wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2013-02-27, 10:16
LAMPA UV
Autor Wiadomość
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-04-04, 22:48   

U mnie oko od rana do wieczora w pełnym słońcu :? a lilii jeszcze nie mam na tyle żeby przykryły z 2/3 oka :P dlatego lampa UV w pogotowiu :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-04-04, 22:55   

Pierwsze liście lilii już na powierzchni wody :yess:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-04-04, 22:58   

AurorA napisał/a:
Pierwsze liście lilii już na powierzchni wody :yess:


a u mnie dopiero się zastanawiaja czy rosnąć :-( mają za ledwie kilka centymetrów i nie śmiało wychodzą z doniczek :?
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-04-04, 23:01   

U mnie to samo co u Darka :? , o liściach na powierzchni to na razie można tylko pomarzyć :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
seba 
Hobbysta



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 361
Skąd: Mielec
Wysłany: 2007-04-05, 06:12   

A moje lilie jeszcze w piwnicy w wannie sobie lezą :P
_________________
pozdrawiam seba
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-04-05, 06:22   

u mnie też moja samoróbka :P czeka w zanadrzu ale mam nadzieję że jej w tym roku nie użyje ,woda na razie kryształ :) widać dno i liście lili ale do powierzchni na razie mają daleko
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2008-11-14, 18:05   

Lampa UV zwana też sterylizatorem nie wyjaławia wody. Jest to proces wręcz niemożliwy ;-)
Sterylizacji ( której procent jest zależny od kilku czynników) podlega tylko i wyłącznie ta partia wody która przez lampę przepływa. Na skuteczność tego procesu wpływa wielkość= długość lampy, moc żarnika oraz szybkość przepływającej przez nią wody. Czyli podsumowując: im dłuższa droga sterylizacji; im moc żarnika jest większa; im woda przepływa wolniej - tym ta sterylizacja jest efektywniejsza. Nawet jeśli zamontujemy ogromną lampę to wysterylizowana woda miesza się z tą która jeszcze nie jest poddana promieniowaniu, co więcej myślę że w odniesieniu do oczek wodnych nie można nawet mówić o 100 % sterylizacji wody przez nią przepływającej. Dlaczego? Dlatego, że zabarwienie wody ma duży wpływ na jakość procesu. A myślę, że w oczkach wodnych to zabarwienie nie jest idealnie klarowne.

No i tak na marginesie, to szczerze powiedziawszy pytanie w odniesieniu do 11 watowej lampy która miałaby mieć jakiekolwiek zastosowanie w oczku wodnym powoduje na mojej twarzy szczery wyszczerz zębów ;-) Montaż takiego maleństwa przy tego typu litrażach mija się zupełnie z celem ;-)

Druga sprawa dotyczy jej przeznaczenia. Choć w tym temacie nie mam praktycznego doświadczenia ( + 300.000 litrowe bajorko zostało niedawno wykopane) to poddaję w wątpliwość zastosowanie jej w odniesieniu do oczek wodnych a konkretnie przy zakwitach glonów. Po pierwsze tak jak wyżej wspomniałam wielkości stosowanych lamp są śmieszne przy objętości wody, która procesowi ma być poddawana. Po drugie temat glonów jest bardzo złożony ( jednego dnia mogą się pojawić a drugiego z mało określonych powodów już zniknąć), na ich pojawienie się w zbiorniku wodnym może wpływać bardzo wiele. Do tego dochodzi fakt ich ogromnej adaptacji do środowiska, którym nie można sterować ( w końcu zbiornik znajduje się pod chmurką). Dla mnie takie zastosowanie lampy UV ( tym bardziej że przy zakwitach glonów woda ma określone zabarwienie) wydaje się niemożliwe dlatego z wielkim zainteresowaniem przeczytałam wątki dot. Waszej walki z nimi.

Jakie ma więc zastosowanie? O ile moc i długość żarnika oraz i odpowiedni przepływ pompy są adekwatne do wielkości zbiornika wodnego, który ma być poddany sterylizacji to jest to urządzenie bardzo przydatne. Na ile przydatne, przyszło mi się kiedyś przekonać w odniesieniu do akwarystyki kiedy to zakupiłam nową obsadę do zamieszkałego już zbiornika… Otóż, promienie UV likwidują bakterie chorobotwórcze które namnażają się w niewyobrażalnym tempie. U mnie właśnie tak się stało. Lampa UV uchroniłaby nie tylko te sztuki które zdechły ale i te wobec których musiałam zastosować silny antybiotyk.
Przy okazji promienie UV likwidują też pierwotniaki np. pływki ospy rybiej.

Podsumowując lampa UV jest niezbędnym narzędziem w odniesieniu do ryb ( i jeśli chodzi o mnie tylko i wyłącznie ryb), kiedy dopuszczamy nową obsadę; kiedy zmianie ulega środowisko w wyniku czego może dojść do namnożenia bakterii; oraz kiedy występują pierwsze objawy chorób.
Lampa UV nie jest żadnym zagrożeniem dla bakterii powiązanych z cyklem azotowym bo te znajdują się w największej ilości w podłożu a nie w toni wodnej, więc nie można jej przedawkować a tym bardziej zaliczać do chemii. Ja osobiście już nigdy więcej nie dopuszczę nowej obsady bez tymczasowego użycia lampy UV a żeby zobrazować skuteczność jej działania w odniesieniu do litrażu to dodam że posiadam taką o mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.

Pozdrawiam,
Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2008-11-14, 19:04   

KatarzynaR napisał/a:
mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.

to ja do swojego o pojemnosci 11000 L,muszę zamontować ich aż 22szt,zeby był jakikolwiek efekt? :-D czy cos nie zrozumiałam :-o
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-11-14, 23:53   

Akwarium to nie oczko i zupełnie inne przeliczniki. Na Twoje oczko Halina powinna być dobra lampa 30 W. Co do sterylizacji i wyjaławiania wody to KatarzynaR, ma absolutną rację, ale odnośnie zwalczania glonów nie. Wielu producentów gwarantuje uzyskanie klarownej wody przy zastosowaniu zalecanych lamp i zestawów filtracyjnych.
Należy jeszcze zwrócić uwagę że do stawu z rybami powinno się dać 2 x większą moc lampy niż zalecana lub stosować ja w oczku o połowę mniejszym (podane główne parametry dotyczą zwykle oczka bez ryb).

więcej na temat w dziale technika http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=367
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-11-14, 23:56   

KatarzynaR napisał/a:
dodam że posiadam taką o mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.
Jak dla mnie to przesada chyba że używasz jej do sterylizacji narzędzi chirurgicznych , albo do gotowania wody ;)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2008-11-15, 15:55   

phalina napisał/a:
KatarzynaR napisał/a:
mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.

to ja do swojego o pojemnosci 11000 L,muszę zamontować ich aż 22szt,zeby był jakikolwiek efekt? :-D czy cos nie zrozumiałam :-o


Chodziło mi raczej o nakreślenie pewnych proporcji a nie wskazanie jednego sztywnego przelicznika.

AurorA napisał/a:
Co do sterylizacji i wyjaławiania wody to KatarzynaR, ma absolutną rację, ale odnośnie zwalczania glonów nie. Wielu producentów gwarantuje uzyskanie klarownej wody przy zastosowaniu zalecanych lamp i zestawów filtracyjnych.




Nie będę się sprzeczać tym bardziej że nie mam doświadczenia praktycznego, choć... ogólnie o glonach moglibyśmy sobie dłużej podyskutować - tak teoretycznie i zrobić taką małą wirtual symulację działania lampy uv ;-) Bo mnie jednak wiele rzeczy zastanawia ;-)

Pod ten link na chwilę zajrzę.


JAREK G napisał/a:
KatarzynaR napisał/a:
dodam że posiadam taką o mocy 55 W ( 120 centymetrów długości i ok. 10 centymetrów średnicy) do 450 litrowego akwarium.
Jak dla mnie to przesada chyba że używasz jej do sterylizacji narzędzi chirurgicznych , albo do gotowania wody ;)


Też tak myślałam dopóki nie zobaczyłam co w ciągu jednego dnia bakterie mogą zrobić z rybą. Tutaj liczą się nie tylko dni, ale godziny a nawet minuty. Bakterie rozmnażają się w niewyobrażalnym tempie i żeby to powstrzymać moc lampy uv musi być duża.

Pozdrawiam,
Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
kris f 
Nowy


Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 5
Skąd: zywiec
Wysłany: 2009-02-08, 10:37   

CZESC MAM TAKIE PYTANIE MOJE OCZKO MA POJ 3000L I W CZASIE GDY ROBI SIE CIEPLO WODA STAJE SIE ZIELONA PO TYGODNIU KUPILEM OSTATNIO LAMPE UV 11W I POMPE O PRZEPLYWIE WODY 2000L/H JAK KTOS WIE TO PROSZE ODPISAC MI JAK CZESTO MUSI ONA PRACOWAC I CZY POTRZEBUJE DO NIEJ JAKIS FILTR BO NIE MAM JAK TAK TO JAKI DZIEKI ;)
 
 
Linek 
Bywalec



Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 130
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2009-02-08, 11:01   

Ja też mam lampę UV z tego co wiem to musi ona chodzić 24 godz. na dobę moim zdaniem masz za mocną pompę i za szybko woda przepływa przez lampę miałem ten sam problem dopóki nie rozdzieliłem pompy tak żeby połowa wody szła na kaskadę a druga połowa na lampę , oczywiście że filtr musi być i jeszcze jedno pompka nie powinna być mocniejsza jak 1000L. na godzinę do lampy 11.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-02-08, 11:37   

Do lampy 11W zalecana jest pompa o wydajności 3500l/h :P o ile dobrze pamiętam to optymalny przepływ przez taka lampę to 2000l/h czyli jak nie masz dużej różnicy poziomów to pompa może być. Jak masz zielona wodę to lampa powinna pracować non stop, ale nie licz że bez dużej ilości roślin i dobrego filtra lampa zdziała cuda bo to niemożliwe, lampa jet tylko jednym z elementów wspomagających walkę z glonami.
Poczytaj forum to się sporo dowiesz i nie pisz wielkimi literami :evil:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Linek 
Bywalec



Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 130
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2009-02-08, 11:46   

JAREK u mnie 1000L. było za dużo musiałem obniżyć ciśnienie wody na lampę,ale tak jak piszesz jak poszpera po forum to się dowie wszystkiego też tak robie temat po temacie czytam i sie dowiaduje rzeczy o których nie miałem pojęcia. :pa:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny