wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowoczesność w trzeciej komorze
Autor Wiadomość
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-23, 19:35   

No tak profi drum Ale to już wydatek kilkunastu tysięcy A jak masz go podpiętego ( pod odpływy denne ) ?
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2020-06-24, 11:55   

udało mi się go kupić po okazyjnej cenie. nie mam grawitacji. woda zasila profi z drugiej grodzi bioclara pompą ciśnieniową. jest też zabudowany czujnik poziomu wody w oczku, który reguluje zaworem dopuszczającym wodę do oczka w razie jego obniżenia.
mam trzy pompy 20, 16 i 8 tys. l/h.

20 i 16 są na dnie oczka. 20 leci prosto na profi, 16 też lecz po drodze jest itronic.
8 zabudowana przy profi i podłączona pod skimmer i tez na profi.
z profi woda do bioclara, w bioclarze komora z matą, lawą i helxem wszystkie napowietrzane. w bioclarze w grodziach lampy UV 2x55W. z bioclara na kaskadę.

niekiedy jest tak, że jedną pompę muszę odłączyć ponieważ ochotka zatyka rurę odpływową (110) z bioclara i woda wylatuję na zewnątrz.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-24, 13:28   

czester 1, jakie masz oczko objętościowo? Masz jakieś fotki?
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-24, 19:31   

Niezła kombinacja alpejska Nie lepiej pokusić się o przeróbkę na odpływy denne i jedną pompę
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2020-06-24, 21:36   

cały temat z opisem oczka ok 30m3, ale trochę czasu minęło
http://forum.oczkowodne.n...ghlight=#162191


aktualne mam tylko takie


i film:
https://youtu.be/BNQ5t1wgyAY
https://www.youtube.com/watch?v=QC2SkJ2IKnI


siwpaw napisał/a:
Niezła kombinacja alpejska Nie lepiej pokusić się o przeróbkę na odpływy denne i jedną pompę

jakoś nie jestem tego zwolennikiem (jak zapcha się pompa to ją wyciągniesz, przy odpływie dennym jest problem), a gdyby miał to zrobić to masa przeróbek, praktycznie wszystko od początku. może jak będę zmuszony przy jakiejś wymianie folii :?
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-25, 06:30   

Masz dużo zieleni na brzegu, która na pewno robi robotę filtracyjną. Jak to się ma do koi? Masz jakieś straty? Koi to dość czułe stworzenia i wszelkie "coś" co się lęgnie w zielsku mocno odczuwają na zdrowiu. Ja pozbyłem się większości zielonego, zostały mi kosaćce, 2 lilie i jakieś drobiazgi typu strzałka.
Dlatego ktoś wymyślił koipond, który mi się bardzo nie podoba, ale nie wiem czy nie będzie u mnie koniecznością.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2020-06-25, 13:47   

jest rok że straty są, a jest że nie ma. zawsze po zimie wczesną wiosną , jak koi są osłabione.
są też koi które są już od początku, będzie z 10 lat.
roślinność co roku muszę przycinać lub usuwać zniszczone, zawsze po tarle jest sajgon :) .
co do koipondów to nie jestem przekonany, wole więcej natury.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-25, 19:07   

Czy tworzysz im jakieś specjalne warunki do tarła? U siebie jeszcze tego nie widziałem odkąd pozbyłem się karasi.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-25, 21:03   

Ładne oczko i ładne grubasy co to za rośliny na brzegu i w czym je trzymasz Bo moje ryją wszystko nic się nie chce utrzymać oprócz kossaców
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2020-06-26, 09:10   

ontario_ab napisał/a:
Czy tworzysz im jakieś specjalne warunki do tarła? U siebie jeszcze tego nie widziałem odkąd pozbyłem się karasi.


tarło mam już w oczku regularnie co rok i tak od chyba 6 lat. teraz było 10-15 czerwiec, o dziwo dość późno, pewnie z powodu niskiej temperatury w maju.
Warunki tarła to przede wszystkim zdrowa woda, roślinność i dorosłe karpie. Karp zawsze się trze przy brzegach, tam gdzie ikra może się poobklejać o kamienie, rośliny. Ale i tak większość jest zjadana, dlatego samice są tak maltretowane :)

siwpaw napisał/a:
Ładne oczko i ładne grubasy co to za rośliny na brzegu i w czym je trzymasz Bo moje ryją wszystko nic się nie chce utrzymać oprócz kossaców

moje nie mają gdzie ryć bo donice obrosły mchem lub korzeniami. pod otoczkami jest jeden wielki gąszcz korzeni. donice lilii są osłonięte siatką.
rośliny mam wszelkiej maści: tatarak paskowany, babka drobnokwiatowa, czermień błotna, kaczeniec błotny i pełnokwiatowy, turzyca błotna i muskegońska, hiacynt wodny, ponikło igłowate, przesątka wodna, kosaciec, sit sitny, tojeść, strzałka szerokolistna i wodna, oczeret, jeżogłówka, pałka wąskolistna, lilie wodne.

doniczki układałem tak:


oczko po wybudowaniu


oczko teraz
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-06-26, 21:02   

ontario_ab napisał/a:
Masz dużo zieleni na brzegu, która na pewno robi robotę filtracyjną. Jak to się ma do koi? Masz jakieś straty? Koi to dość czułe stworzenia i wszelkie "coś" co się lęgnie w zielsku mocno odczuwają na zdrowiu. Ja pozbyłem się większości zielonego, zostały mi kosaćce, 2 lilie i jakieś drobiazgi typu strzałka.
Dlatego ktoś wymyślił koipond, który mi się bardzo nie podoba, ale nie wiem czy nie będzie u mnie koniecznością.

Koipond to tylko dwie sprawy - głęboki zbiornik ładnie prezentujący ryby, a przede wszystkim - możliwość natychmiastowego usuwania odchodów ryb z dna - dzięki odpływowi dennemu i bardzo dużemu obiegowi filtrowanej wody.
Nie zgadzam się, że rośliny to siedlisko szkodliwych organizmów - to przede wszystkim sposób usuwania biogenów z wody. Przy koipondzie moim zdaniem dobrą opcją jest filtr korzeniowy/strumień.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-27, 12:53   

wolanin, ja też nie chcę rozstawać się z roślinami, ale wszelkie paskudztwo może kryć się właśnie tam, bo gdzie. Zauważ, że te koiponds, które budują specjaliści zwykle roślin nie ma lub są tak zabezpieczone i usytuowane, ze można je wyjąć na czas problemów. Często podaje się do takich zbiorników sól, której rośliny też za bardzo nie tolerują.
Rośliny, to istotny element filtracji, utrzymania odpowiedniej biologii i obawiam się sporych problemów z wodą gdy roślin nie będzie.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny