wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny najbardziej ekspansywne
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-01, 19:40   Rośliny najbardziej ekspansywne

Wiele roślin wodnych potrafi się bardzo szybko rozrastać. Do nabardziej ekspansywnych należą rośliny pływające (pistia, limnobium, hiacynt wodny, żabiściek oraz azolla i salwinia).
Jednak z tymi gatunkami nie ma problemu, choć z jednej rośliny można w sezonie uzyskać kilkadziesiąt i więcej to można zawsze nadmiar odłowić i się go pozbyć. Poza tym na zimę i tak wszystkie zamierają.

Tu chciałbym wymienić najszybciej się rozrastające a przy tym najbardziej uciążliwe rośliny.
Wg mnie są to rośliny wytwarzające długie pędy rozłogowe ukorzeniające się w węzłach. Najczęściej ukorzeniają się we wszystkich pobliskich doniczkach i zagłuszają inne rośliny, a nie jest się ich łatwo pozbyć. Potrafią w ciągu sezonu kompletnie zarosnąć wszystko w promieniu metra z jednej startowej rośliny.

a oto lista najuciążliwszych gatunków:

potocznik wąskolistny
mięta wodna
kropidło jawajskie "Flamingo"
przetacznik bobowniczek

Najbardziej zdradziecki jest potocznik gdyż dostaje się do doniczek z innymi roślinami głównie od spodu przez otwory i pozbyć się go najtrudniej, najłatwiej walczyć z przetacznikiem.

Rośliny te można polecić osobom, które chcą szybko uzyskać dużą masę roślin, narzekają że nic im nie rośnie, oraz do większych zbiorników. W standardowych oczkach, roślin trzeba bacznie pilnować i często obcinać pojawiające się rozłogi.

Co o tym myślicie, może macie inne typy?
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2007-11-01, 19:48   

Ja mam dwa typy: saliwnia, dostałem od Arka kilka roślinek a później z każdym następnym dniem roślina ta zarastała powierzchnię mojego oczka - musiałem wywalać, dawałem też sąsiadom i wujowi do akwa. I drugi typ to rzęsą wodna chyba każdy wie jak szybko ona potrafi się rozrastać w akwarium, wystarczyły 3 dni aby tafla mojego akwa 30cm x 50cm zastała zarośnięta a w dolnych częściach akwarium było ciemno bo światło nie dochodziło :)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-01, 20:04   

Dobrze że ja nie mam tych roślinek które wymienił Arek i nie będę się o nie starał :P W tym roku kupiłem Jaskier , ładnie kwitł na żółto :) ale już widzę że w przyszłym roku mogą być z nim problemy :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-01, 20:05   

Melek ale tych gatunków łatwo się pozbyć jak napisałem wyżej a na walkę z markiem szerokolistnym potrzeba kupę czasu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-01, 20:07   

Jarek masz rację, jaskier wielki jest następny w kolejce wydaje długie kłącza i ukorzenia się w rozłogach jak wymienieni wcześniej poprzednicy, poza tym jeśli łodyga pochyli się do wody co jest normalne też potrafi wypuścić korzenie w każdym węźle.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-11-01, 20:10   

ja dodam niezapominajke błotną jeszcze, a z przetacznikiem to popieram idzie jak burza po całej przechowalni u mnie :) rozrost na 1,5 :P od posadzenia na wiosnę
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
Ostatnio zmieniony przez killer1558 2007-11-01, 20:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-01, 20:10   

Zrobię jutro może fotki :) u mnie puścił rozłogi i korzenie prawie metr pod wodą :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-11-01, 20:21   

Wszystko zależy gdzie rosną :P .U mnie w oczku marek od Marka :) był taki sobie,mięta musi mieć gdzie się ukorzeniać.W oczku mięta jak pójdzie na głęboką wodę to tylko pójdzie i nie będzie problemu.Inaczej sytuacja wyglądała w bagienku ,woda płytka lub jej brak sprawiają warunki do szybkiego ukorzeniania się w podłożu.
Przetacznik w naturalnym środowisku rośnie od wody :!: ,czyli stara się wyjść z niej.Nie zawsze mu się to udaje.Ekspansywność może i duża ale do opanowania :)
Kropidło "Flamingo" można na pergoli pleść :-D
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-01, 20:21   

Niezapominajka faktycznie idzie szybko ale nie trudno ją poskromić. Po pierwszym kwitnięciu powinno się ostro przyciąć, wtedy wypuszcza młode pędy które ponownie kwitną.
wycinając pokładające się łodygi zapobiegamy zarówno ich ukorzenianiu się jak i rozsiewaniu. Dość łatwo ja też zlikwidować z pojemników z innymi roślinami jeśli już zdążyła się ukorzenić - korzonki ma drobne i cienkie.

Podobnie jest z tojeścią rozesłaną.

z kolei przyszedł mi do głowy jeszcze jeden super ekspansywny - to tojeść bukietowa - grube długie kłącza w dużej ilości na wszystkie strony
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-11-01, 20:32   

Sebastian masz racje :) wszystko zależy od warunków :good: w jakich rośnie roślinka :) ja dodam jeszcze że dla mnie ekspansywny jest rogatek ale to też na pewno zależy od warunków w jakich rośnie, nawet byłbym skłonny mówić o środowisku i klimacie ale na to nie mam głowy :) :hehe: ,bo tak sobie myślę że czemu u mnie nie ma w okolicy np. osoki i i grzybieńczyka nie mówiąc już o innych tak jak u was bobrów :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-11-01, 20:34   

Zapomniałem :) ,puśćcie wolno manna mielec ,sitowie leśne oczywiście w odpowiednim podłożu ,a zobaczycie jaki tam jest odjazd :hehe:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-01, 20:39   

Znalazłem fotkę z przed kilkunastu dni gdzie w górnym lewym rogu widać jaskier widać jak rozłogi idą po foli w dół puszczają korzenie i liście :P ,oczywiście na boki między kamieniami też poszły :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2009-04-17, 22:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-11-01, 20:40   

Ernest napisał/a:
,puśćcie wolno manna mielec

mam w doniczce i właśnie mam ochotę na więcej :hehe: nie zauważyłem nic złego, ale tak jak piszę jest pod kontrolą :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-11-01, 20:48   

Też miałem wcześniej manne mielec w doniczkach na płytkiej wodzie i zagłuszyła ją pałka jak pękła po zimie wysiewając się do doniczki z manną :???:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-11-01, 20:54   

manna i sitowie leśne wypuszczają dużo rozłogów ale raczej nie uciekają z doniczek, choć potrafią przez otwory w dnie - rośliny te powinno się często odmładzać , najlepiej co roku bo stare korzenie gniją i roślina powoli zamiera jeśli ich nie usuniemy. W naturze co innego - jak nie jest ograniczona pojemnikiem i ma wolną przestrzeń to szybko to wykorzysta

to samo jest z jaskrem wielkim, raczej nie ucieka z doniczki tylko szczelnie ja wypełnia korzeniami i dławi sam siebie
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny