wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny do oczka
Autor Wiadomość
maxx 
Nowy


Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-22, 10:41   Rośliny do oczka

Witam
to mój pierwszy post na tym forum (nie wiem czy to dobra kategoria dla tego tematu...)

planuje zbudować niewielkie oczko 100-150l. Zadaniem tego oczka jest nie tyle spełniać funkcje estetyczną co zapewniać wodę pszczołą.
Proszę o rady w tym temacie bo jestem zielony:
-czy ma sens tak małe oczko-bez filtracji ale za to gęsto obsadzone roślinami pływającymi
-czy jak posadzę pełno roślin pływających, unikane zakwitu wody?
-jak wygląda sprawa z wymianą wody (jeśli oczko będzie w miejscu nasłonecznionym będzie intensywne parowanie- wystarczy samo dolewanie wody)
- i ostatnie pytanie (jeśli powyższe są na tak ;) ) jakie rośliny będą najlepsze (planowa głębokość to ok 30 cm

z góry dziękuje za pomoc
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-22, 12:26   po mojemu to bez sensu

po mojemu to bez sensu ja ma beczkę filtr do oczka 220 l. lepiej postawić jakieś naczynie lub zrobić duże oczko
Art
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-01-22, 13:06   

Moim zdaniem takie mini oczko może być interesujące.Obsadzone odpowiednią roslinnoscią nie osiagającą dużych rozmiarów/tatarak japoński, z pływajacych pistia,żabisciek/będzie się ładnie prezentować,Są nawet miniaturowe lilie przeznaczone do takich mini zbiorniczków.Uprawiałem taką z powodzeniem w donicy na balkonie,wystarczy nawet 10-20cm,glębokości.Zamiast kopac oczko mozna tez ustawć w ogrodzie jakąś dużą estetyczną misę lub donicę.Oczywiscie w takich miniaturowych zbiorniczkach nie należy umieszczać ryb.Rośliny pływajace pokrywajace prawie całą powierzchnie sprawią,ze nie wystąpi problem glonów/potrzebują swiatła/.z uwagi na brak ryb nie sa potrzebne podmiany,wystarczy uzupełniac ubytki.polecam niewielka ksiazeczke;Andrea Christmann "Oczka wodne w ogrodach i na balkonach".Co prawda tekstu niewiele,ale są swietne projekty takich mini ogródków wodnych.Mogą zainspirować.drewniane lub stare ocynkowane balie.kamienne donice naprawdę wygladają super.
Ostatnio zmieniony przez wojtas 2008-01-22, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maxx 
Nowy


Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-22, 13:13   

wojtas napisał/a:
Moim zdaniem takie mini oczko może być interesujące.Obsadzone odpowiednią roslinnoscią nie osiagającą dużych rozmiarów/tatarak japoński, z pływajacych pistia,żabisciek/będzie się ładnie prezentować,Są nawet miniaturowe lilie przeznaczone do takich mini zbiorniczków.Uprawiałem taką z powodzeniem w donicy na balkonie,wystarczy nawet 10-20cm,glębokości.Zamiast kopac oczko mozna tez ustawć w ogrodzie jakąś dużą estetyczną misę lub donicę.Oczywiscie w takich miniaturowych zbiorniczkach nie należy umieszczać ryb.


a jak w takim malum zbiorniku wygląda sprawa z wymianą wody?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-01-22, 13:17   

maxx, pomysł jak najbardziej ok. Wystarczy dolewać wody, mam sporo takich zbiorników z roślinami do sprzedaży i mimo braku jakiejkolwiek techniki przy gęstej obsadzie roślin woda jest czysta i wszystko jest ok. Pamiętaj że rośliny pływające to tylko sezon maj- wrzesień, na wiosnę raczej nie unikniesz przejściowego zakwitu. Poza pływającymi warto jeszcze coś dodać np. kosaćca żółtego czy tez papirus na okres letni, one dobrze czyszczą wodę. Pszczoły chętnie korzystają z takich zbiorników. :idea:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
maxx 
Nowy


Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-22, 13:41   

pytanie trochę na wyrost, jak zwalczać ten zakwit?
co prawda można chemią- ale moim zdaniem leczenie skutków a nie przyczyn nie ma sensu.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-01-22, 14:13   

Ten zakwit powinien zniknąć samoistnie wraz ze wzrostem roślin wyższych, trzeba dbać o czystość na dnie tzn jesienią posprzątać zbiornik i wyrzucić rośliny pływające. jeśli zielona woda działa Ci na nerwy możesz dać Algorem - na taki zbiorniczek najmniejsze opakowanie starczy na parę lat - efekt masz natychmiast i nieszkodliwe dla otoczenia. I sadź rośliny w zwykłej ziemi a nie specjalnych podłożach.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-01-22, 14:39   

Ziemia jest najlepsza.I na podstawie własnego doswiadczenia polecam tą miniaturową lilię.jest to bodajże Nymphaea pygmaea.Malutka,naprawdę urocza.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-01-22, 15:06   

wojtas napisał/a:
na podstawie własnego doswiadczenia polecam tą miniaturową lilię.jest to bodajże Nymphaea pygmaea.Malutka,naprawdę urocza.


Najbardziej znana i sprawdzona z miniaturek jest Nymphaea Aurora, w tym sezonie spróbuję tez sprowadzić Nymphaea pygmaea Rubra - ale trzeba pamiętać że w takim zbiorniku lilie te nie przezimują - na zimę do piwnicy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
maxx 
Nowy


Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-22, 15:35   

teraz to chyba za wczas to zaczynania robót jakiś ziemnych :-D

ale jak by wykopć teraz, dać folię i czekać na wiosny- może sie samo napełni wodą ;)
czy lepiej w jednym dniu napełniać i sadzić rośliny (woda ze studni)
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-01-22, 16:21   

Być może to była aurora/biała/.nie jestem znawcą odmian lilii. Myslę,ze zimą nie ma sensu zaczynac prac,róznie jeszcze może byc z pogodą.poczekaj do marca.
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-01-25, 21:04   

maxx napisał/a:
planuje zbudować niewielkie oczko 100-150l. Zadaniem tego oczka jest nie tyle spełniać funkcje estetyczną co zapewniać wodę pszczołą.


mój dziadek był pszczelarzem , a poidło wyglądało tak:
bańka ok 10 litrów z kranikem , która stała na pieńku , o pieniek była oparta dość szeroka deska w której były wyzłobione takie zygzaki.Woda po kropelce kapała na tą deskę--pszczoły były tak zadowolone że merdały żądłami :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2008-01-25, 21:56   

samuraj napisał/a:
mój dziadek był pszczelarzem , a poidło wyglądało tak:
bańka ok 10 litrów z kranikem , która stała na pieńku , o pieniek była oparta dość szeroka deska w której były wyzłobione takie zygzaki.Woda po kropelce kapała na tą deskę--pszczoły były tak zadowolone że merdały żądłami :)


Identycznie mają zbudowane poidło pszczelarze u mnie na działkach ,pszczoły mają poidło daleko w :dupa: :D i przesiadują u mnie i piją wodę z oczka :hehe:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny