wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mini elektrownia wodna zasilająca strumień
Autor Wiadomość
Sławek Be 
Nowy


Dołączył: 26 Gru 2016
Posty: 1
Skąd: Piotrowice
  Wysłany: 2019-03-27, 20:45   Mini elektrownia wodna zasilająca strumień

Witam Forumowiczów.
Mam pytanie odnośnie sposobu zasilenia pompy.
Pomysł mam taki, by pompę tłocząca wodę z oczka do filtra, a dalej wychodzącą i zasilającą strumień, napędzać "odnawialną" energią. Jak wiadomo energia kosztuje, a inwencja twórcza zawsze jest w cenie :) Początkowo chciałem zastosować niewielki panel słoneczny, lecz w pracy, podczas chwili "rozprężenia" wpadł mi do głowy inny pomysł. A mianowicie -
mała elektrownia wodna. Jak wiadomo silnik elektryczny po "odwróceniu" staje się prądnicą, więc dlaczegoby tego nie wykorzystać? :) Przy mini wodospadzie umieścić małą turbinkę, która produkowałaby prąd dla pompy, która ta tłoczyłaby wodę do filtra umieszczonego ponad oczkiem, a woda z niego wychodząca tworzyłaby strumień. W zasadzie obieg zamknięty :) Poza startem - prawie perpetum mobile :)
Pytanie zatem - czy ktoś z forumowiczów kiedykolwiek bawił się w uzyskiwanie energi z wody? A jak tak to jakie miałby rady, doświadczenia? :)
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-03-28, 09:51   

Ja od czasu do czasu próbuję się wgłębić w ten temat ale nie jest łatwo. Jakby to jakaś wiedza tajemna była... Z pewnością jest to trochę skomplikowane gdyż przykładowo trzeba zapanować nad obrotami turbiny, które mogą być różne a przecież parametry prądu stałe (np. napięcie czy też częstotliwość).
Coś z pewnością da się wyrzeźbić ale w sieci panuje raczej zniechęcenie do tego tematu.
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2019-03-28, 15:51   

mysle kolego ze lepszym rozwiazaniem jest jednak dobrej jakosci i odpowiedniej woelkosci panel sloneczny, obawiam sie ze takie perpetummobile moglo by nie wytworzyc odpowiedziej ilosci pradu zeby sie samo utrzymac, oczywiscie do panelu dobrac odpowiedniej mocy pompke 12v i najlepiej jakos akumulatorek zeby w zla.pogode ewentualnoe w nocy moglo dzialac
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-29, 07:08   

Turbina sprawność 30%, pompa podobnie, plus jakieś inne straty. Czyli razem udało by ci się odzyskać jakieś 5 do 10%. Kompletnie nie opłacalna impreza.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-03-31, 13:46   

Się tych lat trochę ma. Nawet czasami myślę, że za dużo.
 
 
cecilyluty
[Usunięty]

Wysłany: 2021-04-01, 16:37   

https://www.akwarystyczny...mi-dyszami-3382 polecam tę pompę, Aqua Nova to chyba najlepsza na rynku marka.
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2021-04-07, 18:21   

taniw napisał/a:
Turbina sprawność 30%, pompa podobnie, plus jakieś inne straty. Czyli razem udało by ci się odzyskać jakieś 5 do 10%. Kompletnie nie opłacalna impreza.

Dokładnie, sprawność końcowa jest iloczynem poszczególnych sprawności. Minęły wieki a wiara w "perpetum mobile" trwa.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
agent 007 sumek 
Bywalec


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2012
Posty: 149
Skąd: rzeszów
Wysłany: 2021-04-15, 18:21   

ja powiem tak zamontowałem dwa panele o łącznej mocy 100 wat kupiłem pompkę na 12 volt i podłączyłem .
Wszystko ok tylko co można napędzić taka małą pompką chyba tylko fontannę ewentualnie sikającą żabkę lub oświetlenie oczka.
Narazie podłączyłem pod to pięć lamp do oświetlenia ogrodu ale widzę ze jest jeszcze zapas prądu więc myślę nad tym aby podświetlić oczko.
Niestety stwierdzam ze ciężko będzie wykorzystać taki prąd do oczka .
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny