wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Staw kąpielowy na EPDM z murowaną strefą kąpielową
Autor Wiadomość
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-05-18, 17:13   Staw kąpielowy na EPDM z murowaną strefą kąpielową

Dzień dobry.

Buduję właśnie niewielki staw kąpielowy i im dalej w las tym ciemniej...
Po rozmowie z kolejnymi osobami pojawia się coraz więcej wątpliwości.

Zdjęcia z aktualnego postępu prac i prosty szkic stawu dostępne są tutaj:

Postępy prac

Staw będzie uszczelniony membraną EPDM. Najpierw na całej powierzchni stawu rozciągnięta będzie membrana (pod nią geowłóknina). W prawym dolnym rogu szkicu znajduje się strefa kąpielowa wymurowana z pustaków szalunkowych. Pod nią również znajdzie się membrana EPDM. Wewnątrz strefy kąpielowej planowałem jeden odpływ denny oraz dwa powroty w ścianie znajdującej się na dole szkicu. Strefa kąpielowa będzie miała około 155 cm głębokości. Na dnie strefy kąpielowej wylana zostanie posadzka betonowa o grubości około 10-15 cm. Strefa ta będzie miała 290x540 cm po zewnętrznym wymiarze. W tym wymiarze już jest szerokość pustaków szalunkowych (ścianka). Pustak ma 24 cm szerokości.

Zaraz za strefą kąpielową znajduje się zagłębienie na lilie wodne (głębokość około 120 cm). W tym zagłębieniu planowałem umieścić drugi odpływ denny. Tę strefę chciałem dookoła obmurować (dno też) i wykończyć łupkiem z uwag na strome brzegi.

W pozostałej części znajduje się strefa ozdobna/roślinna. Wysypana tam będzie ziemia gliniasta z piaskiem z głębszych partii wykopu. Ziemia przykryta będzie warstwą otoczaka. Maksymalna głębokość w tej strefie to około 50 cm.

Powtórzę jeszcze, bo to dość ważny aspekt, że strefa kąpielowa również będzie się znajdowała na membranie epdm. EPDM będzie na całości wykopu, a na niej (kolejno jest fundament pod ścianki, geowłókina, EPDM i pod strefą kąpielową znowu geowłóknina) wymurowane ścianki strefy kąpielowej i wylana posadka betonowa.

Tutaj możemy mniej więcej podejrzeć o co mi chodzi:

Budowa stawu kąpielowego na epdm

A teraz moje wątpliwości i pytania.

1. Ścianki strefy kąpielowej od zewnątrz przysypane zostaną ziemią i otoczakami prawie do samej góry, od wewnątrz planowałem jednak niczym ich nie wykańczać, a więc wewnątrz strefy kąpielowej byłyby gołe pustaki i posadzka betonowa. Spotkałem się właśnie z opinią, że pozostawienie niewykończonego niczym betonu wewnątrz wody spowoduje wydzielenie się do niej dużych ilości szkodliwych substancji i że powinienem uszczelnić je folią PVC. Przyznam, że jestem tu zbity z tropu. Czy na pewno pozostawienie betonu w wodzie spowoduje wydzielanie się szkodliwych substancji w takich ilościach? Czy nie robi się całych stawów i oczek uszczelnionych wyłącznie betonem? czy je też zabezpiecza się na całej powierzchni?

2. Ne wiem jeszcze jaki będzie filtr. To temat, który muszę zostawić na potem. Planowałem zrobić go nawet samodzielnie. Planuję jego lokalizację zaraz za strefą kąpielową, w miejscu gdzie na szkicu wyprowadzone są wszystkie rury z odpływów. Filtr znajdzie się pewnie w zagłębieni w ziemi, pod pomostem. Chcę jednak już teraz na etapie budowy wyprowadzić wszystkie rury. Początkowo planowałem umieścić jeden odpływ denny w strefie kąpielowej i jeden w strefie dla lilii wodnych oraz dwa powroty na ściance strefy kąpielowej. Już teraz wiem, że powinienem zastosować też skimmer. Zaproponowano mi jednak założenie dwóch odpływów w strefie kąpielowej, dwóch skimmerów w strefie roślinnej oraz rezygnację z odpływu dennego w strefie dla lilii wodnych. Co byście doradzili? Myślę też o wyprowadzeniu jednego odpływu pod kamień z otworem jako źródełko umieszczone w strefie roślinnej.

3. Nie jestem pewien jak wykonać bezpieczne i szczelne przeloty przez membranę EPDM. Czytałem że robi się to nacinając folię folię na krzyż nad kielichem rury z której usunięto uszczelkę, umieszcza płaty rozciętej folii wewnątrz kielicha i wciska drugą rurę. Znalazłem też coś takiego jak powrót RTF, który zdaje się szczelnie ściska membranę edpm wokół rury. Waham się czy w ogóle robić przejście przez epdm, czy nie puścić wszystkich rur nad membraną, zakopanych w ziemii w stawie i zalanych betonową posadzką w strefie kąpielowej, ale będę musiał w pewnym miejscu wyjść nimi ponad lustro wody, by bez przebicia przez epdm doprowadzić je poza staw. Wszyscy twierdzą że takie przeprowadzenie przez EPDM jest łatwe w realizacji, ja boję się jednak nieszczelności. Takich przepustów będzie trzeba wykonać kilka typów. Czy możecie doradzić jak wykonać to prawidłowo?

4. Rozumiem, że każdy odpływ (dwa denne i skimmery) muszą iść osobną rurą do filtra, czy w takim wypadku jestem skazany na filtr z taką liczbą wejść ile będzie źródeł poboru w stawie? I podobnie przy powrotach? Czy źródełko w kamieniu powinno być wykonane jakimś odrębnym obiegiem?

5. Nie planuję w strefie roślinnej żadnych złóż mineralnych, ze względu na wysokie koszty, a z założenia miał to być budżetowy staw kąpielowy. Chcę całą filtrację raczej wyprowadzić na zewnątrz do filtra zewnętrznego (w przyszłości). Czy jest sens mimo to rozprowadzić w otoczakach rury drenarskie? To chyba raczej rozwiązanie typowo pod złoże mineralne i chyba w takim dnie wysypanym ziemią i otoczakiem nie ma racji bytu?

Strasznie dużo pytań... Pewnie pojawią się kolejne. Zaczynałem realizację z prostym pomysłem, z każdym kolejnym etapem rodzi się coraz więcej niewiadomych. Liczę na Waszą pomoc...

Ciekawe czy ktoś da radę to chociaż przeczytać w całości?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-05-18, 22:05   

Witam skoro się zdecydowałeś się na budowę budżetowego stawu kąpielowego polecam stronkę i poradnik http://www.organicpools.co.uk/DIY%20DVD.htm
PEŁNA WERSJA pdf ma 160-stron podręcznika jak zbudować staw kąpielowy .
Co prawada jest po angielsku ale są obrazki i google translator :-D
Cytat:
Ciekawe czy ktoś da radę to chociaż przeczytać w całości?

W zasadzie po łebkach
Cytat:
strefa kąpielowa wymurowana z pustaków szalunkowych. Pod nią również znajdzie się membrana EPDM

w/w poradniku jest inne podejście epdm jest na pustakach, pod epdm geowłóknina.
Worki z piaskiem i cementem. O szkodliwości betonu na wodę ktoś ciekawe rzeczy pisze (tyle budowli hydrotechnicznych z betonu pobudowano tam,mostów ,falochronów ,mol jakoś one nie szkodzą i chyba w moim oczu też nie szkodzi a wykorzystywałem beton
W w/w o rurach drenarskich i strefach regeneracyjnych(geowłókninie na foli epdm) też doczytasz .

według ser Deivida
wielkość stawu kąpielowego powinna wynosić wielkość strefy pływackiej + po dwa metry z każdej strony .


Wiec twój staw wg mego kalkulatorka mam nadzieję że dobrze policzone. ;)

Obejrzyj jakoś jego staw funkcjonuje :brawo: :brawo: :brawo:
https://vimeo.com/ondemand/organicpools



Pozdrawiam Marek :brawo:

kalkulator stawu kąpielowego.zip
Pobierz Plik ściągnięto 415 raz(y) 29,48 KB

_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-05-19, 12:14   

Dzięki za odpowiedź i wyliczenia.

Staw tak właściwie jest już wykopany, pozostaje właśnie jeszcze kwestia rozprowadzenia systemu filtracji przed rozłożeniem EPDM.

Samą membranę epdm też mam już kupioną. Wyszło mi 195.2 mkw. Wymiary 12.20 x 16 m. Wydaje mi się że mam spory nadmiar na szerokość, jednak nie dało się inaczej ze względu na standardowe szerokości rolek. Staw nie ma równych wymiarów na całej długości, stąd pewnie takie różnice, ale wyszło blisko przy metrażu folii.

Starałem się też, żeby najgłębsze strefy (kąpielowe + na lilie) stanowiły około 20% (z małym hakiem) całości stawu.

Widziałem realizację Davida Pagana. Teoretycznie mógłbym wymurować ścianki do wysokości strefy roślinnej i wyłożyć od środka folią, cały beton byłby więc przykryty membraną, ale raczej nie zdecyduję się pójść tą drogą.

Bałbym się, że worki z piaskiem z czasem się rozłożą, to pewnie worki jutowe. Ta konstrukcja nie wydaje mi się do końca stabilna, a mam dzieci które w tym stawie się będą kąpać i wolałbym żeby z czasem tam się nic nie osunęło do strefy kąpielowej. Druga sprawa, to planowałem całkowicie osłonić epdm przed kontaktem z ludźmi, zwłaszcza w strefie kąpielowej, tam gdzie może spaść jakiś kamień i gdzie ludzie będą deptać po podłożu.

Choć przyznam, że jest to opcja godna rozważenia i dała mi trochę do myślenia.

Ale mimo wszystko, czy gdybym zdecydował się wyciągnąć ścianki z betonu, to czy powinienem je dodatkowo izolować w wodzie? Np. jakimś preparatem uszczelniającym albo folią pvc? Natomiast od zewnątrz w strefie roślinnej czy wystarczy że będą przysypane ziemią?

Pozdrawiam
Adam

[ Dodano: 2020-05-19, 13:26 ]
Marku, te poradniki i wideo Davida Pagana są warte zakupu w pełnej wersji?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-05-19, 18:04   

Moim zdaniem naprawdę warto kupić ten poradnik.
Gdybym kupił bym ten poradnik przed budową swego oczka zrobił bym zupełnie inaczej.
Przeczytaj co masz do stracenia.
W poradniku krok po kroku opisane jest jak zbudować staw kąpielowy a kosztuje mniej niż 2 m2 EPDM ,a dzięki niemu będziesz umiał ją rozłożyć . :yahoo:
Jak zbudować strefę regeneracyjną ,filtrację, przejście przez EPDM ...
Gdybym bym dziurawił EPDM na dnie to dał bym oryginalny przepust.
Tak trudno napisać wszystko w paru zdaniach co jest a czego niema.

Jeżeli mimo wszystko chcesz budować filtr to ten https://www.youtube.com/watch?v=LgLLcsMbG2Q
No chyba że masz kasę na filtr bębnowy lub filtr sitowy łukowy
Może zdecydujesz się na filtrację Davida Pagan Butler.
Na pewno strefy regeneracyjne zrobił bym wg. projektu Davida

Kładziesz geowłókninę ,następnie rozkładasz EPDM ,potem geowłókninę i na końcu rozsypujesz żwir.

Pozdrawiam Marek

[ Dodano: 2020-05-19, 19:16 ]
Cytat:
Bałbym się, że worki z piaskiem z czasem się rozłożą, to pewnie worki jutowe.

Jak pisałem są to worki z piaskiem i cementem czyli zanim się rozłożą zwiążą o czym piesze David w/w poradniku.

[ Dodano: 2020-05-19, 19:44 ]
Cytat:
Tutaj możemy mniej więcej podejrzeć o co mi chodzi:

Budowa stawu kąpielowego na epdm

No i w końcu doczytałem.
Też ciekawe rozwiązanie podoba mi się :)
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-05-20, 17:37   

Zakupiłem poradnik, ale nadal czekam aż dotrze na mojego maila. Czekam od wczoraj więc chyba coś tak zawisło.

Cytat:
Kładziesz geowłókninę ,następnie rozkładasz EPDM ,potem geowłókninę i na końcu rozsypujesz żwir.


No właśnie zastanawiałem się czy jeszcze od góry EPDM dać geowłókninę. Widzę, że David daje. Osobiście pytałem o to podczas wyceny epdm i geowłókniny kilku osób i z tego co oni mówili, raczej bezpośrednio na epdm sypią drobny żwir. Geowłóknina w odróżnieniu od EPDM nie ma też żadnego atestu. To mi potwierdził jeden ze sprzedawców. Więc nie mamy pewności czy z czasem nie zacznie wydzielać żadnych zwiążków do wody. Ale może nie ma się czym przejmować.

Ta filtracja jak u Davida na prawdę działa? Napędzana jedynie powietrzem z kamienia napowietrzającego? Ciekawe rozwiązanie, ale macie z nim jakieś doświadczenia? Czy woda faktycznie jest w stanie przedostać się przez warstwę korzenną napędzana jedynie powietrzem? czy nie jest raczej tak, że to woda z końca rury wraca na miejsce powietrza?

Znalazłem też kilka wątków o szkodliwości betonu w stawie:
https://www.vnwg.com/Pond...ement-Pond-Tips
http://www.fishhelpline.c...mmon_myths.html
https://petcentral.chewy.com/concrete-pond/

Podsumowując, faktycznie beton w dużej ilości powoduje alkaliczny odczyn wody i "świeży" beton może wydzielać mnóstwo szkodliwych związków (wapno). Jednak można go "uleczyć". Podawane przykłady to kilkukrotne napełnianie i opróżnianie zbiornika w dłuższych okresach czasu lub też obniżanie ph wody octem winnym (galon octu na 200 galonów wody.... ;) ).

Ciekaw jestem czy ktoś tu na forum budował taki staw ze strefą wymurowaną z bloczków i pozostawił ją nie zabezpieczoną w wodzie. Czy jednak lepszym pomysłem jest wymurowanie strefy pod folią i wyłożenie jej od góry? Widzę że David po prostu układa folię wzdłuż ścian. Nie wulkanizuje jej. Często widzę że folia idealnie przylega do ścian zbiornika. Podejrzewam, że jest ona cięta i łączona ze sobą na każdej ściance niezaleznie. Macie jakieś doświadczenia w tej materii?

Kwestią, która powstrzymuje mnie przed dalszymi pracami jest rozprowadzenie filtracji po dnie, nie mam pewności jak najlepiej to zrobić. Czy jednak jest sens w strefie kąpielowej osadzać odpływ denny? Znacie na forum podobne przypadki opisane od początku do końca?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-05-20, 19:22   

Co do szkodliwości betonu , w moim oczku betonowałem kamienie i niczym nie impregnowałem betonu.
Są też tacy co mają całe oczka z betonu http://oczkowodne.net/oczkozsiatkobetonu.php
Są firmy które zgrzewają EPDM na miejscu .David składa folię jak origami.
Cytat:
Czy jednak jest sens w strefie kąpielowej osadzać odpływ denny?

Jak najbardziej jest sens , można też na dnie zainstalować pompę .
Cytat:

Ta filtracja jak u Davida na prawdę działa? Napędzana jedynie powietrzem z kamienia napowietrzającego? Ciekawe rozwiązanie, ale macie z nim jakieś doświadczenia? Czy woda faktycznie jest w stanie przedostać się przez warstwę korzenną napędzana jedynie powietrzem? czy nie jest raczej tak, że to woda z końca rury wraca na miejsce powietrza?

airlift
https://www.youtube.com/watch?v=RcB5ZP1GuOA
https://www.youtube.com/r...ft+pump[/quote]
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-06-01, 14:04   

Przepraszam za dłuższy czas bez odzewu. Jestem już po lekturze poradnika Davida Butlera. Trochę mi się wizja zmieniła.

Zdecyduję się jednak na wyłożenie EPDM na wymurowanej strefie kąpielowej.
Rozłożę też rurę drenarską w strefie korzennej, jak robił to David i wyprowadzę rury do strefy kąpielowej, tak by podłączyć system filtracji oparty na powietrzu.

Dodatkowo w stawie zastosuję dwa odpływy denne w części kąpielowej oraz dwa skimmery w strefie roślinnej, jako niezależne rozwiązanie "na przyszłość". Ciekawe czy dałoby się stworzyć filtr grawitacyjny, który wprawiany w obieg byłby przy pomocy powietrza i kamienia akwarystycznego. Czyli w każdej z rur od odpływu dennego oraz skimmerów włożony byłby kamień akwarystyczny i doprowadzone powietrze ze sprężarki. Sam filtr byłby zagłębiony poniżej lustra wody. Myślę, że na początku zbuduję taki prowizoryczny filtr i sprawdzę jak się sprawuje.

Mam jednak pytanie techniczne. Zamówiłem już skimmery, odpływy denne oraz powroty RTF do przejścia przez EPDM. Muszę rozprowadzić rury na potrzeby końcówek pod dnem i połączyć je ze wspomnianymi końcówkami.

Sprzedawca polecił mi (do zakupu we własnym zakresie) rury pvc (pcv??) klasy sn8 - o rdzeniu litym, jako rury główne - rozprowadzone po dnie. Do połączenia końcówek (RTF, odpływ denny) z tymi rurami rurę pvc-u o rdzeniu spienionym. Łączenie rury spienionej pvc-u z końcówką (RTF, odpływ denny) na klej do pvc.

Jak to powinno być prawidłowo wykonane? Sprzedawca mówił, że dlatego inne rury do wklejenia, bo te rury lite typu sn8 nie są rurami pvc tylko pcv i nie da rady wkleić ich w odpływ, który jak rozumiem jest typu pvc.

Tu odpływ który zamawiam:



Z tego co czytam choćby na stronie Wavina, rury sn-8 z rdzeniem litym jednak są to rury z pvc-u, więc chyba się nadają:

https://www.wavin.com/pl-...niem-spienionym

Jesteście w stanie mi podpowiedzieć, jakie konkretnie rury wykorzystać do rozprowadzenia filtracji pod dnem stawu? I jakich użyć do połączenia z odpływani i powrotami RTF (oraz RTF ze skimmerem)?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-06, 13:57   

Witam .
W kwestii odpływów dennych niestety nie pomogę.
Fajnie że zdecydowałeś się na rozwiązania które proponuje Deivid .
Pewnie już to widziałeś są tu też przedstawione inne rozwiązania.
http://www.stawykapielowe...wu-kapielowego/
Jak tam postęp prac ?
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-06-06, 15:33   

Na właśnie stoję w miejscu.... Czekam jeszcze na powroty rtf do stawu i na klej do pvc.

W kwestii rur mam coraz więcej dylematów. Czy rury na standardowe uszczelki puszczone pod dnem będą dobre do systemu filtracji? Czy tego się nie robi w całości na systemach rurach klejonych/wężach ciśnieniowych? Czy uszczelki w rurach nie będą powodowały przecieków?

Mam też problem żeby znaleźć rurę pvc-u 110 do wklejenia w odpływy. W moim mieście rury do wklejenia są niedostępne, a i w internecie jakoś nie mogę znaleźć pvc 110.

Znasz może na forum jakiś wątek opisujący rozprowadzenie takiego systemu filtracji pod dnem stawu? Czy ktoś go robił na rurach kanalizacyjnych na uszczelki? Boję się że z czasem pojawią się problemy z wyciekiem. Co innego kiedy rurą czasem odprworadzane są płyny. Tu rura zawsze będzie w pełni napełniona wodą...

Nie wiem czy wystarczająco obrazowo opisałem co chcę osiągnąć. Np. osadzając odpływ denny muszę wkleić w niego rurę pvc-u fi 110 (typową do systemów klejonych/ciśnieniowych) ponieważ inaczej nie połączę odpływu z rurami kanalizacyjnymi. Odpływ nie ma uszczelki ale w niego trzeba wpuścić rurę, stąd połączenie musi być klejone. Dalej na tę rurę wchodzę już normalnie rurą kanalizacyjną na uszczelki (rura sn8 lita taka pomarańczowa). Nią wyjdę w miejscu gdzie docelowo umieszczę fltr. Filtr raczej będzie grawitacyjny, wkopany w ziemię, ale też czy nie ograniczam się technicznie decydując się na rury kanalizacyjne z uszczelką.

Czyli mamy odpływ:



Muszę w niego wkleić rurę, ale nie taką jak na zdjęciu tylko typową do wklejenia, której nie mam:



I jak już wkleję rurę w odpływ, dalej idę rurami kanalizacyjnymi na uszczelki:



Może ktoś wie gdzie można zdobyć rury do wklejenia albo Ty Marku znasz kogoś kto może wiedzieć :-D ?

Czy takie podejście jest prawidłowe?

A tu kilka zdjęć z postępów prac - a więc wykopanego rowu pod rury i odpływy w strefie kąpielowej oraz wykopanemu miejscu za stawem gdzie planuję wyprowadzić rury.















[ Dodano: 2020-06-06, 16:52 ]
W ogóle trafiłem na bardzo fajny kanał na YT o budowie oczka dla Koi w odcinkach, krok po kroku:
https://www.youtube.com/p...i8Sk-_TRYDospCD

Pięknie tam wyjasniono wiele kwestii, jak osadzić odpływ denny:

https://www.youtube.com/w...D&index=28&t=0s
https://www.youtube.com/w...D&index=20&t=0s

Jak łączyć rury ze sobą:

https://www.youtube.com/w...D&index=19&t=0s

Ale tu cała instalacja jest na rurach klejonych. Nie tak jak ja planuję na uszczelkę.
Poza tym, mam problem ze znalezieniem takich rur w rozmiarze fi 110.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-06, 16:22   

Przy prowadzeniu prac czasami tak jest 10 razy pomyśl raz zrób .
Po pewnych przemyśleniach podłączenia wpustu zastosował bym rury pvc-u
https://www.pvcu.pl/rury-pvc-u-pn-10-c-45.html
Zobacz że mają tam wszystko kształtki ,zawory,kolana, klej...
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-06-06, 16:42   

Właśnie przed chwilą trafiłem na tę stronę.

Tylko koszt 6x wyższy niż przy rurach kanalizacyjnych...
Tego się nie spodziewałem.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-06, 17:03   

https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Rura-cisnieniowa-PVC-U-110-x-4%2C2-PN10/47893
tu 3x tańsza .
Zastanów się czy warto oszczędzać i stosować rury kanalizacyjne .i czy tak jak piszesz żeby na uszczelkach nie ciekło.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-06-06, 19:53   

Wierz mi, że się zastanawiam.

Ale koszt rury to nie największy koszt przy tego typu łączeniu... Koszt rury sn8 o rdzeniu litym, to około 16 zł/mb. Koszt rury pvc-u klejonej tej tańszej to 23zł/mb (ciekawe skąd taki rozrzut cenowy i czy pn10 wystarczy - 10 bar?). To nie jest rażąca różnica. Ale diabeł tkwi w szczegółach.

Rurę pvc-u sprzedają w odcinkach 2 metrowych (żeby wysłać kurierem). Dochodzi więc koszt złączki (40 zł/szt.) + klej. Przy rurach kanalizacyjnych na uszczelkę tego kosztu nie ma. Licząc na szybko - będę więc potrzebował 7-8 złączek - koszt dodatkowy 320 zł.

Kolejny element to kształtki - cena kształtek pvc-u z tego co widzę to cena od 60-80 zł/szt. w zależności od kąta kształtki + klej. Koszt kształtki sn8 (kanalizacyjnej) to około 5 zł/sztukę. Licząc na szybko potrzebuję około 20 kształtek. Koszt kształtek pvc-u 1400 zł. Koszt kształtek sn8 100 zł.

Klej, nie wiem ile go będzie trzeba, ja za 500ml zapłaciłem 75 zł. To miało mi starczyć na połączenie końcówek z jakimś zapasem. Przyjmijmy, że kleju na pozostałe kształtki i łączniki będzie trzeba za 200 zł.

Rury będę potrzebował około 38 mb. Koszt rury sn8 to 608 zł. Koszt rury tańszej pvc-u to 874 zł.

Podsumowując - koszt całkowity rur na uszczelkę to 708 zł. Koszt całkowity rur pvc-u 2794 zł.

Czy to uzasadniony wydatek?

Sprzedawca, który mówił że sam też buduje stawy, sam podpowiedział rozwiązanie na złączkach sn8 + rura do wklejenia jedynie bezpośrednio przy odpływach, powrotach i skimmerach.

Różnica 2 tys zł nie jest dla mnie bez znaczenia. Już teraz przekroczyłem budżet, więc szczerze skłaniam się ku instalacji na rurach kanalizacyjnych. Dzięki Marku za wspieranie mnie w tej samotnej batalii ;) Chyba potrzebny mi był taki bodziec do podliczenia tej instalacji. Swoją drogą, skąd taki kosmiczne różnice w cnie kształtek pvc-u i kanalizacyjnych. Makabra.

A może jeszcze inni forumowicze podzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi takich instalacji na rurach?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-06, 20:32   

Miło że mogę pomóc. Tak szczerze ,to chętnie coś takiego bym sobie zbudował ,ale brakuje mi działki.
Nie chcę cie martwić to nie wszystkie wydatki .
Przydały by się zawory na rury 110 do odpływu dennego i skimmera(inaczej ciężko będzie czyścić filtr bez spuszczenia wody z filtra ) , filtr sitowo-łukowy ,jakiś mauzer lub parę koszy na śmieci,gąbki filtracyjne ,pompę ...
Możesz też ograniczyć koszty rezygnując z jednego z wpustów dennych lub zmniejszając średnicę rur.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
the-cheetah 
Początkujący


Dołączył: 18 Maj 2020
Posty: 20
Skąd: Międzychód
Wysłany: 2020-06-06, 20:52   

Szukałem już zaworów kulowych na 110 i włos mi się zjeżył. A potrzebowałbym 4 a może i 6 takich zaworów...

Do pewnych średnic rury ceny są przystępne, potem nagle skaczą drastycznie przy kształtkach i zaworach.

Gdybym miał redukować średnice rur, to pewnie dopiero gdzieś na końcówkach, gdzie zawsze będę miał możliwość dojścia i modyfikacji a nie pod stawem. Tam wolałbym chyba wyprowadzić jednak pełną średnicę rury w stosunku do odpływu.

O filtrze wolę nawet nie myśleć, chyba spróbowałbym najpierw skonstruować coś na własną rękę.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny