wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Okrzemki
Autor Wiadomość
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-11-01, 08:45   Okrzemki

OKRZEMKI
Przez fotosyntezę natleniają wodę, zużywają substancje biogenne, wydzielają związki działające jak antybiotyki oraz inne pozakomórkowe produkty. Mają olbrzymi udział w produkcji pierwotnej wód oraz odgrywają zasadniczą rolę jako pokarm dla pierwotniaków (n.p. orzęsków), skorupiaków, widłonogów (np. sprzągli), ślimaków. Okrzemki często preferują niższe temperatury do rozwoju i czas dominacji przypada na okres jesieni,zimy i wiosny.

Krzem jest jednym z najbardziej powszechnych pierwiastków występujących na Ziemi. Jako rozpuszczony pierwiastek biogenny pełni ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów wodnych zarówno morskich jak i lądowych .Głównym źródłem krzemu rozpuszczonego jest erozja gleby i wietrzenie skał. tego składnika wpływa litologia skał budujących zlewnię oraz natężenie procesów wietrzenia glinokrzemianów w otoczeniu jeziora. Najmniejsze koncentracje krzemionki stwierdza się w ciekach odwadniających zlewnie zbudowane ze skał węglanowych oraz morskich piaskowców .W porównaniu z fosforem i azotem produkcja antropogeniczna krzemu jest nieznaczna W środowisku wodnym krzem jest pobierany przez plankton krzemowy – okrzemki – na potrzeby budowy ich komórek, a po ich obumarciu i remineralizacji wraca z powrotem do toni wodnej, aczkolwiek znacznie wolniej niż dzieje się to w przypadku azotu i fosforu . Produkcja okrzemek i w konsekwencji tego retencja krzemu w wodach stojących jest większa w eutroficznych ekosystemach gdzie Si limituje wzrost glonów. Sytuacja taka prowadzi do niemal całkowitego wyczerpywania się krzemu z toni wodnej, wówczas okrzemki są zastępowane przez sinice czy zielenice jako podstawowy komponent fitoplanktonu. Zachwianie naturalnych proporcji pierwiastkami, wyrażone w postaci ilorazów stężeń molowych Si:N:P, jest poważnym problemem ekologicznym przyspieszającym eutrofizację . Niedobór krzemu (Si:P < 10)i zaobserwowana relacja może być przyczyną wzrostu glonów nieokrzemkowych,

Spadek stężenia Si w wodzie jest równoczesny ze wzrostem stężenia chlorofilu a, sporadycznie do poziomu odpowiadającego stanowi eutrofii, który mógł wynikać z produkcji innego rodzaju (nieokrzemkowych) glonów.


W wodach naturalnych czynnikiem limitującym rozwój okrzemek jest bardzo często stężenie kwasu krzemowego, gdyż jego zawartość jest średnio dwa tysiące razy mniejsza od biologicznego zapotrzebowania H4SiO4. Intensywność namnażania okrzemek zależy od dostępności światła słonecznego, koncentracji nutrientów (głównie P i N) oraz zawartości H4SiO4w wodzie. Dopływ energii słonecznej oraz zwiększone stężenie H4SiO4 powyżej 0,5 mg · l stymulują asymilację krzemionki przez glony i tym samym powodują wzrost ich biomasy. Dominację okrzemek w składzie fitoplanktonu obserwuje się w siedliskach mezotroficznych, podczas gdy duża zawartość nutrientów (> 30 μgTP ·l–1) jest czynnikiem ograniczającym aktywność okrzemek i ich zdolność do konkurowania z innymi grupami glonów . Z tego powodu w jeziorach o wysokim poziomie trofii fitoplankton
jest reprezentowany głównie przez zielenice i sinice .


Źródła

BARBARARAKOWSKA Katedra Algologii i MikologiiUniwersytetu £ódzkiego
OKRZEMKI — ORGANIZMY, KTÓRE ODNIOSŁY SUKCES

Rola krzemu w procesie eutrofizacji wód na przykładzie zbiorników Solina i Myczkowce Piotr Koszelnik Politechnika Rzeszowska

PALEOLIMNOLOGICZNA INTERPRETACJA KRZEMIONKI BIOGENICZNEJ – DYSKUSJA NA PRZYKŁADZIE WYBRANYCH JEZIOR NIŻU POLSKIEGO MICHAŁ WOSZCZYK
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-11-02, 12:18   

W moim oczku wodnym okrzemki widoczne były gołym okiem zaraz po założeniu oczka wodnego jako fitoplankton pionierski , w późniejszym okresie dominowały tylko zielenice.
Z ciekawości kupiłem mikroskop świetlny by oszacować do jakiej klasy czystości na podstawie wskaźnika okrzemkowego zalicza się moje oczko wodne .(rok temu)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAniki_okrzemkowe
Stwierdziłem że okrzemek w moim oczku wodnym nie ma prawie wcale tylko zielenice nitkowate.
.Szukałem odpowiedzi czemu tak się dzieje przecież w środowisku naturalnym JEZIOR link grupą dominującą wiosną nie są zielenice tylko okrzemki ,
a zawartość krzemionki w Jeziorze Hańcza w ciągu roku kształtuje się następująco
2016-04-07 2016-06-29 2016-08-29 2016-11-07
Krzemionka 4,2 2,0 1,8 2,7 mg SiO2/l
W moim oczku wodnym krzemiany były prawie na niewykrywalnym poziomie .

Zastanowiłem się w jaki sposób zwiększyć zawartość krzemianów w oczku problem w tym że większość krzemianów jest nie rozpuszczalna w wodzie.(ponad 90% skał tworzących skorupę ziemską to krzemiany)
Dobrze rozpuszczalnym krzemianem jest Szkło wodne sodowe
Cytat:
Aquaculture
Sodium silicate gel is also used as a substrate for algal growth in aquaculture hatcheries.

http://www.anser.pl/pub/A...001.11.2016.pdf
Cytat:
Substancja ulega hydrolizie w wodzie. Rozpuszczalne krzemiany pochodzenia naturalnego, których stężenie w wodach mieści się w
granicach 10-20 mg. SiO2/L i krzemiany otrzymane na drodze produkcji są nie do odróżnienia. Z tego powodu krzemiany uwolnione do wody w stopniu nie przekraczającym wyznaczonego poziomu PNEC dla wód nie stanowią zagrożenia dla środowiska

Cytat:
Wyznaczono następujące poziomy wartości PNEC:
- dla środowiska wodnego – woda słodka: 7,5 mg/l
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-11-15, 16:47   

Jakoś ten temat nie ciesz się zainteresowaniem a szkoda :x

Są już gotowe produkty wspomagające wzrost okrzemek ,niedostępne w Polsce .

https://algaenviro.com.au/
https://nualgiponds.com/
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
MJ 
Początkujący


Dołączył: 07 Lip 2021
Posty: 14
Skąd: WLKP
Wysłany: 2022-10-03, 19:45   

Ja mam od jesieni do wiosny non stop zakwit okrzemek. Oczko mam wyłożone kamieniami polnymi plus woda wodociągowa ma także krzemiany, a latem nią uzupełniam jej ubytek w oku. Nie wiem czy krzemiany się wydzielają z tych kamieni. Latem zakwitają, ale tylko na krótko.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny