wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Roberta.
Autor Wiadomość
Roberto 
Nowy


Dołączył: 16 Lis 2018
Posty: 5
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2018-11-16, 17:11   Oczko Roberta.

Witam wszystkich oczko maniaków. :)
Planuje w przyszłym roku na jesień budowę oczka, dlatego pozwoliłem założyć sobie temat, gdzie będę prosił Was o rady.
Na razie planuje oczko o wymiarach około 6.5m na 4.5m głębokość 1.2m i mały strumyk ok. 3m do niego.
Pierwsze pytanie, czy są jakieś przeciwwskazania, by oczko było 3.5m od ulicy osiedlowej, bocznej, o małym natężeniu ruchu?
Jeśli tak to jakie?

Szlauchem zaznaczyłem kształt i umiejscowienie oczka.


_________________
https://robertwogrodzie.blogspot.com/
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-11-16, 17:55   

Patrząc na te zdjęcia powiedziałbym że jego wymiary to raczej 2x4m czyli trochę mało. Jeśli jednak będzie mieć faktycznie podane wymiary to ok. Tylko większą głębię zrobić. Niekoniecznie na środku, może być bardziej z przodu lub z tyłu. Zależnie od położenia słońca. Głębię dać od południowej strony.
Ogólnie oczko lubi słoneczko.
Ulica nie powinna zbytnio przeszkadzać.
 
 
Roberto 
Nowy


Dołączył: 16 Lis 2018
Posty: 5
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2018-11-17, 20:52   

Wymiary takie są jak napisałem. Zrobiłbym lub może zrobię jeszcze większe oczko, ale cena EPDM mnie troche przeraża, ponad 2 tys. na samą folie trza dać, a PCV nie chce.
Miejsce głebi nie wiedziałem, że ma jakieś znaczenie widziałem, że wszyscy na środku mają.
_________________
https://robertwogrodzie.blogspot.com/
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-18, 08:58   

Oczko zrób największe jakie możesz. Później prawie każdy żałuje metrów których nie dodał.
Położenie głebi nie ma większego znaczenia chodzi raczej o jej rozmiar. Więc rób ją gdzie ci się to podoba /niekoniecznie na środku/.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-11-19, 10:17   

Jakby co to EPDM można troszkę naciągnąć i zaoszczędzić :P Jak już wspominałem. Podczas układania folii nie robimy tego zbyt dokładnie, rzucamy luzem tak by wisiała jakieś pół metra nad dnem. Potem nalewamy wody a ona się sama ładnie naciąga i układa. Podczas tej operacji można brzegi czymś docisnąć. Poza oszczędnością zaletą jest ładne wypełnienie niecki ze zmniejszoną ilością fałd. Wydaje mi się że nie ma co się bać takiego małego naciągnięcia. Ja tak mam zrobioną głębie, oczko już trochę ma i jest ok. Skoro już kupuje się coś tak kosztownego to trzeba wykorzystać. Ja w każdym dzięki temu mam oczko o jakiś metr szersze i dłuższe niż by wynikało z rozmiaru folii :) Po naciągnięciu okazało się że folii jeszcze trochę jest i powiększyłem nieckę by wykorzystać to co zostało.
 
 
ruslan007 
Bywalec


Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 167
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2018-11-19, 10:50   

Zerknij może coś podpatrzysz
https://get.google.com/albumarchive/112813073977067706047/album/AF1QipMROCdWdFOU9W1d6lO1WQn00sJL20TKlxyFJonD?source=pwa&authKey=CIGrjdDb-dKDywE
 
 
Roberto 
Nowy


Dołączył: 16 Lis 2018
Posty: 5
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2020-06-08, 14:31   

Niestety budowa oczka się trochę odwlekła w czasie. W tym roku zaczynam. :)
Po przeczytaniu postów o budowie filtra naszkicowałem sam.
Oczko będzie trochę większe niż zamierzałem pierwotnie zrobić.
Około 7 x 5.5 x 1.3 czyli około 25m3 wody w samym oczku nie licząc strumienia.
Filtry może 2 kubły na odpady 240 litrowe.
Wylot wody z filtra do mini oczka dalej do strumienia długość ok 5m szerokość 0.6m
Mini oczko i strumień to taki filtr glebowo korzeniowy.
Planuje dużo roślin w oczku, ryb mało, może z 5 orf jakieś karasie ozdobne i okoń
co by pilnował, by karasii nie było za dużo.






.
Jaka wydajność pompy l/h ??
Długość rury od pompy do filtra okolo15m wysokość podnoszenia wody
od pompy do filtra 2.5m

Jaka średnica rury z pompy do filtra 32 czy 40mm??

Jaki zawór zwrotny na zasilaniu do filtra jakiś link??

Wkłady do filtra mechanicznego: szczotki, gabki, mata kokosowa,
do biologicznego: biobale, peszel, keramzyt czy może inne??

Prosiłbym o jakieś uwagi jeśli coś nie tak.
_________________
https://robertwogrodzie.blogspot.com/
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-09, 07:14   

Spore wyzwanie, masz przed sobą najlepszy czas!
Pompa 15000 to minimum, chyba lepiej 20 i więcej jeśli ten strumyk ma żyć. Do tych pomp 32 to minimum, ale może być, że właśnie 40 będzie odpowiednia - zobacz opis pompy. Ja zaworu zwrotnego nigdy nie robiłem - wyłączenia prądu są sporadyczne, a jeśli spuścisz osad z 1 komory raz na tydzień to nie ma co kombinować.

Nie zalecam zasilania komory od góry, szkoda zmartwień - to po pierwsze. Po drugie - robisz spory temat to zrób go już kompleksowo, czyli 3 komory: pierwsza szczotki, druga maty japońskie, trzecia złoże biologiczne i wrzuć co masz, czy to będzie kaldnes, biobale, keramzyt, lawa, nawet ten peszel, którego nie polecam choć pierwszy mój własny filtr był tym zapełniony (skruszeje w pył, który dostaje się do wody).
Po trzecie: ruszt daj wyższy x2 niż to co masz lub nieco więcej i w górnej jego części wejście wody do komory.
Co do filtra gk... nie wypowiem się, nie czuję tej filtracji zupełnie, tu współpraca z naturą musi być przemyślana i zrobiona naprawdę skutecznie. Strumyk super, jeśli obsadzisz go roślinami i woda nie pójdzie za szybko to rośliny i bakterie na kamykach zrobią też dobrą robotę.

W takie oczko daj koi, będą szczęśliwe w taki akwenie nawet jak będą miały po 60cm, a będą miały.

Powodzenia!
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Roberto 
Nowy


Dołączył: 16 Lis 2018
Posty: 5
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2020-08-18, 18:04   

Tydzień ręcznego kopania i jest wreszcie.
Wyszło mniej wody niż liczyłem około 16 m3, trochę dojdzie jak zrobię strumyk.
Za mało głębi, te półki trochę za szerokie na głębokości 60-70 cm
Pompa 15 000 l/h
3 tygodnie temu woda wlana ok. 3 m3 deszczówki reszta kranówka.
Woda czysta na razie.
Filtr prawie się przelewa 3 cm przed górą woda stoi.
Muszę przerobić i dać wlot do drugiego pojemnika rury 75 mm i odpływ do oczka też,
teraz mam 50 mm.
Zasilanie filtra 40 mm.
W filtrze 1 szczotki, gąbki, mata japońska i kokosowa filtr 2 keramzyt, biobale, bio ceramika
Roślinki na razie takie:

moczarka kandyjska, wywłócznik kłosowy,jeżogłowka, kaczeniec, kosaciec żółty, Pałka szerokolistna, oczeret jeziorny,żabieniec, niezapominajka, tojeść rozesłana, tatarak
zwyczajny, lilie trochę pistii pływa.
Jeszcze wokół oczka muszę trochę kwiatów, bylin, krzewów zasadzić.
Zobaczę co się przyjmie, na wiosnę trza będzie uzupełnić.
Ryby raczej na wiosnę wpuszczę.
Jest też mini plaża z żwirku dla żony i jeszcze mały pomost zrobię.


















_________________
https://robertwogrodzie.blogspot.com/
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-08-19, 09:23   

Fajne oczko i ma potencjał :brawo: . Faktycznie jeśli chodzi o strefę płytką to wg. mnie ma ciut za mały spadek, przez co jest mocny kontrast w miejscu gdzie kończą się kamienie pod wodą i zaczyna folia. Widzę że masz jeszcze tych dużych otoczaków na podwórku... dorzuciłby jeszcze kilka skupisk takich kamieni, dzięki czemu nie było by tak "płasko" wokół oczka. Między kamieniami zasadziłbym jakieś szybko rosnące trawy ozdobne, kępy lawendy czy moje ulubione drzewka... wiązy polne.
 
 
Roberto 
Nowy


Dołączył: 16 Lis 2018
Posty: 5
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2020-10-06, 11:25   

Strumień zrobiony, na wiosnę wpuszczę rybki, dodam roślinek do oczka i strumienia.
Wał żwirowy wokół oczka, chce zasłonić roślinkami np. tojeścią, by te kamienie się tak nie
rzucały w oczy.
W sierpniu wpuszczona woda była i w ogóle nie miałem problemów z glonami,
nic się nie pojawiło :) Żadnej chemii nie używałem.
Po uruchomieniu strumienia woda zrobiła sie przezroczysta, że dno widać,
prędzej była troche mętna.
Chce zrobić pomost drewniany, czym zabezpieczyć drewniane elementy w wodzie, by nie
zaszkodzić żyjątkom w wodzie??







_________________
https://robertwogrodzie.blogspot.com/
 
 
somar 
Nowy


Dołączył: 09 Lip 2021
Posty: 5
Skąd: Droszków
Wysłany: 2021-09-28, 23:10   

:brawo: mega oczko. :brawo: Czy ten zakręt strumyka jakoś wyprofilowałeś żeby woda nie uciekała czy nie ma takiej potrzeby? U mnie do filtra idzie rura 32 ale z kolei kaskada jest stroma 1,5m i zastanawiam się jak zrobić zakola w strumyku żeby mi woda nie przelewała. Dorzuć jakieś zdjęcia jak oczko się rozwija po roku. :piwko:
_________________
Mariusz
______________________________
Malawi 750L ; Akwarium ogólne 550L
przyszedł czas na oczko :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny