wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
niewiem jakie rosliny mam sadzic na głebokość 1 m
Autor Wiadomość
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-24, 14:00   niewiem jakie rosliny mam sadzic na głebokość 1 m

wykopałem sobie oczko w jesieni i teraz przychodzi czas sadzenia roślin a niewiem jak je dopasować ponieważ oczko w każdym miejscu ma taką samą głebkokść i niewiem jakie rośliny teraz zasadzić prosze o rade
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-02-24, 14:16   

DAwid napisał/a:
wykopałem sobie oczko w jesieni i teraz przychodzi czas sadzenia roślin a niewiem jak je dopasować ponieważ oczko w każdym miejscu ma taką samą głebkokść i niewiem jakie rośliny teraz zasadzić prosze o rade


To zrób półki na rośliny, zanim napełnisz oczko. Teraz będziesz miał z tym mniej pracy.
Jeśli zostawisz tylko jedną głębokość, będziesz tego później żałował. Wiekszość roślin wodnych to rośliny przybrzeżne rosnące na głebokości 0-30 cm - bez nich oczko będzie jak dziura bez mostu. :wink:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-25, 04:05   Re: niewiem jakie rosliny mam sadzic na głebokość 1 m

DAwid napisał/a:
wykopałem sobie oczko w jesieni i teraz przychodzi czas sadzenia roślin a niewiem jak je dopasować ponieważ oczko w każdym miejscu ma taką samą głebkokść i niewiem jakie rośliny teraz zasadzić prosze o rade


Nie wiem jaką ilością folii dysponujesz, bo powinieneś teraz zrobić od południowo - zachodniej strony oczka , półki na rośliny (te rośliny dadzą trochę cienia oczku). Wyprofilowanie półek wiąże się w Twoim przypadku, z poszerzeniem oczka. Nie zaprojektowałeś ich wcześniej, niestety. Półki powinny być odpowiednio głebokie i szerokie, tak abyś mógł wstawić tam pojemniki z roślinami, lub nasadził rośliny bezpośrenio na półkach. W takim przypadku krawędzie półek, muszą być odpowiednio wysokie i szerokie tak żeby można było przed nalaniem wody, położyć na tych krawędziach kamienie i wyłożyć wnetrze półki jutą do której nasypiesz substrat pod rośliny. Po nasadzeniu roślin odcinasz nadmiary juty i układasz kamienie między posadzonymi roślinami a brzegiem na substracie, maskują folię. Ważną żeczą jest odpowiedni kąt nachylenia półek od strony oczka, dno półki powinno być wyżej niż od strony brzegu, chodzi o to aby rośliny wraz z substratem nie ssuwały sie do wnetrza oczka.
Muszą też mieć różne głebokości, począwszy od 10 cm a skonczywszy na 75 - 80 cm w zależności od potrzeb roślin. Głębokość mierzymy od lustra wody do powierzchni substratu którym wypełniasz półki lub stojące na nich pojemniki na rośliny. Na przykład dla roslin o głębokości sadzenia 10 cm, półka musi mieć dno na głębokości 30 cm, co daje nam 20 cm na substrat i 10 cm, to ta zalecana głębokość sadzenia. Załączam, na prędce wykonany, poglądowy rysunek wykonania półek.


Kliknij aby powiększyć.

Zasadą projektowania nasadzeń roślin nad oczkiem, jest takie posadzenie roślin, aby stanowiły one coś na krztałt tła sceny teatralnej. Masz tam trzy, czy cztery plany scenografii, to samo robisz przy obsadzaniu oczka. W praktyce wygląda to w ten sposób, że stojąc przed oczkem na jakimś wybranym przez Ciebie miejscu, nazwijmy je "widokowym", (z reguły to takie miejsce wybiera sie po stronie północnej, lub północno - zachodniej), widzieć będziesz w tle najwyższe rośliny np: drzewa lub krzewy rosnące jako tło za oczkiem (to bedzie 4 plan, najdalszy), następnie pałki, tatarak, oczeret jeziorny (to 3 plan). Teraz rośliny ciut niższe np. kępa kosaćców żółtych czy syberyjskich, jeżogłówki, łączeń baldaszkowy, kaczeńce itp. (to mamy już 2 plan). Na 1 planie będą rosły rośliny rosnące na samej granicy wody i brzegu, a rosnące na tle 2 planu np. czermień błotna, kroplik, rozpław sercowaty i inne do 50 cm wysokości, oraz rośliny pływające rosnące w oczku np. grzybień, grzybienczyk, rdest ziemnowodny, strzałka itp. Ważną sprawą są również boki tej "sceny teatralnej" jaką stanowi oczko, tam można posadzić pojednyncze kępy roślin, które bedą przyciągały nasz wzrok ciekawym pokrojem, barwą kwiatów czy ciekawymi liśćmi. Takimi roślinami może być np. klon japoński posadzony przy kaskadzie czy wodospadzie, lub lobelia z ciemno czerwonymi gronami kwiatów czy Tatarak zwyczajny odm. 'Variegatus' ma on ciekawe pionowe biało żółtawe pasy na liściach.
Jak już zrobisz to wszystko prawidłowo, to siadasz sobie na leżaczku z zupką chmielową i podziwiasz spektakl jaki wystawia Ci przyroda nad TWOIM oczkiem.

Myśle, że to na razie wystarczy, więcej na ten temat znajdziesz na mojej stonie w dziale Flora, tam znajdzesz te rośliny i zasady ich nasadzeń, a w dziake Technika --> Budowa oczka, też coś o tym przeczytasz. Link do strony jest niżej.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2006-02-25, 22:19   niewiem jakie rosliny mam sadzic na głebokość 1 m

Watro jednak byłoby je jeszcze pogłębić , aczkolwiek nie znamy nawet powierzchni , podłoża , to zamierzając mieć żywe istoty szczególnie ryby .
swój staw kopałem w głąb na 7m , bo tyle łyżka koparki sięgnęła ( obecnie w tym miejscu ma około 2,5 m)
...I jak najbardziej potrzebna strefa przybżeżna - jak już Paweł szczegółowo nakreślał > Dodam jeszcze inne spekty oprócz wizualnych : równowaga biologiczna , samooczyszczanie ..
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-25, 23:32   Re: niewiem jakie rosliny mam sadzic na głebokość 1 m

Szymon napisał/a:
Watro jednak byłoby je jeszcze pogłębić , aczkolwiek nie znamy nawet powierzchni , podłoża , to zamierzając mieć żywe istoty szczególnie ryby .
swój staw kopałem w głąb na 7m , bo tyle łyżka koparki sięgnęła ( obecnie w tym miejscu ma około 2,5 m)


A gdzieś stracił 4,5 m, czyżby zamulenie?
Ja swój kopałem łopatą, na 1,50 i po wysypaniu dna pod folię piskiem (wyłąziły z gliny kamienie) ostatecznie uzyskałem 1,30 m. Zadna, nawet najmniejsza koparka by tu nie wjechała.:)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2006-02-26, 08:22   niewiem jakie rosliny mam sadzic na głebokość 1 m

Raczej osunięcie zbyt stromego brzegu zabrało mi głębokość - i dobrze. Głębokość docelową 1,5 - 2m chciałem uzyskać.Powodem głębokiego kopania była obawa o brak wody.Poza tym poziom naturalnym zbiorniku zawsze jest zmienny ( u mnie około 1m).
Cytat:
A gdzieś stracił 4,5 m, czyżby zamulenie?
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-26, 09:30   

Ja w swoim miałem 1m, jednak po wymianie folii woda zalała dno i ma teraz 80cm, przy wymianie folii będe pogłębiał do 1,5m.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-26, 15:37   

doradzcie mi kiedy jest najlepszy czas sadzenia roślin bo od kogoś słyszałem że na początku lata pytam dlatego iż to jest moje pierwsze oczko i niemam jeszcze doświadczenia
:)
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-02-26, 16:03   

DAwid napisał/a:
doradzcie mi kiedy jest najlepszy czas sadzenia roślin bo od kogoś słyszałem że na początku lata pytam dlatego iż to jest moje pierwsze oczko i niemam jeszcze doświadczenia


Najlepsza jest wiosna, choć większość roślin można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Więcej szczegółów dotyczących sadzenia znajdziesz na stronie rośliny wodne
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2006-02-26, 22:02   

Cytat:
doradzcie mi kiedy jest najlepszy czas sadzenia roślin bo od kogoś słyszałem że na początku lata pytam dlatego iż to jest moje pierwsze oczko i niemam jeszcze doświadczenia

Rośliny wodne sadzi sie tak samo jak byliny iglaczki i inne krzaczki , przez cały sezon wegetacyjny Sadzone wiosna maja szansę zakwitnięcia w sezonie , sadzone na jesieni ,dopiero w przyszłum roku . Najlepiej jeśli sa w przekorzenionym pojemniku ( możemy je jeszcze długo przetrzymać).Inaczej jest z wyjętymi roślinami z podłoża , lub też z okazami pływającymi - wtedy czas ponagla
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
 
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-02-27, 20:51   

Kuzyn mi doradził ale mi nie zabardzo sie podoba ten pomysł aby zamiast rozkopywać oczko żeby powstały pólki zrobic gotowe z nierdzewnego drutu wiszšce nad dnem ale w wodzie i wbić w ziemie za zewnštrz oczka coœ w formie wieszaka na którym zawiesza sie doniczki z kwiatami na barierkach a żeby nie było widać drutów w tym miekscu gdzie bedzie rosła roœlina nasadzić wolno pływajšcych roœlin aby przykrywały dryt i niewiem czy ten pomyœł wyapli ja bym tam wolał rozkopać to oczko doradzcie mi które rozwišzanie bedzie lepsze
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-27, 21:35   

Nie najlepszy to pomysł z tymi wiszącymi doniczkami. Znacznie lepsze i prostsze będzie posadzenie roślin w gotowych pojemnikach plastikowych (w marketach budowlanych znajdziesz je jako pojemniki murarskie), Wiercisz parę otworów w dolnej części pojemnika (na jego pionowych ściankach oczywiście ), ustawiasz na odpowiednim poziomie i gotowe.

Pozdrawiam. andrzej
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-27, 22:34   

DAwid napisał/a:
a żeby nie było widać drutów w tym miekscu gdzie bedzie rosła ro�lina nasadzić wolno pływajšcych ro�lin aby przykrywały dryt i niewiem czy ten pomy�ł wyapli ja bym tam wolał rozkopać to oczko doradzcie mi które rozwišzanie bedzie lepsze


Nie zda takie rozwiązanie egzaminu, wolno pływające rośliny , jak sama nzwa wsazuje to rośliny swobodnie płuwające po powierzchni oczka i nie utrzymasz ich na miejscu, bo je się po prostu wkłada do oczka bez żadnych pojemników. Pływją tam gdzie zawieje wiatr.
Zrób tak jak Ty wolisz Tylko półki trzeba zrobić, w litym podłożu, nie można ich nadsypywać na istniejący brzeg, trzeba je w brzegu wyprofilować i pamiętaj o kącie nachylenia brzegów żeby nie były za strome, bo moż to się skończyć oberwaniem półki pod ciężarem pojemnków z roślinami. TTUTAJ wyjaśnam zasady profilowania brzegu.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny