wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kosaćce.....?
Autor Wiadomość
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-10, 17:38   

monkeymonk napisał/a:
planuje posadzenie wiekszej liczby irysow.

zależy o jakich gatunkach mówisz. ja te zwykłe żółte mam luzem (wcześniej miały to co było na korzeniach po wyrąbaniu z łąki) - po prostu stoją na półce.
Natomiast te odmiany kolorowe (wszelkiej maści fiolety) w żwirze.
Pozdro, Bajbas
PS. Oczywiście wszystkie w wodzie. Odmiany szlachetne mają różne wymagania co do głębokości - pytaj hodowców jak będą Ci sprzedawać.
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-11-10, 17:40   

irysy będą rosnąć praktycznie w kazdym podłożu, a nawet bez. Sam mam posadzone w donicy z ziemią ogrodową, torfem, piachem i gliną - rosną super. Ale teraz ucinając na zime zauważyłem, że wyszły z donicy i rosną w wodzie. Piach, żwir będzie najodpowiedniejszy - korzenie będą miały łatwy dostęp do wody i będą lepiej filtrować wode :D :!:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-10, 18:43   

Kosaciec żółty moim zdaniem najlepiej rośnie w samej wodzie umocowany kamieniami.

Pozostałe gatunki lepiej sadzić w wilgotnym podłożu/nie w wodzie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-10, 18:48   

AurorA napisał/a:
Pozostałe gatunki lepiej sadzić w wilgotnym podłożu/nie w wodzie.

ja mam w wodzie już dwa lata (zgodnie z zaleceniem hodowcy) głębokość 20 cm. Rosną, kwitną. Może myślimy o innych gatunkach?
Bajbas
PS. Zimą są w lodzie
PS. Ty chyba masz na myśli takie typowe irysy (te oczywiście ziemia) ja zaś te do oczek wodnych - kolorowe krzyżówki
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-10, 19:04   

W ziemi rośnie każdy irys i to jest najpewniejsze jeśli nie mamy bliższych danych.

Np. często irysy syberyjskie są oferowane jako oczkowe, ale ja do wody bym ich nie wsadził - równie dobrze będą rosły na skalniaku. Podobnie iris versicolor.

Dość dobrze w wodzie rosną: Iris ensata (Iris kaempferi) - mnóstwo odmian kolorystycznych, oraz Iris laviegata, jednak lepiej posadzić je w wilgotnej ziemi niż w wodzie.

Cytat:
Ty chyba masz na myśli takie typowe irysy (te oczywiście ziemia) ja zaś te do oczek wodnych - kolorowe krzyżówki


Kosaćce bródkowe (Iris hybrida), najbardziej znane z ogrodów oczywiście z dala od wody.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-11-10, 19:27   

Mój Kosaciec żółty od kilku lat rośnie w wodzie w tym roku jesienią całą ogromną kępę przesunąłem o ponad metr w inne miejsce.Waga tej bryły to około 60 kg.nie jest ukorzeniona w podłożu bo i czego się ma trzymać jak jest folia. Wiosną jest to super miejsce na tarło ,a w gąszczu korzeni znajduje schronienie narybek.Inne odmiany tej rośliny rosną w ziemi ogrodowej .stanowią lite kępy i raczej się nie rozrastają .
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-11-10, 20:41   

AurorA napisał/a:
Kosaciec żółty moim zdaniem najlepiej rośnie w samej wodzie umocowany kamieniami.

Zgadzam się,tak wszystkie kosaćce u mnie rosną,bezpośredni kontakt korzeni z wodą i walka o pożywienie z glonami :yess:
marian napisał/a:
Wiosną jest to super miejsce na tarło ,a w gąszczu korzeni znajduje schronienie narybek


Nie tylko super miejsce na tarło,ale schronienie dla wszystkich organizmów zamieszkujących nasze oczka :good:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
romulus 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 33
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2007-11-10, 22:00   

AurorA napisał/a:
Kosaciec żółty moim zdaniem najlepiej rośnie w samej wodzie umocowany kamieniami.

Pozostałe gatunki lepiej sadzić w wilgotnym podłożu/nie w wodzie.
zgadzam sie z aurora ale myśle ze dobrze by było sadzic w podłozu lepiej kwitną ale tez nalezy pamiętać ze bardzo mocno rozrastaja sie korzenie a tak naprawde piękne kwiaty obserwuje je u nas na dużym rozlewisku gdzie rosną dziko najlepiej kwitną gdy są zanużone w wodzie nie za głędoko .Sam tez planuje posadzić je w swoim oczku
_________________
pozdrawiam Roman
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-10, 22:07   

U mnie kosaćce też rosną tylko między kamieniami , ale dopiero pierwszy rok :P zobaczymy jak będą kwitły na wiosnę :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2007-11-11, 01:51   

dzieki za odpowiedzi. chodzi mi o zolte irysy; te ktore sadzimy w oczkach. chce je posadzic bez doniczek, bezposrednio do podloza. mysle o zwirze zalanym woda.
dla pogladu zdjecie. chodzi o rosliny na pierwszym planie (nie sa to wprawdzie irysy ale wyobrazenie jest). Chce wykopac dziure, wylozyc ja folia a potem zasypac zwirem/ piaskiem i sadzic luzem irysry
 
 
Łuki18 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 254
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-11-11, 11:42   

Umnie kwitły bardzo ładnie... a rosły w samej wodzie! Wtedy najlepiej filtrują wodę i oczyszczają ją gdyż mają do niej najłatwiejszy dostęp... W sumie to prawie wszystkie rośliny rosną u mnie luzem... No morze za wyjątkiem sitowia i oczywiście grzybieni... A tak to wszystko: bobrki, kosańce, kalie, rdestnice, mięta wodna, rogatek i reszta roślin... :P
 
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2007-11-11, 15:00   

no chyba zaleje to woda, zasypie zwirem i w tym bede sadzil. to bedzie taka rynna dlugosci 3 m x 1m. naprawde nie dawac zadnej gliny czy piasku? pozdr.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-11, 16:56   

monkeymonk napisał/a:
naprawde nie dawac zadnej gliny czy piasku?


nie, do niczego to jest potrzebne
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2007-11-11, 21:51   

OK. Wielkie dzieki za dobre rady. Jesienne projektowanie tez ma dobre strony. najchetniej jutro bym zaczal kopac i sadzic. pozdr. :pa:
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-13, 00:21   

AurorA napisał/a:
ja do wody bym ich nie wsadził - równie dobrze będą rosły na skalniaku. Podobnie iris versicolor.

a ja mam versicolor i rośnie w wodzie. W sklepie, którym kupowałem wyraźnie zalecali je do wody (twierdzą, że sprowadzają je od jakiegoś speca, który jako jedyny (?) je krzyżuje w Polsce). U nich widziałem piękne kwitnące kolorowe kępy właśnie trzymane w wodzie - w sklepowym oczku. Moje na głębokości 20 cm (góra donicy).
:piwko: Bajbas
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny