 
makaron87 
Początkujący


Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 10
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-08-09, 20:27   

Dziękuje za zainteresowanie się moim problemem. Co do roślin to miałem lilie wodne i po pewnym czasie zaczęły żółknąc liście i zaczęły odpadać, kwiaty tez zniknęły, a dlaczego nie mam pojęcia... może amury sie nimi zaopiekowały :) Ze względu na nie wszystko co włożę do oczka zostanie przez nie zjedzone, więc myślę aby pójść ta druga droga i podrasować system filtracyjny i zrezygnować z roślinek.

Myślałem nad tym aby kupić drugi filtr i podłączyć już do obecnego ale podejrzewam ze ze względu na opory woda by dłużej przepływała przez filtr wiec w pierwszym filtrze woda by sie piętrzyła i mogla zacząć się przelewać na zewnątrz filtra...
Za to bez problemu można podłączyć druga lampę UV np. 36W i uzyskać 72W z dwóch lamp UV.
Czy gdybym kupił 18kg torfu i jeszcze jedna lampę UV 36W bez modernizacji filtra + zeolit były by szanse na klarowna wodę?

ile powinienem kupić zeolitu?

Aznar33, średnicę mam 1 cal, do czego napowietrzacz? myślałem, ze go się używa zimą i przy małych oczkach

Czy dobrym rozwiązaniem było by kupić jeszcze dwa jesiotry? które by czyściły dno oczka?

Myślę ze powinienem usunąć małe amury bo dziś stwierdziłem ze jednak małych jest więcej niż 30 sztuk i za jakiś czas będę miał ich hodowle...

Dziś skoczyłem środek algorem tetry który mi został z poprzedniego zastosowania, 2 godziny wybierania zieleniny :-D Zdjęcie przedstawia widok oczka tuz przed wybieraniem 3.30 godziny po zaaplikowaniu srodka.

 
 
Sadownik 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: nowy sacz
Wysłany: 2011-08-09, 20:41   

lepiej byś zrobił gdybyś zrezygnował z amurów a nasadził roślin, nie dość ze oczko zyska na atrakcyjności to jeszcze woda będzie o niebo lepsza,
a co do jesiotrów nic nie stoi na przeszkodzie..
chemia jest na krótką metę...
Ostatnio zmieniony przez Sadownik 2011-08-09, 20:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
123mielony 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sie 2008
Posty: 229
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2011-08-09, 20:46   

Kupowanie jesiotrów do czyszczenia dna to tak jak gaszenie pożaru benzyną.
Zrób tak jak wszyscy radzą czyli rośliny i jeszcze raz rośliny i na razie nie pchaj się w kupowanie lamp uv tylko z basenu zrób oczko czyli rośliny, a będzie Pan zadowolony.
_________________
Krzysiek
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3888
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5414
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-08-09, 21:05   

makaron87 napisał/a:
Myślałem nad tym aby kupić drugi filtr i podłączyć już do obecnego ale podejrzewam ze ze względu na opory woda by dłużej przepływała przez filtr wiec w pierwszym filtrze woda by sie piętrzyła i mogla zacząć się przelewać na zewnątrz filtra...


To zależy jak to sobie skonfigurujesz.
Ja mam trzy filtry podpięte szeregowo. Drugi i trzeci w najmniejszym stopniu nie ograniczają przepływu.

Cytat:

Czy gdybym kupił (...) jeszcze jedna lampę UV 36W bez modernizacji filtra + zeolit były by szanse na klarowna wodę?


Ja mam 8W na 5000l, sporo ryb, mało roślin i nie mam glonów.

Cytat:

średnicę mam 1 cal


Qrcze... wygląda na wąż ogrodowy.
Jeśli to nie kłopot, to zielony wąż przepnij na drugą stronę lampy i zredukuj biały wąż do minimum (najlepiej do zera). Należy unikać niepotrzebnych dłużyzn w przpływie wody.

Do pompy 11000l dałbym najgrubszy wąż jaki tylko przyjmie lampa.

Cytat:

do czego napowietrzacz? myślałem, ze go się używa zimą i przy małych oczkach


Napowietrzacz używa się tam, gdzie trzeba dostarczyć powietrza do wody.
Najlpeiej byłoby zmierzyć ilość tlenu testem.
Rano ryby nie łapią powietrza przy powierzchni?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-08-09, 22:03   

makaron87 napisał/a:
Ze względu na nie wszystko co włożę do oczka zostanie przez nie zjedzone, więc myślę aby pójść ta druga droga i podrasować system filtracyjny i zrezygnować z roślinek.
Do takiego oczka jak Twoje aby myśleć o czystej wodzie musiałbyś mieć dobry filtr o objętości dobrze ponad 1000 litrów i lampę UV ponad 100Wat W przypadku braku roślin to zeolit może i dobry pomysł ale też go trzeba 40 litrów . Myślę jednak że nie tędy droga :???:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-09, 22:06   

Roślin bagiennych nie możesz odgrodzić siatką PCV żeby ryby nie jadły ziela ? wszystko będzie pod wodą i będzie spokój jak się już upierasz na te amury albo całkowicie odgrodź siatką to mniejsze "koło" oczka na rośliny a w drugiej większej niech ryby żyją . Wilk syty i owca cała ;)
 
 
makaron87 
Początkujący


Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 10
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-08-30, 13:56   

W ostatnim czasie zastosowałem druga lampę UV 36W, łącznie mam 72W. Dziś wodę mam już przejrzysta i klarowna, w końcu widzę całe dno :)
Wypożyczyłem odkurzacz gardena i próbowałem odkurzyć dno i kamienie ponieważ teraz widać wszędzie zielony osad, chyba to sa obumarłe glony?! Odkurzacz nie sprawdził się ponieważ więcej mi zamulił wody niz zebrał tego zielonego mulu bo przez pierwsze 10s ciągną a później jakby sie zawieszał i wszystko wywalał z powrotem, męczarnia...
Co to może byc gdy siatka wyławiam jakieś drobne zanieczyszczenia z wody, a za siatka tworzy sie biała piana?
Robiłem test wody JBL'a 6 w 1 i parametry wody przedstawiają sie następująco
NO3 - 10
No2 - 0,5 i tu mam już żółte wykrzykniki
GH - >4d
KH - 10d
pH - miedzy 8,4 a 9,0 wiec tutaj już żółte i czerwone pole
Cl2 - 0

co zrobić z tlenkiem azotu i wysokim ph, zadaje może i proste pytania dla innych ale dopiero w tym roku zacząłem swoja przygodę z oczkiem :)

Czy z 20kg zeolitu poprawiło te parametry wody?
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-08-30, 14:08   

makaron87 napisał/a:
W ostatnim czasie zastosowałem druga lampę UV 36W, łącznie mam 72W. Dziś wodę mam już przejrzysta i klarowna, w końcu widzę całe dno :)
Wypożyczyłem odkurzacz gardena i próbowałem odkurzyć dno i kamienie ponieważ teraz widać wszędzie zielony osad, chyba to sa obumarłe glony?! Odkurzacz nie sprawdził się ponieważ więcej mi zamulił wody niz zebrał tego zielonego mulu bo przez pierwsze 10s ciągną a później jakby sie zawieszał i wszystko wywalał z powrotem, męczarnia...
Co to może byc gdy siatka wyławiam jakieś drobne zanieczyszczenia z wody, a za siatka tworzy sie biała piana?
Robiłem test wody JBL'a 6 w 1 i parametry wody przedstawiają sie następująco
NO3 - 10
No2 - 0,5 i tu mam już żółte wykrzykniki
GH - >4d
KH - 10d
pH - miedzy 8,4 a 9,0 wiec tutaj już żółte i czerwone pole
Cl2 - 0

co zrobić z tlenkiem azotu i wysokim ph, zadaje może i proste pytania dla innych ale dopiero w tym roku zacząłem swoja przygodę z oczkiem :)


Azotany zużywaja rośliny, więc dosadź ile się da, natomiast ph możesz obniżyć dając do oczka kwaśny torf wysoki. Przestudiuj ten temat i tam znajdziesz odpowiedzi na wiekszość nurtujacych cię pytań: http://forum.oczkowodne.n...t=glony&start=0
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny