wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
JAKI FILTR ZASTOSOWAC
Autor Wiadomość
filipo 
Nowy


Dołączył: 07 Kwi 2006
Posty: 1
Skąd: Wojcieszów
Wysłany: 2006-04-07, 16:57   JAKI FILTR ZASTOSOWAC

Witam! Mam male oczko z krotkim strumieniem. Ostatnio je troche powiekszylem i chciałbym zakupic filtr. Posiadam pompe firmy AquaSzut 3600l/g, pojemnosc oczka to okolo 7 m3. Pozdrawiam
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-07, 17:44   

najlepiej sam go wykonaj.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Kacha 
Nowy


Dołączyła: 13 Kwi 2006
Posty: 2
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2006-04-13, 19:27   

Witam!!

Dopiero zaczynam przygodę z oczkiem wodnym. Ma ono pojemość 17 000l. Rybek nie będzie za dużo, raczej więcej roślin. Mam problem z doborem filtra :( Zdecydowałam się na zewnętrzny, jaki najlepiej zaupić?? Proszę o szybką odpowiedź!
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-04-13, 21:33   

Kacha napisał/a:
Zdecydowałam się na zewnętrzny, jaki najlepiej zaupić??


Powinien mieć pojemność minimalną około 100 litrów, albo połączyć szeregowo dwa mniejsze.

Filtr zalecany do oczka 25m3

Filtr zalecany do oczka 15 m3

Tak jak mówi Jacek napisz ile chcesz wydać.

Najlepszy filtr oczywiście można zrobić samodzielnie, ale wymaga to odrobine wiedzy, zdolności i co gorsza czasu :wink:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-13, 21:44   

Kacha napisał/a:
Witam!!
Dopiero zaczynam przygodę z oczkiem wodnym. Ma ono pojemość 17 000l. Rybek nie będzie za dużo, raczej więcej roślin. Mam problem z doborem filtra :( Zdecydowałam się na zewnętrzny, jaki najlepiej zaupić?? Proszę o szybką odpowiedź!


Witaj Kasiu,

Jaka niecierpliwa :) ale to mają chyba wszystkie Kasie. Znam to z autopsji. :)

Przede wszystkiem napisz czy masz jeszcze możliwość wybudowania komory dla filtra poza oczkiem. Może to być komora wkopana w ziemię i zamaskowana np. czymś na krztałt pomostu nad oczkiem (bardzo wygodny przy obserwacji zycia w oczku), lub pod podłogą altanki stojącej obok oczka przykryty klapą w podłodze, czy w odzielnym domku gospodarczym gdze miała byś całą "przepompownię" i np. magazynek narzędzi ogrodniczych. Uzależnione to jest od powierzchni ogrodu jaka dysponujesz.
Mogą to być filtry profesjonalne z górnej półki "TAKIE jak na przykład te. A może być to flitr wykonany własnoręcznie, nie odbiegający wydajnością od tych Rols Roysów, pracuje u mnie już ponad 11 lat. Trzeba by było mieć tylko zaprzyjaźnionego mężczyznę tzw. złotą rączkę. :)

Różne źródła zalecają że filtr powinien mieć taką wydajność aby przefiltrował całą wodę z oczka w ciągu 24 godzin. A z drugiej strony czym woda przepływa przez flitr wolniej tym lepsza flitracja. I bądz tu człowieku mądry:) Dlatego nie przejmuję się tymi zaleceniam i sam dobrałem sobie przepływ wody w filtrze. Tak aby i wilk był syty i owca cała, tzn. może nie owca, a mój strumyk, w którym kamienie wylatywały z łożyska strumyka na łukach, jak przepływ wody był za duży. Flitr wkopałem w grunt i zamaskowałem "pomostem". Zerknij TUTAJ, widać ten pomost" zimą.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-13, 21:56   

AurorA napisał/a:

Filtr zalecany do oczka 25m3

Filtr zalecany do oczka 15 m3


Arku, co znaczy przy opisie tych filtrów .."posiada odpowiednio dobrane warstwy filtracyjne co zapewnia gruntowną filtrację"... Mógł byś to wyjaśnić bardzej szczegółowo, ile tych warstwy i z czego zbudowane, jakie ma wymiary zewnętrzne łącznie z tymi widocznymi końcówkami, jakie ma średnice wlotu i wylotu, oraz ile mają komór w jednym elemencie. Zaciekawiły mnie te fitry.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-04-13, 22:11   

Zalecany przez producenta. Dlatego najpierw podałem ten większy. Warstwy jak we wszystkich aquaelach: gabka (dwie warstwy) i biobale.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-13, 22:23   

AurorA napisał/a:
Zalecany przez producenta. Dlatego najpierw podałem ten większy. Warstwy jak we wszystkich aquaelach: gabka (dwie warstwy) i biobale.


Ta gąbka mnie martwi, częste czyszczenie się szykuje. Natomist biobale spodobały mi się. Jakiej one są średnicy wiesz może, skoro na litr wchodzi 20 szt. to raczej nie duże jakieś 1,5 - 2 cm.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Kacha 
Nowy


Dołączyła: 13 Kwi 2006
Posty: 2
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2006-04-22, 13:04   

Przrepraswzam że dopiero teraz odpowiadam, ale nie miałam czasu zerknąc na forum. Dysponuję dużą powierzchnią ogrodu. Szczerze mówiąc, to wolałabym zakupić gotowy filtr niż samej go wykonywać. Napewno nikt z moich domowników nie będzie miał na to czasu. Myślałam o zakupie tego modelu: Laguna Pressure Flo 500 UV 11W. Wczęsniej panowie pytali jaka kwotę mogę przeznaczyć na filtr otóż wolałabym, aby suma nie przekraczała 1000zł.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-04-23, 11:34   

Tetra jest jedną z najlepszych firm robiących akcesoria do oczek (niestety widać to tez po cenie). Co do lampy uv to na pewno Ci pomoże, a roślinki oczywiście swoja drogą.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Piciuf
Nowy


Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 1
Wysłany: 2006-05-15, 21:40   filtr PondoPress 15000

Witam.
Mam zamiar zrobić oczko w ogrodzie o pojemności ok. 15m3 (z rybami). Znalazłem filtr ciśnieniowy do niego: PondoPress 15000. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z nim? Czy wybrałem odpowiedni sprzęt? Dziękuję za odpowiedzi
 
 
isacus
Nowy


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 5
Skąd: Pszczyna
Wysłany: 2006-05-18, 20:25   

daruj sobie te filtry cisnieniowe pozatym ze sa to szczelnie zamkniete beczki niczym sie nie róznia ;] Ja proponuje ci samodzielne wykoanie filtra to naprawde nei wiele roboty. Wszyscy producenci zatrzymali sie juz dawno w tej dzedzinie i nie rozwijaj sie, lub dodaja jakies smieszne bajery nikomu niepotzrebne. Za filtr zrobiony wlasno recznie zaplacisz 300zloty max i to o pojemnosci 200L. Jesli chodzi o kwestie dekoracyjne fak faktem tak beczka szpeci ale nie musi, mozna ja wkopac do ziemi gdzies do glebokosci 3/4 ( gorszy wariant) bo wtedy mamy utrudnione czyszcznie albo obsypac troche ziemia i zrobic sobie mały wodospad albo kaskade ;] mozliwosci jest wiele zaniedlugo napisze jak sam zrobiłem filtr własnie 200L i jak go zamaskowalem wraz ze zdjeciami ;-) jak narzie wydalem na niego niecałe 100 zloty a jeszcze za okolo 100 musze dokupic wklady (zwir,keramzyt) beczke mam od sasiada za darmo ale na allego mozna dostac w cenie 30-50 złoty. Jesli nie narzekasz na brak gotówki to goracao POLECAM filtry od tego pana http://www.filtrystawowe.republika.pl/ beczka 120L kosztuje 600 złoty napeno warta swoich pieniedzy ( wkłady gabkowe i kruszywo cermiczne jest dosc drogie nie liczac patentu z natlenaniem wody wiec odwzorowanie takiego filtra pomijajc kwestwie prawne napeno nie jest opłacalne ) Zawsze lepij wziasc wiekszy filtr przyjmujac przelicznik ze pojemnosc filtra powinan miec miedzy ( tu rónie podaja ) od 0.5% do 3% przy czym dla mniejszych oczek bierzemy górna granice czyli w toim wypadku 150L przyjmujac 1% liczyc trzeba oczywiscie faktyczna pojemnosc filtracyjna bo przeciez beczka o pojemnosci 150L nie jest max wypchana materiałem filtracyjnym. Miłych przemyslen zycze 8)
 
 
 
Gulunek 
Początkujący


Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 26
Skąd: Malbork
Wysłany: 2006-05-24, 20:38   

ja również uważam że najgorzej wykonany samodzielnie filtr jest dużo lepszy niż większośc oferowanych w sprzedaży ..... no i cena :brawo: wejdz na stronę filtrów z suchego dębu ( miejscowość) he he he. mają tam parę fajnych pomysłów.pozdrawiam.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-25, 01:58   

isacus napisał/a:
daruj sobie te filtry cisnieniowe pozatym ze sa to szczelnie zamkniete beczki niczym sie nie róznia ;] Ja proponuje ci samodzielne wykoanie filtra to naprawde nei wiele roboty. Wszyscy producenci zatrzymali sie juz dawno w tej dzedzinie i nie rozwijaj sie, lub dodaja jakies smieszne bajery nikomu niepotzrebne.


Dokładnie, mój filtr pracuje już ponad 11 lat i działa bez problemowo. Czyszczę go raz lub dwa razy do roku. W tym roku jesienią będę robił mu remoncik, bo trochę izolacja z lepiku zaczęła puszczać i roslinki znalazły sobie drogę do niego przez cegły, włążąc do wnętrza z brodami korzeni. Ma pojemnośc ok 0,72m³ i jest zamaskowany pomostem - klapą, zamocowaną na zawiasach. Woda wpływa do niego grawitacyjnie i wypompowywana jest po przefiltowaniu do strumienia, skąd wraca do oczka. TUTAJ jest jego rysunek pogladowy.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2006-12-23, 19:30   

nie zawsze
jezeli odpowiednio dobierze sie zestaw ryb i roslin, ustali rownowage biologiczna, to o filtr nie ma co sie martwic
ja mam filtr od kilku lat
i wlaczam go 2-4 razy w roku, ale tylko po to aby strumyk przeplukac
pozdrawiam
Jacek
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny