wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
staw kąpielowy po 6 latach
Autor Wiadomość
dareus 
Nowy


Dołączył: 03 Wrz 2017
Posty: 7
Skąd: trzebinia
  Wysłany: 2017-09-03, 11:39   staw kąpielowy po 6 latach

witam
na samym wstępie wypada się przedstawić i przy okazji zobaczyć jak będzie wyglądał post na forum :-)

Jestem już prawie 50 latkiem z wieloma zacięciami hobbystycznymi przez całe to zwariowane życie . Ostatnie dość spektakularne hobby ,związane z budowaniem pływających modeli okrętów podwodnych zmusiło mnie do zbudowania własnej małej stoczni i basenu portowego :piwko:
:yahoo: ,ale spokojnie to właściwe forum... modelarskie mam gdzie indziej :-D
Od lat przeglądam to Forum wnikliwie czytając i ucząc się i teraz nadszedł moment aby przedstawić wyniki tej nauki ( choć nie w 100 % zrealizowanej ) ;)
Staw kąpielowy powstał 5-6 lat temu ( 5 zalanie) . Jest to 90.000 litrów wody studziennej ( 20 m na Jurze) zatrzymane w betonowej konstrukcji pokrytej HDPE o grubości 1,5 mm czarnej ,spawanej . Wymiary to 15 m x6,5 m . Cześć pływacka to 10x4,5 m o głębokości 1,8 m oraz 10x2 m o głębokości 0,7 m . Dno żwirowe , żwir z Wisły (zakole A ) .Cześć filtracyjna to 4x6,5m o głębokości 0,9 m i wypełnione żwirem około 40 cm . W żwirze (plus 500 kg skały wulkanicznej dodanej w tym roku ) na dnie umieszczone rury drenarskie ( plus kokos) i całość połączona pompami w obiegu zamkniętym ( dwie po 12.000 l/min/ pracują w nocy około 6 godzin ) . Na zimę zamarza i jest lodowisko a w lecie kąpielisko o temp. w granicach 25-32 C ( tamten rok 32 rekord) . Woda w zasadzie czysta ,parametry sprawdzam dość często i porównuję do podanych przez innych użytkowników i nie jest źle . Dno widać zawsze ,tak jak na zdjęciach i prawie zawsze widać drugi brzeg patrząc po dnie -czyli 10 m. Czasami ( blisko pełni księżyca ) woda jest w zabarwieniu zielona ,ale nadal dla niektórych czysta . Dla mnie czysta jest gdy ma kolor kryształu i taka jest bardzo często. Używam już tylko Trigger-3 ,inne po prostu się nie sprawdziły -nawet te najdroższe na rynku ..
W części biologicznej sa jeszcze 2 orfy ,1 okoń i 1 wzdręga (po skonsumowaniu całej chmary małych przez okonia ) ,żaby (głównie na wiosnę ) ,szczeżuje od 10-15 (w zależności ile coś je zje :) ) . Odwiedzają nas w zależności od poru roku też : żmije,zaskrońce, nietoperze,jaskółki,pliszki,przelatujące gołębie pocztowe, sarny,jeże i setki jaszczurek...
Na zdjęciach poniżej czystość wody w mojej klasie to około 70 % ;)
A teraz do sedna , czekałem kilka lat aby być pewnym że to zadziała ( projekt jest mój , pozwolenie na staw itp...) i nurtuje mnie jedno ; słabo rosną rośliny...
Na zdjęciach widać przekrój przez kilka lat nasadzeń (fotki z dziś ) i poniżej umieszczę opis co jest z kiedy ....
Ogólnie mam wrażenie ze rośliny rosną słabo a objawy wskazują na brak żelaza ( według mnie oczywiście),pokrywają się glonami i nalotem .Nie dodawałem żadnych nawozów w obawie o czystość wody ( to priorytet) i skąpą wiedzę w tym temacie . Prawie żadne rośliny kupione w sklepach ( na tym też :-) ) się nie przyjęły , te co widać pochodzą z własnych wykopków na terenie całego kraju ( dużo podróżuję :good: ) i okolicznych terenów . Totalnie nie rośnie rzęsa wodna oraz osoka - ta tylko max jeden sezon.
Stąd moje pytanie co może być przyczyną i czym co do żelaza mam rację ???

ogólny widok na staw z dachu



nasadzenia 6-cio letnie



nasadzenia tegoroczne




wyspy pływające - duża 2 lata -mała 5/6 lat




osoka ...marnie :?:




tutaj też coś marnie....




tegoroczne ale coś oblepione mocno...




czystość wody ( 70 % )



glony nitkowate łowimy siatką ,czasami pełen koszyk ,czasami tylko garstka...



dziękuję za uwagę i czekam na jakieś podpowiedzi (mam nadzieję że krytyki będzie mniej :-) )
_________________
Dareus
okręty podwodne i staw:-)
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-03, 15:55   

Pewnie masz rację. Są do oczek wodnych specjalne nawozy nie zawierające związków azotu i fosforu. Możesz spróbować.
 
 
dareus 
Nowy


Dołączył: 03 Wrz 2017
Posty: 7
Skąd: trzebinia
Wysłany: 2017-09-03, 17:24   

witaj
dzięki za szybką odpowiedź ,pada deszcz to siedzę przed kompem i dumam...
mam pytanie ,może wiesz ; czy dodając nawóz liczyć objętość całej wody (90.000 ) czy wystarczy tylko wody w strefie biologicznej ( około 12.000 ) ?
_________________
Dareus
okręty podwodne i staw:-)
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-03, 18:51   

Woda z obu stref się miesza więc trzeba liczyć pojemność całego zbiornika. 100m 3 z hakiem, trochę będzie to kosztowało, ale roślinom powinno pomóc.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-09-04, 08:06   

Witam na forum i gratuluję pięknego zbiornika mezotroficznego.
Mam podobne doświadczenia w małym oczku wodnym.
Cytat:
Totalnie nie rośnie rzęsa wodna oraz osoka - ta tylko max jeden sezon.

Niestety musisz się pozbyć tych roślin ze względu na to gdyż są to rośliny które preferują wody eutroficzne. A szkoda by było przekształcić twój zbiornik w zbiornik eutroficzny.
Jak napisałeś zależy tobie na czystości wody.
W tym wątku opisałem krótko typy troficzne zbiorników i czym się charakteryzują. I parametry wody z nimi związane. http://forum.oczkowodne.n...t=240&start=210
Natomiast w tym wątku http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=7140
Znajdziesz KLUCZ DO OZNACZANIA MAKROFITÓW Dla POTRZEB OCENY STANU EKOLOGICZNEGO WÓD POWIERZCHNIOWYCH
Najważniejszą rzeczą jest ekologiczne występowanie danych gatunków roślin i jakie gatunki możesz uprawiać w swoim zbiorniku rośliny oligotroficzne i mezotroficzne , na pewno nie uda się uprawa roślin ze zbiorników eutroficznych i dystroficznych(humotroficznych)
W moim oczku dobrze rośnie turzyca ,skrzyp, rdestnice,oczeret i parę gatunków których nazw nie znam.
Co do roślin moim zdaniem wskazują one niedobór azotu.
Co do nawożenia roślin mam też jakieś doświadczenie i używam nawozów akwarystycznych.
 
 
dareus 
Nowy


Dołączył: 03 Wrz 2017
Posty: 7
Skąd: trzebinia
Wysłany: 2017-09-04, 13:34   

witam
pytanie dość laickie ale znam się na okrętach podwodnych a nie na roślinach :piwko:

Cytat:
kmarkot napisał/a:
KLUCZ DO OZNACZANIA MAKROFITÓW Dla POTRZEB OCENY STANU EKOLOGICZNEGO WÓD POWIERZCHNIOWYCH


co oznaczają te cyferki przy roślinach i do czego praktycznie mogę je wykorzystać ??

PS
dzięki za zainteresowanie tematem...:-)
_________________
Dareus
okręty podwodne i staw:-)
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-09-04, 15:47   

Cyferki to tylko spis treści do dokumentu pdf ,
link jest poniżej☺
 
 
dareus 
Nowy


Dołączył: 03 Wrz 2017
Posty: 7
Skąd: trzebinia
Wysłany: 2017-09-05, 20:37   

hi
czyli dobierać te które w opisie (350 stron :) ) mają wymagania odpowiednie do takiego zbiornika mezotroficznego.. ???

PS
to oprócz osoki i rzęsy to tak mam ,a co ciekawe na wiosnę rośnie bardzo dużo mocno zielonej/zielonego ponikła (tak sądzę bo wygląda jak trawa ) i zanika około maja/czerwca by znowu na wiosnę wybujać jak zboże...i tak co roku ... dlaczego nie rośnie cały sezon?to też wina jałowości wody???
_________________
Dareus
okręty podwodne i staw:-)
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-09-06, 19:12   

Cytat:
Czyli dobierać te które w opisie (350 stron :) ) mają wymagania odpowiednie do takiego zbiornika mezotroficznego.

Tak
Natomiast ja nawożę i wodę mam czystą.

Nie mówię że nie popełniam błędów ale i zarazem eksperymentuję ....

Na paru stronach internetowych znalazłem informację że glony nitkowate rozwijają się przy obecności fosforanów powyżej 0,03 mg/l .Jakie stężenie stężenie mam w oczku nie wiem ,gdyż nie ma testów do zastosowań amatorskich którymi można by było to sprawdzić , więc zwiększyłem PO4 w oczku o 0,01 mg/l(kalkulator).Zaobserwowałem ponowny atak skrętnic.
Parametry wody jeziora mezotroficznego P < 30µg/l=0,03mg/l
Fosforanów już nie popoddaję :) Lecz też trafiają do zbiornika wodnego w postaci pokarmu.
Pokarm Tropical STICKS MIXED zawiera go 0,7% niby nie dużo ale poszło mi całe opakowanie 450g co daje 3,15g fosforu +pokarm którego zawartości nie znam.

Następnym pierwiastkiem jest Azot.
Z akwarystyki wiem że po podaniu azotu przy dostępności pozostałych mikro i makro elementach poziom fosforanów spada.
I tu dawkowanie azotu maksymalną dawkę azotu o jaką zwiększyłem przy pomocy KNO3 zawartość azotu w moim zbiorniczku to 4 mg/l.
Zaobserwować można wtedy na roślinach i glonach porastające kamienie przybierają kolor ciemno zielny co wskazuje na przenawożenie azotem.
Teraz nie przekraczam Stężenia na +0,4 mg/l na tydzień.

Musze na razie kończyć.

[ Dodano: 2017-09-06, 22:25 ]
Jeżeli ktoś ma pytanie w jaki sposób obliczyć podwyrszenie zawartości azotanu o 0,4mg/l przez dodanie KNO3 liczy się to przy pomocy kalkulatorów.
np.
https://www.akwarium-net.pl/pobierz/kalkulator.xls

Mikro elementy z tym mam na razie jest największy problem gdyż na razie nie znalazłem odnośnie stężenia Fe w wodach jezior.
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-09-07, 12:02   

kolego z ta osoka to np nie tak do.konca ze rosnie w "zielonych wodach" ja mam 2 osoki ktore maja sie bardzo dobrze a mimo to.mam wode czysta, praktycznie widac dno na 1.2m, fakt faktem ze mam przyrost glonow nitkowych ale niewielki i zaczely rosnac dopiero jak podnioslo sie ph wody na wiosne po zastosowaniu szyszek olchowych spadlo ponizej 7 i glonow nie bylo a rosliny rosly calkiem ladnie.
 
 
dareus 
Nowy


Dołączył: 03 Wrz 2017
Posty: 7
Skąd: trzebinia
Wysłany: 2017-09-08, 07:31   

Hi
mam wode czysta, praktycznie widac dno na 1.2m, fakt faktem ze mam przyrost glonow nitkowych ale niewielki i zaczely rosnac dopiero jak podnioslo sie ph wody na wiosne po

może masz rację ,może nie ,nie znam się i trudno mi zweryfikować .
najprościej będzie jak zamieścisz fotkę wody a ja zamieszczę swoją z tego samego dnia i tej samej pory to będzie wiadomo co rozumiemy przez pojęcie - czysta woda- bo może mamy obiór tego samego... :)
pozdr :)
_________________
Dareus
okręty podwodne i staw:-)
 
 
zapik 
Nowy


Dołączył: 21 Lip 2022
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-21, 06:44   

Czy ktoś z Państwa ma staw kąpielowy?
Mam kilka pytań?
1. Czy warto?
2. Jak to jest z komarami? Czy faktycznie nie ma ich tak dużo, skoro woda w stawie nie jest stojąca?
3. Na jaką głębokość jest staw? Czy jest jakieś minimum?

NO i czy lepiej jest skorzystać z usług firmy, która realizuje takie stawy czy może poradziłbym sobie samodzielnie?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-07-23, 14:23   

Czy warto... Kiedy młode pokolenie nie chce wyjeżdżać na wakacje bo przy domu ma jak w raju - odpowiedz sobie sam.
A przy 37C w cieniu możliwość schłodzenia ciała do szpiku kości i poczucia się jak noworodek - to ja odpowiem - absolutnie _tak_.
Ja trzymam w zbiorniku parę orf i ani chrząszcze wodne, ani komary nie istnieją.
Mam 2 metry bo lubię nurkować. Pomyśl o dzieciach - teraz i kiedy podrosną. Część głęboka jest raczej głęboka, bez przesady - więcej niż metr, może mniej niż dwa.
Oczywiście kwestia bezpieczeństwa przy małych dzieciach to rzecz naprawdę konieczna do przemyślenia.
Rozumiem że ostatnia kwestia dotyczy technicznej możliwości zrobienia tego samemu, a nie rozważania: koszty, czas, chęci. Moim zdaniem to możliwe, ale wymagające zebrania szerokiej wiedzy w temacie - sądzę że do zdobycia w sieci.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny