wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
W czym sadzić rośliny?
Autor Wiadomość
DJ 
Początkujący



Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 42
Skąd: Duszą z Kraśnika
Wysłany: 2007-06-12, 10:56   W czym sadzić rośliny?

Chciałbym podzielić się ze wszystkimi pomysłem (sposobem) na sadzenie roślin wodnych w oczku wodnym. Powszechnie dostępne i wykorzystywane są perforowane doniczki specjalnie produkowane do takich właśnie zastosowań. Ich cechą jest ażurowe wykonanie po to, by ziemia w doniczce miała bezpośredni kontakt z wodą. Jednak ich wadą jest niewielka pojemność (nie widziałem doniczek większych niż około 1o litrów) co w przypadku roślin wymagających do rozwoju dużej ilości ziemi (trzciny, tatarak, a nawet lilie wodne) ogranicza ich wzrost. Także kształt doniczek i związane z tym utrudnienia w ich ustawieniu na dnie są wadą, bo wymagają kawałka równego dna i nie postawiamy ich na brzegu półki z obawy przed zsunięciem. Ażurowe ścianki doniczek nie zabezpieczają także ziemi przed wypłukiwaniem (szczególnie tych zawierajacych duże domieszki piasku). Ogromne znaczenie ma również fakt, że doniczki wyglądają nieładnie, nienaturalnie, kiedy są widoczne, gdy jest czysta woda, a szata roślinna jeszcze mizerna.
Używam do tego celu worków wykonanych ze splecionych gęsto pasków tworzywa. Są to worki, w których sprzedawane są pasze, przechowywane i transportowane zboże, warzywa itp. Takie worki (w różnych wymiarach widziałem w marketach lub sklepach z wyposażeniem dla rolnictwa). Można kupić nawet rękaw dowolnej długości.
Taki worek wypełniamy ziemią i zawiązujemy lub zaszywamy (jeśli będzie stał "na sztorc to nie wiążemy). Wycinamy otwór w jego wierchu (worek może być ułożony na płask, na boku, jak komu pasuje). Otwór może być tylko rozcięciem, wówczas nie trzeba wysypywać na wierch kamyków bo cała ziemia jest osłonięta. Może to być otwór ciety "na krzyż" gdy potrzebujemy więcej miejsca, lub kilka otworów, jeśli roślina sie rozkrzewia. Jesli ktoś ma ochotę sie bawić, może też wypleść kilka pasków tworzywa w odpowiednich miejscach, co jest o tyle lepsze, że worek mocniej się trzyma "kupy". W tak wycięty otwór (otwory) sadzimy roślinę (rośliny). Jakie ma zalety ta technika? Worek jest przepuszczalny dla wody, tak samo jak doniczka, lecz nie gubi ziemi, nawet sypkiego piasku). Można go w dowolny sposób ułożyć, przyklepać, układać na lekkich skłonach, na garbach i nierównościach lub jeden obok drugiego. Mieści się w nim dużo ziemi, w normalnym worku około 40-50 litrów, więc roślina się dobrze rozwija. Odpowiednio ułożony na dnie worek znacznie łatwiej zamaskować poprzez obłożenie kamykami. A w końcu można kupić (widziałem) worki lub rękawy różnych kolorów (najlepszy będzie kolor podobny do koloru dna), więc nawet bez maskowania będzie mniej widoczny. Po zarośnięciu przez glony i zamuleniu nie będzie go można odróżnić od dna. Jak trochę poszukacie u rodziny na wsi, taki worek dostaniecie za darmo (np: dziurawy)
Poniżej zamieszczam zdjęcie takiego worka położonego w moim oczku. Worek jest koloru żółtego, lecz gdyby był czarny byłby ledwo widoczny (nie zależało mi na kolorze bo zamaskowała go mata kokosowa położona w trakcie dalszych prac budowlanych przy oczku).

_________________
Pozdrawiam
---------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go!
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-12, 11:18   

DJ napisał/a:
Jednak ich wadą jest niewielka pojemność (nie widziałem doniczek większych niż około 1o litrów) co w przypadku roślin wymagających do rozwoju dużej ilości ziemi (trzciny, tatarak, a nawet lilie wodne) ogranicza ich wzrost. Także kształt doniczek i związane z tym utrudnienia w ich ustawieniu na dnie są wadą, bo wymagają kawałka równego dna i nie postawiamy ich na brzegu półki z obawy przed zsunięciem. Ażurowe ścianki doniczek nie zabezpieczają także ziemi przed wypłukiwaniem (szczególnie tych zawierających duże domieszki piasku).


Doniczki można dostać nawet ponad 30 litrowe, są tak duże że wraz z podłożem trzeba się namocować by to podnieść. Na pewno ich wielkość jest wystarczająca dla każdej rośliny. Co do wypłukiwania podłoża to w tym celu stosuje sie wyściółki z juty lub włókniny. W sprzedaży są też dostępne czarne woreczki do sadzenia roślin.

http://www.sklep.oczkowod...-akcesoria.html
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-06-12, 19:21   

DJ,
ja uwazam inaczej,
majac rosline w doniczce znacznie latweij jest ja wyciagnac, niz taszczyc nasiakniety woda worek z wnetrzosciami, :hehe:
a poza tym worek po jakims czasie ulegnie samozagladzie :hehe: inaczej mowiac rozsypie sie pod wplywem wody ;)
ja jestem zwolennikiem doniczek i tego sie trzymam
DJ, piszesz ze doniczki azurowe moga sie przesowac, wywracac?!, doniczke mozna zawsze odpowiednio zabezpieczyc przed osunieciem :bum:
a wiec tak, doniczki i tylko doniczki
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
Kalinosiu 
Uczestnik


Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 74
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2007-06-12, 19:36   

Ja stosuję jako doniczki wiadra budowlane czarne. W markecie wiadro 10l można kupić za 2,5zł. Wiercę w nich kilkadziesiąt dziur a do środka worki jutowe. Można je dostać za darmo w sklepach i na bazarach po młodych ziemiakach.
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-12, 20:23   

jeszcze jeden kłopot z takim workiem np. zmiana miejsca rośliny, głębiej, płycej miejsce słoneczne a najważniejszy problem z jakim ja muszę borykać się przed zimą, mianowicie część roślin laduje głębiej by przetrzymało zimę.
Ale do strefy przybrzeżnej czy bagiennej można faktycznie zastosować, tak czy inaczej ważne że są pomysły.
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2007-06-12, 21:19   

 
 
badi 
Uczestnik



Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 61
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-12, 23:01   

Kalinosiu napisał/a:
Ja stosuję jako doniczki wiadra budowlane czarne. W markecie wiadro 10l można kupić za 2,5zł. Wiercę w nich kilkadziesiąt dziur a do środka worki jutowe. Można je dostać za darmo w sklepach i na bazarach po młodych ziemiakach.


Heh robie dokladnie to samo,wiaderka budowlane wychodza o wiele taniej,tyle ze trzeba sie troche nawiercic tych dziur,ale i tak warto:)
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-12, 23:47   

A ja powiem tak lilie mam w tych pojemnikach ( doniczkach ) do roślin wodnych wyłożonych jutą i uważam że jest to najlepsze rozwiązanie ( cena idzie ścierpieć ) Juta się po jakimś czasie rozkłada bryła korzeniowa jest już z na tyle duża że nie wypłukuje ziemi , a przez te krateczki w doniczkach przerastają korzenie :) testowałem też te czarne worki, ale moim zdaniem nie zdają egzaminu :? lilia rosła w niej dużo słabiej niż te posadzone w koszykach , woda przepływa przez nie dużo słabiej, a korzenie nie mają gdzie przerastać bo worek jest za gęsty :-( Wszystkie pozostałe rośliny posadziłem w tym roku w podłożu z gliny i piasku zawinięte i zawiązane w jutę :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Joanna 
Początkujący


Dołączyła: 30 Mar 2006
Posty: 49
Skąd: Chełm
Wysłany: 2007-06-13, 13:55   

Rośliny posadziłam w rajstopkach ;) ,
Te posadzone trzy lata temu, przerosły korzeniami materiał
(który nadal jest w całości) i rozrosły się bezpśrednio w żwirze.
Tylko lilia rośnie w przepisowym koszu. Taka bryłka korzeniowa
w rajstopkach jest wygodna do ustawienia przy nierównej krawędzi brzegu.
Rosliny wymagające płycizny ustawiam na kamieniach, obok także
ustawiam kamienie i całość obsypuję żwirkiem.
Po kilku dniach bryłka wygląda jak jeden z kamienii z wyrastającą roślinką. :-D
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-13, 19:53   

No i widzicie: ile osób, tyle sposobów... Ja stosuję chyba te wszystkie razem, łącznie z sadzeniem w podłożu... Bliżej natury! :-D
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-06-13, 19:53   

Panie i Panowie nie ma co się przegadywać co jest lepsze do sadzenia,można w niczym nie posadzić i też będzie.Ważne aby roślinkom było dobrze :yess:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
Ostatnio zmieniony przez Ernest 2007-06-13, 20:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-06-13, 20:10   

w tym sęk by było roślinkom dobrze :P
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-06-13, 21:41   

A woda nie była zielona :hehe:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-06-13, 21:46   

oprocz doniczek uzywam tak jak wyzej napisaliscie wiader budowlanych, liczy sie wygoda :hehe:

badi napisał/a:
tyle ze trzeba sie troche nawiercic tych dziur


co prawda to prawda, ale badi, rozgrzej wiertlo np. na grilu, :hehe: i bedzie o wiele latwiej, 8) stara sprawdzona metoda,
a jeszcze co do sadzenia, mozna zastosowac, oczywiscie na mniejsze roslinki, wiaderka po pokarmach dla rybek, oczywiscie jezeli takie mamy na stanie :hehe:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-06-14, 22:31   

Ja kiedyś używałem nawet wiaderek po farbie, ale kolor szpeci - muszą być jednak czarne i bez napisów.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny