wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2013-02-27, 10:16
LAMPA UV
Autor Wiadomość
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-02-08, 12:08   pompa+filtr

kris f napisał/a:
-----------------
JAK KTOS WIE TO PROSZE ODPISAC MI JAK CZESTO MUSI ONA PRACOWAC I CZY POTRZEBUJE DO NIEJ JAKIS FILTR BO NIE MAM JAK TAK TO JAKI DZIEKI ;)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Włączona lampa z filtrem musi byc 24h/a filtr musisz dopasowac
do ilości wody w oczku.Może byc większy,ale nie mniejszy. ;)
_________________
pozd-Leszek
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
kris f 
Nowy


Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 5
Skąd: zywiec
Wysłany: 2009-02-08, 14:08   

dzieki za odpowiedz pozdrawiam
 
 
kroll 
Nowy


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 1
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-02-12, 12:28   

Witam wszystkich forumowiczów.Chciałbym podzielić się z Wami swoimi obserwacjani dotyczącymi używania lamp uv.Od 7 lat posiadam oczko wodne o pojemności około 45 m3.Początkowo też miałem wielki problem z glonami i próbowałem różnych sposobów począwszy od chemi poprzez lampe uv i inne.W tym czasie nie korzystałem jeszcze z internetu,nie miałem tez znajomych z którymi mógłbym wymieniać doświadczenia.Do wszystkiego dochodziłem metodą prób i błędów.Z moich obserwacji wynika że lampa uv nie może i nie powinna być podstawowym narzędziem do zwalczania glonów.Tak jak pisali inni uzytkownicy podstawowym narzędziem zapobiegania glonom są metody naturalne.Lampa uv to narzędzie nie selektywne i oprócz glonów i zarazków zabija równierz bardzo pozyteczną flore bakteryjną.Moim zdaniem długotrwałe naswietlanie nieuchronnie prowadzi do wyjałowienia zbiornika,brak dobrych bakteri stanowi doskonałe pole do rozwoju wszelkiej masci wirusów i innych bakterii chorobotwórczych.Tak więc w drodze do uzyskania kryształowej wody narażamy swój inwentarz na choroby.W moim oczku w latach w których używałem lampy uv często dochodziło do róznych infekcji,głównie były to choroby skóry(plesniawka,wrzody na ciele ryb)i nie tylko.Inną wada lamp jest konieczność dokładnego usuwania naswietlonych resztek ponieważ w przypadku gdy wrócą do wody szybko staną się doskonałą pożywką dla nowej generacji glonów. Tak się złożyło że moje oczko jest oddalone o 45 km i nie zawsze mogę zająć się na bieżąco czyszczeniem i innymi pracami pielęgnacyjnymi.Prawdę mówiac to od dwóch lat oczko żyje sobie swoim własnym życiem.Nie stosuje lamp uv brak też filtrów.Jedynym urządzeniem włączonym na stałe jest napowietrzacz.RoślinySwietnie rosną Ryby też czują się świetnie.Od czsu jak nie używam lampy uv(2 lata) nie miałem absolutnie żadnych przypadków chorobowych.Podsumowując to jestem zdania że lamp można używać jedynie w przypadku bardzo dużych zakwitów glonów bądź w przypadku wystąpienia ognisk chorobowych.W kazdym przypadku nalezy ograniczyć jej stosowanie do minimum.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-12, 13:58   

kroll, oczywiście metody naturalne to podstawa, ale co do wyjaławiania zbiornika przez lampy się nie zgadzam. Bakterie żyją przede wszystkim na i w podłożu oraz na roślinach i elementach podwodnych a lampa czyści tylko to co jest w wodzie. Na pewno Twoje problemy z chorobami ryb nie były spowodowane lampą.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-02-12, 16:43   

Popieram Arka AurorE, :good: Twoje oczko jest duże i po prostu po 5 latach osiągnęło równowagę biologiczną i stąd w nim czysta wda i zero kłopotów :) Najwięcej problemów jest w nowych i małych oczkach :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-02-12, 17:06   

Ja używam lampy w akwarium i w oczku,ale nigdy mi nie wyjałowiło wody
więc dziwię się aby aby lampa szkodziła w oczku. :ziew:

pozdrawiam
-----------------
Leszek
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-12, 17:42   

Ciekawa koncepcja lampa UV jako przyczyna chorób w oczku :-o
Ale to może być tak jak z tymi dziećmi z inteligenckich domów - w sterylnych warunkach i dlatego chorują na alergie, a dzieci alkoholików szczepią się non stop i alergie prawie nieznane. Niech żyje brud :yahoo:

A ja lampę stosuje, właśnie dlatego, że oko służy też do kąpieli i nie raz dzieciaki się opiły wody gdy uczyły się pływać. A ryby jak były tak są zdrowe. Może dlatego, że dzieci brudne ;)
:piwko: Bajbas
 
 
WlodekP 
Nowy



Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 2
Skąd: Zielątkowo
  Wysłany: 2009-08-04, 15:20   Sprawdzam lampę

andrzej napisał/a:
:roll: Jeszcze jeden dość ważny aspekt sprawy, to odpowiedni dobór wydajności pompy, chodzi oto, aby pompa miała pewną nadwyżkę wydajności i za pomocą zaworów można było sterować ilością wody przepływającą przez lampę i filtry, a część wody bezpośrednio z pompy puszczać np. do strumienia.
Pozdrawiam. andrzej
:roll:

Zainstalowałem w układzie: pompa - lampa UV - filtr. Działa dopiero kilka dni. Nie wiem, jak długo trzeba czekać na efekty. Wypróbowałem też torf. Wiosną dał bardzo dobre efekty, ale jak tylko słońce przygrzało to woda zazieleniła się. Moim zdaniem - nie uważam się za eksperta - rybki lepiej czują się w czystej (oczywiście nie w destylowanej ale czystej) wodzie.
_________________
WłodekP
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2009-08-04, 19:42   

musisz poczekać od kilku dni do nawet 2 (czasem 3) tygodni, wiele zależy od tego jaki masz filtr, ile roślin, jakie zanieczyszczenie itp.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Kawas 
Początkujący


Dołączył: 05 Cze 2010
Posty: 21
Skąd: łódz
Wysłany: 2010-06-11, 20:21   

Zrobiłem lampę uv 36W na oczko 20000litrów ale mam pompkę tylko o wydajności 2000litrów na godzinę i moje pytanie jest takie czy sobie poradzi pompka i kiedy można spodziewać się jakiejś poprawy w oczku? a tu link jaki ma syf w oczku http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4187
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2010-06-11, 22:59   

To może i dobrze z jednej strony że masz mały przepływ dokładniej naświetli ale bedziesz musiał dużej poczekać :-( Wiosną jak uruchamiam pąpe 12000l/h z lampą UV to po 2-3 dniach widać zasadnicza różnice !
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-12, 00:52   

Kawas, violettaxx ma rację, wolniejsze oczyszczanie będzie skuteczniejsze - woda jest dłużej naświetlana - bardziej się wyjałowi ! Będziesz kolejnym szczęśliwcem z czystą wodą
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
mishka2 
Uczestnik



Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 56
Skąd: Rzeszów /okolice
Wysłany: 2010-06-12, 14:18   

ontario_ab napisał/a:
Kawas, violettaxx ma rację, wolniejsze oczyszczanie będzie skuteczniejsze - woda jest dłużej naświetlana - bardziej się wyjałowi ! Będziesz kolejnym szczęśliwcem z czystą wodą

Tak jeśli chodzi o bakterie. Niekoniecznie jeśli chodzi o zakwit wody spowodowany glonami.
Moim zdaniem przy takim przepływie będzie duży problem z osiągnięciem wody wolnej od glonów. Gdzieś przeczytałem o przeliczniku którego się trzymam i mi się sprawdza. Mianowicie pojemność oczka należy 4x na dobę przepuścić przez lampę o mocy minimum 1W/1000l oczka a najlepiej 2W/1000l.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-12, 20:21   

no mała ta jego pompka, ale jeśli da to tylko do lampy, to może starczy, tyle, że tak się nie robi, za lampą w takim rozwiązaniu musi być filtr. Ja mam na oczko 18 tyś. litrów pompę 10000 L/h jest na styk. Kawas czeka cię zmiana pompy !
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Kawas 
Początkujący


Dołączył: 05 Cze 2010
Posty: 21
Skąd: łódz
Wysłany: 2010-06-12, 20:23   

Przed chwilą byłem nad oczkiem i zauważyłem że woda zaczęła bomblować i powstaje biała piana wcześniej tego nie było a teraz co chwilę wypływa, była piana ale tylko przy kaskadzie może coś się ruszy, lampa pracuje już około 25 godzin, wszystko oczywiście będę opisywał na bieżąco.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny