Warning: include(./cache/board_config.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250

Warning: include() [function.include]: Failed opening './cache/board_config.php' for inclusion (include_path='.:/usr/multiphp/php5.2/usr/share/php:/home/lib/php5.2:/home/lib/php5.2/pear') in /home/users/oczko/public_html/forum/common.php on line 250
:: View topic - Jakie oczko dla koi?
Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
Forum index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Jakie oczko dla koi?
Author Message
Lena
Nowy


Posted:    Jakie oczko dla koi? [ !!! ]

Witam!
czy karp koi jest rybą stadną? Jakie minimalne wymiary powinno mieć oczko dla karpi?
Pozdrawiam i z góry dziękuje
 
 
jackon
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

dobrze trzymac kilka sztuk karpia koi w oczku
rybe te dorastaja do duzych rozmiarow, dlatego czym wieksze oczko, tym lepiej
 
 
ZiK
Przyjaciel forum
Witam :)


Posted:     [ !!! ]

W poradniku"sera" piszą że jeden karp długości 50 cm potrzebuje minimum 1000l wody. :)
 
 
JAREK G
Administrator
Oczko 10m3



Posted:     [ !!! ]

Tak jak napisał [b]jackon[/b], im większe tym lepiej :) Karpie koi dorastają do sporych rozmiarów choć mała szansa jest aby w małym oczku osiągnęły 50 cm :roll:
 
 
Lena
Nowy


Posted:     [ !!! ]

Dzięki. Ale jakaś konkretna liczba- ile najmniej karpi mogę mieć?
 
 
killer1558
Przyjaciel forum


Posted:     [ !!! ]

Widzisz tu nie zależy ile możesz mieć, tylko jaki masz akwen ,pod koi ,jak powiesz to będziesz miała odpowiedż :)
 
 
ZiK
Przyjaciel forum
Witam :)


Posted:     [ !!! ]

[b]Lena[/b], Nie można Ci pomóc ile karpi możesz wpuścić nie znając pojemności,głębokości i wymiarów Twojego oczka. :P
 
 
JAREK G
Administrator
Oczko 10m3



Posted:     [ !!! ]

[quote="Lena"]ile najmniej karpi mogę mieć?[/quote]
Najmniej to możesz mieć jednego :hehe: ale tak jak wcześniej żeśmy pisali lepiej kilka dwa, trzy,cztery i więcej :P choćby mniejszych :) Ważne żebyś miała oczko głębsze jak 1m :)
 
 
ZiK
Przyjaciel forum
Witam :)


Posted:     [ !!! ]

[quote="JAREK G"]Ważne żebyś miała oczko głębsze jak 1m [/quote]
Dla karpi koi oczko powinno mieć głębokość 1,5m lub więcej. :)
 
 
JAREK G
Administrator
Oczko 10m3



Posted:     [ !!! ]

[quote="zik"]Dla karpi koi oczko powinno mieć głębokość 1,5m lub więcej. [/quote] 1,5 m to przecież więcej jak metr czyli tak jak napisałem :hehe: A tak na poważnie to moje oczko miało mieć 1,5m głębokości ,ale w trakcie budowy okazało się że musiałem je trochę spłycić bo brakowało mi foli i w tej chwili ma ponad metr, ale nie wiem ile :roll: , a mam 7 koi i jakoś sobie radzą :)
 
 
Lena
Nowy


Posted:     [ !!! ]

Jeszcze nie mam oczka, jestem nowicjuszką i dopiero będę kopać (w sobotę? :) ), jednak w pszyszłości chce mieć w nim koi, a nie zamierzam robić "wielkiego przerusztowania"(np. pogłębiać).
 
 
Pawel Woynowski
Moderator



Posted:     [ !!! ]

[quote="Lena"]Jeszcze nie mam oczka, jestem nowicjuszką i dopiero będę kopać (w sobotę? :) ), jednak w pszyszłości chce mieć w nim koi, a nie zamierzam robić "wielkiego przerusztowania"(np. pogłębiać).[/quote]

Jeśli planujesz hodować wyłącznie Koi i to nie ten "chwast" jaki jest sprzedawany w większości hurtowni, a wyselekcjonowane i o określonym typie ryby, to przyjmuje się, że dla 10 - 15 dorosłych (80 cm ) karpi Koi potrzebne jest oczko, co najmniej o pojemności 10 000 do 15 000 litrów.
Na jednego (dorosłego) koi przyjmuje się 1 000 litrów wody.
Idealnym wymiarem oczka dla Koi jest 3x6 m, o głębokości 1,50, co daje 25 000 litrów. Czym większe tym lepiej, o kształcie podłużnym, wąskiego owalu, a najlepiej o kształcie ósemki. Oczko powinno być położone możliwie w półcieniu i najlepiej w pobliżu domu, tarasu. Ze względów praktycznych, częściej je możemy oglądać.

Budujemy go na folii PVC, EPDM, macie bentonitowej lub siatkobetonie.
Karpie koi są rybami wymagającymi dużo bardziej niż karaś czy nasz karp. Dlatego wyposażenie oczko powinno się składać z:
- dwóch odpływów, jeden denny (czyści oczko z mułu),
- drugi powierzchniowy tzw. "skimer" (oczyszcza oczko z pływających po powierzchni, liści, "śmieci" nawianych przez wiatr).
Filtry:
- mechaniczny ze szczotkami, biologiczny z odpowiednim złożem dla bakterii nitryfikacyjnych
- instalacja napowietrzająca w filtrzei w oczku, ta w oczku o wydajności co najmniej
Pompa wodna:
- o odpowiedniej wydajności, powinno się przepuścić w ciągu godziny całą wodę z oczka. Przy oczku o pojemności np. 30 m³ wydajność pompy powinna wynosić 15 m
³ /godzinę, przy różnicy wysokości 2 m.
Ogrzewanie:(do wyboru)
- grzałka stawowa,
- grzejnik przepływowy,
- pompa cieplna,
- centralne ogrzewanie (odgałęzienie z domowego ogrzewania, rozłożone na dnie oczka)
- termometr do mierzenia temperatury wody.
Woda w oczku powinna płynąć przez całą jego długość w ruchu okrężnym, nie może być zastoin wodnych w np. w zatoczkach, chodzi o odprowadzenie do spustu dennego, osadów dennych z oczka.

Prawidłowo wykonane oczko dla Koi powinno mieć pionowe brzegi. W bardzo zwięzłym, gliniastym gruncie, dno wykopu wykładamy folią lub EPDM, na warstwach izolujących od podłoża, natomiast w gruntach luźnych, piaszczystych trzeba wybetonować lub wymurować ściany oczka i po gładkim otynkowaniu ścian, wykładamy oczko folią PVC lub EPDM o grubości co najmniej 1 mm.

Można również wyłożyć wykop laminatem, jest to o tyle wygodne, że możemy wykonać z tego materiału dowolny kształt i jest bardzo wytrzymałe. Niestety ma jedną wadę jest bardzo drogie.

Rośliny w takim oczku sadzimy w miejscach nie dostępnych dla Koi, np. na specjalnie do tego celu wybudowanych półkach. Tak skonstruowanych, aby ryby nie miały dostępu do roślin, a w zasadzie do podłoża, które bardzo intensywnie przekopują w poszukiwaniu pokarmu.

Temperatura wody w oczku powinna wynosić przez cały sezon do końca października nie mniej niż 15°C, następnie temperaturę wody stopniowo się obniża, aż w styczniu i lutym osiągnie ona +4°C, następnie w połowie marca powinna osiągnąć minimum +15°C. Dla Koi najkorzystniejszą temperaturą jest 20 - 25 °C przez co najmniej 5 - 6 miesięcy w roku. Wtedy mamy gwarancję że ryby będą się prawidłowo rozwijały, a co najistotniejsze że będą się również bez problemów rozmnażały.
W okresie zimowym można całe oczko przykrywać rozpiętą na specjalnej konstrukcji folią pęcherzykową. Na zachodzie dostępne są specjalne puste w środku kulki z polipropylenu, którymi pokrywa się gęsto, jedna przy drugiej, na całej powierzchni oczko. Chodzi o to aby oczko w zimie nie zamarzało.

Reasumując, masz teraz Lena obraz tego co Cię ew. może czekać, jak zdecydujesz się na budowę specjalistycznego oczka do hodowli Koi. Wtedy masz gwarancję że pieniądze wydane na ryby nie zmarnują się jak ryby Ci usną. Bo te wyselekcjonowane ryby niestety dużo kosztują.

Jeśli chcesz hodować pospolite typy Koi, to w zupełności wystarczy normalne oczko, o głębokości nie mniejszej niż 1,50 m. i pojemności tak jak w oczku specjalistycznym. W takim oczku również i rośliny sadzimy tak, aby ryby nie miały możliwości kopania w podłożu. Powinno się im jedynie stworzyć takie warunki jakie mają inne ryby, ważna jest czystość wody.

Niestety w takim oczku ryby mogą, ale nie muszą, snąć. W każdym razie żyją krócej, a są rybami żyjącymi i kilkanaście lat w dostosowanych specjalistycznych oczkach. Po prostu jest większe ryzyko utraty ryby, bo nie ma tu stworzonych takich warunków, w jakich żyje w naturalnym środowisku, tam skąd pochodzi. W takim oczku Koi na pewno nie będą się rozmnażać.
Od strony finansowej, to nie wielka strata, te ryby są tanie, w porównaniu oczywiście z wyselekcjonowanymi typami Koi.
Nie mówię tu o naszej stracie psychicznej, po utracie ulubieńca i świadomości że mogła by ta ryba żyć dłużej, gdyby jej stworzyć odpowiednie warunki.
 
 
JAREK G
Administrator
Oczko 10m3



Posted:     [ !!! ]

No to jak [b]Lena[/b], to przeczyta co napisał [b]Paweł[/b], to już na pewno odechcę się jej hodować koi :hehe: Prawdopodobnie [b]Lena[/b], chce mieć kilka zwykłych koi w małym oczku :roll: dlatego aż tak bardzo się tym nie przejmuj zrób trochę większe oczko i głębokie na ponad metr i też będzie dobrze oczywiście o rozmnażaniu można zapomnieć, ale przy niewielkim oczku tom nie duża strata :) Oczywiście pompa (przy niedużym oczku 3500l/h powinna wystarczyć) i filtr musi być :)
 
 
jackon
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

moje zdanie jest takie:
wyselekcjonowane odmiany karpia koi (nie mowie o ich porazajacej cenie) mozna jedynie hodowac w basenach w szklarniach, tam najlatwiej utrzymac wszystkie parametry
z odmian rozmnazanych w kraju tez mozna wyselekcjonowac ladne egzemplarze
ja wybralem sobie 50sztuk z 20000 egzemplarzy
planuje je wpuscic do nowego oczka w maju, jak system korzeniowy lilii wodnych juz sie porzadnie rozwinie
 
 
JAREK G
Administrator
Oczko 10m3



Posted:     [ !!! ]

[quote="jackon"]wybralem sobie 50sztuk z 20000 egzemplarzy [/quote] Ty to masz [b]jackon[/b], fajnie masz z czego wybierać :) aż CI zazdroszczę :P
 
 
jackon
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

przeciez sugerowalem Wam juz kiedys
wystarczy kupic wyleg karpia za kilka zlotych
1000 sztuk powinno kosztowac okolo 15 zl
i juz macie z czego wybierac
i nie ma duzego problemu z wykarmieniem narybku, tyle, ze potrzebny jest zbiornik dodatkowy, ale to moze byc zwykly plastikowy basen kapielowy dla dzieci z napowietrzaniem
 
 
Lena
Nowy


Posted:     [ !!! ]

I jeszcze jedno pytanie: czy poradzę sobie z Koi? Mam co prawda pewne doświadczenie z akwarystyką tropikalną, ale zimnowodnych ryb nigdy nie miałam. Faktycznie, to co napisał Paweł wygląda strasznie, zwłaszcza, że muszę kupić wszystko naraz, a mój budżet jest mocno ograniczony. Ile m/w kosztowałoby założenie oczka powiedzmy, 10 000 litrów? Wykopię oczywiście sama.
 
 
jackon
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

Pawel troche postraszyl :)
nigdy nie bac sie ryzyka
nasza krajowka koi jest w miare tania
w razie niepowodzenia duzo sie nie traci
 
 
Lena
Nowy


Posted:     [ !!! ]

Dzięki za pokrzepienie, [b]jackon[/b] :P
 
 
FishFan
Nowy


Posted:     [ !!! ]

Witam
Ile karpi Koi mógł bym trzymać w oczku 4000l (3,5x2) max głębokość 1m?
Pozdrawiam
 
 
AurorA
Administrator
oczko wodne 5 m3



Posted:     [ !!! ]

[quote="FishFan"]Ile karpi Koi mógł bym trzymać w oczku 4000l (3,5x2) max głębokość 1m? [/quote]

Ja w nieco większym mam 3 ale ogólnie to za mały zbiornik dla koi.
 
 
mateusz1990
Bywalec



Posted:     [ !!! ]

[quote="FishFan"]Witam
Ile karpi Koi mógł bym trzymać w oczku 4000l (3,5x2) max głębokość 1m?
Pozdrawiam[/quote]

a wziołeś pod uwagę że koi rośnie nawet 100cm
 
 
justfilied233
Uczestnik


Posted:     [ !!! ]

Ja mam oczko przy dnie 2,5x1,5 a przy powierzchni 3,0x2,5 a głębokość 1,15m i już zacząłem myśleć o koi, ale niestety po przeczytaniu kilku artykułów zrezygnowałem, gdyż żeby podłączyć filtr musiałbym podciągnąć przedłużacz dług. 500m :P wiec raczej nie bardzo by to było, a szkoda bo są piękne, może kiedyś sobie oko pod domem wykopię i w tedy coś pomyślimy, bo wydaje mi się że w takim oczku już ze 3-4 koi by mogły siedzieć. Tak pi razy drzwi wychodzi 5,5m3 wody w tym oku.
 
 
leszek50-57
Oczkomaniak



Posted:     [ !!! ]

mateusz1990 napisał/a:a wziołeś pod uwagę że koi rośnie nawet 100cm
-------------------------------------------------------------------------------------
Nie przesadzajmy ,zanim karpik będzie miał 1m to pa re lat
minie,ja mam karpika(cypisa) jest u mnie 4lata i ma 25cm
a kupiłem go jak miał15cm . ;)
poz.Leszek
--------------
 
 
jackon
Oczkomaniak


Posted:     [ !!! ]

ludzie nie wypisujcie bredni :)
100cm dla karpia koi to wieloletnia hodowla w ogromnych zbiornikach (może nasze dzieci będą się cieszyły takim widokiem)
poza tym ryby w mniejszych zbiornikach nigdy nie osiągną takich rozmiarów, ale będą żyły, przy dobrej pielęgnacji i karmieniu będą cieszyły się dobrym zdrowiem
porównajcie wielkości ryb z naturalnych cieków z tymi hodowanymi w akwariach
wystarczy wpuścić mieczyki latem do oczka i dobrze je karmić, zobaczycie znaczącą różnicę
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group