wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
jak wyczyścić glony w stawie z wolffią
Autor Wiadomość
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-03-20, 17:45   jak wyczyścić glony w stawie z wolffią

Wczoraj z stawu w którym prowadzę kolekcjię roślin bagiennych,ustąpiły resztki lodu(staw ma gł.10-40cm.wody, natomiast na dnie: mułu i resztek roślin od 10 nawet do 100cm.Po zniknięciu lodu, na pow. wody pojawiły się liczne pozostałości ekstrymentów oraz resztek roślin pokryte oślizgłymi glonami.Przy tak eutroficznym stawie i tak silnie zasiedlonym przez zwierzątka jak też setki roślin,jest to normalne zjawisko.Problem polega na tym że pierwszy raz na tak wielką skalę. :-o :evil: Można powiedzieć wyczyszczę to i po krzyku,niestety problem tkwi głębiej.Na dnie zbiornika i w wypłyniętych nieczystościach,zalega Wolffia arrhiza w towarzystwie kilku przedstawicieli Lemnaceae.Jest ona dla mnie cenną rośliną kolekcyjną.
Jeśli ruszę dno i wyjmę te glony,to czy nie uszczuplę jej rozwoju?
Jeśli nie zareaguję to całe to pło opadnie niebawem na dno.Czy to też może mieć wpływ na zachwianie jej rozrostu?
Czy nie przejmować się,bo tak czy tak jak złapie dobre warunki do rozwoju to opanuje cały zbiornik?
Za wszystkie opinie będę wdzięczny.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-03-20, 18:55   

Nie wygląda to za pięknie, ja bym czyścił, może niezbyt gruntownie aby przetrwalniki wolffi choć częściowo zostały - rzęsowate rozrastają się szybko w sprzyjających warunkach.

Ja mam już zieloną rzęsę na powierzchni - przezimowała wmarznięta w lód w postaci dorosłej.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2009-03-20, 21:19   

AurorA napisał/a:
ja bym czyścił, może niezbyt gruntownie aby przetrwalniki wolffi choć częściowo zostały - rzęsowate rozrastają się szybko w sprzyjających warunkach.

Tak, szczególnie rzęsa drobna rozrasta się szybko.Zastanawia mnie tylko czy ona nie zdominuje wolfi po tym zabiegu,biorąc pod uwagę że ta jest bardziej słabsza((choć wzasadzie jeśli warunki jej sprzyjają(wolfia) to może być odwrotnie)).Naprawdę trudno powiedzieć.Myślę że trzeba zacząć czyścić,a praktyka sprawdzi.Dzięki
AurorA napisał/a:
mam już zieloną rzęsę na powierzchni - przezimowała wmarznięta w lód w postaci dorosłej.

U mnie również,szczególnie w zbiorowiskach pałki, niestety tu część stawu zawsze tak się zachowuje,tylko jak już wspomiałem nigdy na tak wielką skalę jak w tym roku(fot.zobacz górny post).
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2009-04-07, 07:47   

U mnie też w tym roku było troszkę glonów nitkowatych... ale poradziłam sobie z nimi używając siatki do planktonu i kija teleskopowego firmy Tetra. Urządzenie moze i małe na moje OKO i dosyć delikatne, jednak zdało egzamin doskonale... ;-)

Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny