Pomógł: 5 razy Dołączył: 08 Mar 2007 Posty: 186 Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-07-18, 14:29
Bodaj 11 XII 2022 złamała się obciążona lodem gałąź sosny i wpadła do oczka. Konar 15 cm z rozgałęzieniami. W sumie 2 x 2 x 2 [m].
Po kilku godzinach od tego zdarzenia byłem w domu i po pocięciu na mniejsze fragmenty usunąłem z oczka.
Potem zaczęły się opady śniegu. Któregoś dnia napadało na oczko chyba z 10 cm.
Przyszedł mróz.
Wsadziłem do oczka grzałki, żeby były przeręble ale nie uruchomiłem napowietrzaczy niestety (wmawiałem sobie, że to żeby nie wychładzać wody).
Mrozy zeszły.
Przyszło Boże Narodzenie.
27 XII 2023 miałem zaplanowany egzamin w mieście. Przed wyjściem na pociąg zajrzałem na oczko.
Pod cieniutkim lodem częściowo kryjącym powierzchnię oczka zauważyłem parę karasi.
Mówię - muszę odłowić jak wrócę z egzaminu.
Po powrocie było więcej.
Następnego dnia jeszcze więcej.
W końcu sięgnąłem na głębokie podbierakiem.
W sumie straciłem:
- 75 karasi.
- 3 duże karpie wpuszczone po opisanej w tym wątku katastrowie z początki 2010, miały niemal 70 cm i 7 kg
- 2 małe karpie wpuszczone 1.5 roku przed śmiercią - po około 30 cm
mam dużo zdjęć ale nie będę ich tu zamieszczał.
zostało mi około 30 karasi
Przedwczoraj przywlókł się do nas zaskroniec 120-140 cm, 3.5 cm w najgrubszym miejscu.
Odłowiłem i wyniosłem do innej (publicznej) wody.
Wieczorem znów był zaskroniec ale ciut mniejszy.
Zaczęły się letnie straty - wczoraj padły mi dwa cudowne karpiki które były u nas raptem dwa tygodnie lub coś koło tego i trzy karasie.
Wymieniłem ze 3 kubiki wody (z 16).
Dziś padło już pięć czy nawet sześć karasi.
Nie wiem co się dzieje.
Ostatnie kilka dni nie chciały jeść, chowały się w roślinach na płytkim.
Może za ciepła woda a może nieszkodliwy nawóz dostał się do oczka z wcześniejszym deszczem i okazał się szkodliwy....
Wydobyłem jakieś stare testy i sprawdziłem przed chwilą parametry wody - pH 7.2-7.4 inne parametry niby ok. Jak tak dalej pójdzie to po zimowych stratach i bieżącym dobiciu zostanę po piętnastu latach od zarybienia oczka bez ryb.
Czy nie uważasz,że ph zbyt wysokie. Dla zdrowia ryb będzie chyba leopszy odczyn niższy, czyli ok. 6-7, ponieważ w wodzie z odczynem wyższym (powyżej 7) wzrasta zawartość trującego dla ryb wolnego amoniaku. Spróbój zakwasić torfem wysokiem. Ja w tym roku na wiosnę miałam problemy co prawda nie z rybami ale z wodą. Dodanie ok, 80 l torfu wysokiego załadowanego w damskie pończochy obciążone kamieniem i zatopione na sznurku w różne miejsc oczka oraz w w filtrze i strumieniu na 2 tygodnie obniżyły mi ph do 6 z haczykiem i poprawiły stan wody.
Pomógł: 5 razy Dołączył: 08 Mar 2007 Posty: 186 Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-08-09, 23:09
zuzi10 napisał/a:
lepi napisał/a:
parametry wody - pH 7.2-7.4
Czy nie uważasz,że ph zbyt wysokie. Dla zdrowia ryb będzie chyba leopszy odczyn niższy, czyli ok. 6-7, ponieważ w wodzie z odczynem wyższym (powyżej 7) wzrasta zawartość trującego dla ryb wolnego amoniaku. Spróbój zakwasić torfem wysokiem. ...
Dzięki za odpowiedź, już myślałem że forum jak 90 procent moich ryb - nie żyje.
W sumie nie, nie uważam że pH jest za wysokie, jest blisko granicy ale nie uważam, że za wysokie.
Nie zmienia to faktu, że chcę je obniżyć.
Różnie w różnych miejscach jednak o tym piszą. 6 z haczykiem to może być za nisko - zależy od haczyka. Ja bym chciał zejść do 7,0.
Owszem przygotowałem się do obniżania TWW i pH ale po zatopieniu torfu wstrzymałem się. W końcu lało lało i dolało. Jak nie kranówka przy upałach i przy podmianie wody w czasie lipcowego wymierania to deszczówka - w sumie na okrągło zasilanie oczka wodą sporo powyżej pH7,
Torfu od trzech tygodni mam 80l w 3 komorze mojego Bioklara. Niestety obserwacja sugeruje, że 80l wór torfu do jesieni u mnie nic nie zdziała na tych 16 m3. Żeby nie było - twardość wody nie jest rekordowa TwO / TWW = 10 / 6.
Co do chemicznego stanu wody robiłem zoolekowe testy wody zestawem aquaset 1 (bez fosforu) - NIESTETY niczego nieprawidłowego nie stwierdziłem.
Na szczeście to ostatnie dobicie ryb / letnie wymieranie zatrzymałem dodaniem napowietrzacza 4200l/h do działającego już 720l/h. Dziwi mnie tylko, że mimo tak intensywnego napowietrzania zawartość tlenu w wodzie (mierzona 7 sierpnia 2023) wynosi 'zaledwie' 8mg/l.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum