wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ratunku!!! Woda z żelaza. (chyba)
Autor Wiadomość
gigant 
Początkujący


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 11
Skąd: chełm
Wysłany: 2006-05-26, 21:18   żelazo

mam wode ze studni głębinowej gdzie dopuszczalny poziom żelaza przekroczony jest 10 x ( wg. norm UE ) może ktoś mi podpowie jaki można by zastosować tani i dobry filtr. Z góry dziękuje.
 
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-05-27, 08:50   

filtr z gesta gabka (kilka warstw) + mata kokosowa i od razu napowietrzanie wody (powinno sie wtedy wytracac), woda z mojej studni (do domu) po przebadaniu takze miala straszne stezenie zelaza i manganu ale po instalacji specjalnych filtrow mozna ja pic juz z kranu (koszt jest olbrzymi, liczony w kilku tysiacach), a najlepszy bedzie odzelaziacz ale o takim urzadzeniu do oczka mozna zapomniec. :)
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
dexter 
Początkujący


Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 14
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-05-27, 11:55   

w takiej sytuacji najlepszy byłby filtr osmotyczny, który oczyszcza wodę w zasadzie z wszystkiego, co też nie jest za dobre. Mam taki filtr w domu, dobrze jest przy tym filtrze uzupełniać składniki mineralne np przez picie wody mineralnej. Według mnie to jest najlepszy układ dla zdrowia. Niestety taki filtr jest drogi i dodatkowo koszty wody wzrosną ponieważ membrana osmotyczna jest płukana w zasadzie na bierząca - u mnie wychodzi jakieś 250 zł rocznie za wodę.

Ale gwarantuje że jak ktoś zobaczy wymiane filtrów mechanicznych to będzie zadowolony z zakupu- rocznie około 5-10 kg pięknego szlamu i warstwa przypominająca kolorystycznie benzyne na wierzchu.

ps. nie jestem sprzedawcą filtrów :]
 
 
 
Jacek 
Nowy


Dołączył: 16 Maj 2006
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-31, 18:33   

Filtr osomotyczny jest bardzo dobry, to prawda. Jednakże jego używanie do odżelaziania wody (mam na myœli silne zażelazienie) spowoduje niestety szybkie zużycie (zatkanie) membramy a ta kosztuje majštek. Tym samym w celach domowych instalacja odżelaziacza jest niestety (bo drogi) wskazana.

Jacek
 
 
marekp 
Początkujący


Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 14
  Wysłany: 2007-06-24, 23:37   Ratunku!!! Woda z żelaza. (chyba)

Witajcie, potrzebuję pilnej pomocy w sprawie wody w moim oczku (w budowie).

Krotka historia:

Oczko jest dosyć duże (ok 100m3). Po wykonaniu calej pracy foliowo-kamiennej nalałem do niego po raz pierwszy wody ze studni. Wodę wcześniej testowałem przez tydzień w słoiku i nie zostawiła żadnego osadu (wydawała się czysta). Niestety po napełnieniu oczka woda ma kolor zardzewiałej skarpety. Dodatkowo po wypompowaniu okazało się, że zostawiła jakiś koszmarny rudy osad na kamieniach.

Problemy mam dwa:

1. Jak uratować kamienie tzn. usunąć osad? Może nalać wody i wsypać jakąś chemię ktora zwiąże osad (nie ma tam na razie ryb i roślin). NIestety przy tej wielkości oczka nie da się tego zrobić ręcznie. Może mamy jakiegoś chemika na forum?

2. Jak uzdatnić wodę przy ostatecznym napełnianiu tak, żeby nie zniszczyć znowu kamieni?


Każda podpowiedź będzie dla mnie bardzo cenna.

Z góry dziękuję
Marek

P.S.

Zdjęcia nie oddają rzezywistego koloru wody. Jest znacznie gorzej:(
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-06-24, 23:47   

Zakwaś wodę.

Sprawdź stopień zażelazienia. Pomocny moze byc sanepid.

Czy testowałeś w słoiku otwartym na świeżym powietrzu z dodatkiem słońca i jakiegoś przedmiotu nierozpuszczalnego w wodzie?
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-06-25, 00:19   

przede wszystkim zbadaj wodę czy faktycznie jest tak jak piszesz,czy ten żwir i kamienie były płukane przed włożeniem do oka ,bo jak nie to może i to być przyczyną kolorku i osadu :)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-25, 01:10   

killer1558 napisał/a:
przede wszystkim zbadaj wodę czy faktycznie jest tak jak piszesz,czy ten żwir i kamienie były płukane przed włożeniem do oka ,bo jak nie to może i to być przyczyną kolorku i osadu :)


Najprawdopodobniej będzie to osad gliny, może też i kredy i innych pyłów, które były w podłożu, wątpię żeby było to żelazo :)
 
 
koczisss
Gość
Wysłany: 2007-06-25, 09:56   

[quote="koczisss"][quote="killer1558"]przede wszystkim zbadaj wodę czy faktycznie jest tak jak piszesz,czy ten żwir i kamienie były płukane przed włożeniem do oka ,bo jak nie to może i to być przyczyną kolorku i osadu :)[/quote]

Najprawdopodobniej będzie to osad gliny, może też i kredy i innych pyłów, które były w podłożu, wątpię żeby było to żelazo :)[/quote]

Woda była testowana w otwartym słoiku na słońcu ale bez przedmiotu nierozpuszczalego w środku.

Nie sądzę żeby to była glina czy inne pyły ponieważ to "coś" ma wyraźnie rudy/rdzawy kolor a do tego cząsteczki tego "czegoś" wiążą się z bąbelkami powietrza.

P.S.

Czy są jakies domowe testery do wody bo badanie właściwości fizykochemicznych w sanepidzie to równe 500 zł.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-25, 11:41   

koczisss napisał/a:
Czy są jakies domowe testery do wody bo badanie właściwości fizykochemicznych w sanepidzie to równe 500 zł.


Wiele parametrów można badać samodzielnie - koszt pojedynczego testu to kilkanaście zł.

http://www.sklep.oczkowod...testy-wody.html
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
magdalena
Gość
Wysłany: 2007-08-23, 20:49   rudy osad na kamieniach

mam ten sam problem , stworzyłam rzeczkę przy stawie i po kilku dniach osadził się osad najpierw zielony, a potem zrudział jak whisky. Zrobiłam testy na wszystko, wszystkie metale i inne . NIE ma żelaza, nie ma miedzi, nie ma nic złego, wszystkie azotany azotyny, amoniaki itp są OK twardość niska, raczej miekka, i nic, a woda ruda, biały dolomit już nie jest biały tylko bezpowrotnie zardzewiały. Osad wypłukałam, ale po kilku dniach powtórka z rozrywki znowu wszystko rude.A woda w stawie nie. a w końcu to obieg zamknięty...... I jak to wytłumaczyć...?
 
 
magdalena 
Początkujący


Dołączyła: 04 Wrz 2006
Posty: 39
Skąd: grodzisk wlkp
Wysłany: 2007-08-23, 20:54   

zapomniałam się zalogować
pozdrawiam magdalena
ps
ja myślałam , że zrudziały kamienie po dodaniu siarczanu miedzi, po PH niebezpiecznie wzrosło do 9, teraz jest 7,8 i rudy dolomit , ale ryby są OK
CZY KTOJ JESZCZE ma ten problem?
_________________
3 miliony litrów wody
 
 
remiczor 
Początkujący


Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 10
Skąd: ząbki k/w-wy
Wysłany: 2007-10-09, 21:47   

tak się tylko odezwę - glony? może nawet okrzemki? r.
_________________
oczko to takie duże akwarium, tak? ;)
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-03-26, 23:38   

Jak tak polooakałem na te fotki to uważam że to wina kamieni (możliwe że nieopłukania) i ewentualnego kurzu/ziemi bo folia na za czystą nie wygląda.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-03-26, 23:58   

Moim zdaniem to nie umyte kamienie powodują te zanieczyszczenia.Przecież one były kiedyś na polu,gdzie były sypane różne nawozy i stosowane opryski.To wszystko zbierało się na nich,a teraz w wodzie zaczęło puszczac.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny