wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
filtr przelewowy a ciśnieniowy
Autor Wiadomość
Piotr Regiec 
Nowy


Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 9
Skąd: Oława dolnośląskie
Wysłany: 2006-04-21, 14:43   filtr przelewowy a ciśnieniowy

Właśnie się zarejestrowałem i przywitałem :) . Teraz pytanie.
Na pl.rec.ogrody padło hasło o filtrze cisnieniowym. Autor (Wojtek) stwierdził, że żałuje iż takiego nie kupił. Uzasadnienie wg mnie bardzo przekonywujące, mianowicie cyt.: "Sa troche drozsze, ale sa wydajniejsze, i co najwazniejsze, nie ma problemow z przelaniem..... o co chodzi. Ktorejs nocy zatkala mi sie dysza fontanny (pompa w sadzawce ma taki rodzdzielacz T, gdzie woda tloczona jest do filtra i do fontanny jednoczesnie) i za duzo wody zaczelo byc tloczone do filtra. Filtr nie dal rady ta wieksza ilosc przepuscic, i woda wylewala sie gora.. do rana w ogrod poszlo jakies 4 m3 wody...Z filtrem cisnieniowym nie jest to mozliwe. "
Brzmi logicznie i przekonywująco, tyle, że na stronie Aquael'a nie znalazłem takiego filtra.
Macie może jakies doświadczenia z takim wynalazkiem?
Pozdrawiam
Piotr
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-04-21, 21:18   

Filtry ciśnieniowe nadają się tylko do niedużych zbiorników.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Piotr Regiec 
Nowy


Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 9
Skąd: Oława dolnośląskie
Wysłany: 2006-04-21, 23:29   

AurorA napisał/a:
Filtry ciśnieniowe nadają się tylko do niedużych zbiorników.

Tzn? Bo moje nie przekracza 5000 l.
Pozdrawiam
Piotr
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-04-22, 00:47   

Do takiej wielkości oczka w sam raz (można je stosować do około 15 000 l). To po prostu szczelnie zrobiony filtr i tyle. :D
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-04-22, 22:27   

No to widze ze ladnie sie wkopalem... Dzisiaj kupilem filtr cos takiego http://www.alledrogo.pl/ite...xi_aquael_.html i do tego pompe o wydajnosci 3600l/h, podlaczylem wszystko i po 2 minutach patrze a filtr wylewa mi gora wode, troche pokombinowalem, zmniejszylem wydajnosc pompy, dalem wieksze weze na wylot i juz nie leci ale jaka ja mam pewnosc ze dajmy na to ktorys z wezy sie zatka, zmniejszy sie odplyw wody no i wyleje mi pol wody z oczka?? pompa sie pewnie spali bo bedzie chodzila na sucho...

mam w domu w akwarium kubelek tetry i jest wszystko szczelnie zamkniete ze nie ma takich problemow jak z tym badziewiem
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-04-23, 09:38   

hehe musisz w tym filtrze czesciej czyscic gabke i mate kokosowa bo inaczej bedzie sie zapychal i woda gora ucieknie, ja kiedys wracam po 2 dniach , patrze a w oczku tylko polowa wody , myslalem ze peklo :P , ale zagladam do filtra a tam gora sie przelewa bo sie zapchal :D , poprawilem dolalem wody i smiga dalej :) , aha i postaw go tak zeby stal w poziomie, jezeli bedzi eprzechylony to napewno sie przeleje.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-04-23, 11:10   

Heheh no ja rozumiem, tylko ze on mi wczoraj odrazu po podlaczeniu robil takie jazdy :) Doszedlem do wniosku ze sprzedawca dal mi za mocna pompe, ktora za szybko tloczyla wode do filtra a filtr nie nadazal jej odlewac, zmniejszylem troche wydajnosc pompy i bylo ok, pozniej patrze a woda odlewa sie znacznie slabiej, rozebralem filtr i patrze na dole a tam kulka ceramiczna zatkala odplyw... i o to mi chodzi wlasnie ze jak mi sie takie cos bedzie czesciej zdarzalo jak mnie nie bedzie to powylewa mi wode ;/ Dlatego uwazam ze ten filtr to jest porazka powinno byc wszystko szczelne tak ze nic sie nie powylewa poza oczko.
 
 
Piotr Regiec 
Nowy


Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 9
Skąd: Oława dolnośląskie
Wysłany: 2006-04-23, 15:14   

Jak widać z powyższych wypowiedzi Korczusa, problem może być istotny :) . Myslę że zakupię jednak ten szczelny (ciśnieniowy). Ale jaki?
Pozdrawiam
Piotr
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-04-23, 21:13   

co do kulek to wrzuc je w siatke po ziemniakach i bedziesz mial spokoj :) , a filtr cisnieniowy hmm, wole taki jak mam czyli zwykly, pozatym juz zakupilem dwie beczki po 120 litrow (nie calkiem okragle) i bede robil filtr sam, do beczek mam juz mate kokosowa, najgorzej bedzie z jednym z moich pomyslow ale dam rade, jak skoncze robic ale to dopiero w lato jak bede mial chwile czasu to dam kilka fotek :) .
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-04-23, 21:21   

kulki byly w siatce od poczatku a mimo to potrafily sie przyssac do wylotu, tak mysle zeby wsadzic tam jakas zagrode tak aby zapobiec zatykaniu sie wylotow.
 
 
tamburyn 
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2007
Posty: 23
Skąd: Oleśnica/Bogusławice
Wysłany: 2008-04-18, 13:16   

Planuje w najbliższej przyszłości zakup pompy a następnie filtra ciśnieniowego i zastanawia mnie jedno. Czy filtr ciśnieniowy nie obniża wydajności tłoczenia wody?

Czy ktoś wie jakie rozwiązanie dałoby większy stumień?
*Filtr przelewowy umieszczony na górze skarpy połączony bezpośrednio z pompą

*Filtr ciśnieniowy umieszczony powyżej pompy 1 m i od niego wyprowadzony wąż na górę skarpy

Powiedzmy przy takich założeniach:
Tłoczenie wody - 3000l/h
Tłoczenie wody na wysokość 2m (góra kaskady) - 2000l/h
Wysokość tłoczenia wody - 3m
Głębokość pompy z oczku - 1m
Wysokość kaskady 1m
Szczelność układu pomińmy, jak i straty spowodowane zbyt małym przepustem przez złączki czy węża

Pozdrawiam
 
 
puchalsw 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-19, 13:53   

Czesc
Stosowalem w przeszlosci niskiej klasy filtr przelewowy, i faktycznie pare razy mialem problem z przelaniem.
W zeszlym roku zastosowalem filtr cisnieniowy Gardeny i jest OK. Ale jest pare "ALE"
- filtr cisnieniowy w pelni wykozystuje moc pompy. Woda po prostu jest "pompowana" przez zloza filtracyjne, i skuteczneij (szybciej) filtrowana niz w malych, srednich filtrach przelewowych
- czyszczenie jest sprawa paru minut. Otwieram wyplyw nieczystosci, pare razy pompuje specialna wajcha, ktora wyciska szlam z gabek (wazne aby powrot wody do oczka byl wtedy zamkniety) i po sprawie
- ALE 1: nie jest filtrem biologicznym. Bylo juz to dyskutowane na tym forum. W przypadku oczek takich jak moje, ktore jest w pelni nasloneczione, probllem z zielona woda moze sie pojawic. Chociaz ostatni sezon, kiedy mocno obsadzilem roslinami oczko, nie bylo juz to tak dokuczliwe, a nawet powiedzial bym ze mimo iz UV mi sie popsulo, glony sie nie pojawily. Czyli jak czesto powtarza Admin: Sadzic, sadzic, i jeszce raz sadzic.
ALE 2: sa drogie... za pieniadze wydane na pozadny filtr cisnieniowy mozesz samemu z malej beczki zbudowac doskonaly filtr biologiczny
Ja w kazdym badz razie, w ten sezon dokladam filtr biologiczny wlasnej konstrukcji. Czyli cisnieniowy bedzie przeprowadzal filtracje mechaniczna, i podawal wode do filtra beczkowego, skad woda bedzie wracac do oczka. Mysle ze to optumalna konstrukcja. Nie musze biedzic sie z warstwami filtracji mechanicznej, a bede mogl skupic sie na natlenianiu, i stworzeniu optymalnych warunkow bakteriom filtracyjnym
Pozdrawiam
Wojtek
_________________
Wojtas
Oczko: wymiary3m x 3m, gl: 1.2m
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-04-19, 16:36   

puchalsw napisał/a:
- ALE 1: nie jest filtrem biologicznym. Bylo juz to dyskutowane na tym forum. W przypadku oczek takich jak moje, ktore jest w pelni nasloneczione, probllem z zielona woda moze sie pojawic. Chociaz ostatni sezon, kiedy mocno obsadzilem roslinami oczko, nie bylo juz to tak dokuczliwe, a nawet powiedzial bym ze mimo iz UV mi sie popsulo, glony sie nie pojawily. Czyli jak czesto powtarza Admin: Sadzic, sadzic, i jeszce raz sadzic.


Większe modele filtrów ciśnieniowych mają też złoże biologiczne, a większość ma wmontowaną lampe uv, ale kasa faktycznie wielka.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2009-07-13, 19:35   

A czy filtr ciśnieniowy z lampą UV musi chodzić 24 godziny non stop 365 dni w roku, czy można go sobie włączać powiedzmy co kilka godzin, załóżmy 5 - 6 razy dziennie po jakiejś godzince i jak go używać zimą?
Co jaki czas należy wymieniać wkłady do filtrów?
Pozdrawiam M. :pa:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10661
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-07-14, 00:54   

Gdy temperatura wody spada poniżej 10 stopni filtr się wyłącza i demontuje na zimę gdyż w tym czasie działalność bakterii spada prawie do zera wiec filtracja i tak niewiele by dała.
Przerwy można robić ale jak najkrótsze bo w zależności od temperatury już po 30- 60 minutach bakterie w filtrze mogą zacząć umierać z braku tlenu.

Samą lampę możesz spokojnie odłączyć jeśli masz krystaliczną wodę i załączać gdy zaczyna zielenieć - dzięki temu żarnik dłużej Ci wytrzyma. Wkłady wymieniasz wtedy gdy stare się zużyją - w tym wypadku tylko gąbka - ale parę lat to potrwa.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny