wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr do oka 2m^3
Autor Wiadomość
hesus 
Początkujący


Dołączył: 26 Sie 2010
Posty: 40
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-07-05, 10:22   Filtr do oka 2m^3



Co sądzicie o takim filtrze? Nada sie do oczka 2m³? Planuje w nim 3 orfy, 3 jesiotry, 5 karasi, 5 linów i żółwia. Ryby jak podrosną wylądują w stawie o powierzchni 50m² lub 30m² (uprzedzając niektóre wypowiedzi :P ) Nie jestem pewien czy jest dobrze umiejscowiony wlot wody (powinien być nad czy pod rusztem?). Geowłóknine dawałbym jeśli woda by zmętniała albo coś (byłaby na górze, żeby łatwo ją wymienić). Wystarczy do tego pompa 1500l/h (2,5m wysokosc podnoszenia, wylot filtra znajdowałby się ok. 180 cm od pompy)? Pozdrawiam.
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-08, 14:13   

Wydaje mi się że dużo praktyczniejsze i chyba bezpieczniejsze jest jednak zasilanie od góry. Jeśli chodzi o efekt, kaskadę to na jedno wychodzi. To tylko kwestia poprowadzenia rurki w beczce, która z pod rusztu będzie pobierać wodę do wylotu na górze.
Pompa też pewnie mniej się musi wysilić. Tzn. ewentualne zapychanie się filtra nie będzie mieć na nią żadnego efektu.
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2017-03-08, 14:14   

hesus napisał/a:
czy jest dobrze umiejscowiony wlot wody

Używam podobnej beczki do filtracji wody w zimowym zbiorniku,pojemność zbiornika też 2m3,ryb nawet więcej,co prawda w zimie nie ma takiego wzrostu glonów i karmienie też zmniejszone więc nie będzie to sytuacja identyczna.
Po wielu próbach z różnymi filtrami w różnych konfiguracjach materiałów filtracyjnych doszedłem do przekonania,że najlepiej wypada filtr zasilany od góry,woda leje się na geowłókninę(wymienianą i płukaną często),pod nią 3 cm gąbka z dużymi porami,dalej keramzyt,znowu gąbka na ruszcie i komora pod rusztem z odpływem.Od samej góry do dolnej komory jest rura przelewowa,żeby nie wywalić wody poza beczkę w razie zatkania materiałów filtracyjnych.
Nie da się już tej wody niestety podać na kaskadę,bo wylot jest za nisko,za to możemy szybko pozbyć się nieczystości z geowłókniny i beczka nie musi być nawet przykryta,zwłaszcza szczelnie.Ja na wylocie założyłem lampę UV chyba 10W.

[ Dodano: 2017-03-08, 14:18 ]
luzio napisał/a:
ewentualne zapychanie się filtra nie będzie mieć na nią żadnego efektu

filtr jak się zapcha to w twoim wypadku zablokuje przepływ pompie i może się spalić ,taki będzie efekt.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-03-09, 01:40   

Sam używam filtra zasilanego od dołu. i jestem z niego bardzo zadowolony .
W ubiegłym sezonie czyściłem tylko 3 razy.
Choć warstwy mam nieco inaczej.
Od dołu kratka z wycieraczki pvc potem 2 gąbki ,w workach keramzyt(który pływa)w worku pocięty peszel który tonie.
więcej tutaj http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
W tym roku szykuje się modenizacja gdyż dokupiłem pod ruszt szczotki filtracyjne i dwie jeszcze gęstsze gąbki filtracyjne.
W filtrach zasilanych od dołu zachodzi bardzo ważne zjawisko
Cytat:
Sedymentacja (łac. sedimentum = osad) – proces opadania zawiesiny ciała stałego w cieczy w wyniku działania siły grawitacji

Chociaż gdybym miał robić jeszcze raz filtrację zrobił bym piaskowy ze względu na czyszczenie.
i oddzielny biologiczny.
https://www.youtube.com/watch?v=iJku4xW_foM
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-09, 19:59   

Hmm może jakieś info o tym filtrze piaskowym? Czemu po prostu nie nasypać piasku do beczki? Przeróbka nie wydaje się być skomplikowana...
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-03-09, 20:25   

luzio napisał/a:
o tym filtrze piaskowym

Uwaga: to filr z drobnym żwirkiem, nie piaskiem.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 20:29   

luzio napisał/a:
Hmm może jakieś info o tym filtrze piaskowym? Czemu po prostu nie nasypać piasku do beczki? Przeróbka nie wydaje się być skomplikowana...

A jak to będziesz czyścił? Gąbkę itp rzeczy wyjmiesz i opłuczesz. Ale jak ktoś płukał nawet żwir a nie piasek wie ile to roboty i zużytej wody.
Ostatnio zmieniony przez taniw 2017-03-09, 20:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-09, 20:31   

Na filmiku podanym przez kmarkota widać jakąś pompę powietrza czy coś takiego do czyszczenia. Więc wydaje się to łatwe. Ale właśnie przydałoby się dowiedzieć czegoś więcej.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 20:48   

Chyba tak. Ale dawno temu /tak z dziesięć lat/ zrobiłem podobny filtr. To była kompletna porażka. Po dwóch miesiącach zapchało to się całkowicie. Oczywiście nie wpadłem na pomysł z powietrzem, a płukanie 35l żwiru zajęło mi prawie cały dzień.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-03-09, 21:50   

W gwoli ścisłości jest to filtr żwirowo piaskowy.
O różnej granulacji od największej do najmniejszej.
https://www.youtube.com/watch?v=QQUtBrEcaB4
dużo takich filtrów na youtube.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
hesus 
Początkujący


Dołączył: 26 Sie 2010
Posty: 40
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-03-11, 20:20   

Filtr już prawie skończyłem :) Nie musi być szczelny, ba, nie musi mieć nawet dekla, wystarczy odpowiednio dostosować średnice węza wylotowego. Chociaż w zasilanym od góry dobre jest to, że filtracja mechaniczna jest u góry i wystarczy zdjąć dekiel do czyszczenia. Ale tutaj w sumie jest ruszt, w filtrze zasilanym od góry nie ma sensu dawać rusztu bo i tak filtracja mechaniczna oczyszcza wodę z cząstek stałych... jeśli jest odpowiednia :P
Jarek w swoim wątku uzywa złączek do wody, ja użyłem dławików i bardzo je polecam (tak dla potomnych).
 
 
 
Shaq34 
Nowy


Dołączył: 30 Sie 2020
Posty: 8
Skąd: Skórcz
Wysłany: 2021-06-11, 19:08   

Witam czy keramzyt po jednym sezonie się wymienia czy tylko płukanka i dalej do beczki ?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny