wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtracja w oczku 1m3 z rynienką / filtr podwodny
Autor Wiadomość
ThegaSeen 
Nowy


Dołączył: 21 Maj 2022
Posty: 2
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2022-05-21, 16:21   Filtracja w oczku 1m3 z rynienką / filtr podwodny

Witam forumowiczów,

Wraz z działką przejąłem małe oczko wodne 1m3 i powoli uczę się jak o nie zadbać (3 karpie koi około 20cm). Na początku miałem filtr przepływowy z lampą UV teraz używam filtru ciśnieniowy również z lampą UV - oba stawiane poza oczkiem.

Oczko wygląda jak na zdjęciu




Moje obserwacje:

- lampa UV odmętnia wodę ale nie nazwałbym jej krystalicznie czystą, chciałbym spróbować filtracji Bio bo jednak UV zabija również "dobre" bakterie, zdjęcie przedstawia mętną wodę bo trochę późno wymieniam lampę w tym roku,
- ciężko mi zadbać o rynienkę - zbiera się tam dużo mułu
- ptaki lubią się myć w moim oczku i czasami przewracają pompę w fontanną - raz przewrócona fontanna wypompowała mi 4/5 wody z oczka w ciągu paru godzin
- latem 2021 podłączyłem filtr AQUAEL DEKOR razem z filtrem ciśnieniowym z lampą UV i okazało się, że jest gdzieś przeciek - może uszczelka w filtrze ciśnieniowym lub odpływ w filtrze Dekor - na tyle powoli przecieka, że ciężko stwierdzić

Zastawiam się czy nie kupić podwodnego filtru razem z pompą (na szybko które znalazłem to BASS BP-7968 lub modele pontec) - zakładam, że taki filtr nie będzie się przewracał po ciężarem ptaków. Filtr podwodny ma też plus mam bardzo mało miejsca wokół oczka - jest to skarpa obsadzona kilkoma krzakami. Jako alternatywa to chciałbym spróbować filtru przepływowego i jakoś będę się wciskał pod krzak aby go czyścić :) Czy ktoś ma dobre doświadczenia z filtrem podwodnym? Zakładam, że taki filtr nie poradzi sobie bez lampy UV? Czy może jednak postawić na filtr przepływowy bez lampy UV?

Drugi problem to muł w rynience, gdy podwyższyłem poziom wody to jeden z karpi wskoczył do rynienki i nie mógł wypłynąć bez pomocy. Jaki jest "zalecany" poziom wody przy oczku z rynienką? Czy powinien być to poziom poniżej pierwszej krawędzie wewnętrznej czy poziom tuż pod zewnętrzną krawędź aby ryby nie utknęły w rynience? Czy polecacie jakiś system aby zachować ruch wody w rynience (np wąż do odpowietrzania wody położony w rynience) ?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-23, 10:32   Re: Filtracja w oczku 1m3 z rynienką / filtr podwodny

Cześć.
Od razu przepraszam za to, że zabieram głos nie znając odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Na przykład nie miałem dobrych doświadczeń z filtrem wewnętrznym (raczej miałem złe).
I uwaga ogólna - to oczko nie nadaje się do koi. Można je tam przetrzymać o ile zastosuje się bardzo mocną filtrację. Coś, co będzie wyciągać cały muł/odchody karpi z dna, pozwalać na częste oczyszczanie filtra (prefiltra) z tego mułu, doczyszczać porządnie wodę w jakimś złożu.
Dla 3 koi nawet 100-litrowa beczka z np. keramzytem, lawą, pumeksem, matami japońskimi, biokulami, etc. to nie byłoby wcale za dużo. Tych parę garści złoża w przytoczonym filtrze BASS to jest ilość dobra do przetworzenia tego, co wydala jeden neon Innesa.
Lampę UV bym zostawił, bo jednak zawsze trochę oczyszcza wodę z patogenów.
Te rynienki wokół brzegu służą do sadzenia roślin wodnych, nie są dla ryb czy samej wody. Woda przykrywa wewnętrzne krawędzie rynienki, a co do krawędzi zewnętrznych - poziom wody jak najwyżej, żeby przykryć ten czarny plastik (który od zewnątrz też warto zamaskować roślinami).
Na Twoim miejscu oddałbym koi jakiemuś właścicielowi większego zbiornika, kupił na giełdzie jakieś trzy pięknie wybarwione karasie i cieszył się widokiem czystej wody z kolorowymi pięknymi rybami.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ThegaSeen 
Nowy


Dołączył: 21 Maj 2022
Posty: 2
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2022-06-13, 09:29   Re: Filtracja w oczku 1m3 z rynienką / filtr podwodny

wolanin napisał/a:
Cześć.
[...]
Na Twoim miejscu oddałbym koi jakiemuś właścicielowi większego zbiornika, kupił na giełdzie jakieś trzy pięknie wybarwione karasie i cieszył się widokiem czystej wody z kolorowymi pięknymi rybami.


Dziękuję za porady!
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny