wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Małe oczko wodne
Autor Wiadomość
Dgumis 
Nowy


Dołączył: 16 Wrz 2020
Posty: 1
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2020-09-16, 20:57   Małe oczko wodne

Cześć,
stoję przed budową oczka wodnego według projektu żony, sytuacja więc poważna :)
Projekt załączam niżej. Czy byłby ktoś tak miły i pomógł mi rozwiązać kilka wąpliwości?

Ściany oczka oraz słupy do których przyklejone będą płyty drewno-betonowe planuję wybudować z bloczka betonowego na wylanej wcześniej betonowej wylewce. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie - czym wykończyć taki zbiornik od wewnętrznej strony, tak aby woda nie wsiąkała w beton oraz żeby przykryć zaprawę łączącą poszczególne bloczki? Czy jest jakiś rodzaj folii w płynie, którą można wysmarować ściany i podłogę zbiornika?

Czy macie jakiś pomysł czym wykończyć obrzeże oczka?

Czy do utrzymania czystości wody wystarczy pompa z filtrem, którą dostanę w castoramie czy leroy merlin, czy powinienem w coś jeszcze zainwestować? Oczko będzie dość małe (około 40 cm wysokości, boki 2,5 i 1 m), oczywiście bez rybek, jedynie kilka roślinek.

[ Dodano: 2020-09-16, 22:02 ]


[ Dodano: 2020-09-16, 22:03 ]
Jeszcze wspomniany projekt ;)

[ Dodano: 2020-09-16, 22:05 ]


[ Dodano: 2020-09-16, 22:08 ]


[ Dodano: 2020-09-16, 22:09 ]
ZDJĘCIE: https://zapodaj.net/f2c2ff46fa58a.jpg.html
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-09-17, 10:57   

Wydaje mi się że najlepsza do izolacji takiego zbiornika będzie żywica poliuretanowa. Do tego jak zaopatrzysz się przy aplikacji żywicy w drobny żwirek (frakcja 3-6mm) np. akwariowy to łatwo możesz go przykleić do żywicy zanim ta stwardnieje.
Czyli jedną aplikacją uszczelnisz oczko i pozbędziesz się "betonowego" widoku.
Pompa taka powinna zdać egzamin, ale przeważnie mają małe wkłady filtracyjne i będziesz musiał dość często je czyścić. Przy tak płytkim oczku uważam że powinieneś zaopatrzyć się w lampę UV-C bo woda bardzo szybko Ci zakwitnie glonami.
Aha pamiętaj że przy oczku które ma ścianki pionowe prawidłowo na zimę powinno się spuścić wodę - inaczej lód rozsadzi beton.
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2020-09-25, 19:34   

Przemyśl jeszcze raz budowę oczka. Małe oczko i płytkie to ta raczej zły pomysł. Oczko mam 4o lat i ciągle żałuję że zrobiłem stosunkowo małe. Na usprawiedliwienie mam wytłumaczenie że ogród miałem o 2/3 mniejszy. Pozdrawiam i życzę sukcesów. Miniaturki sąsiadów zniknęły bardzo szybko.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-10-14, 21:52   Re: Małe oczko wodne

Jeżeli jesteś jednak zdecydowany (podbiłeś na ShoutBoxie), to poszukaj Mapelastik.
Dlaczego nie odpowiedziałeś na propozycję zastosowania żywicy?
Bez ryb woda z każdym filterkiem powinna być po dojrzeniu OK.
Nie zostawiałbym obrzeża odkrytego, lecz zabudował płaskimi elementami łączącymi krawędź z trawnikiem.
Robisz oczko formalne i wykończ je tym, co będzie pasować do jego otoczenia (dom, chodniki, co tam masz...). Ja lubię naturalny łupek więc takim wykończyłbym krawędzie i inne poziome płaszczyzny, może zrobiłbym z niego ściany.
Ktoś inny lubi szlifowany granit, deski z twardego drewna, etc... kwestia co gust podpowie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
henryk55 
Nowy


Dołączył: 30 Sty 2024
Posty: 2
Skąd: Toruń
Wysłany: 2024-01-30, 10:45   

Oczko wodne w ogrodzie to nie tylko estetyczna ozdoba, ale także źródło spokoju i harmonii. Coraz więcej entuzjastów ogrodnictwa decyduje się na jego urok, korzystając z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą. Dlaczego warto zainstalować oczko wodne w swoim ogrodzie, jak go zaprojektować i wyposażyć oraz jakie cechy i estetyka niesie ze sobą to rozwiązanie. Poczytaj!
_________________
donice do domu i ogrodu
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny