wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wysokie wody gruntowe przy kanale
Autor Wiadomość
robertoxj 
Nowy


Dołączył: 20 Kwi 2022
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-04-20, 11:30   Oczko wysokie wody gruntowe przy kanale

Witam,
Mam działkę na której w dolnej części jest kanał 20metrowy po calej długości mojego ogrodzenia) , wody gruntowe są wysoko.
Kanał ma 80cm głebokości, obecnie z kanału wylewa się woda.

Mam pytanie, chciałbym wykopać oczko, okolo 4 metry od ww. kanału (to jest najniższe miejsce działki).
Miejscowi mówią że ten kanał latem potrafi wyschnąć do zera. Obecnie jest tak , wystarczy wykopać 3 metry od kanału - dołek 50cm i sam sie napełnia wodą w godzinę - na równi z ziemią.
Na jaką głębokość powienienem wykopać oczko, żeby zawsze była w nim woda - nawet latem?
Przepraszam z góry za być może dziwne pytania, ale nie jestem znawcą...
Oczko chciałbym głównie w ramach walorów wizualnych (wpóścić rybki i tp. ) Ale też żeby odciągnęło zalegające wody gruntowe (wiosną i na jesieni).
Plan jest taki, wypożyczę małą koparkę BobCat i wykopać oczko okolo 5mx3m - z którego ziemia przyda sie na podwyższenie terenu w okół oczka.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-21, 09:52   Re: Oczko wysokie wody gruntowe przy kanale

Cześć.

Nie ma standardu, że wody gruntowe mają być na poziomie takim czy innym, więc raczej nikt Ci nie powie, jak jest u Ciebie.
Jedyne co jest mniej więcej wiadome to to, że w okresie mokrym wodę będziesz miał w oczku po brzegi. Na forum opisywano już sytuacje, gdy przy zalanym wodą gruntową oczku zaczęła odchodzić od ścian folia, osypywać się brzegi.
Ja albo zrobiłbym oczko betonowe, co jest dość trudne, albo zrobił oczko uszczelnione folią, ale z krawędzią oczka wyniesioną ponad teren o parę/naście centymetrów. Wówczas przy pełnym oczku zawsze będziesz miał dodatnią różnicę wysokości ciśnienia wody na korzyść oczka, co zapobiegnie problemom z ewentualnym odchodzeniem folii. W obu przypadkach czekają Cię zapewne kłopoty przy kopaniu oczka zalewanego wodą gruntową.
Żeby oczko odciągało jakoś wodę gruntową, to musiałoby być oczywiście posadowione niżej, raczej bez izolacji i z odpływem wody gdzieś niżej, niż ten zalany wodą rów.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
robertoxj 
Nowy


Dołączył: 20 Kwi 2022
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-04-21, 11:32   

wolanin, dziękuję za odpowiedz! Chciałbym zrobić bez izolacji, właśnie po to żeby odciągało wysokie wody gruntowe. Niestety działkę mam od miesiąca i tak naprawdę nie wiem jaki jest tam faktyczny stan wód gruntowych latem (a wole zobaczyć samemu niż ufać opowieściom miejscowych). Pomyślałem że poczekam do lata i sam zrobię test obok planowanego miejsca, np. wykopię dół na 140cm głębokości i zobaczę co będzie - czy się napełni wodą.
Tak sobie myślę że i samo kopanie docelowego oczka będzie bezpieczniejsze i wygodniejsze latem , kiedy wody gruntowe są niżej , może nie będzie efektu błyskawicznego zalewania, a samo oczko wypełni się po kilku dniach, a nie jak na wiosnę - prawie od razu będzie woda?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-22, 10:08   

Na pewno latem lepiej. Co do odwadniania - skoro istniejący rów nie spełnia tej roli, to także nie spełni jej oczko.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Wamali 
Początkujący


Dołączył: 20 Maj 2022
Posty: 18
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-05-22, 12:39   

robertoxj napisał/a:
wolanin, dziekuje za odpowiedz! Chciałbym zrobić bez izolacji, właśnie po to żeby odciągało wysokie wody gruntowe. Niestety działkę mam od miesiąca i tak naprawdę nie wiem jaki jest tam faktyczny stan wód gruntowych latem (a wole zobaczyć samemu niż ufać opowieściom miejscowych). Pomyśłałem że poczekam do lata i sam zrobię test obok planowanego miejsca, np. wykoie dół na 140cm głebokości i zobacze co będzie - czy sie napełni wodą.
Tak sobie myślę że i samo kopanie docelowego oczka będzie bezpieczniejsze i wygodniejsze latem , kiedy wody gruntowe są niżej , może nie będzie efektu błyskawicznego zalewania, a samo oczko wypełni się po kilku dniach, a nie jak na wiosnę - prawie odrazu będzie woda?


Aby być tobą, wykopię staw o głębokości blisko 2 metrów, pierwszy rok tylko do obserwacji. Jeśli latem wysycha, zastosuj izolację, jeśli nie wyschnie, najprawdopodobniej będzie tak samo w nadchodzących latach...
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2022-05-24, 20:15   

Nie liczyłbym na wody gruntowe. To się zmienia, stabilne oczko to EPDM. Dopompować lub odwrotnie zawsze można. Nie można liczyć na opady bo czeka Cię sporo rozczarowań. Mam dwa małe oczka 40 lat i żadnych problemów.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny