wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady sadzenia roślin w oczku wodnym i jego sąsiedztwie.
Autor Wiadomość
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-04-02, 18:54   

barba50 napisał/a:
Czy rośliny strefy płytkiej/przybrzeżnej/błotnistej tj. takie, które rosną w wodzie o
głębokości 10-15 cm będą dobrze rosły w doniczkach o głębokości 30 cm wypełnionych do
połowy kamieniami i dopiero powyżej glebą oczkową, czy lepiej podnieść stałe dno na tę
"przepisową" głębokość 10-15 cm ?


Jeśli sadzisz rośliny w doniczkach , to wypełniasz doniczki odwrotnie najpierw ziemia a na górę żwir-kamienie , po pierwsze woda nie wypłucze ziemi i ryby nie będą ryć.Natomiat jeśli chcesz aby roślina była wyżej wystarczy pod doniczkę podłożyć płaski kamień lub jeśli takich nie posiadasz można użyć zwykłych cegieł , które następnie zamaskujesz kamieniami.
A tak na marginesie jestem zwolennikiem aby jak naj mniej doniczek było w oczku i jeśli się da to wsadzam rośliny mięczy kamienie,bezpośrednio w wodzie (sity,kosaćce,trzciny ,bobrek trójlistny)
Natomiast jeśli już musi być substrat to zamiast doniczki polecam pończochę (przetestowany pomysł) o wiele łatwiej jest ją zamaskować
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-04-02, 19:08   

barba50 napisał/a:
Czy rośliny strefy płytkiej/przybrzeżnej/błotnistej tj. takie, które rosną w wodzie o
głębokości 10-15 cm będą dobrze rosły w doniczkach o głębokości 30 cm wypełnionych do
połowy kamieniami i dopiero powyżej glebą oczkową, czy lepiej podnieść stałe dno na tę
"przepisową" głębokość 10-15 cm ?

Co masz na myśli glebę oczkową? Chyba nie myślisz o gotowej ziemi do oczek.Z tego co się orientuje to nie polecają jej doświadczeni posiadacze oczek.Przepis na ziemie do roślin masz na forum.Co do reszty w 100% zgadzam się z przedmówcą.
 
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2008-04-02, 19:59   

samuraj napisał/a:
zamiast doniczki polecam pończochę

i co do pończochy wkładasz ziemię?
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-04-02, 20:11   

Jak chcecie żeby to było na dużej to mogą być rajstopy czy pończocha które rozkładają się w wodzie kilka lat jak ma to być na sezon góra dwa to polecam robić "zawiniątka" z juty po sezonie się rozkłada i zostaje tylko bryła korzeniowa :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-04-04, 20:08   

... a czy cegły przypadkiem nie zaszkodza wodzie :???: jakos bardziej widze tutaj chodnikową kostke brukowa, nasiaknie woda, obrosnie glonami i tyle ją widzielismy :D
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-04-04, 20:52   

iwosek napisał/a:
... a czy cegły przypadkiem nie zaszkodza wodzie :???: jakos bardziej widze tutaj chodnikową kostke brukowa, nasiaknie woda, obrosnie glonami i tyle ją widzielismy :D

Cegła to wypalona glina.Nie ma chyba bardziej ekologicznego materiału budowlanego.
 
 
 
gruska 
Początkujący


Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 36
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2008-04-23, 20:55   

witam Formowiczów
mam takie pytanie jeśli posadziłem wszystkie rośliny w doniczkach z torfem takim kwaśnym z łąki a na wierzch posypałem żwirem to nie zaszkodzę tym mojemu oczku i roślinom... a w ogóle co o tym sądzicie? mam zmienić podłoże na glinę zmieszana z piaskiem? czy tak juz zostawić? proszę o jakaś rade:)
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-04-23, 22:03   

Cytat:
mam takie pytanie jeśli posadziłem wszystkie rośliny w doniczkach z torfem takim kwaśnym z łąki

Zmieniaj podłoże i to jak najszybciej.Torf zacznie gnic.Masz na forum przepis substratu do roślin wodnych.
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-05-15, 19:06   

phalina napisał/a:
samuraj napisał/a:
zamiast doniczki polecam pończochę

i co do pończochy wkładasz ziemię?


ostatnio tak wsadziłem grążela , z tym że nie miałem pończochy więc użyłem własnej , osobistej skarpetki :-D . do środka mieszanka piasku z gliną , kilka kamyków wielkości orzechów i do wody. po 10 dniach wykoczyły 4 liście na powierzchnię :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-05-15, 19:58   

Do tego roku wszystkie rośliny trzymałem tylko w drobnym żwirze.W tym roku między innymi za radą forumowiczów częśc roślin powsadzałem w mieszankę glina+ 2 porcje piasku.Z tego częśc posadziłem w skrzynki po cytrusach wyłożone firaną,częśc w rajstopy.Kilka roślin min. jeden z Grążeli dałem tylko do wody obciążając go kamieniami.Tak samo bezposrednio do wody dałem kilka pałek-wąsko i szerokolistnej,oczeret i bobrek.Sam jestem ciekawy co lepiej będzie rosło.
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2008-05-16, 06:44   

A ja niezmiennie sadzę tylko w koszyki/doniczki oczkowe, wygodne ziemia od kontrolą.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-05-16, 08:58   

Do mnie też te skarpety nie przemawiają - wszystkie rośliny mam w doniczkach i boxach.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-05-16, 14:22   

Jak rozpoznać "glinę właściwą" (oczkową). Mam na działce trochę gliny, tylko nie jest ona
pochodzenia rodzimego, lecz została przywieziona nie wiem skąd. Trafiają się w niej zresztą odłamki betonu, cegieł, metalu - pewnie z jakichś terenów rozbiórkowych. Jak wyschnie (ta glina) to jest twarda jak zaprawa cementowa, mokra stanowi nierozerwalny gleń. Inne pytanie jak to zmieszać z piaskiem i czy w ogóle warto użyć jej do oczka ?
Są to zresztą jakby dwa rodzaje gliny - część jasnoszara ( na mokro), a część bardziej beżowa.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-16, 17:58   

AurorA napisał/a:
Do mnie też te skarpety nie przemawiają

do mnie tak, ale bawełniane. Ale, że stopę mam mała - 43, to proponuje stare kalesony bawełniane. Zimy marne więc gacie nam się już nie przydadzą. A jak przechodzone to i pewnie dziury są a cztery otwory fabrycznie każde mają, można improwizować, którędy roślinkę wypuścić :P
:piwko: Bajbas
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2008-05-16, 18:36   

Bajbas napisał/a:
cztery otwory fabrycznie każde mają, można improwizować

jednak Bajbas ma poczucie humoru.
J a nowe rosliny wkładam zawsze w doniczki ,dopiero ja się ukorzenia dobrze ,to je wyjmuje i wkładam miedzy kamienie.
Moje w tym roku prawie wszystkie sa w donicach.Kosaćce,tatarak szeroko i wąskolistny są uwolnione z donic bo miały pięknie splecione korzenie.I stary zeszłoroczny boberek posadzony swobodnie.
Na kosaćcach widać różnice w uprawie ,te bez donic mają więcej pąków kwiatowych i są bardziej zielone.
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny