wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykorzystanie wiatru do natleniania.
Autor Wiadomość
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
  Wysłany: 2006-04-08, 12:17   Wykorzystanie wiatru do natleniania.

Zastanawiam się od dłuższego czasu jakby można wykorzystać wiatr do natleniania oczka wodnego. Moje oczko jest 6,5 m - na 4,40 m i 13 m3 wody. Głębokość oczka: 1,20 m.
Może ktoś z Was ma konkretne przemyślenia? Mam przekładnię, którą za pomocą korby można lekko wprawić w 11.000 obrotów. Zastanawiam się nad przeniesieniem napędu z wiatraczka na przekładnię. Co o tym myślicie? :pa:
 
 
botanik 
Początkujący



Dołączył: 07 Kwi 2006
Posty: 37
Skąd: Sterogard gdański
Wysłany: 2006-04-08, 12:54   

Możesz zbudować coś w stylu młyna wodnego, ale sam wiatr go oczywiście nie napędzi-bedzie potrzebny napęd elektryczny.Pomysł sam w sobie całkiem ciekawy.... 8)
_________________
Pozdrowienia Sławek
pinussilvestris@wp.pl
 
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-04-08, 13:37   

Wydaje mi się, że odpowiednie skrzydła i siła wiatru ok. 15m/s, oczywiście minimum powinna zdołać obrucić przekladnię poprzez którą można by obrucić np.małe koło młyńskie o srednicy 40cm i szerokości ok.5cm zakładając że było by to koło z PCV. :)
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-08, 17:38   

Wiatr powoduje ruch wody i woda się napowietrza, łatwo zauważyć małe fale.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-08, 18:27   

Z zastosowaniem siły wiatru do napowietrzania jest jeden problem. Problem z regulacją obrotów np. napędzanego wiatrakiem koła "młyńskiego". Wykonanie napędu nie stanowi większego problemu. Podstawą są dwie przekładnie kątowe (pod kątem 90°) na bazie dwóch kół zębatych. Jedna przenosząca napęd ze skrzydeł wiatraka (pozioma oś na oś pionową) i druga z osi pionowej na poziomą napędzającą wał koła młynskiego. Problemem jest możliwość ustawienia stałej szybkości koła nie zależnie od siły wiatru.

Pomojając siłę wiatru do napowietrzania możną wykonać koło młynskie na końcu strumienia kierując strumień do np. drewnianego koryta które skieruje wodę na zamocowane tam koło młynskie wykonane z drewna dębowego zaimpregnowanego ciśnieniowo. Koło takie zastępowało by wodospad i stanowiło dodatkową, wątpliwą, ozdobę oczka.
Ale, żeby takie koło pasowało do otoczenia, koniecznie powinno sie jeszcze wstawić do ogrodu kilka gipsowych krasnali, sztucznego bociana z żabą w dziobie i kilka pływających po powierzchni oczka plastikowych kaczek, a oczko obsadzić na brzegach iglakami wszelkiej maści.

Rany boskie! Co ja piszę! Toż to, straszny sen, miłośnika naturalistycznych oczek wodnych.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-04-08, 22:13   

Paweł; chyba mnie przekonałeś bo okropnie nieznoszę krasnali i wszelkich sztucznych kaczek
a pozatym, przez zmoncone lustro wody znacznie mniej widział bym połowy ryb które mi zostały. :pa:
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-04-16, 08:34   

U mnie to wygląda tak.Pompa o wydajności 11000 l/h pompuje wode na wysokość 3 m do beczki 120l(można powiedzieć że jest to filtr,bo wklady to:peszle,żwir,gąbki wydajność około 15% :lol: ) i po wyjsciu z beczki woda rurą spada na koło młyński.Napęd przeniesiony jest łancuchem.Stosunek obrotów koła do wiatraka to 1:8.Średnica wiatraka 140 cm,została zmniejszona do 110cm z powodu ukręcania się 12mm gwintowanej szpilki :wink: .Po opuszczeniu koła młyńskiego woda wpada do zbiornika o pojemności 380l obsadzonego wywłocznikem,z tamtąd wodospadem do oczka o pojemności 30l,następnie do podobnego zbiornika też wodospadem a na koniec do 250l zbiornika zakończonego 2,5 metrowym strumieniem nad którym jest mostek.Dodam że wszystkie wodospady i zbiorniki zostały wykonane ze zbrojonego betonu.Cały wiatrak i koło młyńskie wykonane jest z drewna
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2006-04-16, 08:39   

Ernest, masz fotki oczka??
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-04-16, 08:47   

mam zaras coś pokaże

[ Dodano: 2006-04-16, 10:56 ]
poczekaj chwilke bo mnie rozmiar nie puszcza
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny