wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój pomysł na filtr
Autor Wiadomość
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-04-17, 18:47   

Nie nawiązując do poprzednich dyskusji, wymyśliłem sobie taki oto filtr:


Jeszcze nie zrealizowany ale pewnie pójdzie na ostra krytykę

Pojemność mojego oczka to 8m3, pojemność filtra - 200L.
Działanie grawitacyjne (zbiera wodę z powierzchni ( bo niestety ale oczko jest na otwartej przestrzeni i masa śmiecia pływa na powierzchni. Nie doskwiera mi zieloność wody.
Co do czego służyć ma w moim zamyśle:

Szara rynienka z przeciętej rury PCV - filtrować ma patyczki, piasek, źdźbła trawy i podobne.
Zaraz kawałek dalej sa pustaki ceglane (zaimpregnuje je)W moim zamyśle jest by cała zawiesinowatosc wody wpadała do dziur w pustkach i się odkładała na dnie filtra. Pustaki, rzecz jasna będzie się czyścić.
Dalej za tym jest komora na keramzyt - niech tam się rozwijają jakieś bakterie czy coś równie potwornego. nie znam się :)
A teraz najśmieszniejsze chyba to te firanki i piasek, piasek byłby tylko na dnie a firanki nylonowe były by umieszczone na drewnianej ramce (coś jak przegrody w ulu), aby łatwiej było wyciągać i się nie zerwały. Piasek ma właściwie funkcje mocującą. Dalej jest pusta komora w przyszłości do wykorzystania na lampę UV lub inne ustrojstwa. Pompa dalej pcha to wszystko na kaskadę i koniec.
Na dnie tych wszystkich urządzeń (pod pustakami, i keramzytem leżała by jakaś bardzo gęsta mata nylonowa lub z innego tworzywa sztucznego - muszę coś jeszcze wymyśleć.
Przewidywany przepływ w filtrze to ok 10 - 15 L/min.

Czy ten pomysł ogólnie jest do przyjecia czy wszystko do bani?
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-04-18, 17:14   

Teokryt napisał/a:

Czy ten pomysł ogólnie jest do przyjecia czy wszystko do bani?


trudno ocenić coś bez testów, zrób i na jesieni powiesz czy zdał egzamin.
Ja wierzę tylko w filtry przepływowe czyli pompa podaje wode z dna oczka woda ta przepływa przez filtr robiony z 2-3 beczek/ pojemników jaskaś kaskada do natlenienia oczyszczonej wody.

Ps. na metodę ze strefą bagienną patrze z niedowierzaniem ale... może zmienię zdanie jak po roku ekspoatacji ktoś pochwali się na wiosnę wodą przynajmniej w stanie przyzwoitym bez wymiany jej.
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-04-18, 17:47   

Roman tak na poczekaniu to ja się chwalę że nie wymieniłem wody tak jak zawsze :P choć nie mam strefy bagiennej ale dużo roślin jak na 4000l wody
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2007-04-18, 18:24   

czyli potwierdzasz moją teorią że czystą wodę można mieć bez strefy bagiennej, moja woda też bez zarzutów.
Ale mimo szystko jestem ciekaw tej strefy może naprawdę zda egzamin i szczerze tego życzę, jestem niedowiarkiem i mam wrażenie że w tym bagienku będą się lęgły komary i glony.
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-04-18, 18:57   

Roman napisał/a:
trudno ocenić coś bez testów, zrób i na jesieni powiesz czy zdał egzamin.
Ja wierzę tylko w filtry przepływowe czyli pompa podaje wode z dna oczka woda ta przepływa przez filtr robiony z 2-3 beczek/ pojemników jaskaś kaskada do natlenienia oczyszczonej wody.

Ok to robie swój zamysł, mam nadzieję ze cegła sie nie rozpadnie od tak sobie, ma tych cegieł dziurawek na najbliższe 15 lat wiec spokojnie :)
Czym wymalować wnętrze filtra? Jakaś farba (musi być śliskie).
Ja na 2 -3 beczki to miejsca nie mam, zakopac - nie ma gdzie (oddalenie sie z beczkami na jakieś 5 metrów i kopanie w twardym zbitym gruncie miezy korzeniami to za dużo nerwów.)

Co do kaskady - obmyśliłem sobie taki projekt:

To fioletowe to zasięg czarnej folii z oczka. Całość ma mieć wyskoośc ok 1m.
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-04-18, 20:56   

Pomysł dobry jak każdy tylko wykonanie go to sztuka. Trzeba zapewnić odpowiednie spadki i zgrać to wszystko odpowiednio. Nie jest to proste...ale do wykonania
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-04-18, 21:09   

U mnie jest to wszystko problem.. finansowy...
Nie za sponsoruje ktoś? Bo o ile wszystkie roboty wykonuję ręcznie i nie chce korzystać z gotowych roziwazań to mimo wszystko - fundusze potrzebne, policzyłem ze za sam kamień zpłace jakieś 700zł, za osprzęt - niec będzie z 300zł. Materiały budowlane - 200zł. Razem około 1500zł sie zamknie wszystko (+ roślinki). No nic, będę modził ten swój filtr.
Ciekawe tylko gdzie ja kupie takie długie tafle kamienia....
 
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-04-18, 21:12   

Cytat:
Ciekawe tylko gdzie ja kupie takie długie tafle kamienia....

Tu gdzie mieszkam jest miliony ton kamieni i to za darmo :)
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-04-18, 21:32   

Tafli też?
Niestety ale na Mazowszu ceny kamieni i płytek osiągają już ceny absurdalne.
 
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-04-18, 21:41   

Nic tylko wozic ze Śląska i kasować. Kamienie sa z kopalni węgla i mozna wybierać dosłownie jakie się chce
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-04-22, 01:14   

Według mnie wszystko powinno być odwrotnie ( oprócz wyłapywacza pływających zanieczyszczeń). Najpierw lampa uv, później firanki i na końcu keramzyt i cegły dla bakterii.
W takim układzie cały syf zalepi Ci złoża dla bakterii a lampa uv będzie sterylizować czysta wodę. Zawsze na początku trzeba wyłapać zanieczyszczenia mechaniczne.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-04-22, 15:29   

AurorA napisał/a:
W takim układzie cały syf zalepi Ci złoża dla bakterii a lampa uv będzie sterylizować czysta wodę. Zawsze na początku trzeba wyłapać zanieczyszczenia mechaniczne.

Hmm to wydaje mi sie logiczne, ze najpierw oczyścić mechanicznie a potem to czego nie widać. z tym keramzytem i firankami - to rzeczywiście zamienię miejscami. Lampa jest opcjonalna - teraz jej montować nie będę. Zreszta chyb zrobię też malutką pompkę którą postwie na doniczne ustawionej do góry dnem tak by syfu z dna nie zbierało.

Na razie pomysł jest taki, pewnie będzie się zmieniał wraz z ewolucja bajorka.
 
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2007-04-22, 18:33   

na czesc biologiczna zawsze podaje sie wode bez zadnych zawiesin
tak projektowane sa wszystkie biologiczne oczyszczalnie sciekow
bez dobrej wstepnej fazy oczyszczania mechanicznego mozna zapomniec o dobrze pracujacej czesci biologicznej
albo narobimy sobie sporo pracy zwiazanej z czyszczeniem
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Teokryt 
Bywalec


Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 105
Skąd: Nadarzyn
Wysłany: 2007-04-22, 20:46   

A która to tera część biologiczna?
Czyli zamienić kolejność firanki - keramzyt?
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-24, 23:18   

AurorA napisał/a:
Według mnie wszystko powinno być odwrotnie ( oprócz wyłapywacza pływających zanieczyszczeń). Najpierw lampa uv, później firanki i na końcu keramzyt i cegły dla bakterii.


Arku, a jak bakterie znajda się w filtrze skoro przejdą z oczka przez sterylizator UV ?
Bo z tego co wiem, to promieniowanie UV działa na kod genetyczny (DNA) bakterii, powodując to, że w efekcie przestają się "rozmnażać" (dzielić).
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny