wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przęstka pospolita
Autor Wiadomość
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2008-04-19, 03:41   

:brawo: Mateusz, troszkę głębiej doniczkę i będzie cacy :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-04-19, 09:12   

Ernest napisał/a:
Mateusz, troszkę głębiej doniczkę i będzie cacy

Nie ma jak - pozniej to tylko 60cm - jak pisalem jesienia mam nieszczelnosc a narazie nie am wody zeby dolewac wiec musi tak byc :((
Mozliwe ze skocze dzisiaj po kosze na rosliny - to troszke odetchna :P
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
drako 
Entuzjasta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 538
Skąd: Kraków i Okolice
Wysłany: 2008-05-16, 22:17   

Aurora w innym miejscu prosił, aby zgłaszać, jak ktoś tę pospolitą podobno w naturze roślinkę przyuważy. ;) To zgłaszam, bo właśnie wróciłem z takiego miejsca. Jest tam naprawdę bardzo pospolita! Rośnie dziko. Miejsce wygląda tak... mało zachęcająco… chociaż… Pewnie poznacie tę rzeczkę(!) po charakterystycznej wieży, górującej nad okolicą. Niby tylko trzciny itp, a w trzcinach (i chyba w mannie mielec) najpierw zauważyłem takie coś:

Potem zbaraniałem, bo nie wiedziałem, że przęstka może być też taka wielka :-o
Rośnie wszędzie :yahoo: nawet na głębokości większej niż jeden metr i wtedy to dopiero osiąga rozmiary! Porównajcie z moim butem (numer 42) i odbiciem mojej głowy z aparatem przy oku w wodzie. Te przęstki mają co najmniej pod wodą średnicę "w kłębie" ok 10 cm!!!!!

Obok w tej wodzie w strasznie wielkich ilościach występuję grążel, przeważnie liście sałaty młode rośliny! Wywłócznik i chyba manna ale, żeby taka podwodna??? Są też irysy, strzałka, tatarak, sit, kaczeniec i….. bobrek trójlistkowy!!!
Nie jest go tyle co u Killera, ale zawsze… Rośnie z dala od brzegu, w cieniu pod…deskami z których zrobione są pseudo- pomościki dla wędkarzy!!!!! Na pewno to on. Bo wziąłem.
Z wody zebrałem też grzybieńczyk. Miałem tylko 3 roślinki od Sebastiana.
_________________
Pozdrawiam Drako
oczko34m3/2007r/folia08/filtr240l/strumień 5mb/koi i inne
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2292
 
 
 
drako 
Entuzjasta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 538
Skąd: Kraków i Okolice
Wysłany: 2008-05-16, 22:25   

A tak pięknie udomowione przęstki pracują jako filtr glebowo-korzeniowy. Zdjęcia zrobiłem w Centrum ogrodniczym w Świerklańcu (strony Hepika) :)

Mam pytanie. Z jaką inną roslinką jest wymieszana? Te krótkie, jasne źdźbła?
_________________
Pozdrawiam Drako
oczko34m3/2007r/folia08/filtr240l/strumień 5mb/koi i inne
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2292
 
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-05-17, 04:29   

W tym wątku:
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1531
przęstka z tego sklepu z ciut bliższa.
Centrum warto zobaczyć,kupować niekoniecznie-drożyzna w każdym asortymencie ;)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-05-17, 23:55   

drako napisał/a:
bobrek trójlistkowy!!!
Nie jest go tyle co u Killera, ale zawsze… Rośnie z dala od brzegu, w cieniu pod…deskami z których zrobione są pseudo- pomościki dla wędkarzy!!!!! Na pewno to on. Bo wziąłem.
Z wody zebrałem też grzybieńczyk.


drako, bardzo nieładnie zabierać rośliny będące pod ochroną i jeszcze sie tym chwalić-grzybieńczyk znajduje się czerwonej księdze roślin jako gatunek ginący.

drako napisał/a:
Aurora w innym miejscu prosił, aby zgłaszać, jak ktoś tę pospolitą podobno w naturze roślinkę przyuważy. ;) To zgłaszam, bo właśnie wróciłem z takiego miejsca.


obecnie uważam że nie powinno się publicznie podawać miejsc występowania rzadkich gatunków bo oznacza to ich koniec.

Kiedyś w wiadomościach pokazali całą łąkę pełną kwitnących storczyków i podali nazwę miejscowości - po miesiącu nie było już ani 1 sztuki

Jak znajdziecie takie stanowiska , cieszcie się róbcie zdjęcia i nie mówcie nikomu.
Mi satysfakcję daje sadzenie rzadkich roślin na naturalnych odosobnionych stanowiskach, a inni się cieszą ze je znaleźli i wykopali , ale są różne zamiłowania :-( .
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-05-18, 10:08   

AurorA napisał/a:
Mi satysfakcję daje sadzenie rzadkich roślin na naturalnych odosobnionych stanowiskach

Tu powiem jedna rzecz - czytalem ostatnio ciekawy artykul wlasnie o regeneracji naturalnych stanowisk roslin przez czlowieka - i jak sie okazuje nie jest tak pieknie, przewaznie czlowiek probujac uratowac jakas rosline - niszczy wiele innych przy okazji ingerujac w naturalne srodowisko. Byl podany przyklad pana z wielkopolski, ktory na jakis bagnach wsadzal rosliny ktore zamieszkiwaly kiedys tamtjsze tereny, pochwalil sie jaki to on dobry i wogole, pojechali jacys zieloni i jak pisalo "pan byl fajtycznie milosnikiem przyrody - niestety nieudolnym, podczas sadzenia zniszczyl wiele rosnacych tam niezwykle zadkich gatunkow roslin, a podczas sadzenia roslin zmienil chemiczne paramtery gleby co przyczynilo sie do znszczenia kolejnych roslin tam rosnacych. Wiec i takie cos moze byc niezdrowe - i jezeli sie na tym nie znamy nie ingerujmy w srodowisko - mowie to ogolnie nie majac nikogo na mysli - wierze ze oczkomaniaki wiedza co i jak :good:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-05-18, 15:47   

iwosek, masz rację to bardzo delikatna materia i trzeba postępować bardzo rozważnie - ja nasadzam tylko rodzime gatunki nie modyfikowane genetycznie i tylko te które nie sa pod ochroną - znalezienie odpowiedniego stanowiska nie jest łatwe trzeba bardzo dobrze poznać wymagania i preferencje danego gatunku.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
drako 
Entuzjasta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 538
Skąd: Kraków i Okolice
Wysłany: 2008-05-18, 17:06   

Gdybym wiedział, że grzybieńczyk jest pod ochroną to na pewno bym się nie chwalił. :oops: Niestety, wiem: nieznajomość prawa szkodzi itp. Ale za małą mam wiedzę o roślinkach pod ochroną, a forum pod ręką nie miałem. :-(
Grzybieńczyka było tam tak dużo, jak rzęsy w sołtysowym stawie ;) . Grube miliony.
Na dodatek na dniach mają tam odmulać, pogłębiać itp, i wątpię, czy ktoś zastanowi się nad takimi dwoma listeczkami. Wziąłem jedną roślinkę, bo przykleiła się do przęstki (2 listki wielkości paznokcia). Będę na nią dmuchał i chuchał, aby jadąc w tamte strony odwieźć ją, co z pewnością udokumentuję.
Też, tak jak Ty mam zamiar nadwyżki chronionych roślin introdukować do natury. Może ona przetrwa u mnie i wróci w spustoszone miejsce?
Nie gniewaj się, ale nie podałem na szczęście ani nazwy miejscowości, ani nazwy zbiornika, ani dokładnego stanowiska tej roślinki. Wątpię czy komuś po obejrzeniu fotki będzie chciało się tam jechać i szukać po rzeczkach, stawach, jeziorkach, szuwarach i bagnach ich stanowisk. Podejrzewam natomiast, że wpisując w wyszukiwarkę nazwę jakiejś chronionej rośliny znajdziemy tysiące linków dokładnie do ich siedlisk.
Nie wiedziałem, że na forum nie wolno mówić o tym, gdzie w naturze spotkało się jakieś chronione rośliny, tym bardziej , że wielokrotnie czytałem tu podobne informacje np. gdzie można po kotewkę podjechać przyczepą, i jeszcze na zachętę, że sklepy płacą zbieraczom po złotówce za 1 orzecha... Można było takie wpisy wcześniej usuwać. ;)

Ale masz rację, jeszcze raz przepraszam, głupio mi, i już nie będę :oops:
_________________
Pozdrawiam Drako
oczko34m3/2007r/folia08/filtr240l/strumień 5mb/koi i inne
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2292
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-05-18, 17:25   

drako napisał/a:
Nie wiedziałem, że na forum nie wolno mówić o tym, gdzie w naturze spotkało się jakieś chronione rośliny, tym bardziej , że wielokrotnie czytałem tu podobne informacje np. gdzie można po kotewkę podjechać przyczepą, i jeszcze na zachętę, że sklepy płacą zbieraczom po złotówce za 1 orzecha... Można było takie wpisy wcześniej usuwać.


drako, czytaj uważnie nie pisałem że sklepy płacą tylko że można kupić, czyli to zbieracze wciskają, zresztą sklep raczej bez faktury nie kupi.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-06-11, 14:27   

Moja przęstka to tragedia ryby tak ją zmartretowały , że mam tylko jedną byle jaką łodygę postawiłam płycej to może nie będą tak obgryzać :?
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2012-06-11, 16:43   

Mi przęstkę karpiole wcinają do zera, a sąsiad ma naturalny stawik i na pół stawu ma piękną przęstkę. Sąsiad ma zwykłe karpie, liny, sumiki i nic mu jej nie zjada :)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2012-06-11, 21:45   

ILUSION, Też tak miałem ale posadziłem ja miedzy kamieniami na głębokości 0-5cm i karpie jej nie sięgają
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2012-06-11, 22:01   

Muszę zobaczyć na płytszym terenie, sąsiad ma na głębokości koło 1m i jest taka wielka jak Drako opisuje :)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-06-11, 22:49   

A ja mam z przęstką taki problem, że wokół niej gromadzą się najchętniej glony. O co chodzi ?
Na logikę to wokół niej powinno być czysto tak ? bo ciagnie z wody tą żyzność. A niestety ciągle wokół niej zielony szlam taki bardziej planktonowy niz nitkowaty. Niczym nie da rady wyjąć. Pomaga wybieranie sitkiem ale łodyżki ciągle wzruszane to w lewo, to w prawo kladą się i skręcają na wodzie. Niezbyt to ładnie wygląda. Też tak macie ?

p.s.
mam posadzone identycznie jak JArek (post wyżej)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny